A városi fakataszter elkészítéséről

 

Tisztelt Közgyűlés!

 

A fák a zöldterületek meghatározó, de nem egyedüli elemei. A zöld közterületek és az azokon létező növények a közvagyon részét képezik, számszerűsíthető értékük van. A zöldterületek (és zöldfelületek) kedvezően hatnak egy-egy adott település mikroklímájára, szűrik a port és az egyéb szennyezéseket, mérsékelik a zaj- és rezgésterhelést, ezzel ökológiai értékük mellett rekreációs, egészségvédelmi, jólléti szerepük is vitathatatlan. Valamennyi városi ingatlan akkor lesz igazán értékes, ha azokat folyamatosan gondozzuk, a rajtuk lévő növényállományt megóvjuk, az amortizációt mind az épített, mind a természeti értékek tekintetében elkerüljük. A fák – és az egyéb növények, növénytársulások – vagyontárgyak is, melyek megfelelő gondozás mellett az évek múlásával egyre komolyabb értéket képviselnek. Ezért a fák életfeltételeit a saját helyükön szükséges biztosítani, a fajtaválasztástól és az ültetéstől kezdve valamennyi városi fa teljes életciklusát úgy kell tervezni és felügyelni, hogy a fa a lehető legjobban betölthesse biológiai, ökológiai és közjóléti funkcióit. Figyelemmel kell lenni a talajminőségre, a vízellátásra, a tápanyagpótlásra, az időjárási jellemzőkre, de ugyanígy a fákat érő negatív hatásokra (pl. sózás, vegyszerhasználat), valamint a közterületek gondozásával megbízott munkaszervezet, esetünkben az Érdi Városgazda kapacitásaira is, hiszen a fák (és más növények) természetestől eltérő, tehát városi környezetben való gondozása, életben tartása összetett és költséges feladat.

A fakataszter egy leltár, ami a közterületi (de akár magáningatlanokon található) fák pontos helyének, fajtájának, méreteinek, állapotának, környezetének és nem utolsó sorban értékének nyilvántartására szolgál. Akkor hasznos a tulajdonos (közterületi fák esetén az önkormányzat) számára, ha a nyilvántartás megfelelően karbantartott, naprakész, ezzel megalapozza a fenntartási, gondozási munkálatok (öntözés, metszés, pótlás/csere, stb) tervezését és ütemezését. A fakataszter teszi lehetővé a fákkal történt beavatkozások pontos rögzítését, naplózását, adatai alapján pedig egyszerűen elvégezhető a faérték-számítás.
Elkészültét követően egyszerűen készíthető éves ültetési/pótlási valamint ápolási, gondozási terv, a zöldterületekre fordítható források így lényegesen hatékonyabban válnak felhasználhatóvá.

A fakataszter elkészítésének szükségessége egyrészt jogszabályokból könnyedén levezethető[1], másrészt viszont megfelelően vezetett (adatokkal folyamatosan és részletesen feltöltött) állapotában a szoftver nélkülözhetetlen információkkal szolgál a települési (közterületi) faállományról. Segítségével bármikor lekérdezhető többek között az egyes fajok egyedszáma, elhelyezkedése (ezzel az ültetési javaslatok elkészítését, frissítését is megalapozza); a fák, fasorok kora, mérete, vagy állapota; illetve a faállomány bármely nyilvántartott jellemző alapján történő szűrése, monitorozása, térképes megjelenítése.

Nem elhanyagolható szempont, hogy a fakataszter alkalmas lehet a gallyazások okozta konfliktusok tompítására, valamint kiváló eszköz a védett fák jegyzékének bővítésére, frissítésére, folyamatos kezelésére. A fakataszter támogatja a klímaváltozás negatív hatásai elleni küzdelmet, segíti a település ellenállóképességének erősítését, valamint a fajok sokféleségének (a biodiverzitás) védelmét.
Ugyanígy hasznos eszköz lakossági, közösségi ültetések, vagy vállalati, céges növénytelepítési akciók megalapozásához.

Fakataszterek elkészítésére évtizedes jó gyakorlatokkal és naprakész módszertani ajánlásokkal rendelkeznek dendrológiai, környezetvédő és urbanisztikai szervezetek (pl. a Magyar Faápolók Egyesülete), illetve természetesen piaci szereplők is, így a megfelelő szaktudással rendelkező partner kiválasztása nem ütközhet akadályba.
Elkészítésének pénzügyi fedezetére a városi Környezetvédelmi Alap kiválóan alkalmas.

Fentiekre tekintettel, a határozati javaslatban nem kizárólag az érdi fakataszter elkészítésére teszek javaslatot, hanem természetesen annak folyamatos működtetésére és három évenkénti átfogó felülvizsgálatára is.

Kérem a közgyűlés tagjait a határozati javaslat elfogadására!

 

Érd, 2024. december 4.

 

 

Tetlák Örs
képviselő

 

 

HATÁROZATI JAVASLAT

 

1, Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése úgy dönt, hogy a városi Környezetvédelmi Alap pénzügyi fedezete mellett, tekintettel a fák vegetációs időszakára és a fészkelési időszakra, 2025. március 31-ig a megfelelő közbeszerzési eljárást követően, szerződést köt a városi fakataszter elkészítésére.

2, Az elkészült fakataszter működtetésével és felügyeletével a Közgyűlés a Főépítészeti Főosztály Környezetvédelmi Osztályát bízza meg, a fakataszter működtetésével kapcsolatos költségeket pedig a Környezetvédelmi Alap, vagy más költségvetési forrás igénybevételével biztosítja. A Közgyűlés a fakataszter átfogó felülvizsgálatát három évente ítéli szükségesnek és írja elő.

 

Felelős: dr. Csőzik László polgármester

Határidő: a szerződéskötésre 2025. március 31.

 

Szavazás módja: nyílt szavazás, egyszerű többség szükséges.

 

[1] Mindenekelőtt a 282/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet a települési zöldinfrastruktúráról, a zöldfelületi tanúsítványról és a zöld védjegyről, mely egyebek mellett a jegyzőhöz rendelt zöldfelületi hatósági feladatokról, valamint a fás szárú növények telepítésére, fenntartására és védelmére vonatkozó szabályokról is rendelkezik.