SÜRGŐS - A Madárbarát Települések Országos Szövetségéhez való csatlakozás

 

Tisztelt Közgyűlés!

 

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) éppen 50 évvel ezelőtti megalapítása óta Kelet-Közép-Európa egyik legnagyobb presztízsű és támogatottságú természetvédelmi szervezetévé vált.

Az egyesület kezdeményezésére, 28 önkormányzat részvételével 2024. március 13-án tartotta alakuló ülését a Madárbarát Települések Országos Szövetsége. Az alakuló ülésre Érd Megyei Jogú Város is meghívást kapott, az ülésen városunkat az előterjesztő képviselte.

 

Az újonnan alakuló egyesület azokat a településeket fogja össze az MME szakmai támogatásával, akik azt vállalják, hogy olyan közösséget alkotnak, ahol a tagok a lehetőségeik szerint a település életének minden területén figyelembe veszik az élővilág és benne a madarak megóvásának szempontjait, legyen az egy új beruházás, építkezés, zöldterület-kezelés és -fejlesztés, egy patakpart helyreállítása vagy akár a lakossági szemléletformáló programok.

 

A madárbarát települések megosztják egymással a jógyakorlataikat és arra törekszenek, hogy az egyre erőteljesebb urbanizáció mellett is fenntartsák és megőrizzék az ökológiai szempontból értékes élőhelyeket környezetükben, amelyek otthont, táplálékot, és szaporodóhelyet kínálnak a madaraknak és számos más élőlénynek is. Mindez nemcsak a természetvédelem miatt fontos, hanem az emberi egészség és jóllét szempontjából is. Egy olyan településen, ahol élettel teli zöldterületek is megtalálhatóak, egyszerűen jobb élni, hisz ezek nemcsak gyönyörködtetik az embert, hanem árnyékkal, párologtatással mérséklik a hőhullámokat, megszűrik az egészségkárosító szálló port, teret adnak a feltöltődésre, rekreációs tevékenységekre és erősíthetik a helyi közösségeket is.

Az egyesület természetesen pártpolitikától kifejezetten és teljes mértékben mentes, a tagságot pedig a lehető legváltozatosabb magyar települések alkotják. Az alapító tagok: Abasár, Balatongyörök, Baracs, Csopak, Érd, Gyenesdiás, Győr, Halimba, Kemeneshőgyész, Kispest, Kóspallag, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, Markaz, Mezőberény, Nádasd, Nádudvar, Nógrádmarcal, Öcsöd, Petőfiszállás, Pilisborosjenő, Pomáz, Pusztaberki, Pusztaszer, Sárkeresztes, Szügy, Törökbálint, Túrkeve, illetve Vöröstó.

 

Az előterjesztés mellékleteként olvasható és az alakuló ülésen elfogadott alapszabály értelmében, az egyesület tagjai vagyoni hozzájárulásként tagdíjat fizetnek, ennek mértéke Érd Megyei Jogú Város esetében (a lakosságszám alapján) évente 300.000,- Ft (azaz háromszázezer forint).

 

Mivel az egyesület céljai teljes összehangban vannak Érd Megyei Jogú város klímapolitikai, adaptációs, illetve természet- és környezetvédelmi célkitűzéseivel, valamint stratégiáival, ezért meggyőzősédem, hogy a tagság kizárólag előnyöket fog jelenteni városunk számára.

 

Az előterjesztés sürgősségét az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 28. § (2) bekezdése alapján az indokolja, hogy az egyesület bejegyzési kérelmét az alapítók minél hamarabb szeretnék beküldeni.

 

Kérem a Tisztelt Közgyűlést, hogy fogadja el városunk csatlakozását alapító tagként a Madárbarát Települések Országos Szövetségéhez!

 

 

Érd, 2024. március 27.

 

 

Tetlák Örs

alpolgármester

 

 

HATÁROZATI JAVASLAT

 

 

  1. Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése úgy dönt, hogy alapítóként csatlakozni kíván a Madárbarát Települések Országos Szövetségéhez.

 

  1. A Közgyűlés a Madárbarát Települések Országos Szövetség céljaival egyetért, munkájában részt vállal, az egyesület alapszabályzatában foglaltakat elfogadja, a tagdíjfizetési kötelezettség pénzügyi fedezetét, 300.000,-forintot az önkormányzat 2024. évi költségvetésében biztosítja.

 

  1. A Közgyűlés felhatalmazza a polgármestert a csatlakozáshoz szükséges dokumentumok aláírására.

 

 

Határidő:         azonnal, illetve a tagdíj befizetésére az alapszabályban rögzített időpont

Felelős:            dr. Csőzik László polgármester

 

 

Szavazás módja: nyílt szavazás, minősített többség szükséges