Együttműködési megállapodás megkötése a SASBUSINESS Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társasággal
Tisztelt Közgyűlés!
A CTPark Twenty Eight Korlátolt Felelősségű Társaság (székhelye: 2051 Biatorbágy, Verebély László utca 2.) arról tájékoztatta az önkormányzatunkat, hogy megvásárolta az Érd külterület 024/8, 024/20, 024/21, 024/22, 025, 026 helyrajzi számon nyilvántartott ingatlanokat (a továbbiakban: Ingatlanok) a korábbi tulajdonos SASBUSINESS-től.
A CTPark az Ingatlanokon komplex ingatlanberuházást kíván létrehozni logisztikai park formájában, amely településünk számára gazdaságilag igen előnyös, mivel jelentős iparűzésiadó-bevételhez juttatja, jelentősen fejleszti az érintett térség infrastruktúráját, és számos új munkahelyet teremt.
Az adásvétel tárgyát képező ingatlanok a Duna-parti vízbázis területével, és az azon található vízkivételi művekkel érintettek. A felek azt a tájékoztatást adták, hogy az eladó SASBUSINESS az ügylet kapcsán vállalta, hogy az Ingatlanokkal összefüggő vízgazdálkodási kérdéseket rendezi, mellyel összefüggésben szükségessé vált a kutak jövőbeli hasznosíthatóságának vizsgálata.
A HYDROSYS Víz és Környezetvédelmi Fejlesztő és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság szakvéleménye szerint az Ingatlanokkal szomszédos területen az Érd 029/1 helyrajzi számú ingatlanon építette ki Érd városa az 1960-as évektől az 1980-as évekkel bezárólag az ún. „Duna-parti vízbázist”, mely összesen tizenegy kútból áll. Ezeket a kutakat vízminőségbeli problémák okán a 2000-es évek legelején leállították, azóta Érd tartalék vízbázisát képezik, de azokból ivóvíz nem termelhető, mivel egyes összetevőik (mangántartalom) meghaladják a jogszabályban meghatározott egészségügyi határétéket, így azok rendeltetésszerű használata jelenlegi formájukban nem lehetséges.
Korábban a még működő kutak kapcsán kerültek kijelölésre a mára használaton kívül álló vízbázis védelmét (ezen belül öt használaton kívüli kút) szolgáló védőidomok, védőterületek, védősávok, amelyek közül a hidrogeológiai „A” védőterület érinti a tervezett Beruházás területét.
Önkormányzatunk állásfoglalást kért az Érd és Térsége Regionális Víziközmű Korlátolt Felelősségű Társaságtól (ÉTV), mely úgy foglalt állást, hogy az érintett öt kút újra-üzembehelyezése csak rendkívüli költségek mellett megoldható, ugyanakkor a használaton kívüli kutak jelenleg sem befolyásolják a víziközműszolgáltatás ellátását a térségben, az érintett kutak megszüntetésével történő névleges kapacitáscsökkenés nem befolyásolja a tényleges ellátási kapacitást, jelenleg tényleges értéket tehát nem képviselnek.
Amennyiben az 5 kút újraindításáról döntés születne, az ÉTV becslése szerint az alábbi költségekkel lehet számolni:
- kutak mélyfúrásos felújítása: 50 millió forint/kút + áfa, 5 darab kút esetében 250 millió forint + áfa;
- kutaktól új 300 milliméteres gyűjtővezeték építése kb. 800 méter hosszban: 150 millió forint + áfa;
- víztisztítómű építése a Duna-parti telephelyen 5000 köbméter/nap kapacitásra: 900 millió forint + áfa.
A becsült költség tehát összesen: 1 milliárd forint + áfa.
Ezzel szemben Érd Megyei Jogú Város az érintett területen a víz és csatorna-kapacitását kívánja növelni, amelyeket új víziközmű beruházásokkal szeretne elérni.
Fenti helyzet rendezése érdekében tárgyalások lefolytatására került sor, melynek eredményeként a SASBUSINESS úgy nyilatkozott, hogy 100 millió forint befizetését vállalná az önkormányzat vízügyi építési alapjába, hogy az Önkormányzat a befizetésre kerülő pénzösszegből víziközmű-beruházásokat finanszírozhasson.
Az önkormányzat a megállapodás végrehajtására négy hónapos kötelezettséget vállalna, amely további két hónappal meghosszabbodik, ha a hatóságok az engedélyek kiadásával késedelembe esnének. A véghatáridő így a megállapodás aláírásától számított nyolc hónap, azzal, hogy ha ezen időtartam eredménytelenül telik el, akkor a fenti összeget az önkormányzatnak vissza kell fizetnie SASBUSINESS részére. A megállapodás tervezetet az előterjesztés melléklete tartalmazza.
A kutak tulajdonosaként, és ellátási felelősként az önkormányzatnak a megszüntetéssel kapcsolatos feladatokat a részben tulajdonában álló ÉTV megbízásával célszerű lebonyolítania, annál is inkább, mivel a szükséges szakmai kompetencia és erőforrás e társaságnál áll rendelkezésre.
Az ÉTV előzetes tájékoztatása szerint a feladatok a vállalt határidőn belül lehetségesek.
Tekintettel arra, hogy az Érd 029/1 helyrajzi számú kivett vízmű megnevezésű ingatlanon hat darab kút továbbra is megmarad, az ingatlan rendeltetése nem változik. Ezért az érintett kutak megszüntetése nem igényli az önkormányzat vagyonrendeletének módosítását, illetve az érintett víziközmű elemek kivezetését az önkormányzat kataszteri nyilvántartásából.
Ami a terület további jövőjét illeti, az Érd 029/1 helyrajzi számú ingatlanon a megszűnt kutak helyén parkerdő létesítése mutatkozik célszerűnek.
Érd, 2024. november 22.
|
Dr. Csőzik László polgármester |
HATÁROZATI JAVASLAT
- Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése úgy dönt, hogy az önkormányzat tulajdonában álló Érd 029/1 helyrajzi számon nyilvántartott ingatlanon található − üzemen kívüli – 1. számú mellékletben felsorolt 5 (azaz öt) használaton kívül álló kutat (ÜK-1, ÜK-2, ÉK-3, ÜK-4, TK-5) szakszerűen és a jogszabályoknak megfelelően megszünteti, illetve a megszűnő kutak nyomán a vízbázis védőterületét megváltoztatja.
- Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése a határozat 2. számú melléklete szerinti tartalommal megállapodást köt a SASBUSINESS Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társasággal (1054 Budapest, Szabadság tér 7.; adószáma: 10826070-2-41) az önkormányzat tulajdonában álló Érd 029/1 helyrajzi számon nyilvántartott ingatlanon található − üzemen kívüli − vízkivételi művek megszüntetésével, illetve az érintett vízbázis védőterületének megváltoztatásával összefüggő feladatok elvégzése tárgyában.
- A Közgyűlés felhatalmazza a polgármestert a megállapodás aláírására.
Felelős: dr. Csőzik László polgármester
Határidő: a megállapodás megkötésére15 nap
Szavazás módja: nyílt szavazás, egyszerű többség szükséges.