A vállalkozásoknak nyújtandó támogatások feltételrendszeréről szóló Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése 23/2021. (VI. 30.) önkormányzati rendelet újraalkotása

 

Tisztelt Közgyűlés!

 

A jogalkotásról szóló 2010. CXXX. törvény (a továbbiakban: Jat.) 18. §-ára figyelemmel a vállalkozásoknak nyújtandó támogatások feltételrendszeréről szóló Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése 23/2021. (VI. 30.) önkormányzati rendelete újraalkotásának szükségességét részletesen az alábbi okokkal és célokkal indokolom:

 

Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése 2021 júniusában rendeletet alkotott az Érden székhellyel, telephellyel, vagy az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Érden fiókteleppel rendelkező jogi személyiségű, vagy jogi személyiség nélküli gazdasági társaságok, egyéni vállalkozások, szövetkezetek (továbbiakban: vállalkozások) részére juttatott támogatások odaítélésének, nyújtásának és elszámoltatása eljárási rendjének szabályozásáról. Ez lett a vállalkozásoknak nyújtandó támogatások feltételrendszeréről szóló Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése 23/2021. (VI. 30.) önkormányzati rendelete (a továbbiakban: Rendelet).

A Rendelet hatálya az Európai Unió Működéséről szóló Szerződés (a továbbiakban: EUMSZ) 107. cikkének (1) bekezdése értelmében állami támogatásnak minősülő, nem normatív, fejlesztési, vagy működési célra az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel rendelkező nagyvállalkozások, illetve kis- és középvállalkozások részére biztosított támogatásra terjedt ki, amelynek keretében az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata a közösségi jog által bejelentési kötelezettség nélkül lehetővé tett csekély összegű támogatás nyújtásának feltételeit kívánta szabályozni.

A Rendelet alkalmazásának kereteit az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról szóló, 2013. december 18-i 1407/2013/EU bizottsági rendelet (HL L 352, 2013. 12.24. 1.o) (a továbbiakban 1407/2013/EU bizottsági rendelet) jelölte ki, a Rendelet ezen közvetlenül hatályos és alkalmazandó uniós jogszabállyal összhangban került kialakításra 2021-ben, illetve módosításra 2022-ben.

A Rendelet szabályait alapvetően befolyásoló uniós jogszabály, a 1407/2013/EU bizottsági rendelet hatálya 2023. december 31. napján lejárt. A 1407/2013/EU bizottsági rendelet az átmeneti rendelkezések között, a 7. cikk (4) bekezdésben rögzíti, hogy a rendelet időbeli hatályának lejártát követően az 1407/2013/EU bizottsági rendelet feltételeit teljesítő valamennyi csekély összegű támogatási rendszer további hat hónapig – vagyis 2024. június 30-ig – ezen rendelet hatálya alá tartozik.

E rendelkezés alapján tehát a már kialakított és működő támogatási rendszerek – feltéve, hogy azok megfelelnek a 1407/2013/EU bizottsági rendeletnek – 2024. június 30-ig a 1407/2013/EU bizottsági rendelet alapján kell értékelni.

A 2024. január 1-jétől hatályos és alkalmazandó de minimis támogatási szabályokat az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról szóló 2023/2831/EU bizottsági rendelet tartalmazza, melyet 2030. december 31. napjáig kell alkalmazni.

A 2023/2831/EU bizottsági rendelet – a korábbi 200.000 EUR összegről – 300 000 EUR-ra emelte a felső határt a csekély összegű támogatás azon összege tekintetében, amelyben egy és ugyanazon vállalkozás tagállamonként bármely, három évből álló időszakban részesülhet. Ez a felső határ – az Európai Bizottság indokolása szerint – tükrözi az 1407/2013/EU rendelet hatálybalépése óta bekövetkezett inflációt és a 2023/2831/EU bizottsági rendelet időbeli hatálya alatt várható fejleményeket. Ez tehát az a felső határ, amely alatt a 2023/2831/EU bizottsági rendelet hatálya alá tartozó bármely támogatási intézkedésre úgy lehet tekinteni, hogy nincs hatással a tagállamok közötti kereskedelemre és nem torzítja a versenyt, illetve azzal nem fenyeget. További jelentős változás, hogy a 2023/2831/EU bizottsági rendelet már nem tartalmaz eltérő, speciális szabályokat a közúti kereskedelmi árufuvarozást ellenszolgáltatás fejében végző egy és ugyanazon vállalkozás részére odaítélt csekély összegű támogatások tekintetében, így a Rendeletben is célszerű ezen speciális szabályokat elhagyni a normaszövegből.

Az EUMSZ-ben meghatározott versenyszabályok alkalmazásában vállalkozásnak minősül minden, gazdasági tevékenységet folytató jogalany, akár természetes, akár jogi személy, függetlenül annak jogállásától és finanszírozása módjától. Az Európai Unió Bírósága egyértelművé tette, hogy az a szervezet, „amelyik részesedéssel rendelkezik valamely társaságban”, és amely „ténylegesen gyakorolja ezen irányítást azáltal, hogy közvetlenül vagy közvetve beavatkozik a társaság ügyvezetésébe”, úgy tekintendő, hogy részt vesz az említett vállalkozás gazdasági tevékenységében. Ezért magát a szervezetet az EUMSZ 107. cikkének (1) bekezdése értelmében vett vállalkozásnak kell tekinteni. Az Európi Unió Bírósága kimondta, hogy a (jogilag vagy ténylegesen) ugyanazon jogalany által irányított valamennyi gazdálkodó egységet egy és ugyanazon vállalkozásnak kell tekinteni.

A 2023/2831/EU bizottsági rendelet rögzíti azon egyértelmű kritériumokat, amelyek alapján meg lehet határozni, mikor kell két vagy több, egyazon tagállamon belül működő vállalkozást egy és ugyanazon vállalkozásnak tekinteni. Az Európai Bizottság a „kapcsolt vállalkozások” fogalommeghatározásához bevált kritériumok közül kiválasztotta a 2023/2831/EU bizottsági rendelet alkalmazásában megfelelő kritériumokat. A kritériumok – tekintettel e rendelet hatályára – a kkv-kra és a nagyvállalkozásokra egyaránt alkalmazandók, és biztosítják, hogy a kapcsolt vállalkozások csoportja a de minimis szabály céljából egy és ugyanazon vállalkozásnak minősüljön. Ezzel szemben viszont nem kezelhetők kapcsolt vállalkozásként azok a vállalkozások, amelyeket nem fűz egymáshoz egyéb viszony, mint az, hogy mindegyikük közvetlen kapcsolatban áll ugyanazon közjogi szervezettel vagy szervezetekkel. Ezért figyelembe kell venni az olyan vállalkozások sajátos helyzetét, amelyeket egyazon közjogi szervezet(ek) irányít(anak), de önálló döntési jogkörük lehet.

A 2023/2831/EU bizottsági rendelet alkalmazásában figyelembe veendő, 3 évből álló időszakot „gördülő” módszerrel kell értékelni. Minden egyes új csekély összegű támogatás nyújtásakor figyelembe kell venni az előző 3 évben nyújtott csekély összegű támogatások teljes összegét.

Amennyiben egy vállalkozás a 2023/2831/EU bizottsági rendelet hatálya alól kizárt ágazatok egyikében is működik, és egyéb ágazatokban is működik vagy egyéb tevékenységeket is végez, a 2023/2831/EU bizottsági rendelet az egyéb ágazatokra vagy tevékenységekre alkalmazandó, feltéve, hogy az érintett tagállam – megfelelő eszközökkel, így különösen a tevékenységek szétválasztásával vagy számviteli elkülönítés előírásával – biztosítja, hogy a kizárt ágazatokban végzett tevékenységek ne részesüljenek csekély összegű támogatásban. Ugyanez az elv alkalmazandó, amennyiben egy vállalkozás olyan ágazatokban végez tevékenységet, amelyekben a csekély összegű támogatásra alacsonyabb felső határ alkalmazandó. Amennyiben a vállalkozás nem tudja biztosítani, hogy az azon ágazatokban folytatott tevékenységek, amelyek esetében a csekély összegű támogatás alkalmazandó felső határa alacsonyabb, csak az alacsonyabb felső határokig részesüljenek csekély összegű támogatásban, a vállalkozás valamennyi tevékenységére a legalacsonyabb felső határ alkalmazandó.

A Rendelet teljes körű felülvizsgálata – tekintettel a 2023/2831/EU bizottsági rendelet 2024. január 1-jén történt hatályba lépésére – elkerülhetetlenné vált, különös tekintettel a rendelet fogalmi rendszerére, hatályára, valamint a támogatási mérték maximális összegét rögzítő rendelkezésekre.

A változtatások terjedelme miatt ugyanakkor kodifikációs okokból nem a hatályos Rendelet módosítására, hanem új rendelet alkotására teszek javaslatot.

A tervezetet - összhangban az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet előírásaira - véleményezés céljából megküldtük a Miniszterelnökség Támogatásokat Vizsgáló Irodája részére.

 

A Jat. 17. §-a alapján előzetes hatásvizsgálat elvégzésével megtörtént a szabályozás várható következményeinek felmérése, melyet egyebekben a csatolt hatásvizsgálati lap tartalmaz.

 

A Jat. 18. § (2) bekezdése alapján tájékoztatom a Közgyűlést, hogy a rendelet-tervezet az európai uniós joggal összhangban van, azzal ellentétes szabályozást nem alakít ki.

 

Jelen előterjesztői indokolás a Jat. 18. § (3) bekezdése és a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (3) bekezdése alapján közzétételre kerül.

 

Kérem a Tisztelt Közgyűlést, hogy tárgyalja meg az előterjesztést és fogadja el a rendelet módosítását!

 

Érd, 2024. március 1.

 

 

 

dr. Csőzik László

polgármester