Beruházási hitel felvételére
Tisztelt Közgyűlés!
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat 2024. évi költségvetési rendelete 6 x 100.000.000 millió forint hitelforrást tartalmaz beruházási-fejlesztési feladatokra. A hitelforrás az alábbi hitelcélok finanszírozása céljából épült be a költségvetési rendeletbe:
Útépítés: 100.000.000 forint
Tekintettel arra, hogy a városban jelentős a szilárd útburkolattal nem rendelkező úthálózat (300–350 folyókilométer), kiemelten fontos feladatnak tartjuk az útprogram ütemezett végrehajtását. Ennek keretében 2024. évben a városon belüli fő közlekedési útvonalak részeként, a már megtervezett utcák felújítása, építése történik hitelforrás bevonásával.
Gyalogátkelők és járdaépítés: 100.000.000 forint/100.000.000 forint
Városunkban a megnövekedett lakosságszámmal szükségszerűen együtt jár a megnövekedett járműforgalom. A megnövekedett járműforgalom miatt kiemelkedően fontossá vált a gyalogosforgalom biztonságos feltételeinek megteremtése, amely járdák- és gyalogátkelőhelyek építésével valósítható meg.
Kerékpárút tervezés, építés:100.000.000 forint
A kerékpározás környezetkímélő és egészséges alternatívája a közlekedésnek, amelynek feltétele azonban a megfelelő kerékpárút hálózat megépítése, hiszen a kerékpáros közlekedés esetében is elsődleges szempont a biztonság.
Közvilágítás fejlesztése:100.000.000 forint
A közvilágítás bővítése egyfelől közlekedésbiztonsági célokat szolgál, de vagyonvédelmi szempontok is indokolják fejlesztését, főleg azokban a városrészekben, ahol jelentős számban épültek új lakóházak, de a közvilágítás fejlesztése a lakóövezet bővülését még nem követte a megfelelő mértékben.
Tervezési feladatok: 100.000.000 forint
Beruházásokhoz kapcsolódó tervezési feladatok szintén kiemelt fontosságúak, mivel a fejlesztésekkel kapcsolatos pályázati források elnyerésére fejlesztési tervek birtokában nagyobb esély van.
A felsorolt fejlesztések olyan – kötelező feladatellátáshoz kapcsolódó - beruházási-felújítási feladatok, amelyekre a jelenlegi pénzügyi helyzetben saját forrást nem tud biztosítani az önkormányzat, viszont a város működtetése szempontjából elengedhetetlenül fontosak.
Az önkormányzatok hitelügyleteire vonatkozóan a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. törvényben (Stabilitási törvény) foglaltak szerint szükséges eljárni. A Stabilitási törvény 10. § 3) bekezdése tartalmazza a kormányengedély nélkül felvehető hitelügyletekre vonatkozó előírásokat az alábbiak szerint:
(3) Nincs szükség a Kormány hozzájárulására az önkormányzat
- c) olyan adósságot keletkeztető ügylete megkötéséhez, amely
- cc) – ha a 10/C. § (1) bekezdése szerinti tájékoztatásban a megkötni tervezettel megegyező vagy annál nagyobb összeggel szerepel – fejlesztési célt szolgál és nem haladja meg a fővárosi önkormányzat és megyei jogú város önkormányzata esetében a 100 millió forintot, országos nemzetiségi önkormányzat esetében a 20 millió forintot, egyéb önkormányzat esetében az adott évi saját bevételeinek 20%-át, de legfeljebb a 10 millió forintot.
A pénzforgalmi szolgáltatások igénybevételéhez szükséges szerződések megkötéséhez figyelemmel kell lennünk a közbeszerzésekről szóló, 2015. évi CXLIII. törvény (a továbbiakban: Kbt.) előírásaira is, amelynek 9. § (8) f) pontja alapján az uniós értékhatárt el nem érő hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló törvény szerinti hitel- és kölcsönszerződésekre vonatkozóan a Kbt. előírásait nem kell alkalmazni.
Az önkormányzati beszerzések szabályairól szóló polgármesteri utasítás a Kbt. 111. §-a szerinti kivételi körbe tartozó beszerzésekre vonatkozóan nem írja elő versenyeztetési eljárás lefolytatásának kötelezettségét, viszont rendelkezik arról, hogy ezen beszerzések során a közpénz ésszerű és hatékony felhasználását, a szerződés értékarányosságát egyéb módon biztosítani kell.
A jelenlegi számlavezető bank részéről a hitelkonstrukcióra vonatkozóan az alábbi finanszírozási ajánlat érkezett:
Tekintettel arra, hogy a forrásszükséglet hat, egymástól függetlenül megvalósítandó beruházási, fejlesztési projekthez kapcsolódik, a banki ajánlat is hat, külön is lehívható, önálló hitelforrásra vonatkozó szerződés megkötésére tartalmaz ajánlatot. Az egyes szerződéseknek megfelelő hitelforrás külön-külön is lehívható.
A hitelre 3 havi BUBOR + 0,95% mértékű kamat teher kerül felszámításra, amely a finanszírozási ajánlat készítése időpontjában hatályos BUBOR mértékkel számolva 7,27% + 0,95% = 8,22% kamat mértéket jelent. A hitel igénybevételéhez egyéb díj nem kerül felszámításra, ingatlan fedezet biztosítását szintén nem kéri a bank.
A hitelösszeg és a kamatok visszafizetése 2034. december 31-ig történne meg.
A hitel visszafizetésének forrásául az önkormányzat saját bevételei szolgálnak.
A hitelfelvétel segítségével végrehajtott fejlesztések hosszú távú pénzügyi előnyökkel járnak, mivel a saját bevételek emelkedésén, valamint a fenntartási, karbantartási költségek csökkenésén keresztül megtakarítást eredményeznek a város számára.
A hitelcélként nevesített fejlesztések elmaradása azonban a karbantartási, fenntartási költségek jelentős emelkedéséhez vezet. Az aszfaltburkolattal ellátott úthálózat bővítése hosszútávon végrehajtható, megtérülő beruházás, amely a jelenlegi forráshiány figyelembe vételével évente „kisebb” szakaszok kivitelezésével valósítható meg.
Tekintettel az önkormányzat jelenlegi pénzügyi helyzetére, a hitelcélként említett fejlesztések külső forrás igénybevétele nélkül nem valósíthatók meg, ezért kérem a tisztelt közgyűlést, hogy a határozati javaslat elfogadásával támogassa a fejlesztési feladatok megvalósítását!
Érd, 2024. május 3.
|
dr. Csőzik László polgármester |
HATÁROZATI JAVASLAT
- Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése 6 x 100.000.000 Ft összegű, azaz 600.000.000 forint saját forrású célhitel OTP Bank Nyrt-től történő felvételéről döntött, minősített többséggel.
A hitel célja:
- Útépítés hitelcél: 100.000.000 forint
- Gyalogátkelők tervezése és építése hitelcél: 100.000.000 forint
- Járdatervezés és építés hitelcél: 100.000.000 forint
- Kerékpárút tervezés, építés hitelcél:100.000.000 forint
- Közvilágítás fejlesztése hitelcél:100.000.000 forint
- Tervezési feladatok hitelcél: 100.000.000
A hitel futamidejét szerződéskötéstől 2034. december 31-ig határozza meg.
- A hitel és járulékai visszafizetésének biztosítékául az önkormányzat költségvetési bevételeit, ezen belül elsősorban a saját bevételeket ajánlja fel, különös tekintettel a helyi adóbevételekre, átengedett adóbevételekre, az állami (általános és ágazati) támogatásra – figyelembe véve a mindenkor hatályos Államháztartási Törvény és az annak végrehajtásáról szóló kormányrendeleteket, jogszabályokat.
- A képviselő-testület kötelezettséget vállal arra, hogy a hitel-visszafizetés időtartama alatt a kért hitelt és járulékait a futamidő éveiben – a felhalmozási és tőke jellegű kiadásokat megelőzően – a költségvetésébe betervezi és jóváhagyja, illetve költségvetési előirányzat módosításai során figyelembe veszi.
- Az Önkormányzat vállalja, hogy az OTP Bank Nyrt. részére az OTP Bank Nyrt.-nél, illetve más pénzügyi inztézménynél vagy a Magyar Államkincstárnál vezetett – fizetési- és alszámlájára (ahol ezt jogszabály nem zárja ki), továbbá a költségvetési szervei fizetési számláira felhatalmazáson alapuló beszedési megbízást biztosít.
- A képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert, hogy a fenti hitelre vonatkozóan az OTP Bank Nyrt-nél eljárjon, az ügylet egyéb feltételeiben megállapodjon, és a szerződést aláírja az Önkormányzat képviseletében.