Érd Megyei Jogú Város településképe védelmének helyi szabályairól szóló 30/2022. (X. 28.) önkormányzati rendelet módosítása
Tisztelt Közgyűlés!
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény (a továbbiakban: Jat.) 18. §-ára figyelemmel Érd Megyei Jogú Város településképe védelmének helyi szabályairól szóló 30/2022. (X. 28.) önkormányzati rendelet (a továbbiakban: Tkp.) módosításának szükségességét az alábbi okokkal és célokkal indokolom.
Az Érd, Tolmács utca 7. szám alatti, 24799/4 helyrajzi számon nyilvántartott ingatlanon - a Krause Kft. telephelyén – található, a Tpk. szerint helyi egyedi védelem alatt álló egykori víztorony.
A Krause Kft., mint tulajdonos azzal a kéréssel fordult az önkormányzathoz, hogy szüntesse meg a fenti ingatlanon álló használaton kívüli, leromlott állapotban lévő és fejlesztési, technológia-megújító terveit akadályozó, ugyanakkor ipartörténeti emléket jelentő víztorony építményének helyi egyedi védettségét.
A Tkp. 4. § (2) bekezdése kimondja, hogy a helyi védelem alá helyezést vagy annak megszüntetését bárki (természetes személy, jogi személy, jogi személyiség nélküli szervezet) írásban kezdeményezheti a polgármesternél.
A Tkp. 4. § (8) bekezdés b) pontja szerint a helyi védelem megszüntetésére akkor kerülhet sor, ha a védett egyedi értéknek a védelem alapját képező értékét – az azt megállapító szakvélemény szerint – helyreállíthatatlanul elveszítette.
A tulajdonos az építmény építéstörténetét is feltáró értékvédelmi szakvéleményt készíttetett a szóban forgó építményről, mely szakvéleménynek része az építmény pontos felmérése, állapotának rögzítése és fotódokumentációja is. A szakvélemény javaslatot is tartalmaz a víztorony emlékének megőrzésére.
A benyújtott értékvédelmi szakvélemény az alábbiakat rögzíti:
"Az érdi Tolmács utca 5-7. számú telek műemléki és régészeti védettséggel nem
rendelkezik, de mint a település sajátos ipartörténeti emléke a telken álló víztorony helyi
védettséget nyert 2016-ban. Az ipari terület most tervezett fejlesztése a telek meglévő
funkcióinak bővítésével számol, a helyi védett épület jellegének védelme, a telek belsejében
szabadon álló torony fenntartása, ezzel a helyi védettségének megőrzése ezért nem
lehetséges. Az építmény ugyan a környék közelmúltjának jellegzetes eleme, építészeti és
ipartörténeti szempontból azonban szerény példája a 20. század közepi építészeti termésnek.
Néhány jellegzetes motívuma igyekszik felidézni a modernista építészet korszakban bevett
jegyeit, de mára műszakilag és fizikailag is elavult. Fenntartása nem csak a tervezett fejlesztést
lehetetlenítené el, de az építés korában alkalmazott anyagok rossz minősége miatt sem
feltétlenül lehetséges. Meggyőződésünk, hogy e dokumentáció vizsgálata és a vele egyidőben készült
építészeti felmérés képes megőrizni a torony emlékét, és emiatt a hozzá kapcsolódó, szintén
használaton kívül álló létesítményekkel együtt a bontása nem okoz pótolhatatlan vesztségeket,
különösen, mert a terület fejlesztése a környék munkahelyteremtő potenciálját is tudja növelni. Az építmény nem rendelkezik műemléki értékkel, a korszakának jellegzetesen megformált,
de nem különösebben kiemelkedő emléke.”
„Szakértői összefoglaló
A meglévő telephely épületállománya elavulttá vált, a beépítés telepítése idegen a telek körül kialakult városi szövettől. A meglévő épületállomány bontásával a tulajdonos egy új, korszerű ütemezetten fejleszthető ipari épületet tervez létrehozni, mely fejlesztéshez a meglévő víztorony bontása szükséges. A víztorony az értékleltár szerint a környék közelmúltjának jellegzetes eleme, de ipartörténeti szempontból nem jelentős épület, mely napjainkban műszakilag és fizikailag is elavulttá vált. Az építés korában alkalmazott anyagok minőségéből kifolyólag fenntartása nehézen megvalósítható lenne. A víztorony elbontásával a telephely komplex fejlesztésére nyílna lehetőség, mely az építés és az üzemeltetés szempontjából is kedvező változást jelentene. A szakértői vizsgálat alapján Érd Megyei Jogú Város Településkép- védelmi rendeletéből a víztorony helyi védelem alóli törlését javaslom.”
Ehhez hozzá kell tennünk, hogy az ilyen jellegű építmények esetében szokásos hasznosítási mód, az építmény fennmaradását biztosító működőképes funkció, vagyis a torony turisztikai, kilátópontként való hasznosítása a város adott pontján, egy működő ipari bázis közepén, közeli látványelemek, az iparteleptől független üzemeltető hiányában, használhatatlan műszaki állapotban életszerűen sajnos nem lehetséges.
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése 2023. február 23. napján tartott ülésén az 52/2023. (II.23.) határozatában – a településtervek tartalmáról, elkészítésének és elfogadásának rendjéről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 419/2021. (VII.15.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 59. § (2) bekezdés a) pontja alapján – döntött a Tkp.-nek a víztorony helyi védettségének megszüntetése érdekében történő módosításáról, egyúttal felkérte a polgármestert, hogy gondoskodjon a rendelettervezet megfelelő előkészítéséről és a véleményezési eljárás kezdeményezéséről.
A Korm.rendelet a településképi rendelet módosításáról az alábbiak szerint rendelkezik:
„59. § (1) A településterv, kézikönyv és településképi rendelet
- a) készítése és módosítása adatszolgáltatáson alapul,
- b) véleményezése helyi partnerségi egyeztetés keretében is történik, ha az önkormányzat partnerségi rendeletében ezt előírja,
- c) adatszolgáltatás figyelembevételével elkészült tervezetét egyeztetni kell olyan módon, hogy a településtervnél véleményezési és záró szakasz, a kézikönyv és a településképi rendeletnél csak véleményezési szakasz kerül lefolytatásra, és
- d) elfogadása az egyeztetést követően történik, önkormányzati határozat vagy rendelet formájában.
(2) A településterv, kézikönyv és településképi rendelet készítését és módosítását az önkormányzat képviselő-testületének
- a) a készítés vagy módosítás tényét,
- b) új beépítésre szánt terület kijelölése esetén az Étv.-ben foglalt követelményeknek való megfelelést,
- c) amennyiben indokolt, a kiemelt fejlesztési területté nyilvánítást és
- d) a 7. § (7) bekezdése szerinti feljegyzés elfogadását együttesen tartalmazó döntése alapozza meg.”
A településképi rendelet módosításának egyeztetési eljárása az általános szabályok szerint 2023. év júliusában indult meg. Ennek keretében a jogszabály tervezetének egyeztetése a Korm.rendelet 62. § (1) bekezdése alapján a Korm.rendelet 11. melléklete szerinti érintett államigazgatási, önkormányzati és egyéb szervekkel (a továbbiakban együtt: véleményezésre jogosult szerv) és a lakossággal, érdekképviseleti, civil és gazdálkodó szervezetekkel, vallási közösségekkel (a továbbiakban együtt: partnerek) az E-TÉR felületen megkezdődött.
A településfejlesztési dokumentumok, településrendezési eszközök, a településképi arculati kézikönyv és a településképi rendelet partnerségi egyeztetésének szabályairól szóló 5/2017. (II.27.) önkormányzati rendelet (továbbiakban: partnerségi rendelet) alapján az önkormányzat:
- a módosító rendelet tervezetét 2023.06.02-2023.09.30-ig hirdetményként közzétette a városi honlapon,
- szeptember 14-én lakossági fórumot tartott,
- az észrevételeket fogadta az E-TÉR felületen és e-mail-en keresztül.
Ezen kívül az önkormányzat helyszíni bejárást is biztosított a tulajdonos együttműködésével a területen.
Az egyeztetési eljárás 2023. augusztus 30-án megszakításra került a Jövő Nemzedékek Érdekeinek Védelmét Ellátó Biztos helyettesének AJB-3051/2023. felhívásával, miszerint magánszemély panasszal fordult az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalához és kifogásolta a helyi oltalom alatt álló víztorony örökségvédelmi státuszának tervezett megszüntetését. A Biztos helyettese kérte, hogy a polgármester tájékoztatásában térjen ki a védelem feloldására irányuló esetlegesen folyamatban lévő eljárásra, annak előkészítésére, eddigi lépéseire, társadalmi részvétel biztosítására a döntéshozatalban, illetve a helyi védettség keletkezésére, annak indokaira és azok időközbeni esetleges megszűnésének igazolására.
- szeptember 12-én a Pest Megyei Kormányhivatal PE/EPO/1833-8/2023. ügyiratszámú határozatában a víztornyot ideiglenes műemléki védelem alá helyezte, és elrendelte a határozat azonnali végrehajtását.
- szeptember 26-án a Jövő Nemzedékek Érdekeinek Védelmét Ellátó Biztos helyettese részére a polgármester megküldte válaszát, kitérve a Biztos helyettesének valamennyi kérdésére.
- október 24-én a Jövő Nemzedékek Érdekeinek Védelmét Ellátó Biztos helyettese a polgármester által adott válasz alapján, illetőleg az ideiglenes védelem tényére tekintettel az eljárást lezárta.
Az Építési és Közlekedési Minisztérium Műemlékvédelemért Felelős Helyettes Államtitkára EPAT/889-4/2024/MFO számú, 2024. március 13-án kelt állásfoglalása szerint: „A műemlékké nyilvánítást a miniszter nem támogatta, ezért a nyilvántartást vezető hatóság az Övr. 17. § (1) b) pontja alapján a védettség tárgyában további eljárást és miniszteri rendelet-előkészítést nem folytat le. Erről a tényről jelen levelemmel tájékoztatom.”
Pest Megyei Kormányhivatal PE/EPO/841-3/2024. ügyiratszámú 2024. április16-án kelt határozatában az ideiglenes műemléki védelmet megszüntette.
Fentiekre tekintettel 2024. március 21. napján a településképi rendelet módosítására vonatkozó eljárást újraindítottuk az E-TÉR felületen, mivel a Korm. rendelet 66. § (9) bekezdése szerint a véleményezésre jogosult szerv által adott vélemény érvényességére megállapított hat hónapos időtartam időközben lejárt.
A Korm. rendelet 59. § (1) bekezdés c) pontja alapján a településképi rendelet esetében csak véleményezési szakasz kerül lefolytatásra. A Korm. rendelet 66. § (7) bekezdése alapján a véleményezést követően a beérkezett véleményeket – egyeztetés esetén az emlékeztetőt és a jegyzőkönyvet – ismertetni kell a képviselő-testülettel, a döntés átruházása esetén a döntésre jogosulttal, amelyek elfogadásáról vagy el nem fogadásáról a képviselő-testület, illetve átruházás esetén a döntésre jogosult dönt. A vélemény, észrevétel el nem fogadása esetén a döntést indokolni kell.
A véleményezési szakasz az E-TÉR felületen lezárult, a véleményeket, valamint az azokra adott válaszokat az előterjesztés melléklete tartalmazza.
A Jat. 17. §-a alapján a szabályozás várható következményeinek felmérése előzetes hatásvizsgálat elvégzésével megtörtént. A hatásvizsgálat eredményét egyebekben az indokolás mellékletét képező hatásvizsgálati lap mutatja be.
Jelen előterjesztői indokolás a Jat. 18. § (3) bekezdése és a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzétételének megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) számú IM rendelet 20. § (3) bekezdése alapján közzétételre kerül.
Kérem a Tisztelt Közgyűlést, hogy fogadja el a határozati javaslatot és a rendelet-tervezetet!
Érd, 2024. június 17.
|
dr. Csőzik László polgármester |
HATÁROZATI JAVASLAT
- Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése az 52/2023. (II.23.) határozata alapján megindított, az Érd Megyei Jogú Város településképe védelmének helyi szabályairól szóló 30/2022. (X. 28.) önkormányzati rendelet módosítása tervezetével összefüggésben lefolytatott véleményezési eljárásban érkezett véleményeket megismerte, a beérkezett véleményeket a mellékelt főépítészi válaszok szerint fogadja el, illetve az el nem fogadott vélemények indokolásával egyetért.
- A Közgyűlés megállapítja, hogy rendelet módosításának véleményezése a településtervek tartalmáról, elkészítésének és elfogadásának rendjéről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 419/2021. (VII. 15.) Korm.rendelet előírásainak megfelelően megtörtént. Jelen határozat E-TÉR felületre történő feltöltésével a rendelet módosításának véleményezési szakasza lezárul, a Korm.rendelet 59. § (1) bekezdés c) pontja alapján záró szakasz nem kerül lefolytatásra.
Határidő: döntés továbbítására - azonnal
Felelős: dr. Csőzik László polgármester
Szavazás módja: nyílt szavazás, egyszerű többség szükséges.
TERVEZET!
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének .../.... (...) önkormányzati rendelete
az Érd Megyei Jogú Város településképe védelmének helyi szabályairól szóló 30/2022. (X. 28.) önkormányzati rendelet módosításáról
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény 12. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 1. pontjában és a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény 2. § (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva, a településtervek tartalmáról, elkészítésének és elfogadásának rendjéről, valamint egyes sajátos jogintézményekről szóló 419/2021.(VII.15.) Korm. rendelet 62. § (1) bekezdés a) pontjában biztosított véleményezési jogkörében eljáró Pest Vármegyei Kormányhivatal Állami Főépítészi Iroda, Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, Hírközlés-felügyeleti Igazgatóság Építményengedélyezési Osztály, Honvédelmi Minisztérium Hatósági Főosztály, Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, Pest Vármegyei Kormányhivatal Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztály Örökségvédelmi Osztály, valamint a településtervek tartalmáról, elkészítésének és elfogadásának rendjéről, valamint egyes sajátos jogintézményekről szóló 419/2021.(VII.15.) Korm. rendelet 62. § (1) bekezdés b) pontja és a településfejlesztési dokumentumok, településrendezési eszközök, a településképi arculati kézikönyv és a településképi rendelet partnerségi egyeztetésének szabályairól szóló 5/2017. (II.27.) önkormányzati rendelet szerinti partnerek véleményének kikérésével a következőket rendeli el:
- § Az Érd Megyei Jogú Város településképe védelmének helyi szabályairól szóló 30/2022. (X. 28.) önkormányzati rendelet 2. melléklete helyébe az 1. melléklet lép.
- § Az Érd Megyei Jogú Város településképe védelmének helyi szabályairól szóló 30/2022. (X. 28.) önkormányzati rendelet 3. melléklete helyébe a 2. melléklet lép.
- § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
Dr. Feik Csaba Dr. Csőzik László
jegyző polgármester
- melléklet a _/2024.(___) önkormányzati rendelethez
Külön PDF. fájl csatolva
- melléklet a _/2024.(___) önkormányzati rendelethez
Külön PDF. fájl csatolva
Általános indokolás
Az Érd, Tolmács utca 7. szám alatti, 24799/4 helyrajzi számon nyilvántartott ingatlanon található az Érd Megyei Jogú Város településképe védelmének helyi szabályairól szóló 30/2022. (X.28.) önkormányzati rendelet szerint helyi egyedi védelem alatt álló egykori víztorony.
A tulajdonos az építménye helyi egyedi védettségének megszüntetését kezdeményezte. A jogszabály az építmény helyi egyedi védettségét megszünteti.
Részletes indokolás
Az 1. §-hoz
A helyi védettség alá tartozó terület térképes mellékletének cseréjét végzi el.
A 2. §-hoz
A helyi egyedi védelem alatt álló építmények és épületek listáját tartalmazó melléklet cseréjét végzi el, melyből törlésre kerül a víztorony.
A 3. §-hoz
Hatályba léptető rendelkezést tartalmaz.