A Pest Vármegyei Kormányhivatal PE/030/01785-3/2023. ügyiratszámú
törvényességi felhívásának megtárgyalása
Tisztelt Közgyűlés!
A Pest Vármegyei Kormányhivatal 2023. november 20. napján kelt, az előterjesztés mellékleteként csatolt törvényességi felhívással élt az Érd, Bajcsy-Zsilinszky út 143. szám alatti ingatlan (egészségház) albetétjének használatáról, és a fennálló haszonélvezeti jog megszüntetéséről szóló 320/2023. (X. 26.) közgyűlési határozattal kapcsolatosan.
A törvényességi felhívás lényegi indoklása szerint:
„A Pest Vármegyei Kormányhivatal rendelkezésére álló dokumentumokból az állapítható meg, hogy Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata és a SZIRT INVEST Befektető és Vagyonkezelő Korlátolt Felelősségű Társaság között 2013. április 23. napján megállapodás jött létre az önkormányzat részére történő haszonélvezeti jog létesítése tárgyában. A megállapodás értelmében a társasház albetétjében a szerződéskötéskor még az önkormányzati alapfeladatnak számító védőnői szolgálat került elhelyezésre. A társasház további három albetétjében háziorvosok nyertek elhelyezést.
Az ingatlan társasházzá alakítása előtt a felek által megkötött haszonélvezeti jogot alapító 2009. április 30. napján kelt alapszerződés rögzíti, hogy a haszonélvezeti és a belőle fakadó használati jog a megállapított határidőn belül addig tart, amíg az egészségügyi alapellátás feltételeinek biztosítása az önkormányzat feladata, vagy amíg annak az egészségházban tesz eleget.
Az egyes egészségügyi tárgyú törvények módosításáról szóló 2022. évi LXXIII. törvény (a továbbiakban: Módtv.) az egészségügyi alapellátásról szóló 2015. évi CXXIII. törvény (a továbbiakban: Eatv.) 6/B. S (1) bekezdését úgy módosította, hogy 2023. július 1. napjától az egészségügyi alapellátás körében – a települési önkormányzattal együttműködésben – az állam gondoskodik a védőnői ellátásról.
Az Eatv. 23. S (5) bekezdése alapján a települési önkormányzatnak 2023. július 1. napjával kell biztosítania az állam számára a 2023. június 30. napján a védőnői ellátásra szolgáló ingó és ingatlan vagyonnak az ingyenes használatát, azaz minden ezzel ellentétes intézkedés, megállapodás, egyezség stb. a törvényi szabályozás céljának ellehetetlenülését eredményezi.
Az Eatv. 23. S (6) bekezdésében foglaltak szerint jogi relevanciája annak van, hogy a települési önkormányzat a 2022. december 31-én a védőnői ellátásra szolgáló ingatlan és ingó vagyonát e feladattól nem vonhatja el, márpedig a jelzett naptári napon — egyértelműen megállapítható módon – a védőnői feladat ellátásáról való gondoskodás a helyi önkormányzat feladata volt, amely feladat ellátásának alapfeltételéül szolgáló ingatlanra nézve haszonélvezeti joga állt fenn – szerződés útján.
Az állam felé a helyi önkormányzatnak helyt kell állnia akkor is, ha a feladatellátásra korábban nem saját tulajdonú ingatlanában került sor és megelégedett pusztán a haszonélvezeti joga biztosításával. A helyi önkormányzat kötelezettsége tehát a vázolt körülmények ellenére arra terjed ki, hogy a védőnői ellátás helyszínéül szolgáló és a feladatellátáshoz szükséges ingatlan ingyenes használatát biztosítsa.
Az Eatv. hivatkozott 23. S (6) bekezdésébe foglalt rendelkezés azt rögzíti, hogy a települési önkormányzat a 2022. december 31-én a védőnői ellátásra szolgáló ingatlan és ingó vagyonát e feladattól nem vonhatja el.
Az önkormányzatnak az Eatv. rendelkezései ismeretében, azokra tekintettel kellett volna az érintett ingatlan vonatkozásában intézkedést tennie. A feladat-ellátáshoz elengedhetetlen ingatlan és ingó eszközök rendelkezésre állása érdekében az Eatv. 23. S (5) bekezdése kimondja, hogy a települési önkormányzat 2023. július 1. napjával biztosítja az állam számára a 2023. június 30. napján a védőnői ellátásra szolgáló ingó és ingatlan vagyonnak az ingyenes használatát. Ez azt is jelenti, hogy az önkormányzatnak – az állammal való együttműködési kötelezettsége expressis verbis kimondásával – nem volt lehetősége arra, hogy az Eatv. 23. § (5) bekezdésében rögzített kötelezettség teljesítését bármilyen formában akadályozó, vagy azt gátló intézkedést tehessen, ellehetetlenítve így az ingatlanvagyon feladat-ellátást biztosító jellegét.”
A Kormányhivatal felhívta a Közgyűlést, hogy a felhívást annak kézbesítését követő 30 napon belül, illetve e határidő kérelemre történő meghosszabbítása folytán legkésőbb 2024. január 29. napjáig tűzze napirendjére, és a törvénysértést a határozat hatályon kívül helyezésével szüntesse meg.
Az Mötv. 134. § (1) bekezdése alapján a Közgyűlés a felhívásban foglaltakat köteles megvizsgálni és a megadott határidőn belül az annak alapján tett intézkedéséről vagy egyet nem értéséről a kormányhivatalt írásban tájékoztatni.
Az ingatlan társasházzá alakítása előtt a felek által megkötött haszonélvezeti jogot alapító szerződés rögzíti, hogy a haszonélvezeti és a belőle fakadó használati jog addig tart, amíg az egészségügyi alapellátás feltételeinek biztosítása az önkormányzat feladata. Az októberi döntés előkészítése során az volt az álláspontunk, hogy az önkormányzati feladat megszűnt, méghozzá a jogszabály erejénél fogva, melynek hatályosulásával a szerződésben rögzített megszüntető feltétel beállt. Ez sem az OKFÖ, sem a Kórház nem vitatta, ellentétes álláspontot nem terjesztett elő. Ráadásul írásban hívtuk fel az átvevő figyelmét több alkalommal is arra, hogy a négy önkormányzati telephely mellett van egy magántulajdonban lévő is, mely esetében neki kötelessége intézkedni.
A védőnői szolgálatot a Dél-Budai Centrumkórház Szent Imre Egyetemi Oktatókórház saját hatáskörében eljárva, a parkvárosi kisgyermekes családok érdekeit figyelmen kívül hagyva egy másik, magántulajdonban lévő ingatlanba költöztette, és védőnői szolgálat most a Felső utcában, közel 6 kilométerre a korábbi helyszíntől látja el a feladatát. A Dél-Budai Centrumkórház Szent Imre Egyetemi Oktatókórház annak ellenére döntött a költöztetés mellett, hogy a 2023. december 18-i – a költözést megelőzően a Kórháznak és az Országos Kórházi Főigazgatóságnak elküldött – 3/ERD/28730-51/2023. iktatószámú levelemben kértem a költöztetés elhalasztását felajánlva az önkormányzat segítségét. A december 18-i levélben – tekintettel a hazai egyészségügy nehéz anyagi helyzetére – felajánlottam, hogy az érdi önkormányzat átvállalja a Bajcsy-Zsilinszky út 143. szám alatti, védőnők számára bérelt helyiség bérleti díjának egy részét vagy egészét, ami akár az ingyenes használatot is biztosította volna, de a Kórház nem élt ezzel a lehetőséggel, mi több, válaszra sem méltatott.
Önkormányzatunk a 2023. július 1. óta eltelt időben nemcsak törvényi kötelességének tett eleget a saját tulajdonú ingatlanok díjmentes használatát biztosítva az államosított védőnői szolgálat számára, de megelőlegezte védőnők használta helyiségek, irodák rezsiköltségeit is.
A Kormányhivatal most egy a korábban az összes ismert szereplő által osztottól gyökeresen eltérő jogi álláspontot közölt velünk. A gond ezzel az, hogy ha ennek eleget teszünk, attól még nem áll vissza automatikusan a haszonélvezeti jogunk, sőt, elveszítjük az őszi megállapodásban kikötött ingyenes használati jogunkat.
Emiatt két határozati javaslat alternatívát terjesztek a Közgyűlés elé, azzal, hogy mindkét útnak vannak előnyei-hátrányai és kockázatai is. Az első a törvényességi felhívással teljesen összhangban a határozat visszavonására irányul, míg a második az eredeti határozat szövegezésének pontosításával – részben elfogadva a törvényességi felhívásban foglaltakat – kívánja a Kormányhivatal által kifogásoltakat orvosolni.
Kérem a tisztelt Közgyűlést, hogy tárgyalja meg a Kormányhivatal felhívását és hozza meg döntését a fennálló lehetőségek gondos mérlegelésével és megvitatásával!
Érd, 2024. január 29.
|
Dr. Csőzik László polgármester |
HATÁROZATI JAVASLAT „A”
- Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése a Pest Vármegyei Kormányhivatal PE/030/01785-3/2023. ügyiratszámú törvényességi felhívását megtárgyalta és a törvényességi felhívással érintett Érd, Bajcsy-Zsilinszky út 143. szám alatti ingatlan (egészségház) albetétjének használatáról és a fennálló haszonélvezeti jog megszüntetéséről szóló 320/2023. (X. 26.) határozatát visszavonja.
- A Közgyűlés felkéri a polgármestert, hogy a Pest Vármegyei Kormányhivatalt jelen döntés megküldésével tájékoztassa.
- A Közgyűlés felkéri a polgármestert, hogy kezdeményezzen tárgyalásokat a Remin Gyógyszer-kiskereskedelmi Korlátolt Felelősségű Társasággal az eredeti állapot visszaállítása érdekében.
Szavazás módja: nyílt szavazás, egyszerű többség szükséges.
Ennek elutasítása esetén:
HATÁROZATI JAVASLAT „B”
- Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése a Pest Vármegyei Kormányhivatal PE/030/01785-3/2023. ügyiratszámú, az Érd, Bajcsy-Zsilinszky út 143. szám alatti ingatlan (egészségház) albetétjének használatáról, és a fennálló haszonélvezeti jog megszüntetéséről szóló 320/2023. (X.26.) közgyűlési határozatra vonatkozó törvényességi felhívását megtárgyalta és az alábbi döntést hozza:
Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése a 320/2023. (X.26.) határozatát az alábbiak szerint módosítja:
„1. Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a Remin Gyógyszer-kiskereskedelmi Korlátolt Felelősségű Társaság 1/1 arányú tulajdonát képező érdi 6525/A/3 helyrajzi számú, természetben Érd, Bajcsy-Zsilinszky út 143. szám alatti rendelő albetéten fennálló haszonélvezeti jogának a védőnői önkormányzati alapellátási feladat megszűnésére tekintettel történő megszűnését tudomásul veszi.”
- A döntés feltételeként a Remin Gyógyszer-kiskereskedelmi Korlátolt Felelősségű Társaságnak újabb háziorvosi körzet kialakítása esetén vállalnia kell, hogy a fenti albetétben a feladatot ellátó személyeknek ingyenes használati jogot biztosít a háziorvosi praxis ellátásnak időtartamára.
- A Közgyűlés felkéri a polgármestert, hogy a döntés végrehajtásához szükséges megállapodást aláírja.”
- A Közgyűlés felkéri a polgármestert, hogy a Pest Vármegyei Kormányhivatalt jelen döntés megküldésével tájékoztassa.
Határidő: döntés továbbítására – Mötv. 134. § (1) szerint
Felelős: dr. Csőzik László polgármester
Szavazás módja: nyílt szavazás, egyszerű többség szükséges.