Javaslat a közösségi költségvetés elindítására

 

 

A közösségi költségvetés egy olyan – a képviseleti demokráciát a közvetlen demokrácia eszközeivel kiegészítő – eszköz, amely alkalmas a lakosság közélet iránti érdeklődésének a felkeltésére, az önkormányzat és a lakosság közötti párbeszéd erősítésére, a lakosság igényeinek minél jobb kiszolgálását lehetővé tevő költségvetési döntések meghozatalára.

A részvételi költségvetés lehetőséget biztosít a helyi lakosok számára, hogy az önkormányzat éves költségvetésének egy meghatározott részére javaslatot tegyenek. Így megvalósulhatnak olyan projektek, melyek nagyobb anyagi ráfordítást ugyan nem feltétlenül igényelnek, viszont a település lakói számára jelentős életminőségbeli javulást hoznak. Emellett a vonatkozó módszertani ajánlásoknak köszönhetően a város vezetése közvetlen visszajelzést kap a városlakók prioritásairól, melyek mentén értékelheti saját célkitűzéseit is. Hosszú távon az állampolgárok tudatosabbá válnak, az önkormányzat reputációja pedig emelkedik. Mind a lakók közötti, mind a lakók és az önkormányzat közötti kommunikáció gazdagodik.

A közösségi költségvetés tervezés (a továbbiakban KKT) metodikáját mellékletben mutatom be. Ez a legnagyobb KKT Európában, és egyik a legrégibbeknek, sok tapasztalat gyűlt össze.

A közösségi költségvetési tervezés

 

Projektjavaslatot bármely helyi lakos tehet a saját városrészére vonatkozóan egy online platformon vagy nyomtatott adatlapon keresztül, az előzetesen meghatározott kategóriákban.

 

Javaslattételre minden évben egy előre meghirdetett periódusban (pl. április-június hónapok) lehet. A beérkezett javaslatokat a Polgármesteri Hivatal szakemberei minősítik és előzetesen (hozzávetőlegesen) beárazzák.

 

A javaslattételi időszak után minden, az előzetesen meghatározott kritériumoknak megfelelő projektre szavazni lehet az érdieknek. A szavazás alapján a városrészenként legnépszerűbb projekteteket sorrendbe állítják.

 

Amennyiben a projektek összköltsége meghaladná az előzetesen meghatározott limitet, a szavazás alapján meghatározott sorrend alapján dől el, hogy a projekt ötletekből mennyi tud megvalósulni. A projektciklus zárásaként az önkormányzat kötelezettséget vállal arra, hogy a projekteket – azok komplexitásától, illetve a közbeszerzési igénytől függően – 3-36 hónapon belül megvalósítják.

 

A részvételi költségvetés intézménye 30 éve ismert, megvalósítására számos nemzetközi példa létezik (a brazíliai Porto Allegro volt az első, azóta többek között Argentínában, az USÁ-ban, Nagy-Britanniában, Portugáliában, Indiában, Dél-Koreában, Kanadában és Izlandon vezették be egyes településeken). Magyarországon eddig legismertebb a Kispesten és Budafok önkormányzatainál bevezetett.

 

A Közgyűlésnek természetesen lehetősége van arra, hogy egyes, a közösségi költségvetési kampány során felmerült javaslatokat befogadjon és megvalósulásukról a KKT projekten kívül, a többi javaslat elbírálását meg nem várva, illetve attól függetlenül döntsön. Az első költségvetési év, amelyben a projekt során felmerülő ötletek megvalósulhatnak, várhatóan a 2023. évi lesz.

 

A KKT bevezetésére vonatkozó javaslat

 

A lakosság érdeklődésének felkeltése érdekében meg kell határozni egy olyan költségkeretet, amiben az ötleteik kidolgozásához gondolkodhatnak. 

 

Javaslom, hogy a KKT keretösszeget a 12 választókerületet figyelembe véve évi 10-10 millió forintban, azaz összesen évente 120 millió Ft-ban határozzuk meg.

 

A bevezetés, illetve a KKT szabályok részletes kidolgozása érdekében javaslom a Tisztelt Közgyűlésnek egy KKT Munkacsoport létrehozását, amelynek tagjaira javaslatot teszek:

  1. Simó Károly önkormányzati képviselő – elnök
  2. Lengyel Péter önkormányzati képviselő
  3. Antunovits Antal önkormányzati képviselő
  4. Gál Alex önkormányzati képviselő

 

Javaslom, hogy a munkacsoport a Közgyűlés 2023 decemberi ülésére készítsen egy javaslatot, amely a KKT szabályait tartalmazza és amelyet  2024. évi költségvetés tervezése során már figyelembe lehet venni.

 

 

Tisztelt Közgyűlés!

 

Az átlátható önkormányzati működés és a lakosság igényeinek az önkormányzat fejlesztési döntéseibe való minél nagyobb bevonása érdekében kérem a mellékelt határozati javaslat elfogadását!

 

Érd, 2023. október 15

 

                                                                                          Simó Károly

 

 

HATÁROZATI JAVASLAT

  1. Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése úgy dönt, hogy 2024. évtől bevezeti a közösségi költségvetést (KKT).
  2. A közösségi költségvetés projektekre a 2024. évi költségvetésben 120 millió forintot irányoz elő. Felkéri a Polgármestert a 2024. évi költségvetés tervezése során ennek betervezésére.
  3. A Közgyűlés egy „KKT Munkacsoportot” hoz létre, amelynek tagjai

- Simó Károly önkormányzati képviselő – elnök

- Lengyel Péter önkormányzati képviselő

- Antunovits Antal önkormányzati képviselő

- Gál Alex önkormányzati képviselő

  1. A Közgyűlés felkéri a KKT Munkacsoportot, hogy a KKT működéséről szóló szabályokat a Polgármesteri Hivatal szakembereinek bevonásával készítse el és terjessze elfogadásra a Közgyűlés elé.

 

Határidő:

  • és 2. pont tekintetében:    2024. évi költségvetés előterjesztése során
  • pont tekintetében: azonnal
  • pont tekintetében: a Közgyűlés 2024 decemberi ülése

 

Felelős:

  • 1-3. pont tekintetében: D Csőzik László polgármester
  • pont tekintetében: KKT Munkacsoport

 

 

Szavazás módja: nyílt szavazás, egyszerű többség szükséges