Érd Megyei Jogú Város Fenntartható városfejlesztési stratégiáját megalapozó akciótervei (SUMP, SECAP, ITVT, ZIFFA)

 

Tisztelt Közgyűlés!

Jelen előterjesztéssel a fenntartható településfejlesztés legfontosabb stratégiai dokumentumainak elkészítéséről kérem a képviselők szíves támogató döntését. Célunk a település közlekedési, energetikai, vízgazdálkodási és zöldfelületi – komplex szemléletű – fejlesztéseinek megalapozása. Az elmúlt időszakban elkészült a Fenntartható Városfejlesztési Stratégia (FVS), a Klímastratégia, napokon belül végére ér a Települési Környezetvédelmi Program államigazgatási véleményezése is. Ezekre a stratégiákra építve kezdődhet a műszaki tervezés megalapozása a tárgyi akciótervekkel.

  1. 1. ábra A stratégiák, akciótervek és műszaki tervek egymásra épülése

Forrás

A város stratégiai dokumentumaiban meghatározott fejlesztési célokat és projekteket Érd nagyrészt pályázati források bevonásával tudja megvalósítani. A 2021–2027-es időszakban az egyik kiemelt pályázati lehetőség az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosított Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz (TOP_PLUSZ).

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése 177/2022. (VII.14.) KGY határozatában döntött az Érd Megyei Jogú Város Fenntartható Városfejlesztési Stratégia (FVS) és Érd MJV TOP Plusz Városfejlesztési Programterve (TVP) (Megalapozó munkarész, FVS, TVP, önértékelési sablon, kérdőívek kiértékelése) elfogadásáról. Ahogy akkor az előterjesztésben beszámoltunk róla, az FVS készítéséhez elérhető támogatás a TOP Plusz 1.3-1-21, amelynek keretében az Integrált Településfejlesztési Stratéga (ITS) felülvizsgálataként megkezdett vagy új Fenntartható Városfejlesztési Stratégia, illetve az FVS-ben kitűzött célok megvalósításához szükséges településfejlesztési stratégiai dokumentumok elkészítése támogatható. Ezen dokumentumok közé tartoznak a jelen előterjesztéssel érintett Akciótervek. (Az Önkormányzat a 231/2021. (X. 28.) KGY határozata alapján és a közbeszerzési értékhatárt el nem érő beszerzési eljárás lefolytatásának eredményeképpen, 2022 áprilisában szerződést kötött a Pro Regio Nonprofit Kft-vel az FVS elkészítésére és a pályázat beadására vonatkozóan, terveink szerint e szerződés módosításával kerül sor az FVS TOP_PLUSZ szerinti módosítására.)

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata a hivatkozott döntések szerint TOP_PLUSZ-1.3.1-21-PT1-2022-00007 azonosítószámmal „Érd Megyei Jogú Város fenntartható városfejlesztési stratégiájának elkészítése” címen pályázatot nyújtott be, melyet a Magyar Államkincstár Központ vezetője 2022. december 21. napján kelt értesítésében 79.631.540 Ft összegű támogatásra érdemesnek ítélt az Irányító Hatóság (IH) a projekt megvalósításának előkészítésére és a megvalósítására a 256/2021. (V.18.) Korm. rendelet 138. § alapján projektfejlesztést kezdeményezett.. A tárgyban a Támogatási Szerződés (TSZ) aláírása folyamatban van.

Elkészítendő dokumentumok

A TSZ részeként – az elszámolható összköltségek 100%-os uniós támogatási intenzitása mellett – valósul meg több fenntartható városfejlesztési stratégia felülvizsgálata, illetve megalkotása.

  • A TSZ 4. mellékletében rögzített, a projektre vonatkozó műszaki-szakmai eredmények (mérföldkövekhez kötve):SECAP kidolgozása (3. mfk.)
  • Fenntartható Mobilitási Terv elkészítése (3. mfk.)
  • FVS felülvizsgálata (3. mfk.)
  • Városi zöld menetrend alapján kidolgozandó városi zöld finanszírozási keretrendszer készítése (3. mfk.)
  • Digitális akcióterv kidolgozása (3. mfk.)
  • Az FVS pénzügyi megvalósíthatóságára vonatkozó üzleti terv (3. mfk.)
  • Támogatott integrált területfejlesztési stratégiák (1. mfk.)

A mérföldköveket a TSZ 1. sz. melléklete rögzíti:

  • mfk.: 2024.04.30., Projekt előkészítése
  • mfk.: 2026.11.01., Felülvizsgálat
  • mfk.: 2029.04.30., Fizikai befejezés

A TSZ 1. pontja szerint a TSZ melléklete a Felhívás és a Támogatási kérelem, 2.4. pontja szerint a Szerződés elválaszthatatlan részét képezi az „Általános Szerződési Feltételek a 2021–2027 programozási időszakban a programok keretében támogatásban részesített kedvezményezettekkel kötendő támogatási szerződésekhez” (a továbbiakban: ÁSZF), és az Elszámolási Útmutató.

A TOP_PLUSZ-1.3.1-21-PT1 Fenntartható városfejlesztési stratégiák támogatása tárgyú felhívás (Felhívás) 2.1.2.2.pontjában rögzítettek szerint az FVS-ből levezethető célok megvalósításához szükséges egyéb, az FVS megvalósítását elősegítő dokumentumok, elemzések, tanulmányok elkészítése, módosítása választható, de önállóan nem támogatható tevékenységek:

  • Települési Zöld Infrastruktúra Fejlesztési- és Fenntartási Akcióterv készítése (továbbiakban: ZIFFA),
  • Városi zöldfelületi kataszter kialakítása,
  • A városfejlesztés és működés eredményeit, a fejlesztési folyamatot szolgáló városi monitoring rendszer kialakítása,
  • Integrált Települési Vízgazdálkodási Terv (továbbiakban: ITVT) készítése,
  • Települési Helyi Esélyegyenlőségi Programok felülvizsgálata, módosítása,
  • Települési Vízkárelhárítási Terv készítése, felülvizsgálata, aktualizálása,
  • Vízgazdálkodáshoz kapcsolódó szimulációs modellezés készítése, kalibrálása,
  • Partnerségi egyeztetés, hálózatépítés,
  • A városi / várostérségi lakosság digitális kompetenciáinak és IT-eszköz használatra vonatkozó szokásainak átfogó elemzése,
  • Az FVS megvalósításába TOP Plusz forrásán kívül tervezett pénzügyi eszközök bevonása esetén ex ante vizsgálat készítése,
  • Kerékpárforgalmi Hálózati Terv elkészítése vagy felülvizsgálata, aktualizálása,
  • Fenntartható Mobilitási Terv elkészítése, felülvizsgálata (SUMP),
  • Fenntartható Energia és Klíma Akcióterv (SECAP) felülvizsgálata, kidolgozása, Fenntartható Energia Akcióterv (SEAP) felülvizsgálata, illetve átdolgozása Fenntartható Energia és Klíma Akciótervvé (SECAP),
  • Települési stratégia /fejlesztési terv felülvizsgálata, elkészítése,
  • Települési környezetvédelmi program elkészítése, felülvizsgálata.

Az akcióterv több évre szóló konkrét cselekvési program, amely tartalmazza a cél elérése érdekében szükséges egyes lépéseket, azok ütemezését, az igényelt forrásokat, és megjelöli a felelős vezetőket is. Az akcióterv olyan konkrét formát öltött cselekvési elképzelés, amely tipikusan 1-5 évre határoz meg jól körülírt lépéseket egy konkrét cél elérése érdekében. Fontos, hogy az akcióterv ne víziókat, nehezen megfogható elképzeléseket tartalmazzon, hanem egy konkrét program nagyon is kézzelfogható megvalósítási lépéseit. Az akcióterv mindig egy stratégia végrehajtásának dokumentuma, mely tartalmazza a program és a cél bemutatását, a végrehajtás egyes lépéseit, azok ütemezését. Tartalmazza ezen felül a végrehajtáshoz szükséges finanszírozási források elosztását, illetve felosztását, valamint megjelöli a feladatok felelőseit és operatív végrehajtóit (számonkérhető felelősöket) is. Már készítése során világosan meg kell határozni azokat a célokat, amelyeket készíttetője el akar érni. A felelősen kidolgozott akcióterv B terveket is tartalmaz arra az esetre, ha egyes lépések nem (vagy nem megfelelő) eredménnyel teljesülnének, vagy a megfelelő források elmaradnak.

Az akcióterv a település számára készítendő alapdokumentáció. Ennek megfelelően kell elkészíteni, szövegezni annak érdekében, hogy a település számára érthető és lényeges információkat tartalmazza. Ennek alapján az akcióterv a település döntéshozatalának megalapozását szolgálja tekintettel az akcióterv szakági szempontjaira. Az akciótervet az Önkormányzat képviselő-testületének (közgyűlésének) kell elfogadni (saját ügyrendje alapján) a benne szereplő megállapításokat, feladatokat magára nézve iránymutatónak elismerni.

A négy akcióterv az alábbi területekre terjed ki:

  • Közlekedési szakági akciótervként a SUMP: Fenntartható Mobilitási Terv (Sustainable Urban Mobility Plan). Célja az emberek és vállalkozások mobilitási igényeinek kielégítése a városokban és azok környékén a jobb életminőség érdekében. A terv a meglévő tervezési gyakorlatokra épít, és megfelelően figyelembe veszi az integrációt, a részvételt és az értékelési alapelveket. A fenntartható városi mobilitástervezés a városi közlekedés stratégiai és integrált megközelítése, amely a fenntartható mobilitás irányába történő elmozdulás révén hozzájárul a jobb elérhetőséghez és életminőséghez. A SUMP elősegíti a hosszú távú jövőkép által vezérelt, tényalapú döntéshozatalt. Ehhez szükséges az aktuális helyzet és a jövőbeli tendenciák részletes értékelése, egy stratégiai célokat tartalmazó közös jövőkép, valamint a különböző szakpolitikai területek – köztük a szabályozás, kommunikáció, finanszírozás, technológia és infrastruktúra – integrált intézkedéscsomagja.
  • Energiagazdálkodási szakági akciótervként a SECAP: Fenntartható Energia és Klíma Akcióterv (Sustainable Energy and Climate Action Plan). Koncepcióját a Polgármesterek Klíma- és Energiaügyi Szövetsége dolgozta ki. A módszert úgy tervezték meg, hogy egyrészt részletes áttekintést adjon egy önkormányzat energetikai helyzetéről és üvegházgáz-kibocsátásáról, másrészt számszerű, objektív intézkedéseket határoz meg a kibocsátások csökkentése, az energiahatékonyság javítása és a megújuló energiával kapcsolatos célok teljesülése érdekében, miközben az energiaszegénység problémájával is foglalkozik. Emellett megvalósítható javaslatokat kínál az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásra az olyan helyi kockázatokra összpontosítva, mint az árvizek vagy a hőhullámok.
  • Vízgazdálkodás i szakági akciótervként az ITVT: Integrált Települési Vízgazdálkodási Terv. A település környezeti, társadalmi és szociális, a vízzel és víz állapotokkal kapcsolatos igényeit kielégítő olyan vízgazdálkodási alapdokumentuma, mely gazdaság- és környezettámogató, fenntartható vízgazdálkodási feladatokat és azok alapjait egységes, működtethető rendszerben mutatja be, miközben elősegíti az EU kék infrastruktúra stratégiájának települési szintű megvalósítását, fejleszti településeink integrált stratégiai tervezési készségeit. Integrálja, és biztosítja a kapcsolatot a település napi működése és a település vízgazdálkodási elemei között; a települési vízgazdálkodási elemek között; a településfejlesztési elemek és a település vízgazdálkodási elemei között.
  • Zöldfelület-gazdálkodás i szakági akciótervként a ZIFFA: Települési Zöld Infrastruktúra Fejlesztési- és Fenntartási Akcióterv. A település környezeti, társadalmi és szociális, a zöldinfrastruktúrával és a zöldfelületek állapotával kapcsolatos igényeit kielégítő olyan zöldfelület-gazdálkodási alapdokumentuma, mely gazdaság- és környezettámogató, fenntartható zöldfelület-gazdálkodási feladatokat és azok alapjait egységes, működtethető rendszerben mutatja be, miközben elősegíti az EU zöld infrastruktúra stratégiájának12 települési szintű megvalósítását, fejleszti településeink integrált stratégiai tervezési készségeit. Integrálja, és biztosítja a kapcsolatot a település napi működése és a település zöldfelület-gazdálkodási elemei között; a települési zöldfelületgazdálkodási elemek között; a településfejlesztési elemek és a település zöldfelületgazdálkodási elemei között.

Tehát ezekre az akciótervekre azért van szükség, hogy a szakpolitikai, a városfejlesztési elképzeléseket úgy összegezzék és a szakági műszaki igényeket települési szinten úgy mérjék fel és kutassák meg, hogy ezt követően az egyes fejlesztéseknél, beruházásoknál, felújításoknál, de akár az üzemeltetés és rendeletalkotás során is a műszaki tervezés megalapozásához tervezési program legyen készíthető.

Költségek

A 4 akcióterv – a bekért indikatív ajánlatok kiértékelése alapján – becsült értéke nettó 33.800.000 Ft, részajánlatonként:

  • SUMP 900.000
  • SECAP 500.000
  • ITVT 400.000
  • ZIFFA 000.000

Az IH támogatói döntésének birtokában – a megkötés alatt álló TSZ státusza alapján – feltételes közbeszerzési eljárások indítását tervezzük, az eredményeképpen megkötendő vállalkozási szerződések (VSZ) hatálybaléptetése a források tényleges rendelkezésre állásának függvényében történhet meg.

A célokmányról

Az önkormányzati beruházások előkészítéséről és megvalósítási rendjéről szóló 13/2016. (V. 5.) számú önkormányzati rendelet 4. §-a értelmében a beruházás, illetve annak előkészítése csak a rendelet szabályai szerint elfogadott beruházási célokmány birtokában kezdhető meg, azonban a tárgyi akciótervek nem konkrét beruházás előkészítéséhez, csupán a szükséges beruházások körének meghatározásához szükségesek. Ezért a tárgyi akciótervek tervezőinek kiválasztásához beruházási célokmány elfogadása nem szükséges.

Érd, 2023. május 18.

                                                                                          Dr. Csőzik László

                                                                                              polgármester

 

 

 

HATÁROZATI JAVASLAT

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése az Érd Megyei Jogú Város Fenntartható városfejlesztési stratégiáját megalapozó akcióterveinek  (SUMP, SECAP, ITVT, ZIFFA)” elkészítését támogatja.

Határidő:       azonnal

Felelős:         dr. Csőzik László polgármester

 

A szavazás módja: nyílt szavazás, egyszerű többség szükséges.