Tisztelt Közgyűlés!
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat 2021. évi költségvetési rendelete 500 millió forint hitelforrást tartalmaz beruházási-fejlesztési feladatokra. A hitelforrás az alábbi hitelcélok finanszírozása céljából épült be a költségvetési rendeletbe:
Útépítés: a költségvetésbe áthúzódó kiadásként betervezésre került az előző évben végzett, de 2021. évben fizetendő 250 millió forint + áfa összegű kiadás fedezete, valamint az ÉKFI költségvetésében szereplő idei útkarbantartási feladatok fedezete. Ezen túlmenően – amennyiben a gazdálkodási körülmények lehetővé teszik – a városvezetés 2021-ben is folytatni kívánja az utakkal kapcsolatos fejlesztéseket 100 millió forint összegű hitelforrásból.
Beruházásokhoz kapcsolódó tervezési feladatok kiemelt fontosságúak, mivel a fejlesztésekkel kapcsolatos pályázati források elnyerésére fejlesztési tervek birtokában nagyobb esély van, erre a célra 100 millió forint hitelcél került nevesítésre.
Az önkormányzatok részére számos olyan pályázat kínálkozik, amely csak az előírt önrész összeg birtokában nyújtható be, az ehhez szükséges forrás biztosítása céljából 100 millió forint került elkülönítésre – egyelőre a céltartalék soron.
Hitelfelvételi célként nevesítésre került továbbá az ÉKFI tevékenységének ellátásához szükséges géppark fejlesztésének forrásául 100 millió forint. Ennek oka, hogy az intézmény birtokában levő eszközpark elavult, a feladatok ellátására csak jelentős karbantartási ráfordítások árán alkalmas, a géppark fejlesztésével ezek a kiadások hosszú távon is csökkenthetőek lennének.
A Hegesztő utcai óvoda játszóudvara jelen pillanatban használhatatlan a gyermekek számára, a felújításra évek óta nem tudtunk forrást biztosítani a költségvetésben. A felújítási feladat részbeni finanszírozására 100 millió forint hitelcélként meghatározásra.
A felsorolt fejlesztések olyan beruházási-felújítási feladatok, amelyekre a jelenlegi pénzügyi helyzetben saját forrást nem tud biztosítani az önkormányzat, viszont a város működtetése szempontjából elengedhetetlenül fontosak.
Az önkormányzatok hitelügyleteire vonatkozóan a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. törvényben (Stabilitási törvény) foglaltak szerint szükséges eljárni. A Stabilitási törvény 10. § 3) bekezdése tartalmazza a kormányengedély nélkül felvehető hitelügyletekre vonatkozó előírásokat az alábbiak szerint:
(3) Nincs szükség a Kormány hozzájárulására az önkormányzat
c) olyan adósságot keletkeztető ügylete megkötéséhez, amely
cc) – ha a 10/C. § (1) bekezdése szerinti tájékoztatásban a megkötni tervezettel megegyező vagy annál nagyobb összeggel szerepel – fejlesztési célt szolgál és nem haladja meg a fővárosi önkormányzat és megyei jogú város önkormányzata esetében a 100 millió forintot, országos nemzetiségi önkormányzat esetében a 20 millió forintot, egyéb önkormányzat esetében az adott évi saját bevételeinek 20%-át, de legfeljebb a 10 millió forintot.
A pénzforgalmi szolgáltatások igénybevételéhez szükséges szerződések megkötéséhez figyelemmel kell lennünk a közbeszerzésekről szóló, 2015. évi CXLIII. törvény (a továbbiakban: Kbt.) előírásaira is, amelynek 9. § (8) f) pontja alapján az uniós értékhatárt el nem érő hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló törvény szerinti hitel- és kölcsönszerződésekre vonatkozóan a Kbt. előírásait nem kell alkalmazni.
Az önkormányzati beszerzések szabályairól szóló 12/2020. (XII. 14.) számú polgármesteri utasítás a Kbt. 111. §-a szerinti kivételi körbe tartozó beszerzésekre vonatkozóan nem írja elő versenyeztetési eljárás lefolytatásának kötelezettségét, viszont rendelkezik arról, hogy ezen beszerzések során a közpénz ésszerű és hatékony felhasználását, a szerződés értékarányosságát egyéb módon biztosítani kell.
A jelenlegi számlavezető bank részéről a hitelkonstrukcióra vonatkozóan az alábbi finanszírozási ajánlat érkezett:
Tekintettel arra, hogy a forrásszükséglet öt, egymástól függetlenül megvalósítandó beruházási, fejlesztési projekthez kapcsolódik, a banki ajánlat is öt, külön is lehívható, önálló hitelforrásra vonatkozó szerződés megkötésére tartalmaz ajánlatot. Az egyes szerződéseknek megfelelő hitelforrás külön-külön is lehívható.
A hitelre 3 havi BUBOR + 0,95% mértékű kamat teher kerül felszámításra, amely a finanszírozási ajánlat készítése időpontjában hatályos BUBOR mértékkel számolva 0,93% + 0,95% = 1,88% kamat mértéket jelent. A hitel igénybevételéhez egyéb díj nem kerül felszámításra, ingatlan fedezet biztosítását szintén nem kéri a bank.
Az ajánlat szerint 2021. és 2022. években csak kamatfizetés történne, a tőkeösszeg törlesztése 2023. évtől kezdődne negyedévente azonos összegben az előterjesztéshez csatolt 1. számú melléklet szerint.
A hitelösszeg és a kamatok visszafizetése 2030.december 31-ig történne meg.
A hitel visszafizetésének forrásául az önkormányzat saját bevételei szolgálnak.
A hitelfelvétel segítségével végrehajtott fejlesztések hosszú távú pénzügyi előnyökkel járnak, mivel a saját bevételek emelkedésén, valamint a fenntartási, karbantartási költségek csökkenésén keresztül megtakarítást eredményeznek a város számára.
A hitelcélként nevesített fejlesztések elmaradása azonban a karbantartási, fenntartási költségek jelentős emelkedéséhez vezet. Az aszfaltburkolattal ellátott úthálózat bővítése hosszútávon végrehajtható, megtérülő beruházás, amely a jelenlegi forráshiány figyelembe vételével évente „kisebb” szakaszok kivitelezésével valósítható meg.
Tekintettel az önkormányzat jelenlegi pénzügyi helyzetére, a hitelcélként említett fejlesztések külső forrás igénybevétele nélkül nem valósíthatóak meg, ezért kérem a tisztelt közgyűlést, hogy a határozati javaslat elfogadásával támogassa a fejlesztési feladatok megvalósítását!
Érd, 2021. június 23.
|
Dr. Csőzik László polgármester |
HATÁROZATI JAVASLAT
Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése úgy dönt, hogy az előterjesztésben részletezett indikatív ajánlatban foglaltak szerint az önkormányzat a számlavezető OTP Bank Nyrt-től összesen 500 millió forint hitelt vesz fel beruházási célok finanszírozására öt – beruházásonként 100 millió forint összegű – hitelügylet formájában.
A hitel futamideje a hitelszerződés aláírásától 2030. december 31-ig tart, a rendelkezésre tartott összeg legfeljebb 500 millió forint.
A Közgyűlés – figyelembe véve a mindenkor hatályos államháztartási jogszabályokat – a hitel és járulékai visszafizetésének biztosítékául felajánlja az önkormányzat saját bevételeit.
A Közgyűlés kötelezettséget vállal arra, hogy a hitel-visszafizetés időtartama alatt a kért hitelt és járulékait a futamidő éveiben – a felhalmozási és tőke jellegű kiadásokat megelőzően – az önkormányzat költségvetésébe betervezi és jóváhagyja, illetve költségvetési előirányzat módosításai során figyelembe veszi.
A Közgyűlés felhatalmazza a polgármestert, hogy a fenti hitelre vonatkozóan az OTP Bank Nyrt.-nél eljárjon, az ügylet egyéb feltételeiben megállapodjon, és a szerződést aláírja az önkormányzat képviseletében.
Határidő: a döntés továbbítására – azonnal
Felelős: dr. Csőzik László polgármester
Szavazás módja: név szerinti szavazás, egyszerű többség szükséges.