Tisztelt Közgyűlés!

A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 81. § (3) bekezdés f) pontja alapján a jegyző évente beszámol a Képviselő-testületnek a Polgármesteri Hivatal tevékenységéről. A beszámoló célja, hogy számot adjon a Polgármesteri Hivatal által végzett munkáról, bemutassa a szervezetet ért hatásokat, és alapjául szolgáljon mindazon döntéseknek, melyek a hivatal jövőbeni működésének biztosításához nélkülözhetetlenek. 

A hivatal működését a központi és helyi jogszabályok, a közgyűlési döntések, a belső utasítások és szabályzatok határozzák meg. Legfőbb tevékenysége az önkormányzat működéséhez, az önkormányzat feladat- és hatáskörébe tartozó ügyek döntésre való előkészítéséhez és végrehajtásához kapcsolódik. E körben elsősorban a Közgyűlés, valamint a további testületi szervek (bizottságok, részönkormányzat) működéséhez kapcsolódó feladatokat végez, segíti az önkormányzati képviselők munkáját, végrehajtja az önkormányzati döntéseket.

Ezzel egyidejűleg a hivatal feladatai között markáns súllyal jelenik meg a hatósági feladatok ellátása, melynek során önkormányzati és államigazgatási hatósági ügyeket készít elő döntésre, illetve közreműködik azok végrehajtásában. 

2017-ben a Polgármesteri Hivatal kiemelt feladataként került meghatározásra a Modern Városok Program keretében megkötött együttműködési megállapodás, illetve a Batthyány 2015-2020 elnevezésű városfejlesztési programcsomag megvalósításához szükséges feladatok elvégzése, ennek érdekében Érd Megyei Jogú Város középtávra szóló Integrált Területi Programjában tervezett projektek minél nagyobb számú megvalósítása, az ehhez kapcsolódó uniós, és hazai finanszírozású források sikeres lehívása illetve szabályszerű felhasználása. A településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény és végrehajtási rendelete értelmében a Településképi Arculati Kézikönyv és a településképi önkormányzati rendelet újraalkotása; ezzel összhangban a vonatkozó helyi rendeletek - Helyi Építési Szabályzat, hirdető-berendezések elhelyezéséről szóló rendelet, helyi örökségvédelmi rendelet – felülvizsgálata, módosítása. 

Jelentős feladatként szerepelt a polgármesteri hivatalban: a helyi önkormányzatok feladatellátását támogató, számítástechnikai hálózaton keresztül távoli alkalmazásszolgáltatást nyújtó elektronikus információs rendszerhez (ASP) történő csatlakozás szakmai előkészítése.  A hatósági ügyek intézése során a szakszerűség, jogszerűség biztosítása, az eljárási határidők betartása, szakmai felkészülés a 2018. január 1. napján hatályba lépő új eljárásjogi kódex, az általános közigazgatási rendtartásról szóló törvény alkalmazására. 

Állandó munkát jelentett a pályázati lehetőségek folyamatos kutatása, a pályázatok előkészítése és a sikeres pályázatok nyomán az egyes beruházások megvalósítása. 

A Polgármesteri Hivatalban 162 fő köztisztviselő, 30 fő munka törvénykönyvének hatálya alatt álló munkavállaló, valamint 4 fő közalkalmazott (mezőőr) látja el a jogszabályban meghatározott feladatokat. 

A fenti általános helyzetelemzést követően az egyes szervezeti egységek tekintetében az alábbiakban mutatom be a 2017. évben végzett munkát:

 

LAKOSSÁG-SZOLGÁLATI IRODA 

A Lakosság-szolgálati Irodához 2017-ben a Hatósági Csoport és az Általános Igazgatási Ügyek feladatai tartoztak. 

Hatósági Csoport 

Az első fokú építésügyi hatósági feladatokat ellátó általános építésügyi hatóság az építmények, építési tevékenységek tekintetében a járásszékhely települési önkormányzat jegyzője. Érd Megyei Jogú Város esetében a feladatellátás az érdi járásra kiterjedő illetékességgel, közel 110.000 fő lakosságszámra, Érd, Százhalombatta, Törökbálint, Diósd, Tárnok, Sóskút, Pusztazámor településekre terjed ki. 

A Csoport 1 fő csoportvezetővel, 5 fő építéshatósági ügyintézővel, 1 fő jogi ügyintézővel és 2 fő adminisztratív ügyintézővel látja el az építéshatósági feladatokat. Az ügyek feldolgozását segíti két határozott idejű munkaszerződéssel rendelkező kolléga.

 

A Csoport ügyiratforgalma 2017. november 30. napjáig 2.675 db főszám és 8.471 db alszám volt, mely összesen 11.146 iratot jelent.

Az építéshatósági ügyekben az elektronikus ügyintézés az ÉTDR rendszeren keresztül működik, még továbbra is nyújtható be papíralapon kérelem, mely az ÉTDR rendszerbe kerül feltöltésre. A Csoport valamennyi eljárásához helyszíni szemle megtartása szükséges, amit 1 fő ügyintéző végez a hét minden napján.

 

A tavalyi évhez képest az építési engedély kérelmek száma a felére csökkent (390-ről 186-ra), de a használatbavételi engedély kérelmek száma a háromszorosára növekedett (26-ról 88-ra). Ugrásszerűen megnőtt a hatósági bizonyítvány (188-ról 296-ra) és a NAV-nak nyújtott adatszolgáltatások száma is (398 db). A bontási engedély, az engedély hatályának és kötelezés határidejének meghosszabbítása, a hatósági szolgáltatás, a használatbavétel tudomásulvétele és a jogutódlások száma a tavalyi adatokkal megegyezik.

 

2017. január 1-jétől az ingatlanon lévő épület meglétére és hiányára, illetve jogszerűségére hatósági bizonyítványt az elsőfokú építésügyi hatóságnak kell kiadni, melyet korábban a Járási Hivatal Építésfelügyelete adott ki. Ezek száma az idén 296 db.

2017. június 20. napjától a 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet alapján, amennyiben a hatályos építési engedély alapján már megkezdődött a kivitelezési tevékenység, akkor kérelemre az elsőfokú építésügyi hatóságnak kell az építési engedély módosítására, hatályának meghosszabbítására, jogutódlására és használatbavételére engedélyt adni, illetve a használatbavételt tudomásul venni. Összesen 656 kérelem került benyújtásra ezekben az ügyekben.

A 2016. január 1. napja előtt építési engedély nélkül, illetve építési engedélytől eltérően elkezdett építkezések esetén a fennmaradási engedélyezési eljárás lefolytatása az elsőfokú építésügyi hatóság feladata. A fellendült építőipar következtében felgyorsult az ingatlanok adásvétele, melyek rendezetlensége most derül ki: az ingatlan-nyilvántartásban feltüntetett és a valóságban meglévő épületek nem egyeznek. Emiatt igen megszaporodtak a fennmaradási engedélyezési eljárások, melyekből az idén 58 kérelem került benyújtásra.

A Járási Hivatalhoz építésrendészeti eljárás lefolytatására átadott ügyekben (19 ügy) a kérelmet benyújtó ügyfelek továbbra is az építéshatóságnál éltek panasszal, mert a Járási Hivatal létszámhiány miatt nem járt el.

Az egyszerű bejelentésekkel kapcsolatban majdnem minden építkezni kívánó ügyfél hatóságunkat keresi meg tájékoztatás és segítségkérés ügyében, mert a Járási Hivatalban nem tudnak teljes körű információt adni a beépíthetőségről.

Az egyszerű bejelentések hatálybalépésével várt munkaterhek csökkenése ebben az évben még nem volt tapasztalható.

2017. január 1. napjától a Főépítészi Csoporttól átkerült az építésügyi hatósághoz a szakhatósági állásfoglalások kiadásának feladata is: 104 db.

Az ágazati jogszabályok az év folyamán többször módosultak, az illetékességi területen lévő településeken új HÉSZ-ek kerültek elfogadásra.

A bírságok nyilvántartásának felülvizsgálata elkezdődött, befejezése a 2018. évben tervezett. 

Általános Igazgatási Ügyek 

Az Általános Igazgatási Ügyek feladatai körébe tartoznak az ipar és kereskedelmi, a birtokvédelmi, szabálysértési, a környezet- és természetvédelmi ügyek, az anyakönyvvezetői és a népesség-nyilvántartási feladatok, állattartási és állatvédelmi feladatok, a házszám megállapítási eljárások, a hagyatéki eljárások, valamint az ügyfélszolgálat működtetése. 

Összesen 14 ügyintéző látja el a Csoport feladatkörébe tartozó ügyeket: 2 fő foglalkozik az ipari, kereskedelmi ügyekkel, 1 fő birtokvédelemmel, 2 fő hagyatéki ügyekkel. 3 fő környezet- és természetvédelmi ügyekkel, 2 fő anyakönyvvezetői feladatokat lát el, 1 fő foglalkozik a népesség-nyilvántartási, állattartási és állatvédelmi ügyekkel, 1 fő folytatja le a házszám megállapítási eljárásokat és 2 fő látja el az ügyfélszolgálati feladatokat. 

A hatósági ügyek tekintetében jelentős ügyiratszám növekedés volt tapasztalható 2015. óta (2105-ben 5532, 2016-ban 5818 főszám volt), mely 2017-ben 6831 főszámot és 23994 alszámot jelentett. 

Kiemelt ügyként kezeltük az elhanyagolt ingatlanok rendezését, melyek tekintetében egyre nagyobb számban fordulnak elő a belterületi növényvédelemmel kapcsolatos ügyek. Míg 2013-ben 121, addig 2017-ben 518 gyomos, parlagfüves ügy volt. 2017. évben visszaellenőrzésre kerültek a közterület-felügyelők által jelzett magáningatlanok is, melyek nagy részét a felszólítást követően lekaszálták. 

2014-hez képest 2017-re csaknem megduplázódott a hulladékgazdálkodási ügyek száma. 2017-ben a 152 folyamatban lévő ügyből 84 ügyirat lezárult és irattárazásra került, 9 ügyirat esetében a bírságok behajtása folyamatban van. 

Elkészült a Stratégiai Zajtérkép és Intézkedési Terv, melyet az érintett szervek, hatóságok jóváhagytak. A vonatkozó jogszabályok változtak, ezért a stratégiai zajtérkép elkészítése ezentúl a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. (HOI) feladatkörébe került. A zajtérképre épülő intézkedési terv továbbra is az érintett önkormányzatok feladata maradt. Ennek érdekében kapcsolattartót jelöltünk ki a HOI-val és felvettük velük a kapcsolatot. A teljes folyamat várhatóan a 2018. év során realizálódik. 

Felkérésünkre az Érdi Járási Hivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztálya Érd több pontján is végzett levegőszennyezettség-méréseket Érd területén 2016-2017. évben. A mérési eredmények elemzése folyamatban van. Az eredmények függvényében kerül eldöntésre, hogy szükséges-e az állandó mérőállomás (ok) telepítése, majd ezt követően a füstköd-riadó terv elkészítése. A fentiek kiegészítéseként a Levegő Munkacsoport megbízási szerződéssel végzi a levegő ultrafinom részecskeszám mérését Érd közigazgatási területén, melynek kiértékelése folyamatban van. A mérés célja az egészségre káros kisméretű porszemcsék kimutatása. 

A Fundoklia–völgy bekerült a Pest Megyei Értéktárba, ehhez kapcsolódóan a tereptárgyak felújításra, illetve szükség szerint pótlásra kerültek. A Beliczai-szigeten a meglévő berendezési elemek állapotfelmérése megtörtént, és a Molnár utcai pihenőhelynél 2 db új pad került kihelyezésre. 

A fakivágási, gallyazási ügyek száma 2017-ben 304 db volt (2015-2016-os 242 db évi átlaghoz képest.) 

2017-ben is folytatódott a központi címregiszter (KCR) etalon nyilvántartásában az eddig használt három címnyilvántartási rendszerben (személyi adat- és lakcímnyilvántartás, ingatlan-nyilvántartás, postai címnyilvántartás) található különböző azonosító adatokkal rendelkező, de természetben azonos ingatlanok adatainak összekötése és feltöltése, tekintettel arra, hogy a feladat Érd vonatkozásában 22.225 cím ellenőrzését jelenti és minden belterületi ingatlannak rendelkeznie kell házszámmal. 

Az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény előírja, hogy a tartás helye szerint illetékes települési önkormányzat feladata az ebösszeírás elvégzése. Az ebösszeírás célja a jogszabályban előírt ebrendészeti feladatok ellátása, és a veszettség elleni járványvédelmi megelőzés. Az elektronikus nyilvántartásban az ebek összeírásra kerültek. 

Az egészségügyi igazgatási feladatok az egészségügyi alapellátással, valamint a Dr. Romics László Egészségügyi Intézmény működésével kapcsolatos feladatokat foglalja magában. Az intézmény kapacitásával, működésével kapcsolatos tevékenységek képezte feladatunkat. Az egészségügyi alapellátás tekintetében több körzet átalakítására került sor a praktizáló orvosokkal egyeztetetten, illetve lejáró feladat-ellátási szerződések kerültek megújítása a Közgyűlés döntései nyomán. 

A Városi Esélyegyenlőségi Program és Intézkedési Terv elkészítése, felülvizsgálata és az Esélyegyenlőségi Fórum működtetése tartozik az Esélyegyenlőségi feladatok körébe. 

A hatósági ügyek tekintetében az ellenőrzési tevékenység megerősítésre került, a kintlévőségek behajtására tett intézkedések különösen a birtokvédelem, az állattartás ügyek tekintetében jelentettek jelentős előrelépést. A korábban indult végrehajtási eljárások eredménye a 2017-es évben realizálódott. 

A mezőőri járulékok teljes körű felülvizsgálatra kerültek, a nyilvántartás aktualizálása megtörtént. E tekintetben a kintlévőségek kezelése a 2017. év végére befejeződött. A kintlévőségek 74 %-a felszámolásra került. 

A 2017-es év folyamán bevezetésre kerültek a Komunáldata által kifejlesztett egyes ügyintézési munkát támogató informatikai rendszerek: iparigazgatás, kereskedelmi igazgatás, hagyatéki ügyek tekintetében. Az ügyintézők részéről a rendszer alkalmazása augusztus 1-jén megkezdődött. A programok a hatósági munka végzését jelentősen megkönnyítik, lehetőséget nyújtanak statisztikai adatok szélesebb körű gyűjtésére.

 

HUMÁN IRODA 

A 2017. évben az iroda munkáját 1 fő irodavezető, 1 fő adminisztrátor, 1 fő csoportvezető, 1 fő romareferens, és 9 fő ügyintéző látja el. A szociális szolgáltatásokhoz – Szociális Gondozó Központ által ellátott feladatokhoz – kapcsolódóan az intézményi referensi feladatokat osztott munkakörben egy fő ügyintéző látja el, ugyanígy az óvodai ügyeket is osztott munkakörben látta el az iroda. 

A Humán Iroda az óvodai, kulturális és sport ügyeket az irodavezető közvetlen vezetésével, míg a szociálpolitikai feladat- és hatásköröket a Szociálpolitikai Csoport 1 fő csoportvezetővel látja el. 

Óvodai, Kulturális és Sport ügyek 

A szervezeti egység közvetlenül az Irodavezető irányítása alá tartozik, a közneveléshez, közművelődéshez, közgyűjteményekhez, sportügyekhez kapcsolódó feladatokat 4 fő látja el. 

A közneveléssel, valamint a közművelődéssel, közgyűjteményekkel kapcsolatos feladatok közé tartoznak különösen az önkormányzat fenntartásában működő intézményekkel kapcsolatos fenntartói feladatok ellátása, az intézmények szakmai munkájának segítése, valamint az egyes pályázati eljárásokhoz (civil keret, tanulmányi ösztöndíjak) kapcsolódó előkészítő feladatok, melyek a korábbi évhez képest jelentősen nem változtak. 

2017. évben jelentős többletfeladatot jelentett az Érdi Német Nemzetiségi Önkormányzat fenntartásában működő Pumukli Német Nemzetiségi Óvodához kapcsolódó döntés előkészítési feladatok ellátása, valamint az intézmény fenntartói ellenőrzése. 

Sportügyekkel kapcsolatos feladatok, valamint a romarefens feladatai az előző évekhez képest nem változtak.

A szervezeti egység ügyiratforgalma 2017. november 20- ig 1611 főszám, és 1886 alszám volt. 

Szociálpolitikai Csoport 

A Csoport egyrészt az elsőfokú szociális és gyermekjóléti hatósági eljárások döntés előkészítését végzi, melyek körébe a Közgyűléstől átruházott polgármesteri, ill. jegyzői hatáskörű eljárások tartoznak. A hatósági eljárásokon kívül a csoport feladatkörébe tartozik a Szociális Gondozó Központ, mint önkormányzati fenntartású intézmény fenntartói feladataival kapcsolatos döntés előkészítés, koordinációs tevékenység. A megújult Idősügyi Tanács működésével kapcsolatos előkészítő, szervezési és koordinációs feladatok 2017. évben is jelentősek voltak. 

A szociális és gyermekjóléti hatósági ügyekben kötelezően alkalmazandó a Pénzbeli és Természetbeni Ellátások Rendszerének Központi Nyilvántartási Informatikai Rendszere (továbbiakban: PTR). Működése még mindig nem zökkenőmentes, így az érdemi ügyintézés jelentősen több időt vesz igénybe, mint a PTR bevezetését megelőző időszakban. 

A települési önkormányzat szünidei gyermekétkezetés keretében a déli meleg főétkezést ingyenesen biztosítja a hátrányos, halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek részére. Az ezzel kapcsolatos szervezési, adminisztrációs feladatok is jelentős többletfeladatot jelentenek az Irodának. 

A közétkeztetéshez kapcsolódó térítési díj hátralékok csökkentése érdekében az Iroda jelentős szerepet vállalt az adminisztrációs feladatok tekintetében. 

Az Iroda a három önkormányzati bizottságnak – Köznevelési és Művelődési Bizottság, Sport és Ifjúsági Bizottság, valamint a Szociális és Egészségügyi Bizottság - referensi tevékenységét is ellátja. 

Az Iroda kiemelt figyelmet fordított a Modern Városok Programban foglalt intézményfejlesztésekhez kapcsolódó projektekre. Közreműködött a Programban szereplő intézmény fejlesztési projektekhez kapcsolódó előkészítő feladatok végrehajtásában, véleményezések elkészítésében. 

A Csoport ügyiratforgalma 2017. november 20- ig 4344 főszám, és 8811 alszám volt. 

KÖZGAZDASÁGI IRODA 

Költségvetési és Gazdálkodási Csoport 

A Csoport általános feladatai közé tartoznak a költségvetési tervezési, előirányzat nyilvántartási, számviteli nyilvántartási és pénzügyi gazdálkodási feladatok.

 

A Csoport 2017. évben átlagosan 16 fővel látta el a költségvetési és gazdálkodási feladatokat.

 

A Csoport által ellátott feladatok között 2017. évben kiemelkedő jelentőséggel bírt a Modern Városok Program keretében ellátott tevékenység. A Modern Városok Program keretében megkezdett beruházásokra projekt elemenként elkülönített bankszámlák megnyitására került sor a számlavezető banknál, valamint a Magyar Államkincstárnál, ezeken a számlákon zajlik a kifizetésekkel kapcsolatos számlaforgalom. A projektekhez kapcsolódóan további naprakész részletező nyilvántartások vezetése is szükséges, amelyek alapján a különféle adatszolgáltatások és a támogatásokkal kapcsolatos elszámolási kötelezettségek teljesíthetőek.

 

A Csoport 2017. évi tevékenységét érintették a többségi tulajdonú gazdasági társaságoknál végrehajtott állami számvevőszéki ellenőrzések. A csoport munkatársai teljesítették az ellenőrzés előkészítéséhez szükséges elektronikus adatszolgáltatást, valamint a helyszíni ellenőrzés során az ellenőrök rendelkezésére bocsátották a kért információkat, dokumentumokat. Az év második félévben megérkezett az ellenőrzési jelentés, amelyre elkészítették az intézkedési tervet, ennek hiánypótlása és kiegészítése még folyamatban van.

 

A Csoport feladatkörébe tartozik az önkormányzat részvételével működő társulásokkal kapcsolatos pénzügyi-számviteli feladatok ellátása is. A társulásokkal kapcsolatos feladatok közül kiemelkedik az Érd és Térsége Szennyvízelvezetési és Szennyvíztisztítási Önkormányzati Társulás által megvalósított KEOP projekt során létrehozott szennyvíz közművekkel kapcsolatos vagyonátvétel előkészítése és lebonyolítása, amelynek során számos adó és számviteli feladat hárult a csoportra.

 

A Magyar Államkincstár részére történő havi és negyedéves számviteli adatszolgáltatás módját és tartalmát érintően több módosítás történt az év folyamán, amelyek eredményeképpen egyre szigorúbb szabályozási környezetben kell az adatszolgáltatásokat teljesíteni.

 

Az intézményhálózat finanszírozása, költségvetési tervezési és gazdálkodási tevékenységének ellenőrzése tekintetében a Csoport által ellátandó feladatok a korábbi évhez képest jelentősen nem változtak, de a számviteli adatszolgáltatások helyes és határidőben történő teljesítése érdekében az intézményi pénzügyi folyamatok folyamatos ellenőrzése szükséges, amely feladatot a főkönyvelő, valamint az intézményi referens látja el Csoportunkon belül. Az intézmények finanszírozására korábban kialakított kiskincstári rendszer alkalmazásának lehetőségét a számlavezető bank megszüntette, a gazdálkodáshoz szükséges pénzügyi keretet az intézményi alszámlákra történő tényleges pénzforgalmi átutalással kell biztosítani.

 

A pénzügyi-gazdálkodási feladatok terén a likviditás folyamatos fenntartását, a szállítói számlák határidőben történő kiegyenlítését tartotta a legfontosabb feladatnak a Csoport, a folyószámlahitel lehetőségét kihasználva, de szem előtt tartva, hogy a december 31-ei fordulónapig a bankkal kötött szerződés és a jogszabályok alapján a folyószámlahitel teljes összegét vissza kell fizetni a bank részére.

 

Adócsoport

 

Az önkormányzati adóhatóság látja el az önkormányzat és hivatal működéséhez szükséges források jelentős részének beszedését, valamint más, az állam által az önkormányzathoz delegált hatósági feladatokat is végez (gépjárművek adóztatása, adók módjára behajtandó köztartozások beszedése stb.).

 

A csoport feladatkörébe tartozik a benyújtott adóbevallások, bejelentkezési és változás bejelentési lapok feldolgozása, a gépjármű adatszolgáltatások illetve bevallási nyomtatványok feldolgozása, valamint az ezzel összefüggő döntéshozatal, az adóelőírások, törlések elvégzése, könyvelése. Ennek keretében a hatósági eljárásban megállapításra kerül az adóalap, az adó (adóelőleg), továbbá az adómentesség, adókedvezmény, adófizetési kötelezettségek, adó-visszaigénylési, adó-visszatérítési igények kerülnek elbírálásra, valamint a feltárt jogsértés és jogkövetkezményei megállapítására történnek intézkedések. A csoport végzi az adófizetési kötelezettség megállapítása céljából szükséges határozatok, végzések elkészítését, közlését, valamint az adókötelezettségek megszüntetését, felfüggesztését, valamint törlési határozatok kiadását. Itt történik az adózókkal, illetve az adókkal kapcsolatos nyilvántartások vezetése, kezelése, valamint egyes hatósági igazolások kiadása (adóigazolások, adó- és értékbizonyítványok (hatósági bizonyítványok), vagyoni igazolások kiadása stb.).

A befizetések, utalások könyvelése, a helyi adók, gépjárműadó, bírság, késedelmi pótlék, egyéb idegen, illetve más számlákról a költségvetési elszámolási számla vagy más központi számla javára történő utalások bonyolítása is a csoport feladatkörébe tartozik. A behajtási eljárás során a behajtást kérő megkeresése alapján lefolytatják a követeléskezeléssel, majd végrehajtással kapcsolatos feladatokat. A csoport feladatkörébe tartozik a helyi adókkal és más önkormányzati hatáskörbe tartozó adófizetési kötelezettséghez kapcsolódó fizetési halasztás, részletfizetés, mérséklés tárgyában hozott döntés előkészítése.

Lefolytatják az ütemezett vagy eseti adókötelezettségek teljesítésének ellenőrzésére irányuló adóigazgatási eljárásokat.

 

Az önkormányzati adóhatóság 2017. évben is 24 fővel látta el feladatát. Ebből 1 fő csoportvezető és 23 fő ügyintéző.  2017. január 1. és 2017. november 29. közötti időszakban az ügyiratforgalmi statisztika alapján az adócsoport ügyintézőinek iktatott ügyiratok száma 31.693 db. Ez a hivatal teljes ügyiratforgalmának közel 62 %-a.

2018. január 1-jétől az építményadó tárgyi hatálya kibővül a reklámhordozókkal. Ez újabb plusz feladatot jelent az adócsoportnak. 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának feladatellátását a saját bevételek (ennek legjelentősebb része a helyi adókból befolyó bevételek), az állami támogatások, valamint az átengedett – egyre csökkenő - központi adók biztosítják. Az adóhatóság által beszedett központi adók és bírságok (gépjárműadó, adók módjára kimutatott helyszíni bírságok, szabálysértési bírságok, közigazgatási bírságok egy része) eltérő mértékben szintén az önkormányzatot illetik meg. 

Adóbevételek alakulása a 2017. november 30-i zárási összesítő adatai alapján: 

Adónem

Beszedett adó (e Ft)

Építményadó

1.007.474

Telekadó

185.000

Iparűzési adó

1.793.000

Gépjárműadó

229.607

Késedelmi pótlék

18.200

Bírság

20.3ű

Idegenforgalmi adó

3.500

Összesen

3.257.131

 

Végrehajtási eljárás során 2017. I. félévében 205.985.695,-Ft adóhátralék került beszedésre. 

A település szinte valamennyi háztartása vagy vállalkozása kapcsolatba kerül az önkormányzati adóhatósággal, ezért kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy segítsék az adózók önkéntes jogkövetését és azt, hogy adófizetési kötelezettségüknek határidőben eleget tudjanak tenni. 2015. évtől az adózóknak lehetőségük van – valamennyi adónemet érintően - elektronikus úton is teljesíteni bevallási kötelezettségüket.

VÁROSFEJLESZTÉSI ÉS VÁROSÜZEMELTETÉSI IRODA

 

A Városfejlesztési és Városüzemeltetési Iroda létszáma: 26 fő (11 fő Városfejlesztési és Városüzemeltetési Csoport, 1 fő informatikus, 18 fő Gondnokság) 

Városfejlesztési és Városüzemeltetési Csoport 

Városfejlesztési feladatok:

A MÁV Budapest - Tárnok (30-as) vasútvonal és létesítményeinek fejlesztésével, korszerűsítésével kapcsolatos beruházás lezárult. Az üzemeltetéssel kapcsolatosan felmerülő lakossági panaszok, észrevételek kezelése és továbbítása az illetékeseknek a csoport feladatát képezi.

A 40-es vasútvonal korszerűsítése, a Szent István híd építése folyamatban van, megvalósulás 2017-2020 között várható. Az építés folyamán felmerülő közútkezelői, tulajdonosi hozzájárulások kiadása, burkolatbontási engedélyek, valamint nehézgépjárművek közlekedésére behajtási engedélyek kiadása a csoport feladat. Az építés ideje alatt helyszíni bejárásokra kerül sor a kivitelezőkkel, a felmerülő panaszok kivizsgálása és az intézkedések egyeztetése céljából.

Érd-Alsó megállóhely, Érd Nagyállomás közötti összekötő vasútvonal építés kapcsán tervezői egyeztetéseken vesznek részt, valamint a közútkezelői, tulajdonosi hozzájárulások kiadását végezik. Megvalósulás 2018-2020 között várható.

Az Öntő utca portalanítása lakossági kezdeményezésre lezajlott, kivitelező kiválasztása, műszaki átadás-átvételi eljárás lefolytatása megtörtént az iroda közreműködésével.

Érd területének azon helyein, ahol a közvilágítási kábel nem kiépített, pontszerű napelemes közvilágításhelyeinek kijelölését elvégezték. A lámpák telepítésére vonatkozó közbeszerzési eljárás műszaki tartalmát összeállították.

Érd zöld területeinek rendezése céljából három játszótér építésében és egy játszótér felújításában közreműködtek.

Feladatukat képezi a gyalogos átkelőhelyek kijelöltetése, terveztetése, elkészíttetése.

A hiányzó és olvashatatlanná vált utcanév táblák pótlása, cseréjének elvégzése az iroda feladata, a táblák a 2018 év folyamán kihelyezésre kerülnek.

Az iroda a folyamatban lévő pályázati projektek keretében történő beruházásokban is közreműködik:

A Svájci Alap pályázat keretén belül a város több pontján ivóvíz nyomócső vezetékszakasz cseréje történt. A projekt lezárása 2017. év tavaszán a Svájci Hozzájárulási Program Hivatala és a KSZ felé. Az 1. éves fenntartási jelentés is benyújtásra került.

A Modern Városok Program keretében megvalósuló nagy forgalmú csomópontok, kerékpárút és a Magyar Közút kezelésében lévő Zámori úti és Törökbálinti úti rekonstrukciós pályázat műszaki anyagának összeállítása, pályázati hiánypótlásokban való részvétel.

A Szociális Gondozó Tállya utcai épületének felújításra vonatkozó pályázatban műszaki segítségnyújtás a projektmenedzser felé.

Velencei úti sport objektum és a Búvár utcai oktatási komplexum vízellátás terveinek elkészítésére műszaki anyag összeállítása.

Az intézmények energetikai felújításával kapcsolatos projekt keretében a Bagoly utcai Staud egészségház építésére, illetve a dr. Romics László Egészségügyi Intézmény felújítására vonatkozó műszaki dokumentációk előkészítése.

A Tusculanum Óvoda kertjének és játszó udvarának felújításával kapcsolatos beruházási folyamatok ellenőrzése. 

Városüzemeltetési feladatok:

A nehézgépjárművek közlekedésére behajtási engedélyek kiadása, az érdeklődőknek segítségnyújtás az önkormányzati rendelet értelmezésében, elektronikusan és személyesen beérkező kérelmek kezelése.

A közterületi forgalmi rend felülvizsgálata során jogszabály által szükségesnek tartott forgalomtechnikai eszközök közterületi kihelyezésének elrendelése, feladat kiadása a közterület üzemeltető felé. Forgalomtechnikai problémákkal, kérésekkel kapcsolatosan beérkező igények helyszínelése, elbírálása, megválaszolása, szükséges intézkedés megtétele.

A beruházásokkal, felújításokkal kapcsolatos ideiglenes forgalomkorlátozási dokumentációk felülvizsgálata és jóváhagyása.

Helyi és helyközi közforgalmú közlekedéssel kapcsolatos feladatokat ellátó közszolgáltatókkal - MÁV, VOLÁNBUSZ - való kapcsolattartás. A közszolgáltatók szolgáltatásaival kapcsolatosan hivatalunkhoz beérkező lakossági panaszok továbbítása szolgáltató felé, megválaszolása, szükséges intézkedés megtétele.

Közterületi rágcsáló irtással szúnyoggyérítéssel kapcsolatos feladatok.

A városi energiagazdálkodás fejlesztésére vonatkozó javaslatok előkészítése, a város energia felhasználásának figyelemmel kísérése.

A távhőszolgáltató éves beszámolójának előterjesztése Közgyűlés elé.

A lakosság által beérkező közvilágítási igények nyilvántartása, éves fejlesztési tervbe illesztése. Közvilágítási panaszok kezelése, továbbításuk az üzemeltető felé. Kapcsolattartás a közvilágítás üzemeltetővel.

Önkormányzati tulajdonú ingatlanok, forgalomképes vagyonelemek, közüzemi feladatainak ellátása, karbantarása (kaszálás, lomtalanítása).

Az önkormányzati intézmények és ingatlanok karbantartási és felújítási munkálataival kapcsolatos folyamatos ügyintézés, az ÉKFI-vel való folyamatos kapcsolattartás. 

Közlekedési-, útügyi feladatok:

Közútkezelői engedélyek kiadása: közútkapcsolatok, parkolók létesítéséhez, közműhálózat fejlesztéséhez, lakossági közműbekötésekhez, közművekhez kapcsolódó szolgalmi jogok bejegyzéséhez, építéshatósági ügyekhez kapcsolódóan, telekmegosztásokhoz, hirdetőtáblák elhelyezéséhez. 

A vízgazdálkodási feladatkörben első fokú hatósági eljárások. Az 500 m3/év vízhozamot nem meghaladó, talajrétegvíz bázisú kutak létesítésének engedélyezése, a meglévő szennyvízcsatorna hálózatra történő utólagos rácsatlakozási kérelmek alapján a rákötési engedélyek kiadása. 

Városi vízellátással, csatornázással összefüggő feladatok:

Csapadékvíz elvezetéssel kapcsolatos fejlesztésekben részvétel, panaszos ügyek kezelése, belvíz elvezetési feladatok. A felszíni vízrendezéssel kapcsolatosan a felszíni vízelvezetési problémák megoldásában szakmai közreműködés, kapcsolattartás a MÁV illetékes szervével a vasúti talp árkok üzemeltetésével kapcsolatosan. Az önkormányzati közigazgatási területen belül lévő élővizek karbantartásával kapcsolatos feladatok. 

Önkormányzati vízügyi hatósági feladatok:

Nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz nem előírások szerinti elhelyezésével kapcsolatos ügyintézés.

A szolgáltató által feltárt és átadott jogtalan csatornabekötésekkel kapcsolatos eljárások lefolytatása, befizetések ügyintézése. 

Városüzemeltetéssel kapcsolatos, az Érdi Közterület-fenntartó Intézmény útján ellátandó feladatok 

-  Megrendelés alapján: burkolattal nem rendelkező utak javítása, kátyúzása, síkosság-mentesítés, közterületek karbantartása, átereszek tisztítása, önkormányzati intézményi ingatlanok karbantartási, felújítási feladatai, forgalomtechnikai berendezések kihelyezése, beszedése, karbantartása, árok út menti gondozása, faápolási munkák, játszóterek üzemeltetése, fenntartása, köztemető fenntartás és üzemeltetése;

-          Önkormányzati tulajdonú ingatlanok (bérlakások, beépített és beépítetlen területek és felépítmények, különböző hasznosítású, illetve használaton kívül lévő épületek) karbantartása, önkormányzati tulajdonú intézmények karbantartása;

-          A forgalomképes vagyonelemek üzemeltetési feladatainak ellátása;

-          Önkormányzati tulajdonú utak, járdák, kerékpárutak, hidak, egyéb műtárgyak felújításával, üzemeltetésével kapcsolatos feladatok; 

Térinformatika: 

Feladataa városi térinformatikai rendszer fejlesztése, kezelése, karbantartása, ennek körében:

-          Táblakataszter rendszer áthelyezése közös szerverre, hozzáférés biztosítása új munkahelyek részére, téradatbázis fejlesztése felhasználói igények alapján;

-          Házszámok frissítése a térinformatikai adatbázisban és a térképen az igazgatási csoport által átadott határozatok alapján;

-          Önkormányzati ingatlanok ellenőrzése, frissítése a térinformatikai rendszerben;

-          Körzetek megjelenítése (típusonként igény szerint);

-          A hivatali dolgozók munkájának segítése különböző témájú térképek készítésével, adatszolgáltatással;

-          A hivatal munkáját segítő új rétegek megjelenítése a térinformatikai felületen, ehhez téradatbázis létrehozása kezelése;

-          A térinformatikai rendszer folyamatos karbantartása, kapcsolattartás a Varinex Zrt.-vel;

-          Takarnet rendszerből adatszolgáltatás az Iroda dolgozóinak, a lekérdezések hivatali szintű összesítése, ellenőrzése, teljesítés igazolás készítése;

-           A teljes várost lefedő légi fotózás ügyintézése;

-          Földhivatali alaptérkép beszerzésével kapcsolatos ügyintézés;

-          Modern várost, okos várost kiszolgáló modern térinformatikai rendszer fejlesztésének kutatása, kidolgozása;

-          Adatkezelési megállapodások készítése, kezelése. 

Informatika: 

A 2017-es év legfontosabb informatikai feladatai: a Polgármesteri Hivatal informatikai támogatásának, folyamatos működőképességének biztosítása, kisebb zavar esetén annak karbantartása, illetve fejlesztése, és a választások zavartalan lebonyolításának biztosítása, a feladatkörébe tartozó költségvetési előirányzatok tervezése, a felhasználás figyelemmel kísérése. 2017-es évben beszerzésre került 32 darab számítógép, 15 darab monitor, így  folyamatosan frissül a hivatal gépparkja. Kiépítésre került a Budai út 8. szám hátsó bejáratára egy proxy beléptető. 

Gondnokság: 

A Gondnokság18 fővel látja el a Hivatal üzemeltetéséhez szükséges feladatokat, amelyek a következők:

-    a Polgármesteri Hivatal épületeinek és az irattárak működésének biztosítása, karbantartása, tisztán tartása;

-   az irodaszerek, nyomtatványok, tisztítószerek beszerzése és naprakész nyilvántartása, kiadása, raktározása;

-          igény szerinti tárgyi eszköz beszerzés, beépítés, felszerelés;

-  telefonközpont működtetése, azonnali segítségnyújtás közérdekű telefonszámok, információkérések esetében;

-          teremigények kezelése;

-  Alsó utca 3. sz. Polgárok Háza épület nyitva tartása porta szolgálati teendők ellátása;

-          a helyszínelések teljesítéséhez, szállításhoz gépjármű biztosítása,

-          az új beszerzések leltározása, költözések esetén leltározás;

-          a gépjárművek biztonságos műszaki üzemeltetése, tisztán tartása, karbantartása, felülvizsgáltatása, üzemanyag ellátása és elszámoltatása;

-          esetenként városi rendezvényekre fizikai személyzet biztosítása;

-          hivatali rendezvényekre helység, „büfé” előkészítése, kiszolgálás;

-          esetenként városi rendezvényekre fizikai személyzet biztosítása;

-          udvar rendben tartása, fűnyírás, sepregetés, síkosság-mentesítés, hulladék konténer területének rendben tartása, ürítések nyomon követése;

-          a hivatali épületek külső, belső sérüléseinek javítása;

-  szavazások, választások technikai lebonyolítása, valamint eszközeik karbantartása (szavazó fülkék javítása, szavazófülke függönyök mosása, vasalása, eszközök tisztán tartása);

-          szerződéses karbantartókkal való kapcsolattartás (villanyszerelő, légtechnika, riasztó);

-          napi rendszerességgel adódó operatív teendők ellátása. 

Az iroda feladatai igen sokrétűek, számos szakterületet érintenek. Az egyes munkaterületet ellátó kollégáknak a feladatai közé jelentős mértékben hozzátartoznak a helyszíni szemlék, ellenőrzések végzése is. 

JOGI IRODA 

Szervezeti, létszámadatok 

2017-ben a Jogi Irodát szervezeti és létszámváltozás is érintette. A szeptemberi SZMSZ módosítással az irodán belül új szervezeti egység, a Végrehajtási Csoport jött létre, mely – egy új munkatárs csatlakozásával - 2 fővel látja el feladatait. A jogi ügyek intézését az iroda november közepéig 3, azóta 2 jogász kollégával végzi. A Közbeszerzési Csoport megnövekedett feladatait augusztus hónaptól 2017. év végéig egy fő jogász kolléga végezte, mely 2018. év elejére 1 fő jogásszal egészült ki. 

Végrehajtási Csoport 

A végrehajtási csoport létrehozásának célja az önkormányzati követelésállomány hatékonyabb kezelése, a behajtás érdekében megteendő intézkedések strukturálása, pontosabb nyilvántartása, a behajtás hatékonyságának emelése.  Az újonnan kialakított szervezeti egység új irodában való elhelyezése megtörtént, a követelések minősítése, a behajthatatlan követelések elkülönítése folyamatosan zajlik, a követeléskezelést segítő szoftver beszerzése folyamatban van. 

Jogi Csoport 

A csoport ügyiratforgalma ebben az évben is nőtt, 295 főszám – ezen belül 2650 alszám – került iktatásra. Az alszámok tekintetében - a tavalyi ugyancsak jelentős emelkedéshez képest tapasztalható - további 20%-ot meghaladó növekedés az étkezési térítési díjak behajtása érdekében indított jogi eljárások következtében állt be. 

Továbbra is kiemelt feladat, hogy a peren kívüli és peres jogvitákban, követelések érvényesítésében, nemperes (fizetési meghagyásos, bírósági végrehajtási) és hatósági (kisajátítási, vízügyi hatósági) eljárásokban színvonalas és sikeres jogi képviseletet biztosítson a csoport az önkormányzat számára. 

A polgári peres eljárások közül kiemelést érdemel a Diósdi út 14. sz. alatti felépítmények („pavilonok”) tulajdonjogi rendezését célzó per, melyben az önkormányzat kizárólagos használati jogát rögzítő, kiürítést elrendelő részítélet jogerőre emelkedett. Ugyancsak jogerősen lezárult a Metal-Boy Kft. által önkormányzatunk ellen kezdeményezett per, melyben nevezett cég az általa a Délibáb utcában megvalósított víziközmű-bekötés költségének megtérítését követelte. A perben egyértelműen megállapítást nyert, hogy a Metál-Boy Kft. által évek óta átadni, az önkormányzat által pedig átvenni próbált vezetékszakaszok saját célú vízilétesítmények, amelyek funkciójukat tekintve bekötővezetékek, ezért a Metál-Boy Kft. eredményesen nem tudja érvényesíteni a kereseti követelését, így a keresetétől elállt. 

A Salgói utca ingatlan-nyilvántartási helyzetének rendezésére irányuló, évek óta húzódó, sikertelen egyeztetések lezárásaként peres eljárás kezdeményezésére került sor a tulajdoni lapra résztulajdonosként bejegyzett cégekkel szemben az önkormányzati törzsvagyon védelme érdekében. 

Az iroda számos hatósági eljárásban is ellátja az önkormányzati érdekek képviseletét, így említést érdemel a csatorna projekt utolsó szakaszában megvalósult vezetékekhez kapcsolódó szolgalmi jogok rendezése; az ófalusi sportpálya megközelítését célzó telekalakítási eljárás lezárása, melynek eredményeként az állami tulajdonú földrészlet önkormányzati tulajdonba vétele folyamatban van.

A Cinke-Cankó és a Csér-Csíz utcaszakaszok rendezése érdekében megindított kisajátítási és telekalakítási eljárások ugyancsak sikeresen lezárultak, a földhivatali átvezetés megtörtént. 

Hosszú döntési és előkészítési folyamat (HÉSZ módosítás, övezeti átminősítés, törzsvagyonból kivonás, telekalakítások) eredményeként zajlik az Eperfa-Fagyöngy utcai ingatlanok értékesítése. A még 2011. év végén tulajdonjogi vitával indult ügyben mára az ingatlan-tulajdonosok több mint felével sikerült az adásvételi szerződéseket megkötni, ezen ügyekben a vételár az önkormányzat javára megfizetésre, a vevők tulajdonjoga pedig földhivatali bejegyzésre került. A szerződéskötések várhatóan a jövő év első negyedében lezárulnak. 

Ugyancsak régóta foglalkozik a Jogi Iroda a Fácánköz utcai lakótelepnek helyt adó tömbtelek tulajdonviszonyainak és ingatlan-nyilvántartási helyzetének rendezésével. Az idestova két éve zajló vagyonrendezési eljárás lezárulni látszik, alappal számíthatunk arra, hogy a Magyar Állam tulajdonjoga az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzést nyer, s így jövő év elején a területrendezést, közmű-rekonstrukciót célzó érdemi tárgyalások az MNV Zrt-vel megkezdődhetnek. 

Közel tíz éve, az Érdligeten megszüntetett telefonközpont kapcsán született közgyűlési határozat arról, hogy önkormányzatunk antennatartó torony elhelyezésére földhasználati jogot biztosít a Magyar Telekom Nyrt. részére a Felső-parkvárosi területen. Az időközben kijelölt Visegrádi utca 92/A. alatti ingatlanon a felépítmény megvalósult, az ingatlant a távközlési cég használja, azonban a földhasználati szerződés megkötésére a Magyar Telekom érdekkörébe eső okokból csak idén novemberben tudott sor kerülni. A mulasztás miatt többlet díjigényt sikerült érvényesíteni, melynek folytán a korábbi megállapodásban rögzített összeg kétszerese kerül megfizetésre a távközlési cég részéről önkormányzatunk javára. 

A Jogi Iroda kapacitásának jelentős részét foglalta le idén az intézményi gyermekétkeztetés térítési díjhátralékainak behajtására indított nemperes eljárásokban a jogi képviselet ellátása, a követelésállomány kezelésével kapcsolatos informatikai és adminisztratív feladatok elvégzése. A bírósági végrehajtási eljárások eredményeként eddig a tőkekövetelések 43%-os megtérülése könyvelhető el.

 A közérdekű adatigénylések száma a közelgő parlamenti választásra figyelemmel több, mint duplájára nőtt, összesen 24 adatigénylés érkezett. A kérelmek minősítése, a törvényi előírásoknak megfelelő, szakszerű adatszolgáltatás előkészítése továbbra is a Jogi Iroda feladatát képezi. A társirodákkal együttműködve az adatigénylések túlnyomó része teljesítésre került, mindössze két esetben történt teljes, egy esetben pedig részleges elutasítás, jogorvoslattal egyetlen adatigénylő sem élt. 

Új típusú kihívást jelent mind a hivatal, mind az egyes ügyintézők számára az egyre nagyobb számban elterjedő elektronikus eljárások alkalmazása, a kormányzat informatikai tárgyú fejlesztéseihez (ASP, különféle központi elektronikus ügyintézési szolgáltatások) való csatlakozás megvalósítása, az ezzel összefüggő feladatok ellátása. 

A Modern Városok Program keretében megvalósuló intézményfejlesztési beruházások előkészítésében, megvalósításában (tervezési szerződések előkészítése, megkötése, gyakran módosítása, közbeszerzési és egyszerű versenyeztetési eljárások lefolytatása, a teljesítés figyelemmel kísérése) a Jogi Iroda munkatársai jelentős jogi-közbeszerzési szakmai támogatást nyújtanak a társirodák számára. 

Közbeszerzési Csoport 

A Modern Városok Program révén megvalósuló fejlesztések megvalósításának folyamatában is sarkalatos elem a közbeszerzési eljárások szak- és jogszerű lefolytatása. Az egyes projektek előkészítésének fázisában, már a tervezés, a pályázati források, támogatások elnyerése érdekében benyújtott pályázatok előkészítése során is fontos szerepet játszik a közbeszerzési szakértői közreműködés. A támogatásból, különösen uniós forrás felhasználásával megvalósuló projektek esetén szigorú, folyamatba épített és utóellenőrzés mellett kerülhet csak sor az adott beszerzés realizálására, a források felhasználására. 

A közbeszerzés területén egyetlen állandó elem a törvényi szabályozás és a végrehajtási rendeletek folyamatos változása, mely komoly kihívást jelent a jogalkalmazók, ajánlatkérők-ajánlattevők számára egyaránt. A 2015. november 1-jén hatályba lépett 2015. évi CXLIII. törvény (Kbt.) ez év elején újabb jelentős módosításon esett át. Kiemelést érdemel, hogy több ponton változtak az uniós értékhatár alatti eljárások szabályai, értékhatárai, és a szerződések teljesítésére vonatkozó speciális rendelékezések is módosultak. 

A közbeszerzési eljárások lefolytatása, a beszerzések megvalósítása mellett nagy gondot kell fordítani a közbeszerzési cselekmények dokumentálására és azok Közbeszerzési Adatbázisban való közzétételére. Bár a legutóbbi Kbt. módosítás az Elektronikus Közbeszerzési Rendszerre történő kötelező átállás időpontját 2017. december 31-ről 2018. április 15-re módosította, ennek ellenére nem halogatható az elektronikus eljárás alkalmazására való felkészülés sem. 

A csoport ez évben is teljes körűen ellátta a közbeszerzési eljárások, közbeszerzési értékhatár alatti beszerzések teljes körű lefolytatását, melyhez külső szakértőként továbbra is az Ész-Ker Kft. nyújt adott esetben támogatást.

A lefolytatott közbeszerzési eljárások utóellenőrzése eredményesen zárult az év folyamán, melyből egy esetben került sor jogorvoslati eljárásra a támogató szervezet kezdeményezésének eredményeként. A jogorvoslati eljárás eredményeként jogsértés hiánya került megállapításra.

A közbeszerzési eljárás folyamatba épített ellenőrzésének eredményeként négy oktatási-nevelési és egy szociális intézmény magasépítési feladatainak ellátására indított keret-megállapodásos eljárás támogató tanúsítványt kapott, így a jövő évben több nagy értékű építési beruházás megvalósítása is elkezdődhet.

A törvényi követelményeknek megfelelően az éves közbeszerzési terv elkészítése és aktualizálása, az éves statisztikai összegezés elkészítése és benyújtása a Közbeszerzési Hatósághoz ugyancsak megtörtént. 

2017. évben eddig összesen 47 db beszerzési eljárást folytattak le, melyből 25 db közbeszerzési eljárás, 22 db közbeszerzési értékhatár alatti beszerzés volt.

Az eljárások összetétele az alábbi:

-  Az Önkormányzat nevében 25 db közbeszerzési eljárás, és 19 db értékhatár alatti beszerzés, a Polgármesteri Hivatal nevében nem volt közbeszerzési eljárás, ugyanakkor az értékhatár alatti beszerzések száma 3 db.

-  Közösségi eljárásrendben 1 db közbeszerzési eljárást folytattak le, nemzeti eljárásrendben 13 db közbeszerzési eljárás volt.

A közbeszerzés tárgya szerint: árubeszerzés 4 db, építési beruházás 19 db, szolgáltatás megrendelése 2 db.

A beszerzések értéke (nettó):

A lefolytatott közbeszerzési eljárások alapján létrejött szerződések összesített értéke nettó 16 857 678 027,- Ft + ÁFA, a közbeszerzési értékhatár alatti eljárások értéke: nettó 174 010 162 Ft + ÁFA.

Az üzemanyag-beszerzés változatlanul a Központosított Közbeszerzési Rendszerhez történt csatlakozás útján valósul meg. 

PÁLYÁZATI CSOPORT 

A Pályázati Csoport feladatai:

-       figyelemmel kíséri, nyilvántartja az Európai Uniós, a nemzeti, regionális, és egyéb pályázati kiírásokat, valamint azok elbírálását, eredményét;

-       közreműködik a pályázatok előkészítésében, megírásában, benyújtásában, ellátja a koordinációs feladatokat, közreműködik a nyertes pályázatok lebonyolításában;

-       kapcsolatot tart a Csoport által ellátott tevékenységekben érintett külső szervekkel (különösen a közreműködő szervezetekkel, minisztériumokkal, regionális és kistérségi szervezetekkel, európai uniós és nemzetközi intézményekkel, szervezetekkel);

-       a költségvetésben rendelkezésre álló pályázati önrész előirányzatok, a nyertes pályázati előirányzatok cél szerinti felhasználását figyelemmel kíséri, adatot szolgáltat a Közgazdasági Iroda számára;

-       közreműködik a Modern Városok Programban szereplő projektek előkészítésében, lebonyolításában;

-       az Érd és Térsége Regionális Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás (Társulás) működésének támogatása, szervezése. 

A Csoport létszáma jelenleg 4 fő, ebből 1 fő csoportvezető, 2 fő pályázati ügyintéző, 1 fő hulladékgazdálkodási ügyintéző. 

Az önkormányzat nyertes pályázatait a következő táblázat szemlélteti:

Ssz.

Pályázati kiírás címe

Pályázat címe

Pályázat kódszáma

Igényelt támogatás összege

Megítélt támogatás összege

Igényelt támogatáshoz biztosított önrész

Pályázat benyújtásának időpontja

Pályázat elbírálásának eredménye

Státusz

Megjegyzés

1.

Kisgyermeket nevelő szülők munkavállalási aktivitásának növelése

Az Érdi Kincses Óvoda Fácán Tagóvodájának újjáépítése

VEKOP-6.1.1-15-RD1-2016-00002

300 000 000 Ft

300 000 000 Ft

136 222 650 Ft (MVP)

2016.06.30

NYERT

Megvalósítás alatt

2.

Kisgyermeket nevelő szülők munkavállalási aktivitásának növelése

Az Érdi Szivárvány Óvoda Napsugár Tagóvodájának felújítása

VEKOP-6.1.1-15-RD1-2016-00001

100 000 000 Ft

100 000 000 Ft

160 808 750 Ft (MVP)

2016.06.30

NYERT

Megvalósítás alatt

3.

Kisgyermeket nevelő szülők munkavállalási aktivitásának növelése

Érd Fenyves-Parkvárosban új óvoda építése

VEKOP-6.1.1-15-RD2-2016-00003

300 000 000 Ft

300 000 000 Ft

116 122 305 Ft (MVP)

2016.06.30

NYERT

Megvalósítás alatt

4.

Kisgyermeket nevelő szülők munkavállalási aktivitásának növelése

Az érdi Pöttöm Sziget Bölcsőde férőhelybővítése

VEKOP-6.1.1-15-RD2-2016-00001

14 352 314 Ft

14 352 314 Ft

15 647 686 Ft (MVP)

2016.06.30

NYERT

Megvalósítás alatt

5.

Pályázatos épületenergetikai felhívás a közép-magyarországi régió települési önkormányzatai
számára

Az Érdi Szivárvány Óvoda Tusculanum Tagóvoda, továbbá az Érdi
Kincses Óvoda és az Apró Falva Bölcsőde épületegyüttesének
energetikai felújítása

KEHOP-5.2.9-16-2016-00043

249 846 062 Ft

249 846 062 Ft

4 445 000 Ft

2016.06.21

NYERT

Lezárult

6.

Szociális szolgáltatások fejlesztése Érden

Komplex Szociális és Gyermekjóléti Intézmény építése Érden

VEKOP-6.3.3-16-2017-00001

1 100 000 000 Ft

1 100 000 000 Ft

2 225 038 038 Ft (MVP)

2017.03.23

NYERT

Megvalósítás alatt

7.

Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden

Az Érd, Fenyves-Parkvárosi intézmények megközelítését szolgáló útvonalak felújítása

VEKOP-5.3.3-17-2017-00001

561 286 289 Ft

561 286 289 Ft

2017.05.16

NYERT

Megvalósítás alatt

8.

Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden

Az Érd, Elöljáró – Velencei utak forgalomirányított csomópontjának fejlesztése

VEKOP-5.3.3-17-2017-00002

168 398 415 Ft

168 398 415 Ft

2017.05.17

NYERT

Megvalósítás alatt

9.

Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden

Az Érd, Budai – Diósdi utak turbó körforgalmú csomópontjának fejlesztése

VEKOP-5.3.3-17-2017-00003

495 352 748 Ft

495 352 748 Ft

2017.05.18

NYERT

Megvalósítás alatt

10.

Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden

Az Érd, Diósdi út – Csaba utca csomópontjának fejlesztése

VEKOP-5.3.3-17-2017-00004

166 357 737 Ft

166 357 737 Ft

2017.05.19

NYERT

Megvalósítás alatt

11.

Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden

Az Érd, Szent István – Damjanich – Tárnoki – Lőcsei utak körforgalmú csomópontjának fejlesztése

VEKOP-5.3.3-17-2017-00005

199 533 246 Ft

199 533 246 Ft

2017.05.19

NYERT

Megvalósítás alatt

12.

Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden

Az Érd, Riminyáki út – Gellért utca csomópontjának fejlesztése

VEKOP-5.3.3-17-2017-00006

267 369 214 Ft

267 369 214 Ft

2017.05.22

NYERT

Megvalósítás alatt

13.

Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden

Az Érd, Felső utca egy szakaszának felújítása forgalombiztonsági szempontok figyelembevételével

VEKOP-5.3.3-17-2017-00007

107 625 938 Ft

107 625 938 Ft

2017.05.22

NYERT

Megvalósítás alatt

14.

Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden

Érd két pontján (Daróczi utca, Gárdonyi utca) forgalomirányított csomópont kiépítése

VEKOP-5.3.3-17-2017-00008

146 773 632 Ft

146 773 632 Ft

2017.05.23

NYERT

Megvalósítás alatt

15.

Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden

Az Érd, Ercsi út és csomópontjainak felújítása forgalombiztonsági szempontok figyelembevételével

VEKOP-5.3.3-17-2017-00009

ű1 988 918 Ft

ű1 988 918 Ft

2017.05.25

NYERT

Megvalósítás alatt

16.

Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden

Új buszmegállók létesítése Érd Megyei Jogú Városban

VEKOP-5.3.3-17-2017-00010

200 000 000 Ft

200 000 000 Ft

2017.05.26

NYERT

Megvalósítás alatt

17.

Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden

Az Érd, Törökbálinti út, Szövő utca – Felsővölgyi utcáig tartó út rekonstrukciója körforgalom kialakításával

VEKOP-5.3.3-17-2017-00011

1 317 700 000 Ft

1 317 700 000 Ft

2017.07.25

NYERT

Megvalósítás alatt

NIF Zrt.-vel konzorciumban

18.

Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden

Körforgalmú csomópont építése a Vadlúd utcai csomópontban a 8104 jelű úton

VEKOP-5.3.3-17-2017-00012

781 6ű 000 Ft

781 6ű 000 Ft

2017.07.25

NYERT

Megvalósítás alatt

NIF Zrt.-vel konzorciumban

19.

Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden

Körforgalom építése a Zámori – Fehérvári út csomópontban, a kapcsolódó 8104 jelű út rekonstrukciója

VEKOP-5.3.3-17-2017-00013

1 307 000 000 Ft

1 307 000 000 Ft

2017.07.25

NYERT

Megvalósítás alatt

NIF Zrt.-vel konzorciumban

20.

Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden

Az Érd, Iparos út - Folyondár utca közötti szakasz rekonstrukciója jelzőlámpás csomópont kialakításával

VEKOP-5.3.3-17-2017-00014

638 700 000 Ft

638 700 000 Ft

2017.07.25

NYERT

Megvalósítás alatt

NIF Zrt.-vel konzorciumban

21.

Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden

Kerékpáros fejlesztés Érd városában

VEKOP-5.3.3-17-2017-00015

100 262 821 Ft

10 033 000 Ft

2017.09.29

Elbírálás alatt

22.

Az üzleti infrastruktúra fejlesztésének támogatása Érden

Üzleti infrastruktúra fejlesztés Érden

VEKOP-1.2.4-17-2017-00001

2 300 000 000 Ft

2 300 000 000 Ft

2017.06.27

NYERT

Megvalósítás alatt

23.

Az előkezelés, a hasznosítás és az ártalmatlanítás alrendszereinek fejlesztése a települési hulladék vonatkozásában

Komplex hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztése Érd város térségében, különös tekintettel az elkülönített hulladékgyűjtési, szállítási és  előkezelő rendszerre

KEHOP-3.2.1-15-2016-00008

2 399 999 988 Ft

2 399 999 988 Ft

2016.12.19

NYERT

Megvalósítás alatt

NFP Kft.-vel konzorciumban

 

 

ÖNKORMÁNYZATI, SZERVEZÉSI ÉS TÖRVÉNYESSÉGI IRODA

 

Az Önkormányzati és Szervezési Csoport látja el az önkormányzati és szervezési, valamint a választásokkal, népszavazásokkal kapcsolatos feladatokat, továbbá az önkormányzati társulások munkaszervezeti feladatait. 

A Közgyűlés 2017-ben 16 ülést tartott, ebből 11 munkaterv szerinti, 5 rendkívüli ülés és 1 közmeghallgatás volt. A 2017. évben 37 önkormányzati rendelet és 337 határozat született. 

2017-ben a csoport két munkatársa vett részt rendszeresen az állandó bizottsági üléseken és készítette el annak jegyzőkönyveit, emellett a többi bizottság döntéseinek, jegyzőkönyveinek elkészítéséhez valamennyien szakmai segítséget nyújtottak a társirodákon dolgozó bizottsági referenseknek. Az elkészített jegyzőkönyveket, és az összeállított iratanyagot a csoport tagjai továbbították a Kormányhivatalhoz, a vonatkozó jogszabálynak megfelelően, elektronikusan. A bizottságok 2017 decemberéig összesen 102 alkalommal üléseztek. Ebből a Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság 8, a Köznevelési és Művelődési Bizottság 15, a Közrendvédelmi Bizottság 12, a Pénzügyi és Költségvetési Bizottság 18, a Sport és Ifjúsági Bizottság 15, a Szociális és Egészségügyi Bizottság 13, a Városfejlesztési, Városüzemeltetési és Vagyongazdálkodási Bizottság 21 ülést tartott.

Az Ófalu-Újfalu Településrészi Önkormányzat tevékenységével összefüggő postázási, jegyzőkönyvezési feladatokat a csoport egyik munkatársa látta el. Részt vett a részönkormányzat ülésein, hangfelvétel alapján készítette el a jegyzőkönyvet, amit aláírást követően továbbított a Kormányhivatalhoz. Az ülés helyszínének biztosítása – az érintett intézménnyel történő egyeztetése, az ülés időpontjáról a lakosság tájékoztatása a honlapon és az Érdi Újságon keresztül – szintén a csoport feladata.

A helyi nemzetiségi önkormányzatok működésének segítése jogszabályból eredő feladat, melynek jogi és adminisztrációs része a szervezeti egység tevékenységi körébe tartozik. Érden 2017-ben 5 nemzetiségi önkormányzat működött.

A nemzetiségi önkormányzatok költségvetési gazdálkodásához a Közgazdasági Iroda kijelölt munkatársa nyújt segítséget. A csoport 3 tagja vett részt az önkormányzatok ülésein, elkészítették a jegyzőkönyveket, majd aláírás után az összeállított iratanyagot továbbították a Kormányhivatalhoz. A nemzetiségi önkormányzatok üléseiről összesen 46 jegyzőkönyv készült (görög 9, horvát 11, lengyel 8, német 9, roma 9). Az üléseken kívül a nemzetiségi önkormányzatok közmeghallgatást is tartottak.

A csoport egyik munkatársa ezen felül ellátta az Érd és Térsége Szilárd Hulladékkezelési Önkormányzati Társulás Társulási Tanácsának és az Érd és Térsége Regionális Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás Társulási Tanácsának ülésein a jegyzőkönyvezési feladatokat: részt vett az üléseken, hangfelvétel alapján elkészítette az ülés jegyzőkönyvét, összeállította a Kormányhivatalhoz továbbítandó iratanyagot. Az Érd és Térsége Szilárd Hulladékkezelési Önkormányzati Társulás 2017-ben négy, az Érd és Térsége Regionális Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás öt alkalommal tartott ülést.

A szervezési csoport egyik munkatársa látja el a polgármesteri fogadóóra adminisztrációs feladatait, részt vesz a fogadóórán. A jegyző által tartott vezetői értekezletek jegyzőkönyvezési feladatait is a csoport egyik munkatársa végzi.

A csoport feladatát képezi a képviselők, nem képviselő bizottsági tagok és nemzetiségi képviselők vagyonnyilatkozatának összegyűjtése, nyilvántartása és tárolása is.

2017-ben a szervezési csoport egy munkatársa részt vett az Ifjúsági Önkormányzat Alapokmány-módosításának, valamint megválasztásának előkészítésében és a választás lebonyolításában.

A 2017. november 3-án megtartott Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamara kamarai küldöttválasztásának előkészítésében, a Helyi Kamarai Választási Bizottság munkájában szintén a csoport egyik munkatársa vett részt.

Az országgyűlési képviselő választással kapcsolatos feladatok lebonyolítása az év folyamán megkezdődött, melynek feladataiban a csoport valamennyi tagja részt vesz. 

A csoport a felsorolt feladatokat 2017-évben is 3 fő ügyintéző és 1 fő csoportvezető közreműködésével látta el. 

A törvényességi feladatokat az irodán az irodavezető és 2017 októberétől a csoportvezető látta el. 

A Közgyűlés és a Bizottságok működési rendjéhez igazodva folyamatosan történt a közgyűlési és bizottsági előterjesztések, határozati javaslatok elkészítése, illetve az előterjesztések törvényességi szempontú előzetes felülvizsgálata. A Közgyűlés napirendjén szereplő rendelet-tervezetek az iroda feladatkörébe tartozóan előkészítésre, az illetékes szakirodák által elkészített tervezetek pedig törvényességi, jogszabály-szerkesztési szempontból ellenőrzésre kerültek. A helyi rendeletekkel összefüggésben folyamatosan történt azok hatályosulásának és jogszerűségének ellenőrzése, illetve megtörtént a rendeletek egységes szerkezetbe foglalásának és a módosítások átvezetésének ellenőrzése is. 

A csoportvezető közreműködött a Modern Városok Program megvalósításával összefüggésben a „Papi földek” területét érintő kisajátítási és egyéb hatósági eljárásokhoz kapcsolódó jogi feladatok ellátásában, a kisajátítási határozatok felülvizsgálata iránt indult perekben ellátta az Önkormányzat jogi képviseletét. 

Említést érdemel, hogy a Kormányhivatal 2017. évben hét alkalommal kért az önkormányzat egyes szerveinek működésével és a megalkotott rendeletekkel kapcsolatos információt, adatot, mely megkereséseknek az Iroda maradéktalanul, az előírt határidőben tett eleget. 

Az Iktatási és Irattározási Csoport jelenlegi létszáma 7 fő. 

A 2017. december 31-éig a Hivatal egészében 53.000 főszám és 128.891 alszám, összesen 181.891 db volt a beiktatott ügyiratok száma. 

Iktatási és irattározási feladatok:

-          a naponta beérkező levelek bontása, érkeztetése, a címzetthez való eljuttatása, a kimenő levelek postára adása, a számítógépes postakönyv elkészítése, a napi sajtó és a közlönyök szétosztása;

-          az ügyiratok iktatása, szerelése, csatolása, irattározása, irattárak kezelése;

-          az iratok selejtezése, levéltári átadása;

-          ügyiratforgalmi statisztika készítése a Jegyző, és irodavezetők részére, valamint minden év január 31-ig a hatósági statisztika elkészítése a Kormányhivatal részére. 

 

KÖZZÉTÉTELI REFERENS 

2017. október 1-jétől szervezeti átalakítás folytán a Jegyzői Törzskarhoz tartozó közzétételi referensi munkakör került kialakításra. A közzétételi referens feladatai:

-          a vonatkozó szabályzat alapján a hatályos jogszabályoknak megfelelően az önkormányzatnál keletkező közérdekű adatok összegyűjtése, rendszerezése és közzététele a város honlapján;

-          a honlap tartalomkoordinációs feladatait ellátó munkacsoport tevékenységének irányítása a weboldal folyamatos aktualitásának biztosítása érdekében;

-          az önkormányzati rendeletek, a testületi előterjesztések, a közgyűlési határozatok és jegyzőkönyvek közzététele a város honlapján, a hatályos jogszabályoknak megfelelően;

-          önkormányzati rendeletek kihirdetésre előkészítése, egységes szerkezetbe foglalása;

-          a rendeletek nyilvántartásának vezetése;

-          az Érdi Közlöny anyagainak előkészítése, továbbítása;

-          a Polgármesteri Hivatal egységes panaszkezelő rendszerének működtetésével összefüggésben közreműködés a panaszirányítási feladatok ellátásában.

 

VAGYONGAZDÁLKODÁSI ÉS VAGYON-NYILVÁNTARTÁSI CSOPORT 

A Vagyongazdálkodási és Vagyon-nyilvántartási Csoporthoz tartoznak a város vagyonát, tulajdonát képező ingatlanok nyilvántartása, értékesítések, vásárlások, árlicitek lebonyolítása, szerződések előkészítése.

A csoport önálló csoportként, 3 fővel működik. A csoportvezető látja el a Városfejlesztési, Üzemeltetési és Vagyongazdálkodási Bizottság referensi feladatait is.

Folyamatos feladat a csoport tevékenységéhez kapcsolódó közgyűlési és bizottsági előterjesztések készítése és a döntések végrehajtása, a közgyűlési, bizottsági előkészítő munkához kapcsolódóan a vagyonrendelet szerint szükséges értékbecslések, földmérések megrendelése is, továbbá a HÉSZ végrehajtásaként szükségessé váló telekalakítások megrendelése, kapcsolódó telekalakítási eljárás kezdeményezése, szerződések földhivatal felé történő beadása.

2017. évben is a csoport kiemelt feladata volt a Modern Városok Programhoz kapcsolódó ingatlanokkal kapcsolatos eljárások megindítása, ingatlanok felvásárlása.

Az elvégzett feladatok közül a legfontosabbak a következők voltak:

-  A Papi földeken a szabadidő központ kialakításához szükséges ingatlanok közül tíz ingatlant sikerült megvásárolni, a többi esetben a kisajátítási eljárás megindítását kezdeményezték. Az eljárás a Kormány Hivatal kisajátítási határozatával zárult, így nem volt akadálya a beruházás megkezdésének.  A Magyar Állam felé benyújtották a területen található 03 hrsz.-ú patak megvásárlására vonatkozó kérelmet, az adásvételi szerződés létrejött.

- Fenyves-Parkvárosban a köznevelési centrum építéséhez szükséges telekalakítások.

- A Sasvárosi háziorvosi rendelő megépítéséhez a Fehérvári u. 16. szám alatt a szükséges telekalakítás.

- Az Ercsi úti sporttelep fejlesztéséhez szükséges telekalakítási eljárások.

- A Tolmács utca meghosszabbításához és a Velencei úti szabadidőközponthoz szükséges ingatlanok megvásárlása előkészítés alatt van.

- Ófalu turisztikai fejlesztéséhez szükséges két ingatlan megvásárlása (Kakukk - hegy) megtörtént.

- A Csapadékvíz elvezetés projekthez az ingatlanok felmérése, ajánlattétel a tulajdonosok részére, szükséges kisajátítások megindítása előkészítés alatt van (25 db ingatlan).

- Új hulladékgazdálkodási rendszerhez szükséges ingatlanok értékbecslése elkészült.(35 db ingatlan)

- A Harkály utcai óvoda udvar bővítéséhez az ingatlanvásárlás megtörtént.

- A bíróság, ügyészség létesítéséhez az ingatlanok felajánlása a Magyar állam részére megtörtént, az ajándékozási szerződés elkészült, az MNV Zrt. részére megküldésre került.

- Megvalósult HÉSZ végrehajtások: előírt útszélesítésekhez ingatlanok befogadása, Faragó utca megnyitásához ingatlan vásárlás, Töhötöm utca útcsatlakozáshoz ingatlan vásárlás, temető bővítéshez ingatlan vásárlás.

-  Tíz önkormányzati ingatlan értékesítésre került.

- Az esetleges elbirtoklások megelőzése érdekében az önkormányzat tulajdonát képező forgalomképes ingatlan vagyon ellenőrzése folyamatos. Amennyiben eltérés tapasztalható, azonnal sor kerül a szükséges intézkedés megtételére a birtoklóval szemben.

- A kataszteri adatváltozások vezetése, és az adatszolgáltatás folyamatos. A kataszterben felvezetett ingatlanok és a földkönyvben szereplő adatok összevetése és a szükséges korrekció elvégzése megtörtént.

 

FőÉPÍTÉSZI CSOPORT 

A 2017. évben a Csoportban a főépítész mellett két építész, és egy geográfus látta el a feladatokat. A csoport létszáma összesen 4 fő. 

A Főépítészi Csoportban folyó, általános jellegű tevékenységek:

- Településfejlesztési és településrendezési eszközök karbantartása, részterületekre vonatkozó tervmódosítások készítésének szakmai irányítása;

- Szomszéd települések településrendezési tervei készítésének, módosításának véleményezése;

- Területrendezési – pl. megyei, agglomerációs, országos – koncepciók, tervek készítésében való közreműködés, véleményezés;

- Településképi véleményezési eljárások lefolytatása a főépítész szakmai véleményére alapozva;

- Településképi bejelentési eljárások lefolytatása, konzultációk építtetőkkel tervezőkkel;

- Tervkoncepciók előkészítése, egyetemekkel történő együttműködés, hallgatói tervek konzultációja;

- Ügyfelek tájékoztatása az őket érintő építési szabályokról, illetve konzultáció biztosítása az egyes építési ügyekben;

- Tájékoztató és döntés-előkészítő anyagok készítése, konzultációja az önkormányzatot érintő fejlesztési koncepciók, beruházások ügyében;

- Lakossági fórumok szervezése.

 

A fenti tevékenységek nagy részének aktualitását a magasabb rendű jogszabályok szinte „folyamatos” változtatása, valamint a Modern Városok program és egyéb támogatási formák megkívánta „hozzáigazítás” határozta meg.

A csoport szakmai javaslata szerinti metodikával kiválasztott iskolatervezési munkák: Kós Károly szakképző központ, Batthyány Sportiskola, Fenyves-Parkvárosi Általános Iskola és a Szociális Gondozó fejlesztési tervei elkészültek, megvalósításra várnak.

A Duna-part fejlesztési lehetőségeinek vizsgálata építészeti megközelítésből újra napirendre került. A lebontott téglagyári építmények a terület attraktivitásának lehetőségeit csökkentették ugyan, de a maradék felhasználására a meghívott építész és tájtervező csapatok érdekes megoldásokat hoztak. Ezek részletes kidolgozása a jövő évben történhet.

A sportlétesítmények fejlesztése során az Aréna melletti területek jégpályát, és edzőcsarnokot kapnak, az Ercsi úton multifunkcionális sportközpont és egyéb edzőpályák, kiszolgáló épületek létesülhetnek. A Papi földeken kialakított víztározó melletti „népliget”- szerű sport és kulturális hasznosítás tervezése folyik. Előkészítés alatt van a Honvédelmi Sportközpont területének kiválasztása.

A hatályban lévő településrendezési szerződések közül a NIF Zrt. kezdeményezésére a 30-as, 40-es vasúti vonalak összekötése érdekében kötött szerződéssel kapcsolatban a településrendezési eszközök módosítási folyamatának megindításához várjuk a beruházó írásbeli nyilatkozatát a szükséges források meglétéről.

A csoport tagjai részt vesznek többnyire az MJVSZ felhívása alapján a magasabb szintű jogszabályok tervezeteinek véleményezésében is. 2017-ben az építésügyet érintően ismét jelentős jogszabályi változások zajlottak, például a településképi törvény felhatalmazásán alapuló új normák, a helyi rendeletek fentiek szerinti kidolgozásán, valamint a Településképi Arculati Kézikönyv megalkotásán dolgoztak a csoport tagjai.

A főépítész egyik legjelentősebb feladata a településképi vélemény szakmai javaslatának kidolgozása, melyet jelenleg a beadott kérelmek településképi hatásával kapcsolatban a főépítész, az alpolgármester és az építéshatósági csoportvezető heti gyakorisággal egyeztet, az egyeztetés nyomán születik meg a településképi vélemény, melyet a csoport egyik építész munkatársa készít elő.

A magasabb szintű jogszabályi környezet megváltozása miatt az egyszerű bejelentéssel érintett új lakóépületek előzetes településképi vizsgálatára ebben az évben már nem volt lehetőség.

Az Érdi Építészeti Nívódíj kiírásához kapcsolódó feladatot a csoport a 2017. évben is elvégezte, a felhívásra öt pályázat érkezett, bírálatot követően a két díj a Közgyűlés november 30-ai ülésén átadásra került.

A 2013 ősze óta működő Települési Értéktár Bizottság munkáját, üléseit is szervezik, ellátják az ülésekkel, és a beszámolókkal kapcsolatos az adminisztrációs feladatokat. A Bizottság SZMSZ-éhez igazodó, kialakult gyakorlat szerint a Bizottság évente kétszer tart ülést. Ezzel összefüggésben szoros munkakapcsolatot ápolnak a civil szerveződésű Érdi Hungarikum Klubbal.

Folytatódott – a korábbi jó tapasztalatokat követően – az együttműködés a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karának több tanszékével, és azok oktatóival. Továbbra is jó a kapcsolat az ÉME Mesteriskolával, az Építőművészeti Doktori Iskolával és a MOME Építészeti Intézetével - féléves és diplomatervek készültek és készülnek érdi helyszínekre. A tervezéshez alapadatokat és konzultációs időt is biztosítanak a hallgatók részére. 

 

VÁROSRENDÉSZETI CSOPORT 

A Városrendészeti Csoport 2017. évi fő feladatai, az aktuális létszámviszonyok: 

A közterület-felügyelők vonatkozásában:

-          a közterületen engedélyhez kötött tevékenységek kiterjedtebb ellenőrzése, az intézkedésekhez köthető hatósági eljárások lefolytatása, helyszíni ellenőrzése, az engedély nélküli árusítás, az illegális hulladék lerakás megelőzése, megakadályozása, a tettenérések számának növelése;

-          az újonnan jelentkező munkatársak szakmai felkészítése, a csapatszellem, a járőrszolgálat hatékony ellátásának erősítése; 

-          a csoport munkakörülményeinek javítása, új irodákba, szolgálati helyiségekbe történő átköltöztetése;

-          a csoport belső tevékenységi folyamatainak felülvizsgálata, a társ irodákkal, társhatóságokkal való együttműködés, információcsere optimalizálása;

-          a gazos és gyomos ingatlanok és ingatlan előtti közterületek állapotának kiemelt ellenőrzése, szükség szerint a tulajdonosok felszólítása a szabályszegő állapotok megszüntetésére, eredménytelenség esetén az ügyek átadása a hatáskörrel rendelkező társiroda felé;

-          az együttműködés kiszélesítése a rendőrség, polgárőrség, társirodák és társhatóságok képviselőivel;

-          közös hatósági ellenőrzésekben való részvétel a társirodákkal, társ szervekkel;

-          időközönkénti hétvégi szolgálatok ellátása, rendszeres éjszakai ellenőrzések a mezőőri szolgálattal;

-          a városi és sport rendezvények eredményes biztosítása.

 

A gyepmesteri szolgálat vonatkozásában:

-          a város közigazgatási határain belül a kóbor állatok begyűjtése, azonosítása, visszajuttatása az állat tulajdonosához, eredménytelenség esetén a gyepmesteri telepre;

-          az állati tetemek begyűjtése, átadása az ATEV felé;

-          együttműködés a Lakosság-szolgálati Iroda illetékes munkatársával, illetve a Sirius Állatmenhellyel.

 

A mezőőri szolgálat vonatkozásában:

-          a gyümölcsösök, illetve mezőgazdasági területek vagyonvédelme;

-          a területen illetéktelenül tartózkodók feltartóztatása, kikísérése a területről;

-          az illegális szemétlerakás, a természetrongálás, fatolvajlás megakadályozása;

-          mindezek érdekében szoros együttműködés a közterület-felügyelőkkel, a rendőrséggel, polgárőrséggel.

 

A Portaszolgálat kiemelt feladata volt: a Polgármesteri Hivatal és a hozzá tartozó objektumok őrzése, a Budai út 10. alatti objektum átvétele, az ottani beléptető rendszer kialakítása, a Hivatalban a ki – beléptetés folyamatának figyelemmel kísérése, a hivatal gépjárműveinek, illetve a behajtási engedéllyel rendelkező gépjárművek parkolási rendjének betartatása, a parkoló őrzése, az őrzött objektumok területére illetéktelenek bejutásának megakadályozása, az ügyfélfogadási rend betartatása, továbbá a járőrutasításban megjelölt módon járőrözési tevékenység folytatása. A portaszolgálatnál ez évben esemény, rendkívüli esemény nem történt, feladataikat magas szinten látták el. 

A Városrendészeti Csoport évek óta tekintélyes részt vállal a városi kulturális és sport rendezvényeinek biztosításában, továbbá hozzá tartozik a városi térfigyelő kamerarendszer karbantartásával, javításával kapcsolatos feladatok koordinálása és pénzügyi elszámolásának felülvizsgálata. 

A csoport 2017-ben 1 fő csoportvezető, 13 fő köztisztviselő (ebből 11 fő közterület-felügyelő), 1 fő gyepmester, és 4 fő mezőőr (közalkalmazott) létszámmal látta el feladatait. 

A Városrendészeti Csoport ügyiratforgalma 2017-ben:főszám: 996 db, alszám: 1.421 db, összesen 2.417 dbiktatott ügyirat volt.

Az előző évihez viszonyított ügyszám csökkenés annak tudható be, hogy a Lakosság-szolgálati Irodával közösen egyszerűsítésre került a gazos, gyomos ingatlanokkal összefüggő ügyek átadásának, illetve a visszaellenőrzéseknek folyamata. 

Az ügyiratok főbb tárgykörönként történő bontása:

Ügy megnevezése

főszám

 

alszám

befolyt összeg Ft

Közterület-használati engedély

215

 

263

12.586.000,-

Együttműködési megállapodás

3

 

0

 

Közigazgatási helyszíni bírságok

69

 

768

860.000,-

Szabálysértési helyszíni bírságok

623

6.130.000,-

Megbízási szerződések

2

 

109

 

Mezőőri szolgálattal kapcsolatos ügyek

0

 

0

 

Közérdekű kérelmek, panaszok

58

 

12

 

Vállalkozási szerződések

3

 

0

 

Tájékoztatás, adatszolgáltatás

21

 

122

 

Gazos ingatlanokkal kapcsolatos felszólítás

1

 

106

 

Felszólítás eredménytelensége miatti hatósági eljárás lefolytatására gazos ingatlanok iratanyagának átadása a Lakosság-szolgálati Irodának

1

 

51

 

 

Kérelemre vagy hivatalból történt döntés felülvizsgálati eljárás során 14 db helyszíni vagy a gépjárművezető távollétében kirótt helyszíni bírság került visszavonásra. A meg nem fizetett bírságok esetében 153 ügy feljelentéssel továbbításra került, 73 esetben végrehajtási eljárás megindításának kezdeményezésére került sor. 

Minden közterület-felügyelő, gyepmester, mezőőr rendelkezik a munkaköréhez előírt felszereléssel (a mezőőrök fegyverrel) illetve az azt támogató technikai háttérrel (elektronikai, kommunikációs háttér, gépjármű), továbbá az előírt ruházati felszereléssel.Ebben az évben lecserélésre került a közterület-felügyelők telefonja, s a felhasználható mobiladat keret is nőtt 4 GB/hónapra. Erre a fejlesztésre azért volt szükség, mert ebben a formában nagymértékben felgyorsul az adat és információ átadás mind a csoport ügyintézői, mind pedig a társszervek irányába. Ezzel együtt érezhetően javult a járőrök területen tapasztalható reakció ideje is.

A szolgálatot teljesítő járőrök, mezőőrök tevékenységüket, intézkedéseiket a jogszerűség mellett a lakossággal való konstruktív együttműködés jellemzi. A jogkövető magatartást elsősorban hatékony kommunikációval, a helyszíni jelenléttel, a jogsértő cselekmény abbahagyására irányuló határozott felszólítással, továbbá konzekvens visszaellenőrzésekkel kívánják elérni. A szankciók, helyszíni bírságok kiszabása nem jelent elsődleges célkitűzést. A közterület-felügyelők, a gyepmester illetve a mezőőri szolgálat rendszeresen együttműködik a Hivatal más szervezeti egységeivel. Ezek leginkább a közösen végzett helyszínelési vagy hatósági és egyéb ellenőrzési feladatok ellátásában nyilvánulnak meg. Ebben az évben öt alkalommal volt közös ellenőrzés a rendőrséggel, más hatóságokkal, társ irodákkal. Négy ízben folytattak közös megfigyelést a mezőőrökkel és rendőrökkel, a termények, illetve a falopás visszaszorítása érdekében.

A közterületen engedély nélkül elhelyezett, illetve üzemképtelen gépjárművek vonatkozásában közel 130 gépjárműből 108 gépjármű felszólításra, illetve bírságolást követően került eltávolításra a közterületről.

Új feladatként jelentkezett a tehergépjárművek, különleges gépjárművek behajtási engedélyeinek ellenőrzése, s a szükséges intézkedések megtétele.

Felmérték Érd közigazgatási határain belül elhelyezett hirdetőtáblákat, reklámhordozókat, plakátokat. Az ennek nyomán keletkező adatbázis jó alapul szolgál több társiroda hatósági tevékenységéhez.

Tanítási napokon a város területén található, forgalmas helyen elhelyezkedő iskolák biztonságos megközelítésének (gyalogátkelőhelyek) érdekében a közterület-felügyelők 07.15-08.00 óra közötti időszakban biztosítják a gyalogátkelő helyeken történő biztonságos áthaladást. 

A társszervekkel való együttműködés továbbra is kiemelkedő példája a közös járőr szolgálat a rendőrséggel. Rendszerint minden műszakban biztosítanak a felügyelői járőr mellé szabadidős rendőrt, továbbá a rendezvények biztosítását is a rendőrséggel és a polgárőrséggel közös együttműködésben végzik. 

A Városrendészeti Csoport, a Városüzemeltetési és Városfejlesztési Iroda, az ÉKFI és az ÉTH között is folyamatos az együttműködés, ami a közös ellenőrzésekben, terület bejárásban, adat és információ-gyűjtésben, cserében, felmérésekben nyilvánul meg. A napi feladatokon túl a csoport részt vesz minden nagyobb területbejárást és dokumentálást igénylő felmérésben pl.: hirdetőtáblák, úthálózat állapotának felmérése, zöldhulladék szállítás ellenőrzése, az ingatlanok előtti vízelvezető árkok, szikkasztók állapotának felmérése, a buszmegállók állapotának, az ott elhelyezett hirdető berendezések állapotának felmérése. 

Ez évben a Polgárőrséggel együttműködésben jó eredményeket sikerült felmutatni az illegális hulladék visszaszorításában, továbbá meg kellett szüntetni a karitatív illetve nem karitatív céllal közterületen kihelyezett konténereket, mert azok az illegális hulladék elhelyezésének melegágyai voltak. Az illegális hulladék elhelyezés, szemetelés tekintetében több mint ötven alkalommal intézkedtek a közterület-felügyelők. 

A közterület-felügyelők – az előző évekhez hasonlóan – részt vesznek a közterületi városi rendezvények, és sport rendezvények helyszíni biztosításában. Ezen rendezvények biztosítása egy főre vetítve közel 131 órát jelentett. 

Mezőőri szolgálat

A mezőőri szolgálat feladat ellátása során ebben az évben 74 főt szóban figyelmeztetett, 4 főt értek tetten gyümölcslopáson, 14 alkalommal kértek rendőri intézkedést, 6 alkalommal értek tetten illegális hulladékot lerakó személyeket, akiket ott a helyszínen köteleztek annak elvitelére és a terület elhagyására. A területről 49 jogellenesen ott tartózkodó személyt kísértek ki. Mezőőri les telepítése nem volt, csupán állagmegóvási munkálatokat végeztek. Seregélyriasztásra, róka és kártevő gyérítésre mintegy 200 darab/ fő lőszer került felhasználásra.

A mezőőri szolgálat folyamatos kapcsolatot tart fenn a helyi gazdákkal, a rendőrökkel, mind pedig a polgárőrséggel. E szolgálat is kiemelten kezeli a lopások számának visszaszorítását, az illegális hulladék elhelyezések visszaszorítását, ezért nagy hangsúlyt fektet a bejelentésekre történő gyors reagálásra, a szennyezettebb területeken történő sűrűbb időközönkénti megjelenésre. 

Gyepmesteri szolgálat

A szolgálat napi átlagban 5-7 bejelentést kap, melynek 12-15%-a pontatlannak bizonyul. Érd közigazgatási területén befogásra került 532 kutya, ebből 229 db-ot a gyepmesteri telepre szállítottak, 300 kutya – azok beazonosítását követően a gazdájukhoz került vissza.

Az ATEV által 12.200 kg állati tetem került elszállításra, melynek 43%-a a közterületekről, 57 %-a pedig a karanténban elpusztult, elaltatott, valamint a lakosságtól begyűjtött tetemekből származik.

A gyepmester folyamatosan együttműködik a Lakosság-szolgálati Iroda állatvédelemmel kapcsolatos ügyekért felelős ügyintézőjével, a rendőrséggel és polgárőrséggel is.

Hétvégéken, ünnepnapokon a gyepmester, illetve az őt helyettesítő közterület-felügyelő a gyepmesteri gépjárművel a Sirius Alapítvánnyal együttműködésben vesz részt a feladat ellátásában. 

Személyzeti Csoport 

A 2 fővel működő Személyzeti Csoport ellátta a Hivatal köztisztviselőinek, munkavállalóinak, Érd Megyei Jogú Város Intézményei intézményvezetőinek, és a közcélú foglalkoztatottak személyzeti/munkaügyi vonatkozású ügyeinek intézését az alábbiak szerint: 

-           Közszolgálati jogviszony létesítésével, megszüntetésével kapcsolatos feladatok (kinevezések, kinevezés módosítások, jogviszony megszüntetések, áthelyezések) ellátása;

-           Közcélú foglalkoztatásban részt vevők (Érd Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalban hosszú időtartamú (napi 8 órás) közcélú foglalkoztatásban résztvevők) munkaviszony létesítésével, megszüntetésével kapcsolatos feladatok (munkaszerződések, munkaviszony megszüntetések) ellátása,

-           Közreműködés a Pest Megyei Kormányhivatal Érdi Járási Hivatal Járási Munkaügyi Kirendeltsége által a közcélú foglalkoztatásba intézményi szinten bevonandó leendő munkavállalók foglalkoztatásához szükséges önrész biztosításában;

-           A köztisztviselők éves továbbképzési tervének összesítése, a Hivatal éves továbbképzési tervének továbbítása a Nemzeti Közszolgálati Egyetem részére, a sikeres vizsgát igazoló tanúsítványok összegyűjtése és lefűzése;

-           A teljesítménykövetelmények, éves teljesítményértékelések iratainak hivatalon belüli bekérése, a TÉR rendszer támogatói működtetése, karbantartása;

-    A minősítések elkészítésével kapcsolatos intézkedések;

-     Köztisztviselői vagyonnyilatkozatokkal kapcsolatos feladatok ellátása a 2007. évi CLII. törvény alapján;

-  A választható béren kívüli juttatások igénylésének nyilvántartása, felhasználásnak nyomon követése a Cafetéria Szabályzat alapján;

-    Szabadságok vezetése a Polgármesteri Hivatal egészére kiterjedően. 

Az eddigi évekhez hasonlóan a Nemzeti Közfoglalkoztatási Program keretében a települési önkormányzatok továbbra is részesülhetnek a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó állami támogatásból. A foglalkoztatás időtartama 12 hónapra (2017. 03. 01. – 2018. 02. 28.) tervezhető, és napi 8 órás munkaidőben történik. A kérelemmel összefüggő tennivalók és eljárások tekintetében a közigazgatási hatósági eljárásról szóló 2004. évi CXL. törvény szabályai szerint kellett eljárni. A kérelem támogatásáról a hatóság mérlegelési jogkörben dönt. Abban az esetben, ha a hatóság nem tudja biztosítani a kérelemben igényelt teljes támogatását, minimum egy esetben egyeztetnie kell a kérelmezővel a döntést megelőzően. 

A kérelem pozitív elbírálását követően a kérelmezővel hatósági szerződés megkötésére kerül sor, melyben részletesen rögzítésre kerülnek a támogatással kapcsolatos jogok és kötelezettségek, valamint a támogatás elszámolására vonatkozó szabályok. A foglalkoztatást csak a hatósági szerződés megkötését követően, az abban rögzített időponttól lehet megkezdeni. A foglalkoztatottakat a hatóság közvetítheti ki a közfoglalkoztatóhoz. 

2017 évben 9 fő (7 fő adminisztrátor, 2 fő fizikai alkalmazott) közfoglalkoztatott dolgozott a Polgármesteri Hivatalban.

A közfoglalkoztatási szerződés lejártát követően 1 fő adminisztrátori, valamint 2 fő fizikai alkalmazotti munkakörben foglalkoztatott kinevezéssel, illetve munkaszerződéssel került felvételre a Hivatal személyi állományába. 

2017 évben többletfeladatként jelentkezett a nagymértékű fluktuáció miatt (2017. november 28. napjáig jogviszonyt/munkaviszonyt létesítők száma: 30 fő, illetve jogviszonyt/munkaviszonyt megszüntetők száma: 23 fő) a kollégák be-és kiléptetése, pályázatok kiírása, pályázók meghallgatása. 

Ügyiratforgalom 2017. november 28. napjáig: főszám: 277 db, alszám: 720 db, összesen: 997 db.

 

BELSő ELLENőRZÉSI CSOPORT 

A Polgármesteri Hivatalban a Jegyzőnek közvetlenül alárendelt szervezeti egységként működött a Belső ellenőrzési csoport. A belső ellenőrök feladatköri és szervezeti (funkcionális) függetlensége biztosított volt.

A Belső ellenőrzési csoportban 2017. évben három fő belső ellenőr dolgozott. A három főből egy fő ellátta az önkormányzat irányítása alá tartozó intézmények belső ellenőrzését. Az intézményi belső ellenőr a belső ellenőrzéseken kívül az intézmények tekintetében ellátta a belső ellenőrzési vezetői feladatokat is. A Polgármesteri Hivatalban a Belső ellenőrzési csoportvezető a belső ellenőrzéseken kívül a jogszabályban előírt belső ellenőrzési vezetői feladatokat elvégezte. 

Az Érdi Közterület-fenntartó Intézménynél a négy tervezett belső ellenőrzés mellett két esetben került sor tanácsadásra, rendkívüli (soron kívüli) ellenőrzés nem volt. 

Az Intézményi Gondnokságnál öt tervezett belső ellenőrzés mellett rendkívüli (soron kívüli) ellenőrzésre egy alkalommal került sor, tanácsadás nem volt. 

A Szociális Gondozó Központban a négy tervezett belső ellenőrzés mellett egy tanácsadásra került sor, rendkívüli (soron kívüli) ellenőrzés nem volt. 

A Polgármesteri Hivatalnál húsz tervezett belső ellenőrzési feladat és egy soron kívüli ellenőrzés került végrehajtásra. A bizonyosságot adó belső ellenőrzési tevékenység ellátása mellett négy tárgykörben kértek tanácsot. 

A Belső ellenőrzési csoport összesen harmincegy tervezett és két soron kívüli ellenőrzést folytatott le, hét esetben tanácsadási tevékenységet végzett. A feladatok végrehajtásához külső szakértő bevonására nem került sor.

A Belső ellenőrzési csoportnál 2017. december 31-ig 40 főszámon 232 alszám kerül iktatásra.

A belső ellenőrök a költségvetési szervek belső kontrollrendszeréről és belső ellenőrzéséről szóló 370/2011. (XII.31.) Korm. rendelet alapján és a Belső ellenőrzési kézikönyv előírásainak megfelelően végezték munkájukat. 

 

JEGYZőI TITKÁRSÁG 

A Jegyzői Titkárságon egy fő látja el a következő feladatokat: aJegyző részére érkező küldemények, ügyiratok bontása, rendszerezése, nyilvántartásba vétele, továbbítása; a Jegyző által szignált anyagok továbbítása, jegyzői fogadóóra megszervezése, ügyfelek informálása, panaszkezelő rendszer kezelése. 2017. évben bevezetésre került az új szerződés-nyilvántartási rendszer, amelyet jelenleg kizárólag elektronikusan vezetnek a szakirodák, és a jegyzői, illetve a polgármesteri titkárság munkatársai. 

 

POLGÁRMESTERI KABINET és a POLGÁRMESTERI TITKÁRSÁG 

Polgármesteri Kabinet: a polgármester várospolitikai elképzelései megvalósításának közvetlen segítése, várospolitikai stratégiai tervezés, elemzés, a döntés előkészítésben való részvétel, a döntésekkel kapcsolatos politikai egyeztetések megszervezése, a Közgyűlés bizottságaival, társadalmi szervezetekkel való munkakapcsolat, a sajtóval való kapcsolattartás, a közvélemény tájékoztatása, az Érdi Ifjúsági Önkormányzattal kapcsolatos koordináció. 

Polgármesteri Titkárság: aPolgármester részére érkező küldemények, ügyiratok bontása, rendszerezése, nyilvántartásba vétele, továbbítása; Polgármester által szignált anyagok továbbítása, polgármesteri fogadóóra megszervezése. A feladatot két fő látja el.

 

VEZETő JOGTANÁCSOS 

A vezető jogtanácsos 2017. évben összesen 11 peres ügyben látta el az Önkormányzat és a Polgármesteri Hivatal folyamatos jogi képviseletét a Bíróságok előtt. Ezekből 1 munkaügyi per van folyamatban baleseti kártérítés miatt. 4 per van folyamatban közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt. 3 perben követelnek az Önkormányzattól kártérítést, ezek közül az egyik perújítás. A többi per tulajdonjog megállapításra, vagyonközösség megosztására vagy elbirtoklásra irányul. A vezető jogtanácsos elsősorban a szükséges ingatlanok tulajdonjogának megszerzésére irányuló szerződések előkészítésével és megkötésével segítette elő a Modern Városok Program előre haladását.

A Közgyűlés elé kerülő javaslatok közül ülésenként általában 3-4 előterjesztést a vezető jogtanácsos készített. Ezen túlmenően jogi-szakmai iránymutatást nyújtott a Vagyongazdálkodási és Vagyon-nyilvántartási Csoport tevékenységéhez, elvégezte a birtokvédelemmel kapcsolatos kiadmányozást, továbbá ebben az évben is ellátta az aljegyzői feladatokat.

VÉDELMI REFERENS 

A védelmi igazgatási feladatok közvetlenül a polgármester és a jegyző feladat- és hatáskörébe tartoznak, melyek tervezését és végrehajtásuk szervezését, koordinálását a védelmi referens a kijelölt közbiztonsági referenssel együttműködve végzi. Egyes védelmi feladatok végrehajtására a polgármesteri hivatalnál és önkormányzati intézményeknél munkacsoportok kerültek kijelölésre. Együttműködésük a helyi védelmi bizottsággal és katasztrófavédelmi kirendeltséggel, valamint a védekezésben közreműködő rendvédelmi szervekkel és egyéb szervezetekkel biztosított. 

Honvédelmi igazgatási feladatok:

A honvédelmi kötelezettségekkel összefüggő közigazgatási feladatok végrehajtása elrendelésük esetén biztosított. A Pest Megyei Védelmi Bizottság felkérésére, a Nemzeti Közszolgálat Egyetemmel együttműködve ez évben is biztosították egy nemzetközi logisztikai befogadási gyakorlat megtartásának feltételeit és közreműködtek az együttműködési feladatok begyakorlásában.

Katasztrófa- és polgári védelmi feladatok:

A katasztrófavédelmi törvény alapján Érd katasztrófa védelmi besorolása ez évben is felülvizsgálatra került és mivel újabb veszélyforrások nem keletkeztek, a besorolás változatlanul II. fokozat maradt. Az előírásoknak megfelelően az önkormányzat rendelkezik Települési Veszély-elhárítási Tervvel, Vízkár elhárítási tervvel, Lakosság riasztási tervvel és 500 fős települési polgári védelmi szervezet létrehozására vonatkozó megalakítási tervvel. Az egyes veszélyhelyzetekre külön-külön kidolgozott intézkedési tervek állnak rendelkezésre. Árvízvédelem miatt katasztrófavédelmi intézkedésre nem volt szükség, azonban a nyári hónapokban hirtelen lehulló nagymennyiségű csapadék miatt néhány esetben belvízvédelmi intézkedések kiadására került sor. Az Érdi Sport Arénában 2017-ben is kiürítési gyakorlat és rendvédelmi bemutató végrehajtására került sor, melyen mintegy 1700 fiatal vett részt. A nagyobb létszámú városi rendezvények katasztrófavédelmi biztosítására kiemelt figyelmet fordítanak, ezeken rendkívüli események nem történtek.

Együttműködés, kapcsolattartás a védelmi igazgatásban közreműködő szervekkel:

A védelmi feladatok végrehajtásában szükség és igény szerint együttműködtek a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Érd Katasztrófavédelmi Kirendeltséggel, a Pest Megyei Kormányhivatal Érdi Járás Helyi Védelmi Bizottságával, az Érdi Rendőrkapitánysággal, az Érdi Tankerülettel, Érd Városi Polgárőrséggel, az Érdi Közterület-fenntartó Intézménnyel, az Érd Városfejlesztési és Szolgáltató Kft.-vel, az Érd és Térsége Vízközmű Kft.-vel, a helyi sajtóval.  A Közgyűlés Közrendvédelmi Bizottsága a legfontosabb védelmi igazgatási feladatokat rendszeresen megtárgyalta. Az Érd Hivatásos Tűzoltóság részére az önkormányzat 2 millió forintot adományozott gépjárművásárláshoz való hozzájárulás céljából.

Vagyonvédelmi feladatok:

A Polgármesteri Hivatal, a Polgárok Háza és a Fő tér vagyonvédelmét 9 fős biztonsági és porta szolgálat látja el problémamentesen.  Az objektumok vagyonvédelmét segíti a Hivatal és a Polgárok Háza folyamatos megfigyelését szolgáló 10 db-os kamerarendszer, továbbá a Szepes Gyula Művelő Művelődési Központ parkolójában található 4 darabos kamerarendszer is. A Hivatal és a Nyári Napközis Tábor betörés és tűz elleni riasztó rendszereinek távfelügyeletét továbbra is a Preguard Biztonságtechnikai Kft. látja el, a riasztóberendezések karbantartását pedig a VILANT-SAT KFT. végzi.

Térfigyelő kamerarendszer korszerűsítésével összefüggő feladatok:

Az új kamerarendszer kiépítésére vonatkozó közbeszerzési eljárások lefolytatásra kerültek. Az adatátvitel biztosítására vonatkozó közbeszerzést a DIGI KFT. nyerte el és a szerződésben vállalt feladatait időarányosan teljesíti. Az adatátvitelt (a kamerarendszer üzembe helyezésétől számított 6 éves időtartamban) havi 5000 Ft/kamera+áfa áron biztosítja. A kamerarendszer és a térfelügyeleti központ kiépítésére vonatkozó közbeszerzési eljárás jelenleg (a beszámoló készítésének időpontjában) a benyújtott ajánlatok értékelésének szakaszában van. Amennyiben a közbeszerzés eredményesen zárul a nyertes ajánlatevő az új kamerarendszert (143 db kamera, ebből 41 db rendszámfelismerő) 2018. június 30-áig kiépíti és üzembe helyezi. Az új térfelügyeleti központ a Polgárok Házában kerül kiépítésre a tervek szerint 24 órás megfigyelő szolgálattal (ehhez a biztonsági és porta szolgálat létszámát 2 fővel növelni kell) és a rendőrségen is kiépítésre kerül egy munkaállomás.

A meglévő kamerarendszer üzemeltetését és karbantartását változatlanul az ERANDÓ Kft. végzi és az erre vonatkozó szerződés 2017.12.31-én lejárt, melynek meghosszabbítására az új kamerarendszer 2018. első félévben várható üzembe helyezése miatt, gazdaságossági okok miatt már nem került sor.

Tűz-és munkavédelmi feladatok:

A feladatokat 2011. óta a Raducz-Mix Tűz-és munkavédelmi Kft. látja el, a Hivatal és az önkormányzati intézmények tűz-és munkavédelme a jogszabályoknak megfelelően biztosított. Az intézményekben tűzeset nem volt, minden dolgozó részesült tűz- és munkavédelmi oktatásban. A Kft megbízhatóan teljesít.

Védelmi igazgatás 2017. évi költségvetési keretének felhasználása:

Az 5 millió Ft költségvetési keretből 2 millió Ft eszközbeszerzésre és működési kiadásokra, 3 millió Ft rendkívüli helyzetekben igénybe vehető védelmi tartalékként került betervezésre. Eszközbeszerzésekre (polgári védelmi sátor, világító eszközök, homokzsákok, polgári védelmi ruházat) és működési kiadásokra 977614 Ft kerül felhasználásra. A beszerzések a védelmi raktár azonnal igénybe vehető készleteinek bővítését és a veszélyhelyzeti fogyó készlet pótlását szolgálták. Rendkívüli helyzetre betervezett 3 millió Ft tartalék nem került felhasználásra.

A védelmi igazgatásban 223 db ügyirat keletkezett, melyek ügyintézése megfelelő volt. 

 

MINőSÉGIRÁNYÍTÁSI VEZETő 

A Polgármesteri Hivatalban a jegyzői törzskar részeként működik a minőségirányítás. Egy fő teljes munkaidős minőségirányítási vezető látja el a minőségirányítási rendszer működtetését, a belső szabályzatok, utasítások (polgármesteri, jegyzői, együttes 2017-ben 10 db) elkészítését, módosítását, nyilvántartását, aktualizálását, valamint a jogszabályfigyelést (2017-ben eddig 28 db tájékoztató készült a vezetők részére), az önkormányzati rendeletek felsőbb szintű jogszabályokkal való összhangja érdekében. 

2017-ben egy jelentősen megújított szabályzat készült a közérdekű adatok megismerésére irányuló igények teljesítésének rendjéről és a közérdekű adatok közzétételi szabályairól, valamint egy teljesen új alapokon nyugvó szabályzat került kidolgozásra és bevezetésre a szerződések kezeléséről és nyilvántartásáról. 

A minőségirányítási rendszer működtetése kapcsán megtörtént az új beszállítók minősítése, lezajlott az ügyfél és képviselői elégedettség mérés. Március hónap folyamán megtörtént a belső audit, meghatározásra kerültek a 2017. évi minőségprogram céljai, felülvizsgálatra és módosításra került a Minőségirányítási Kézikönyv. Május hónapban sor került a 3. tanúsítási ciklusban az 1. éves felügyeleti auditra. A külső auditorok az auditjelentésben megállapították, hogy az előzőekben tett fejlesztési javaslataik alapján az egyes irodák jelentősen bővítették a folyamatábráik számát. A megvizsgált szolgáltatási folyamatok megfelelően működnek, az ügyintézőknél megtalálhatóak a folyamatokat szabályozó dokumentumok, a kapcsolódó jogszabályok, a rendeletek elérhetőek, azokat alkalmazzák munkájuk során. A folyamatok jól nyomon követhetőek, két fejlesztési javaslatot tettek a személyzeti anyagok jobb áttekinthetősége és az ISO logó használata vonatkozásában. Az auditon eltérést nem tártak fel. Megállapításuk szerint: „ A Hivatal munkatársai láthatóan jól felkészültek, alkalmazzák a rendszert, így a Tanúsítvány fenntartása javasolt újabb 1 évre.” 

A fentieken kívül a minőségirányítási vezető feladata volt teljesíteni a Miniszterelnökség részére az Országos Statisztikai Adatgyűjtési Program részeként félévenként esedékes hatósági statisztikát az államigazgatási és önkormányzati hatósági ügyek vonatkozásában. 

*** 

A beszámoló - hasonlóan az előző évekhez - megkísérel teljes képet adni a Polgármesteri Hivatal, mint Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése által alapított közigazgatási, költségvetési szerv sokrétű, és szerteágazó tevékenységeiről. A hivatal 2017-ben is igyekezett a rendszerszerű működésből adódó követelményeknek, és az új kihívásoknak megfelelni. 

Kérem a T. Közgyűlést a Polgármesteri Hivatal 2017. évi tevékenységéről szóló beszámoló elfogadására! 

Érd, 2018. január 19. 

 

 

Mecsériné dr. Szilágyi Erzsébet

 

HATÁROZATI JAVASLAT 

Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése a Polgármesteri Hivatal 2017. évi tevékenységéről szóló beszámolót elfogadja. 

Szavazás módja: nyílt szavazás, egyszerű többség szükséges.