Tisztelt Közgyűlés!
A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 81. § (3) bekezdés f) pontja alapján a jegyző évente beszámol a Képviselő-testületnek a Polgármesteri Hivatal tevékenységéről. A beszámoló célja, hogy számot adjon a Polgármesteri Hivatal által végzett munkáról, bemutassa a szervezetet ért hatásokat, és alapjául szolgáljon mindazon döntéseknek, melyek a hivatal jövőbeni működésének biztosításához nélkülözhetetlenek.
A hivatal működését a központi és helyi jogszabályok, a közgyűlési döntések, a belső utasítások és szabályzatok határozzák meg. Legfőbb tevékenysége az önkormányzat működéséhez, az önkormányzat feladat- és hatáskörébe tartozó ügyek döntésre való előkészítéséhez és végrehajtásához kapcsolódik. E körben elsősorban a Közgyűlés, valamint a további testületi szervek (bizottságok, részönkormányzatok) működéséhez kapcsolódó feladatokat végez, segíti az önkormányzati képviselők munkáját, végrehajtja az önkormányzati döntéseket.
Ezzel egyidejűleg a hivatal feladatai között markáns súllyal jelennek meg a hatósági feladatok és hatáskörök, melyek ellátása során önkormányzati és államigazgatási hatósági ügyeket készít elő döntésre, illetve közreműködik azok végrehajtásában.
2018-ra a Polgármesteri Hivatal egyik legfontosabb kiemelt céljaként kerültek meghatározásra a Modern Városok Program keretében megkötött együttműködési megállapodás, illetve a Batthyány 2015-2020 elnevezésű városfejlesztési programcsomag megvalósításához szükséges előkészítési feladatok, a projektek megvalósítása során a fejlesztések, beruházások lebonyolítása, illetve immár több projekt esetében az elszámolási feladatok. Mindezek a Pályázati Csoport, a Jogi Iroda Közbeszerzési Csoportja, a Vagyongazdálkodási Csoport, Főépítészi Csoport, a Városfejlesztési és Városüzemeltetési Iroda, és a Közgazdasági Iroda tevékenységét érintették jelentősen, és követeltek ez évben is az átlagosat meghaladó mennyiségű és minőségű munkát.
A 2018. évi országgyűlési képviselőválasztás jogszerű, szakszerű előkészítése és lebonyolítása kiemelt cél megvalósításában szinte az egész köztisztviselői kar közreműködött.
A hivatali ügyintézéshez kapcsolódó prioritásként fogalmazódott meg a január 1-jén hatályba lépett, az elektronikus ügyintézés és bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvény végrehajtása, melynek megfelelően a Polgármesteri Hivatal ettől az időponttól kezdődően köteles biztosítani a hatóságok, a jogi személyek, valamint az azt választó természetes személyek részére az ügyek elektronikus intézését.
Jelentős feladatként határozta meg a Közgyűlés az ADÓ szakrendszernek a helyi önkormányzatok feladatellátását támogató, számítástechnikai hálózaton keresztül távoli alkalmazásszolgáltatást nyújtó elektronikus információs rendszerhez (ASP) történő rendszercsatlakozás szakmai előkészítését, melyet az Adócsoport kiemelkedő fegyelemmel teljesít.
Ezzel egyidejűleg folyik az Önkormányzati Adattárházhoz történő interfészes kapcsolat kiépítése.
A hatósági ügyek intézése során a szakszerűség, jogszerűség biztosítása, az eljárási határidők betartása - különös tekintettel az eljárási szabályrendszert megújító 2018. január 1. napján hatályba lépett új eljárásjogi kódex, az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény előírásaira - szinte minden érdemi ügyintézőtől nagy odafigyelést, az új jogszabály folyamatos tanulását követelte meg.
Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése 138/2018.(VI.28.) önkormányzati határozatában a Polgármesteri Hivatal létszámát 186,5 főben határozta meg, ebből jelenleg 155,25 a köztisztviselő, és 31,25 a munka törvénykönyvének hatálya alatt álló munkavállaló. Ezen felül 4 fő közalkalmazott (mezőőr) látja el a jogszabályban meghatározott feladatokat.
A fenti általános helyzetelemzést követően az egyes szervezeti egységek tekintetében az alábbiakban mutatom be a 2018. évben végzett munkát:
LAKOSSÁG-SZOLGÁLATI IRODA
A Lakosság-szolgálati Irodához 2018-ban a Hatósági Csoport és az Általános Igazgatási Ügyek feladatai tartoztak.
Általános Igazgatási Ügyek
Az Általános Igazgatási Ügyek feladatai körébe tartoznak az ipar és kereskedelmi, a birtokvédelmi, a környezet- és természetvédelmi ügyek, az anyakönyvvezetői és a népesség-nyilvántartási feladatok, állattartási és állatvédelmi feladatok, a házszám megállapítási eljárások, a hagyatéki eljárások, valamint az ügyfélszolgálat működtetése, melyet 14 ügyintéző lát el, az irodavezető közvetlen irányításával.
Hatósági ügyek esetében az ügyiratszámokat tekintve főszámon jelentős növekedés nem tapasztalható, 2018-ban 6690 volt a főszámon iktatott ügyek száma. Ezzel szemben 2017. évben 23994, míg 2018-ban 26968 volt az alszámon iktatott ügyek száma.
A környezetvédelmi eljárás keretében az Általános Igazgatási Ügyek ( továbbiakban: hatóság) kiemelten kezelte az elhanyagolt ingatlanok rendezését, melyek tekintetében évről-évre változó a gondozatlan ingatlanok száma.
A gazos-gyomos ügyek száma 2017-ben 518, 2018-ban 376 volt.
A 2018. évben az előző évekhez képest megnövekedett a parlagfűvel fertőzött ingatlanok bejelentése, amelynek száma idén 35 volt. A 35 bejelentésből közérdekű védekezés elrendelésére 5 esetben került sor, egy ingatlan esetében két alkalommal is közérdekű védekezés elrendelése vált szükségessé. A közérdekű védekezéssel kapcsolatban felmerült költségek megelőlegezésére került sor, az ingatlantulajdonosok által meg nem fizetett költségek a NAV részére a behajtás foganatosítása céljából átadásra kerültek. A 2018. évben a közterület-felügyelők által, illetve a lakossági panaszbejelentésekből érkezett ügyek vonatkozásában azonnali intézkedésre került sor. Többnyire a helyszíni szemlék alkalmával tett felszólításra az ingatlan tulajdonosa a kaszálást elvégezte.
Az ingatlanokon felhalmozott hulladékos ügyek száma a 2017-ben keletkezett 152-höz képest 2018-ban 148–ra csökkent. A civil szervezetek jelentős munkát végeztek az elhagyott, vagy ismeretlen körülmények között elhelyezett hulladékok elszállítása tekintetében. Városi jelentőségű ügynek tekinthető a Munkácsy Mihály utcában magáningatlanon felhalmozott hulladék miatt évek óta fennálló probléma. Az új résztulajdonos együttműködésének köszönhetően több száz m3 hulladék került elszállításra, amely a környékbeli lakosok életminőségére is kedvezően hat. A Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság döntése alapján a Budai út és a városközpont bizottság által meghatározott területeire történő utcai szemetesek beszerzése illetve kihelyezése folyamatban van.
A zajvédelmi hatósági ügyek száma 2018-ban 73 darab volt, jellemzően vendéglátóhelyek, üzemek és ingatlan fenntartásból származó zajos tevékenységek voltak. Egy vendéglátóhely esetében 90 napra a hatóság korlátozta az éjszakai nyitva tartást, a környező ingatlan tulajdonosokat érintő zajhatások miatt, és kötelezte a zajcsökkentő intézkedések megtételére. Egy esetben egy ipari tevékenységet folytató üzem részére több alkalommal zajvédelmi bírságot szabott ki a hatóság zajmérési jegyzőkönyv benyújtásának elmaradása miatt. Tekintettel arra, hogy a kirendelt zajszakértő határérték túllépést állapított meg, az üzemet intézkedési terv benyújtására kötelezte a hatóság annak érdekében, hogy megvalósuljon egy olyan működés, ami a lakók nyugalmát nem zavarja.
Tarló, avar, kerti hulladék égetési ügyekben 6 bejelentés érkezett. Jellemzően az azonnali helyszíni szemle során a figyelmeztetést követően az égetést megszüntették. A Járási Hivatalhoz 7 ügyet adott át a hatóság egyéb hulladék égetésével kapcsolatban. A levegő szennyezettségének mérése befejeződött, melyről a Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottságnak a hatóság beszámolt. A mérések eredménye a szállópor tekintetében mutatott eltérést, melynek csökkentése érdekében az utak aszfaltozása, és egyéb, mentesítésre vonatkozó intézkedések történtek.
A környezet- és természetvédelmi hatósági ügyek tekintetében visszatartó erőként hatott, hogy a be nem fizetett bírságok, valamint a meghatározott cselekmények végrehajtását a NAV foganatosítja, amellyel az évek óta problémát okozó ingatlanok esetében a gyommentesítés kikényszeríthetőbbé vált.
Ipar és kereskedelmi ügyek tekintetében a 2018. évben az új tevékenységek bejelentése esetén kiemelt figyelmet fordított a hatóság a helyi építési szabályzat, valamint a településképi rendeletben foglalt előírásokra az érintett lakosság nyugalma érdekében. Egy vendéglátó üzletet a hatóság bezáratott, egy üzletet zajhatárérték megállapítására kötelezett.
A Stratégiai Zajtérkép és Intézkedési Tervvel kapcsolatosan az együttműködés folyamatos a Hermann Ottó Intézet Nonprofit Kft-vel (HOI), valamint az illetékes minisztériummal. Az együttműködés eredményeképpen a Stratégiai Zajtérkép elkészült. Az Intézkedési Tervvel kapcsolatban felmerült költségek kifizetése érdekében a támogatói okirat elkészítése folyamatban van, a támogatás várhatóan 2018. december 15-ig kifizetésre kerül. Az Intézkedési Terv felülvizsgálata 2019. év első negyedévében realizálódik.
A fakivágási, gallyazási ügyek száma 2017-ben 304 db volt, 2018-ban 403-ra emelkedett. A közterületi fák gallyazása esetében folyamatos az együttműködés az Érdi Közterület-fenntartó Intézménnyel.
2018-ban is folytatta a hatóság a központi címregiszter (KCR) etalon nyilvántartásában az eddig használt három címnyilvántartási rendszerben (személyi adat- és lakcímnyilvántartás, ingatlan-nyilvántartás, postai címnyilvántartás) található különböző azonosító adatokkal rendelkező, de természetben azonos ingatlanok adatainak összekötése és feltöltése, tekintettel arra, hogy a feladat Érd vonatkozásában 22.225 cím ellenőrzését jelenti és minden belterületi ingatlannak rendelkeznie kell házszámmal.
A birtokvédelmi eljárásban 2017. évben 165, 2018-ban 128 ügy keletkezett. A leggyakoribb ügyek a 2018. évben a folyamatban lévő építkezésekkel okozott birtoksértések voltak. Kiemelkedő ügy volt 2018. évben a Csobánci utcában jogszerűtlenül folytatott építkezés, amellyel a szomszédos ingatlan birtokosaival szemben birtokháborító magatartás valósult meg. A birtokvédelmi eljárás során a birtokháborítást megszüntette a hatóság, majd az építésfelügyelettel együttműködve a szabálytalan építkezéssel összefüggésben építésrendészeti eljárás indult. A végrehajtási eljárások száma 2018. évben megnövekedett, amely végrehajtást a birtokvédelmi eljárásban a jegyző foganatosítja.
Az állattartási és állatvédelmi ügyek száma a 2018. évben 148 darab volt. A bejelentések összetétele az elmúlt évekhez képest nem változott, azok főként a kedvtelésből tartott állatok tartásának körülményei, az ebek szökése, valamint ebugatás miatt keletkeztek. Általánosságban elmondható, hogy a lefolytatott helyszíni szemlével, és a megküldött figyelmeztetésekkel az ügyeket a hatóság lezárta. Az esetlegesen kiszabott állatvédelmi bírság behajtását állattartási és állatvédelmi ügyekben is a NAV foganatosítja. Egy esetben az Érdi Járási Hivatal munkatársaival vizsgálta a hatóság az ügyet, ahol lakóövezetben a szokásosnál jóval nagyobb létszámú haszonállattartás áll fenn, és amelynek körülményei a szomszédok életminőségére van kihatással. Jegyzői hatáskörben csekély lehetőség áll fenn az ügy mindenki számára történő megnyugtató lezárására, ezért a hatóság a Járási Hivatallal közösen foglalkozik az üggyel.
Az anyakönyvi események számában a 2017. évhez képest jelentős csökkenés vagy növekedés nem figyelhető meg. Az anyakönyvi szakvizsgát még egy kolléga teljesítette, így a jogszabályban meghatározott képesítési követelményeknek teljes mértékben eleget tettünk.
Az egészségügyi igazgatási feladatok az egészségügyi alapellátással, valamint a Dr. Romics László Egészségügyi Intézmény működésével kapcsolatos feladatokat foglalja magában, valamint az intézmény kapacitásával, működésével kapcsolatos tevékenységek. Az egészségügyi alapellátás tekintetében több feladat-ellátási szerződés megújításra került.
A Városi Esélyegyenlőségi Program és Intézkedési Terv következő 5 éves időszakra december hónapban kerül elfogadtatásra a Szociális és Egészségügyi Bizottsággal, mely a Humán Irodával közösen kerül kimunkálásra. Jelentősége az Európai Uniós és a hazai pályázatok esetében van, mely a hátrányok csökkentésére irányul.
A mezőőri járulékok kivetésre kerültek, a befizetések folyamatban vannak. A kintlévőségek kezelése a helyi adóhatóság feladata, amellyel együttműködve az elmúlt években felhalmozott hátralékok behajtásra kerültek.
A 2017-es évhez hasonlóan továbbra is folyamatos a civil szervezetek természetvédelmi és egészségügyi keretből történő támogatásával összefüggő feladatok ellátása.
Hatósági csoport
Érd járásszékhely település, a jegyző hatáskörébe tartozik az első fokú építésügyi hatósági feladatok ellátása az érdi járásra kiterjedő illetékességgel: Érd, Százhalombatta, Törökbálint, Diósd, Tárnok, Sóskút, Pusztazámor települések. Jogszabályváltozás következtében 2018. január 1-től II. fokú építésügyi hatóságként vesz részt az ügyek elbírálásra tekintetében Páty, Budaörs, Telki, Biatorbágy, Perbál, Zsámbék települések tekintetében.
A Csoport 1 fő csoportvezetővel, 5 fő építéshatósági ügyintézővel, 1 fő jogi ügyintéző és 2 fő adminisztratív ügyintézővel látja el az építéshatósági feladatokat.
A Csoport ügyiratforgalma 2018. november 16. napjáig főszámon: 2.429 db, és alszámon: 7.858 db, mely összesen 10.287 db iratot jelent.
Az építéshatósági ügyekben az elektronikus ügyintézés az ÉTDR rendszeren keresztül történik, de magánszemélyek esetében továbbra is nyújtható be papír alapon kérelem, melyet az adminisztratív feladatkört ellátó kolléganők töltenek fel az ÉTDR rendszerbe. Az érdemi ügyintézés az ÉTDR rendszerben még mindig több időt vesz igénybe, mint a régi, papír alapú ügyintézés. Az ügyintézés technikai háttérét számítógépek cseréjével hatékonyabbá lehetne tenni.
A csoport valamennyi eljárásához helyszíni szemle megtartása szükséges, amit 1 fő ügyintéző végez a hét minden napján.
2018-ban a speciális szaktudást igénylő építéshatósági ügyintézői álláshely nem került betöltésre a pályáztatás eredménytelensége miatt.
A hátralékos ügyek 2018-ban sikeresen feldolgozásra kerültek. A határidőben lévők egy része feldolgozásra került, másik része folyamatban van.
A hátralékként nyilvántartott építésügyi bírságok és eljárási bírságok felülvizsgálata és a követelések nyilvántartásának aktualizálása feldolgozásra került.
Az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (továbbiakban: Ákr.) rendelkezéseinek megfelelően a folyamatban lévő építésügyi bírságok az eljárási bírságok, valamint a bontási kötelezések szintén felülvizsgálatra kerültek. Az Ákr. 10 évről 6 évre csökkentette a végrehajtás idejét, így több esetben a végrehajtási jog elévülése miatt a végrehajtási eljárást meg kellett szüntetni. A folyamatban lévő ügyek tekintetében a végrehajtások elektronikus úton a Nemzeti Adó és Vámhivatalnak (NAV) átadásra kerültek. Sikeresnek mondható az eljárás, mivel a NAV által behajtott bírságok az önkormányzat részére átutalásra kerültek.
A fellendült építési kedv következtében a 2018. novemberi adatok szerint a tavalyi évhez képest az építési engedély kérelmek száma (186-ról 204-re) növekedett, a hatósági bizonyítvány iránti kérelmek száma (296-ról 331-ra) emelkedett, de nőtt a fennmaradási engedély iránti kérelmek száma is (67-ről 78-ra), hiszen az ingatlanok adás-vétele csak rendezett jogi állapotú építmények esetében lehetséges. A használatbavételi engedély kérelem, a bontási engedély, az engedély hatályának meghosszabbítása, a hatósági szolgáltatás, a használatbavétel tudomásulvétele és a jogutódlások száma közel azonos a tavalyi adatokkal. Ezekben az ügyekben összesen 440 db kérelem került benyújtásra. A szakhatósági állásfoglalások száma (104-ről 117-re) növekedett.
Az utóellenőrzések száma átlagosan havonta 24 db iratanyag melyet a naponta beérkező kérelmek mellett kell feldolgozni.
A Járási Hivatal helyett építésrendészeti ügyekben az ügyfelek gyakran az Önkormányzattól várják a segítséget, így panaszukat az építéshatóságnál teszik.
Az egyszerű bejelentésekkel kapcsolatban továbbra is a csoportot keresik meg az ügyfelek tájékoztatás és segítségkérés miatt.
Az egyszerű bejelentések hatályba lépésével várt munkaterhek csökkenése ebben az évben sem volt tapasztalható, egyre több a 300 m2-nél nagyobb lakóépületek, üzletek és irodák iránti építési kedv.
HUMÁN IRODA
A 2018. évben az iroda munkáját 1 fő irodavezető, 1 fő adminisztrátor, 1 fő csoportvezető, 1 fő romareferens, és 9 fő ügyintéző látja el. A Humán Iroda az óvodai, kulturális és sport ügyeket az irodavezető közvetlen vezetésével, míg a szociálpolitikai és gyámügyi feladat- és hatásköröket a Szociálpolitikai Csoport a csoportvezető irányításával látja el.
Az Iroda három önkormányzati bizottságnak – Köznevelési és Művelődési Bizottság, Sport és Ifjúsági Bizottság, valamint a Szociális és Egészségügyi Bizottság - referensi tevékenységét is ellátja.
Az Iroda az előző évekhez hasonlóan kiemelt figyelmet fordított a Modern Városok Programban foglalt intézményfejlesztésekhez kapcsolódó projektekre. Az önkormányzat intézményeihez kapcsolódó egyes pályázatokhoz adatgyűjtő, adatszolgáltató feladatokat látott el.
Óvodai, Kulturális és Sport ügyek
A tevékenység irányítását közvetlenül az Irodavezető végzi, a közneveléshez, közművelődéshez, közgyűjteményekhez, sportügyekhez kapcsolódó feladatokat 4 fő látja el.
A közneveléssel, valamint a közművelődéssel, közgyűjteményekkel kapcsolatos feladatok közé tartoznak különösen az önkormányzat, valamint a német nemzetiségi önkormányzat fenntartásában működő intézményekkel kapcsolatos fenntartói feladatok, az intézmények szakmai munkájának segítése, valamint az egyes pályázati eljárásokhoz (civil keret, tanulmányi ösztöndíjak) kapcsolódó előkészítő feladatok.
A közneveléshez kapcsolódóan 2018. évben többlet feladatot jelentett az újonnan épült, valamint felújított óvodák tekintetében (Érdi Kincses Óvoda Fácán Tagóvoda, Érdi Szivárvány Óvoda Erdőszéle Tagóvoda és az Érdi Szivárvány Óvoda Napsugár Tagóvoda) az átszervezéshez kapcsolódó koordinálási feladatok, valamint a fenntartói döntések előkészítése. Az Érdi Német Nemzetiségi Önkormányzat fenntartásában működő Pumukli Német Nemzetiségi Óvodához kapcsolódó döntés előkészítési feladatok ellátása, intézmény fenntartói ellenőrzés, valamint az intézményvezetői beosztás ellátásához kapcsolódó pályáztatási eljárás lebonyolítása, koordinálása, döntés előkészítése, valamint az óvodába járási kötelezettség teljesítésének ellenőrzése és az ahhoz kapcsolódó nyilvántartás aktualizálása jelentős feladat mennyiséget rótt a szervezeti egységre. A 2018/2019 nevelési évre történő óvodai beiratkozást követően a nyilvántartásban szereplő gyermekek közül 658 fő esetében nem rendelkeztünk információval a tekintetben, hogy az óvodába járási kötelezettséget a szülő mi módon biztosítja. Az adategyeztetés az Oktatási Hivatallal, valamint a szülőkkel még jelenleg is tart.
2018 novemberében megkezdte működését az Érdi Tankerületi Tanács, melynek munkájában az Irodavezető vesz részt, tekintettel arra, hogy a Megyei Jogú Városok Szövetsége őt delegálta tagként.
Az egyházak támogatásához kapcsolódó előkészítő, koordinációs feladatokat ez évtől a szervezeti egység látja el.
A sportügyekkel kapcsolatos feladatok, valamint a romarefens feladatai az előző évekhez képest nem változtak.
A szervezeti egység ügyiratforgalma 2018. november 15-ig 1215 főszám, és 1132 alszám volt.
Szociálpolitikai Csoport
A Csoport egyrészt az elsőfokú szociális és gyámügyi hatósági eljárások döntés előkészítését végzi, melyek körébe a Közgyűléstől átruházott polgármesteri, ill. jegyzői hatáskörű eljárások tartoznak. A hatósági eljárásokon kívül a csoport feladatkörébe tartozik a Szociális Gondozó Központ, mint önkormányzati fenntartású intézmény fenntartói feladataival kapcsolatos döntés előkészítés, koordinációs tevékenység.
A Szociális Gondozó Központ Intézményvezetőjének munkaviszonya 2018 augusztusában, a magasabb vezetői megbízásának lejárta előtt megszűnt, így az intézményvezetői beosztás ellátásához kapcsolódó pályáztatási eljárás lebonyolítása, koordinálása, döntés előkészítése is a csoport feladatát képezte.
Az Idősügyi Tanács működésével kapcsolatos előkészítő, szervezési és koordinációs feladatok a 2018. évben is jelentősek voltak.
A téli rezsicsökkentéshez kapcsolódóan új feladatként jelentkezett, hogy a támogatás igénybevétele érdekében a helyi önkormányzatnál kellett az ellátottak részéről az igénybejelentést benyújtani. Az eljárással kapcsolatos feladatok koordinálása - igénybejelentések befogadása, előzetes szűrés végzése, az összesített adatokat tartalmazó adatlap eljuttatása a Magyar Államkincstár területileg illetékes Igazgatóságához – többletfeladatot jelentett a csoport számára.
A szociálisan rászoruló személyek részére biztosítandó szolgáltatási feladatok meghatározása érdekében készített szolgáltatástervezési koncepció tartalmát az önkormányzat kétévente felülvizsgálja és aktualizálja, mely feladat 2018. évben realizálódott. A koncepció felülvizsgálatának előkészítése számos egyeztetést, adatgyűjtést igényelt.
A szünidei gyermekétkezetés keretében a déli meleg főétkezést ingyenesen biztosítja önkormányzatunk a hátrányos, halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek részére. Az ezzel kapcsolatos szervezési, adminisztrációs feladatok a 2018-as évben is jelentős többletfeladatot jelentenek.
Új feladatot jelentett a Helyi Esélyegyenlőségi Program elkészítéséhez, felülvizsgálatához szükséges adatok gyűjtése, mely aktív közreműködést, valamint képzésen való részvételt igényelt.
A Csoport ügyiratforgalma 2018. november 15- ig 4477 főszám, és 8024 alszám volt.
KÖZGAZDASÁGI IRODA
Költségvetési és Gazdálkodási Csoport
A csoport általános feladatai közé tartoznak a költségvetési tervezési, előirányzat nyilvántartási, számviteli nyilvántartási és pénzügyi gazdálkodási feladatok.
A csoport 2018. évben átlagosan 16 fővel látta el a költségvetési és gazdálkodási feladatokat.
A csoport létszámát és összetételét érintően 2018. évben több változás történt.
A személyi állományt érintő változások komoly kihívást jelentettek a csoport tevékenységét illetően, mivel a pénzügyi és számvitelei nyilvántartáshoz szükséges számítógépes program használatának elsajátítása és a munkafolyamatok betanítása jelentős időráfordítást igényelt az újonnan érkező és a régi munkatársak részéről egyaránt.
A csoport által ellátott feladatok között 2018. évben kiemelkedő jelentőséggel bírt a Modern Városok Programmal kapcsolatos tevékenység. A Modern Városok Program keretében megkezdett beruházásokra projekt elemenként elkülönített bankszámlák megnyitására került sor a számlavezető banknál, valamint a Magyar Államkincstárnál, ezeken a számlákon zajlik a kifizetésekkel kapcsolatos számlaforgalom. A projektekhez kapcsolódóan további naprakész részletező nyilvántartások vezetése is szükséges, amelyek alapján a különféle adatszolgáltatások és a támogatásokkal kapcsolatos elszámolási kötelezettségek teljesíthetőek. Néhány projektet érintően lezárult a támogatás felhasználásának első üteme, az érintett fejlesztésekről a Pályázati Csoporttal együttműködve benyújtásra került a támogatás felhasználásáról szóló elszámolás a támogató részére. Az elszámolásokkal kapcsolatosan több esetben került sor helyszíni ellenőrzésre, amelyen csoportunk tagjai szintén részt vettek.
Az év folyamán lezárult az Érd és Térsége Szennyvízelvezetési és Szennyvíztisztítási Önkormányzati Társulás (jelenleg Érd és Térsége Közműfejlesztési és Beruházási Önkormányzati Társulás) által megvalósított szennyvíz-elvezetési projekttel kapcsolatos vagyonátadás, valamint rendezésre került a kapcsolódó Áfa átvállalás.
Az elektronikus ügyintézés bevezetése szintén jelentős hatással volt a csoport tevékenységére. A havi, negyedéves és éves számviteli adatszolgáltatások jelentős részét korábban is elektronikus formában teljesítette a csoport, viszont 2018. évtől a korábban papír alapú adatszolgáltatási kötelezettségeknek is elektronikus úton kellett eleget tennünk. Az elektronikus ügyintézés csoporton belüli kialakításához és gyakorlati elsajátításához informatikai támogatásra is szükségünk volt (on-line számlázás, elektronikus aláírással ügyfélkapun keresztül benyújtott alapító okiratok stb…).
Az intézményhálózat finanszírozása, költségvetési tervezési és gazdálkodási tevékenységének ellenőrzése tekintetében a csoport által ellátandó feladatok a korábbi évhez képest jelentősen nem változtak, de a számviteli adatszolgáltatások helyes és határidőben történő teljesítése érdekében az intézményi pénzügyi folyamatok folyamatos ellenőrzése szükséges, amely feladatot a főkönyvelő, valamint az intézményi referens látja el csoportunkon belül.
A pénzügyi-gazdálkodási feladatok terén ebben az évben kiemelten kezeltük a likviditás folyamatos fenntartását, a szállítói számlák határidőben történő kiegyenlítését, valamint a támogatások elszámolásának pontos határidejének betartását. A folyószámlahitel lehetőségét kihasználva, de szem előtt tartva, hogy a december 31-ei fordulónapig a bankkal kötött szerződés és a jogszabályok alapján a folyószámlahitel teljes összegét vissza kell fizetni a bank részére.
Adócsoport
A helyi adóztatás fő célja, hogy az önkormányzatnak olyan forrásai legyenek, amelyek finanszírozzák az önkormányzatok kötelező és önként vállalt feladatait, folyamatos, kiegészítő jellegű bevételként jelenjenek meg, finanszírozzák az önkormányzatok szolgáltatásait. Az önkormányzati adóhatóság látja el az önkormányzat és hivatal működéséhez szükséges saját források jelentős részének beszedését, egyben más, az állam által az önkormányzathoz telepített hatósági feladatokat is végez (gépjárművek adóztatása, adók módjára behajtandó köztartozások stb.). A helyi adóbevételek nagymértékben hozzájárulnak az önkormányzati autonómia fenntartásához.
A csoport feladatkörébe tartozik a benyújtott adóbevallások, adatbejelentők, bejelentkezési és változás bejelentési lapok feldolgozása, a gépjármű adatszolgáltatások, valamint az ezzel összefüggő döntéshozatal, az adóelőírások, törlések elvégzése, könyvelése. Ennek keretében a hatósági eljárásban megállapításra kerül az adóalap, az adó (adóelőleg), továbbá az adómentesség, adókedvezmény, adófizetési kötelezettségek, adó-visszaigénylési, adó-visszatérítési igények elbírálásai, valamint a feltárt jogsértés és jogkövetkezményei megállapításaira történnek intézkedések. A csoport végzi az adófizetési kötelezettség megállapítása céljából szükséges határozatok, végzések elkészítését, közléseit, valamint az adókötelezettségek megszüntetését, felfüggesztéseket, valamint törlési határozatok kiadását. Itt történik az adózókkal, illetve az adókkal kapcsolatos nyilvántartások vezetése, kezelése, valamint egyes hatósági igazolások kiadása (adóigazolások, adó- és értékbizonyítványok (hatósági bizonyítványok), vagyoni igazolások kiadása stb.).
A befizetések, utalások könyvelése, a helyi adók, gépjárműadó, bírság, késedelmi pótlék, egyéb, idegen illetve más számlákról a költségvetési elszámolási számla vagy más központi számla javára történő utalások bonyolítása. A fizetési kötelezettséget megállapító jogerős hatósági határozat (végzés), önadózás esetén a fizetendő adót (adóelőleget) tartalmazó bevallás, a behajtási eljárás során a behajtást kérő megkeresése alapján lefolytatják a követeléskezeléssel, majd végrehajtással kapcsolatos feladatokat. A csoport feladatkörébe tartozik a helyi adókkal és más önkormányzati hatáskörbe tartozó adófizetési kötelezettséghez kapcsolódó fizetési halasztás, részletfizetés, mérséklés tárgyában hozott döntés előkészítése.
Ellátja az ütemezett vagy eseti adókötelezettségek teljesítésének ellenőrzésére irányuló adóigazgatási eljárások lefolytatását.
Az önkormányzati adóhatóság 2018. évben 24 fővel látta el feladatát. Ebből 1 fő csoportvezető és 23 fő ügyintéző. 2018. január 1. és 2018. november 15. közötti időszakban az ügyiratforgalmi statisztika alapján az adócsoport ügyintézőire iktatott ügyiratok száma 28.291 db (főszám).
2018. január 1-től az építményadó tárgyi hatálya kibővült a reklámhordozókkal. Ez újabb plusz feladatot jelentett az adócsoportnak, így létszámbővítésre került sor november hónaptól.
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának feladatellátását a saját bevételek (ennek legjelentősebb része a helyi adókból befolyó bevételek), az állami támogatások, valamint az átengedett – egyre csökkenő - központi adók biztosítják. Az adóhatóság által beszedett központi adók eltérő mértékben szintén az önkormányzatot illették meg.
Adóbevételek alakulása a 2018. október 31-ei zárási összesítő adatai alapján:
Adónem |
Beszedett adó |
Építményadó |
1 009 859 490 |
Telekadó |
122 804 812 |
Iparűzési adó |
2 144 863 970 |
Gépjárműadó |
240 071 254 |
Késedelmi pótlék |
12 803 399 |
Bírság |
15 127 905 |
Idegenforgalmi adó |
2 877 850 |
Összesen |
3 548 408 680 |
Végrehajtási eljárás során 2018. I. félévében 176 451 640,-Ft adóhátralék került beszedésre.
A település szinte valamennyi háztartása vagy vállalkozása kapcsolatba kerül az önkormányzati adóhatósággal, ezért kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy segítsük az adózók önkéntes jogkövetését, hogy adóbevallási- és fizetési kötelezettségüknek határidőben eleget tudjanak tenni.
Mivel önkormányzatunk rendszercsatlakozással csatlakozik az ASP-hez, az önkormányzati adóhatóságok által használt ONKADO programot 2019. január 1-től felváltja az ASP Adó program. A zökkenőmentes átállás érdekében az adócsoport 2018. évben folyamatosan tisztította adatállományát, valamint tesztelést végzett az ASP bérlői teszt síkon. Az előrehaladásról havi/heti státuszok készültek. A kulcsfelhasználók részt vettek a MÁK által megtartott képzésen is. Az ASP szolgáltatáshoz történő csatlakozás érdekében tesztelni, ellenőrizni kellett a kialakításra kerülő szolgáltatások működését, a migrált, illetve átadott adatok megfelelőségét.
VÁROSFEJLESZTÉSI ÉS VÁROSÜZEMELTETÉSI IRODA
A Városfejlesztési és Városüzemeltetési Iroda létszáma: 26 fő (12 fő Városfejlesztési és Városüzemeltetési Csoport, 1 fő informatikus, 18 fő Gondnokság)
Városfejlesztési és Városüzemeltetési Csoport
Városfejlesztési feladatok végrehajtása 2018. évben:
A MÁV Budapest - Tárnok (30-as) vasútvonal és létesítményeinek fejlesztésével, korszerűsítésével kapcsolatos beruházás lezárult. Az üzemeltetéssel kapcsolatosan felmerülő lakossági panaszok, észrevételek kezelése és továbbítása az illetékeseknek a csoport feladatát képezi.
A 40-es vasútvonal Érdet érintő korszerűsítése várhatóan 2019 nyarán fejeződik be. A Szent István híd építése befejeződött, az átadás lezárult. Az Érd-Alsó megállóhely, Érd Nagyállomás közötti összekötő vasútvonal építése a jövő év folyamán kezdődik meg.
Az építések folyamán felmerülő közútkezelői, tulajdonosi hozzájárulások kiadása, burkolatbontási engedélyek, valamint nehézgépjárművek közlekedésére behajtási engedélyek kiadása a csoport feladatkörébe tartozik, mint ahogyan a beruházásokkal, felújításokkal kapcsolatos végleges forgalomtechnikai dokumentációk felülvizsgálata és jóváhagyása, adott esetben közútkezelői hozzájárulás kiadása a nagyobb építések terelései kapcsán. Az építés ideje alatt helyszíni bejárásokra kerül sor a kivitelezőkkel, a felmerülő panaszok kivizsgálása és az intézkedések egyeztetése céljából.
A Nyomdász - Művezető - Olvasztár - és Piroska utcák felújítása lakossági kezdeményezésre lezajlott, melyhez hozzátartozott a kivitelező kiválasztására irányuló közbeszerzés előkészítése, műszaki átadás-átvételi eljárás lefolytatása, kapcsolattartás az érintett lakosokkal.
A játszóterek építése (Képviselő utca és Betonozó utca) kapcsán feladatként jelentkezett a beszerzés előkészítése, műszaki átadás-átvételi eljárás lefolytatása.
A csoport részt vett a Modern Városok program keretében a Szivárvány Óvoda, a Kincses Óvoda Tállya Tagóvoda és a Kincses óvoda Tündérkert Tagóvoda felújításával kapcsolatos munkafolyamatokban, valamint az Aradi utcai Pöttöm Sziget Bölcsőde férőhelybővítéséhez szükséges műszaki átalakításban. A Szociális Gondozó Központ Topoly utcai épületének felújításra vonatkozó pályázatban műszaki segítséget nyújtott a projektmenedzsernek.
A Velencei úti sport objektum és a Búvár utcai oktatási komplexum vízellátás terveinek elkészítésére műszaki anyag összeállítása, kivitelező kiválasztására vonatkozó beszerzés előkészítő dokumentum elkészítése szintén jelentős munkát jelentett a csoport számára.
Az intézmények energetikai felújításával kapcsolatos projekt keretében a Bagoly utcai Staud Egészségház, illetve a dr. Romics László Egészségügyi Intézmény felújítása kapcsán a kivitelezővel való kapcsolattartás jelentett feladatot.
Az útkoncepció előkészítése végett megtörtént Érd úthálózatának pontos felmérése, párhuzamosan a koncepció készítőjével való kapcsolattartással.
Az iroda a folyamatban lévő pályázati projektek keretében történő beruházásokban is közreműködött:
A Svájci Alap pályázat keretén belül a város több pontján ivóvíz nyomócső vezetékszakasz cseréje történt. A projekt lezárása 2017. év tavaszán valósult meg a Svájci Hozzájárulási Program Hivatala és a KSZ felé. A 2. éves fenntartási jelentés is benyújtásra került, a kapcsolattartó 2018. évben utóellenőrzéses helyszíni szemlét tartott.
A Modern Városok Program keretében megvalósuló nagy forgalmú csomópontok, kerékpárút és a Magyar Közút kezelésében lévő Zámori úti és Törökbálinti úti rekonstrukciós pályázat műszaki anyagának összeállítása, tervező kiválasztására irányuló közbeszerzést előkészítő dokumentum összeállítását is az iroda végezte.
Városüzemeltetési feladatok 2018. évben a következők voltak:
A város egyes utcáiban még hiányzó utcanév táblák pótlása, a közlekedési táblakataszter adatok felmérése.
Érd területének azon helyein, ahol a közvilágítási kábel nem kiépített, pontszerű napelemes közvilágítás helyeinek kijelölése az iroda feladatkörébe tartozik, valamint a lámpák telepítésére vonatkozó közbeszerzési eljárás lefolytatásához szükséges műszaki tartalom összeállítása, közbeszerzés előkészítésére irányuló dokumentum összeállítása is.
A lakosság által beérkező közvilágítási igények nyilvántartása, az éves fejlesztési tervbe illesztése, közvilágítási panaszok kezelése, továbbításuk az üzemeltető felé, válaszadás a beérkező igényekre. Kapcsolattartás a közvilágítás üzemeltetőjével.
Önkormányzati tulajdonú ingatlanok, forgalomképes vagyonelemek, közüzemi feladatainak ellátása, karban tarása (kaszálás, lomtalanítás).
Közüzemi ügyek intézése, kapcsolat a közmű-szolgáltatókkal (NKM, Tigáz, Elmű, Étv, Étcs, Telekom).
Közterületek karbantartása, fenntartása: kaszálás, hulladék-mentesítés. Parlagfű mentesítéssel összefüggésben lévő kérések, panaszok nyilvántartása, kezelése. Gallyazási kérések, panaszok ellátása vezetékek, lámpák esetén. Ezzel összefüggésben kapcsolattartás az ÉKFI-vel, illetve az ELMŰ-vel.
Az önkormányzati intézmények és ingatlanok karbantartási és felújítási munkálataival kapcsolatos folyamatos ügyintézés, az ÉKFI-vel való folyamatos kapcsolattartás.
Szúnyoggyérítés, valamint rágcsálómentesítéssel kapcsolatos ügyintézés, lakosság által beérkező bejelentések kezelése, válaszadás lakosság felé.
A 7,5 t megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó járművek behajtására vonatkozó rendelet módosításra került, illetőleg több alkalommal történt egyeztetés a minisztériummal is a jövőbeni szabályozási lehetőségekről. A nehézgépjárművek közlekedésére behajtási engedélyek kiadása, az érdeklődőknek segítségnyújtás az önkormányzati rendelet értelmezésében, elektronikusan és személyesen beérkező kérelmek kezelése.
2018. július 10. naptól a Városfejlesztési és Városüzemeltetési Iroda feladatköréhez tartozik:
Közterület-használati engedély kérelmek elbírálása, kiadása, helyszínelése, végrehajtási eljárások elrendelésével összefüggő feladatok.
Közterület-használati engedéllyel kapcsolatos ügyek száma 2018. évben: főszám: 113 db, alszám: 134 db.
Külön utasításban foglaltaknak megfelelően, közreműködés a közbiztonsági referensi feladatok ellátásában (pl: közreműködés az Érdi Sport Arénában megtartott kiürítési gyakorlat és rendvédelmi bemutató előkészítésében és végrehajtásában. Rendkívüli helyzet 2018. évben 1 alkalommal alakult ki).
Részvétel az Önkormányzatot érintő közterületi rendezvények - kiemelt városi rendezvények -, események szervezésében, azok biztonságos megvalósításában, és az ezzel kapcsolatos adminisztratív feladatok ellátásában. Kapcsolattartás az adott rendezvénnyel érintett szervekkel.
A közterületi forgalmi rend felülvizsgálata során jogszabály által szükségesnek tartott forgalomtechnikai eszközök közterületi kihelyezésének elrendelése. Forgalomtechnikai problémákkal, kérésekkel kapcsolatosan beérkező igények helyszínelése, elbírálása, megválaszolása, szükséges intézkedés megtétele.
Helyi és helyközi közforgalmú közlekedéssel kapcsolatos feladatokat ellátó közszolgáltatókkal - MÁV, VOLÁNBUSZ - való kapcsolattartás. A közszolgáltatók szolgáltatásaival kapcsolatosan hivatalunkhoz beérkező lakossági panaszok továbbítása szolgáltató felé, azok megválaszolása, szükséges intézkedés megtétele.
A városi energiagazdálkodás fejlesztésére vonatkozó javaslatok előkészítése, a város energia felhasználásának figyelemmel kísérése. A távhőszolgáltató éves beszámolójának előterjesztése Közgyűlés elé.
Közlekedési-, útügyi feladatok:
Közútkezelői engedélyek kiadása: közútkapcsolatok, parkolók létesítéséhez, közműhálózat fejlesztéséhez, lakossági közműbekötésekhez, közművekhez kapcsolódó szolgalmi jogok bejegyzéséhez, építéshatósági ügyekhez kapcsolódóan, telekmegosztásokhoz, hirdetőtáblák elhelyezéséhez.
A vízgazdálkodási feladatkörben első fokú hatósági eljárások lefolytatása. Az 500 m3/év vízhozamot nem meghaladó, talajrétegvíz bázisú kutak létesítésének engedélyezése, a meglévő szennyvízcsatorna hálózatra történő utólagos rácsatlakozási kérelmek alapján a rákötési engedélyek kiadása.
Városi vízellátással, csatornázással összefüggő feladatok:
Csapadékvíz elvezetéssel kapcsolatos fejlesztésekben részvétel, panaszos ügyek kezelése, belvíz elvezetési feladatok. A felszíni vízrendezéssel kapcsolatosan a felszíni vízelvezetési problémák megoldásában szakmai közreműködés, kapcsolattartás a MÁV illetékes szervével a vasúti talp árkok üzemeltetésével kapcsolatosan. Az önkormányzati közigazgatási területen belül lévő élővizek karbantartásával kapcsolatos feladatok.
Önkormányzati vízügyi hatósági feladatok:
Nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz nem előírások szerinti elhelyezésével kapcsolatos ügyintézés. A szolgáltató által feltárt és átadott jogtalan csatornabekötésekkel kapcsolatos eljárások lefolytatása, befizetések ügyintézése.
Városüzemeltetéssel kapcsolatos, az Érdi Közterület-fenntartó Intézmény útján ellátandó feladatok:
Az iroda megrendelése alapján végzi az Intézmény: a burkolattal nem rendelkező utak javítását, kátyúzását, síkosság-mentesítését, közterületek karbantartását, átereszek tisztítását, önkormányzati intézményi ingatlanok karbantartási, felújítási feladatait, forgalomtechnikai berendezések kihelyezését, karbantartását, árok út menti gondozását, faápolási munkákat, játszóterek üzemeltetését, fenntartását;
Önkormányzati tulajdonú ingatlanok (bérlakások, beépített és beépítetlen területek és felépítmények, különböző hasznosítású, illetve használaton kívül lévő épületek) karbantartását, önkormányzati tulajdonú intézmények karbantartását;
A forgalomképes vagyonelemek üzemeltetési feladatainak ellátása;
Önkormányzati tulajdonú utak, járdák, kerékpárutak, hidak, egyéb műtárgyak felújítását, üzemeltetését.
Térinformatika feladatok:
A városi térinformatikai rendszer fejlesztése, kezelése, karbantartása, ennek körében:
Táblakataszter rendszer áthelyezése közös szerverre, hozzáférés biztosítása új munkahelyek részére, téradatbázis fejlesztése felhasználói igények alapján;
Házszámok frissítése a térinformatikai adatbázisban és a térképen az igazgatási csoport által átadott határozatok alapján; Önkormányzati ingatlanok ellenőrzése, frissítése a térinformatikai rendszerben; Körzetek megjelenítése (típusonként igény szerint); A hivatal munkáját segítő új rétegek megjelenítése a térinformatikai felületen, ehhez téradatbázis létrehozása kezelése;
A térinformatikai rendszer folyamatos karbantartása, kapcsolattartás a Varinex Zrt.-vel;
Takarnet rendszerből adatszolgáltatás az Iroda dolgozóinak, a lekérdezések hivatali szintű összesítése, ellenőrzése, teljesítés igazolás készítése; A teljes várost lefedő légi fotózás ügyintézése; Földhivatali alaptérkép beszerzése; Modern várost, okos várost kiszolgáló modern térinformatikai rendszer fejlesztésének kutatása, kidolgozása.
Informatika:
A 2018-es évben a Polgármesteri Hivatal informatika folyamatos működőképességének biztosítása érdekében a régi, elavult, már nem támogatott szerver oldali eszközök új eszközökre lettek cserélve. A hivatal internet sávszélességét sikerült árcsökkenés mellett a duplájára emelni, ami most már 300Mbit full duplex bérelt vonali kapcsolat, amely rendelkezik egy 10Mbit-es backup eléréssel. Fejlesztésre került a hivatal tűzfala is, amely most már redundásan látja el a hivatal működését felkészülve az ASP és elektronikus ügyintézés által megkövetelt folyamatos rendelkezésre állást.
Az iroda szervezeti egységén belül működő informatikus tevékenyen közreműködött az elektronikus közigazgatás bevezetésével, az ehhez kapcsolódó eszközök beszerzésével, a jelenleg még működő ÁNYK űrlapok előállításával kapcsolatos feladatok ellátásában. Ezen felül közreműködik az önkormányzat szakrendszereinek interfészes csatlakozásában az Önkormányzati Adattárházhoz.
Gondnokság:
A Gondnokság 18 fővel látja el a Hivatal üzemeltetéséhez szükséges feladatokat, amelyek a következők:
A Polgármesteri Hivatal épületeinek és az irattárak üzemeltetésének biztosítása, karbantartása, tisztán tartása; Az irodaszerek, nyomtatványok, tisztítószerek beszerzése és naprakész nyilvántartása, kiadása, raktározása; Tárgyi eszközök beszerzése, beépítése, felszerelése; telefonközpont működtetése, azonnali segítségnyújtás közérdekű telefonszámok, információkérések esetében; Teremigények kezelése; Alsó utca 3. sz. Polgárok Háza épület nyitva tartása porta szolgálati teendők ellátása; A helyszínelések teljesítéséhez, szállításhoz gépjármű biztosítása; A gépjárművek biztonságos műszaki üzemeltetése, tisztán tartása, karbantartása, felülvizsgáltatása, üzemanyag ellátása és elszámoltatása; Esetenként városi rendezvényekre fizikai személyzet biztosítása; Rendezvényekre helység, „büfé” előkészítése, kiszolgálás; Választások technikai lebonyolítása, valamint eszközeik karbantartása (szavazó fülkék javítása, szavazófülke függönyök mosása, vasalása, eszközök tisztán tartása); Szerződéses karbantartókkal való kapcsolattartás (villanyszerelő, légtechnika, riasztó); Napi rendszerességgel adódó operatív teendők ellátása.
VEZETŐ JOGTANÁCSOS
A vezető jogtanácsos 2018. évben összesen 13 peres ügyben látta el az Önkormányzat és a Polgármesteri Hivatal folyamatos jogi képviseletét a Bíróságok előtt. Ezekből egy munkaügyi per van folyamatban baleseti kártérítés miatt, egy pedig közszolgálati jogviszony megszüntetése jogellenességének megállapítása iránt. Öt per van folyamatban közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt. Három perben követelnek az Önkormányzattól kártérítést, ezek közül az egyik perújítás, mely utóbbi ebben az évben egyezséggel lezárult. A többi per tulajdonjog megállapításra, vagyonközösség megosztására vagy elbirtoklásra irányul.
A Közgyűlés elé kerülő javaslatok közül ülésenként általában 3-4 előterjesztést a vezető jogtanácsos készít elő. E körben kiemelhető az Önkormányzat Vagyonrendeletének és Lakásrendeletének a teljes körű felülvizsgálatában való közreműködése. Ezen túlmenően jogi-szakmai iránymutatást nyújtott a Vagyongazdálkodási és Vagyon-nyilvántartási Csoport tevékenységéhez, elsősorban a Modern Városok Program megvalósítása során szükségessé vált ingatlanvásárlásokkal kapcsolatban.
Elvégezte a birtokvédelemmel kapcsolatos kiadmányozást, továbbá ebben az évben is ellátta az aljegyzői feladatokat.
JOGI IRODA
A Jogi Iroda feladatait három – jogi közbeszerzési és végrehajtási – ügykörben, összesen 6 fővel látja el. A klasszikusnak tekinthető jogi ügyek köre egyre inkább kibővül az adatvédelmi és – főként az elektronikus ügyintézéshez kapcsolódó – informatikai ismereteket igénylő feladatokkal, melyek megoldásához infokommunikációs szakjogász képzettségű munkatárs nyújt támogatást nemcsak az iroda, de a hivatal egésze számára.
Végrehajtási Csoport
A végrehajtási csoport a létrehozása óta eltelt alig több mint egy évben az önkormányzati követelésállomány csökkentése érdekében igen hatékony lépéseket tett. Ügyiratforgalma - 80 főszám és 1122 alszám – kevéssé mutatja azt a sokszor aprólékos odafigyelést, alapos utánajárást igénylő és így végül eredményes munkát, melyet a munkatársak elvégeztek az alábbiak szerint.
Elsőként a pénzügyi nyilvántartásokban még szereplő, ugyanakkor lejárt és behajthatatlan követelések elkülönítését kellett elvégezni. A hátralékos listák felülvizsgálatának eredményeként – gondozási díj, gyámügyi bírság, okmányirodai bírság és szemétdíj hátralék címén fennálló tartozásokból – 12 194 587 forintnyi követelés kapott behajthatatlan minősítést, és került kivezetésre a nyilvántartásból.
A szakirodák munkájának segítéseképpen számos ügycsoportban (köztemetések költségének megtérítése, közterület-használati díjak és a szennyvízelvezető hálózatra történő utólagos rákötés díjának beszedése) a végrehajtási szakban lévő ügyek intézését a csoport átvette, a hátralékok, befizetések kontrollálása és az ügyfelekkel, Közgazdasági Irodával való hatékonyabb kapcsolattartás érdekében.
A kintlévőségek sikeres behajtása mellett a csoport munkatársai számára fontos a humánus, együttműködő, polgárbarát ügyintézés. A jogi eszközök igénybevételét megelőzően fizetési emlékeztetők, majd felszólítások kerülnek postázásra; ennek nyomán számos részletfizetési megállapodás is előmozdítja az önkéntes teljesítést. Bírói úton történő érvényesítésre, végrehajtás elrendelésére csak legvégső esetben, de akkor következetesen sort kerítenek.
Példaként említhető, hogy a fenti intézkedéseknek köszönhetően a szennyvízelvezető hálózatra történő utólagos csatlakozásból származó közel 8 millió forintnyi lakossági díjhátralék - önkéntes befizetések nyomán - több mint egynegyedével csökkent, míg a fennmaradó hátralék ugyancsak negyede vonatkozásában részletfizetési megállapodás alapján folyik a teljesítés.
A végrehajtási csoport létrehozásától, a szakirodákkal és a Közgazdasági Irodával való együttműködéstől rövid távon a kintlévőségek behajtási hatékonyságának növekedését, hosszú távon pedig a lakosság fizetési moráljának javulását várjuk.
Jogi Csoport
A csoport ügyiratforgalma ebben az évben enyhe csökkenést mutatott, 275 főszám – ezen belül 753 alszám – került iktatásra. Ennek oka, hogy az étkezési térítési díj hátralékok behajtásával kapcsolatos ügyek egy része, valamint a lakóingatlanok lefoglalásának végrehajtói bejelentése átkerült a Végrehajtási Csoporthoz, az idén pedig jogi úton érvényesítendő étkezési térítési díjhátralék átadására nem került sor.
A jogász kollégák kiemelt feladata, hogy a peres és peren kívüli jogvitákban, követelések érvényesítésében, nemperes (fizetési meghagyásos, bírósági végrehajtási) és hatósági (kisajátítási, vízügyi hatósági) eljárásokban színvonalas és sikeres jogi képviseletet biztosítsanak az önkormányzat számára.
A Humán Irodával, a Végrehajtási Csoporttal és az Intézményi Gondnoksággal közösen intézett étkezési térítési díj hátralékok behajtása jelenleg is folyamatban van. A felszólító levelek, egyeztetések, részletfizetési kedvezmények eredményeként a mintegy 10 millió forintnyi követelésállomány fele önkéntes teljesítéssel megtérült, további 20% körüli összeg pedig jogerős fizetési meghagyást követő bírósági végrehajtás útján került behajtásra.
A hatósági ügyek között mindenképpen meg kell említeni az iroda közreműködésével indult, Fácánköz (hrsz: 18093/36) utcai lakótelep vagyonrendezési eljárásának lezárását, melynek eredményeként az évtizedek óta rendezetlen tulajdonviszonyú ingatlan végre - az ingatlan-nyilvántartásba is bejegyzett módon – állami tulajdonba került. Ez képezte előfeltételét annak, hogy a tulajdonosi joggyakorló MNV Zrt-vel önkormányzatunk egyeztető tárgyalásokat kezdeményezhessen a szennyvíz-elvezető rendszer mielőbbi rekonstrukciója érekében.
Az idegen illetve az önkormányzati ingatlanokhoz kapcsolódó földhivatali ügyek közt – a jelzálogjog törléseken, a csatorna projekt utolsó szakaszában megvalósult vezetékekhez kapcsolódó szolgalmi jogok rendezésén túlmenően – említést érdemel az ófalusi sportpálya megközelítését célzó telekalakítási eljárás lezárása, melynek eredményeként az állami tulajdonú földrészlet önkormányzati tulajdonba vétele folyamatban van, továbbá a Cinke-Cankó utcák esetében a Bagoly köz és a Deák Ferenc utca közötti szakasz ingatlan-nyilvántartási rendezése.
A Modern Városok program egyik kiemelt beruházása a vízelvezetési rendszer fejlesztése. Ezen belül az iroda nyújt jogi támogatást az érdi csapadékvíz elvezetését szolgáló Berki-árok meglévő szakaszán tervezett rekonstrukciós beruházás 25 idegen ingatlant érintő, szolgalomalapítást igénylő munkálataihoz, melyből 19 ingatlannal foglalkoztunk érdemben. A kártalanítási kérdések rendezése érdekében az ingatlantulajdonosok megkeresésére, ill., néhány esetben kártalanítási megállapodás megkötésére is sor került.
A polgári peres eljárások közül kiemelést érdemel a Pusztazámor Termelő Kft. által önkormányzatunk ellen kezdeményezett kártalanítási per, mely során ugyan marasztalták önkormányzatunkat, azonban a bírósági ítéletben megállapított összeget továbbhárítottuk a per I.r. alperesére, az F-Építő Generál Zrt.-re, aki helytállási kötelezettsége alapján a marasztalás összegét (1.131.880,- Ft) teljes egészében megfizette önkormányzatunk részére.
Ugyancsak perbeli lezárásra került az érdi Ilona u. 1. szám alatti ingatlan (hrsz: 22910) kisajátításának ügye. A második ízben megismételtetett kormányhivatali eljárás során a kormányhivatal eleget tett a Kstv. vonatkozó szakaszában jelzett mérlegelési kötelezettségének, így az illetékes közigazgatási bíróság elutasította Nemes Ferenc keresetét, és helybenhagyta a kisajátítási hatóság – az alapeljárásban meghozott határozatával lényegében azonos tartalmú – döntését. Tekintve, hogy a jogerős ítélet összegszerűség tekintetében lényegében megegyezett az alapeljárásban meghozott határozatában foglaltakkal, és mivel az így meghatározott kártalanítási összegek még 2015-ben kifizetésre kerültek, ezért a helybenhagyott határozat a kisajátítást kérőt terhelő fizetési kötelezettségről nem rendelkezett.
Az Iparterv Zrt. szerzői jogi díjigényként a Teleki Iskola átalakításával összefüggésben 5.000.000 Ft +ÁFA díj megfizetésére kérte kötelezni Önkormányzatunkat az általa kezdeményezett fizetési meghagyásos eljárásban. Tekintve, hogy a Jogi iroda az igényt jogilag megalapozatlannak tartotta, ezért – összhangban a több hónapig tartó permanens levélváltásokkal – az ellen ellentmondással éltünk, mely eljárás így perré alakult. Az Iparterv Zrt. a per első tárgyalását megelőzően a kereseti kérelmétől elállt, ezért a bíróság a pert megszüntette.
A Napfény Otthon Alapítvánnyal közel öt éve folyó - kezdetben a békés peren kívüli rendezést célzó, majd ennek sikertelenségét követően perbeli - jogvitában a Budapest Környéki Törvényszék 2018. november 27-én jogerős ítéletével helyben hagyta a Budaörsi Járásbíróság keresetünknek helyt adó határozatát. A bíróság elrendelte az Alapítvány tulajdonjogának törlését a Kende utcai ingatlanok vonatkozásában, s ezzel egyidejűleg önkormányzatunk tulajdonjogának ingatlan-nyilvántartásba való visszajegyzéséről rendelkezett.
Az iroda munkatársai peren kívüli rendezés érdekében idén mintegy 14 esetben járt el lakossági bejelentések, gépjármű- és csapadékvíz okozta elöntésekből fakadó kárigények, szomszédjogi, társasházi és egyéb panaszos ügyekben.
Lezárult a 7 éve zajló, HÉSZ módosítást, övezeti átminősítést, törzsvagyonból kivonást és végül telekalakítást igénylő Eperfa-Fagyöngy utcai ingatlanok értékesítése.
A közérdekű adatigénylések száma a tavalyihoz képest megháromszorozódott, 77 megkeresés érkezett. Az igénylők minden esetben elfogadták az adatteljesítéseket, sem ezek, sem az elutasítások ellen nem éltek jogorvoslattal.
Az uniós Adatvédelmi Rendelet – közismert nevén GDPR – kötelező alkalmazására (2018. május 26.) való felkészülés – átfedésben a parlamenti választásokra való felkészüléssel –számos kihívást jelentett önkormányzatunk, mint adatkezelő számára. Az elvégzett feladatok tekintetében - adatkezelési tájékoztatók elkészítése, adatkezelések nyilvántartásának elkészítése, IBSZ módosítása, adatvédelemmel érintett ügyekben tájékoztatás, véleményezés, adatfeldolgozási szerződések előkészítése, közterületi kamera adatvédelmi szabályzatának felülvizsgálata - elmondható, hogy az jelentős kihívást jelentett az irodának. Az új típusú feladatok ellátásában az infokommunikációs szakjogász munkatárs Adatvédelmi Tisztviselőként segítette a Hivatal munkáját.
Az informatika fejlődésével, az elektronikus eljárások egyre elterjedtebb alkalmazásával a Hivatal egészének lépést kell tartania. A Jogi Iroda az új informatikai eszközök, szolgáltatások beszerzésében és az ilyen tárgyú beszerzések szerződéseinek szakmai előkészítésében is részt vállalt. (Pl. e-személyi igazolvány olvasó, térinformatikai szoftver, iparker és hagyatéki rendszer SAAS szerződések, iratkezelési szoftver, informatikai üzemeltetés és támogatási szerződés.)
Az elektronikus ügyintézési folyamat megvalósítása során, az ASP interfészes csatlakozás előkészítése érdekében az iroda közreműködött a SZEÜSZ/KEÜSZ csatlakozások ügyintézésében, tájékoztató levelek írásában, elektronikus ügyintézési tárgyú jogszabálytervezetek véleményezésében. A szakjogász kolléga folyamatos támogatást nyújt a Hivatal munkatársainak az elektronikus ügyintézésben és egyes esetekben /cégkapu, e-aláírás igénylés / még a nemzetiségi önkormányzatok számára is.
Továbbra is a Jogi Iroda foglalkozik a társasházak működését érintő, törvényességi aggályokat felvető bejelentésekkel, melyből idén 5 érkezett. Ebből 2 esetben került sor törvényességi felügyeleti eljárás megindítására, amelyek jelenleg folyamatban vannak.
Az Iroda fontos feladata, hogy a szerződések előkészítése során megfelelően érvényre jussanak az önkormányzat vagyoni érdekei.
Az önkormányzati ingatlanokat igénybevevő távközlési cégek, az általuk emelt tornyok hasznosítása kapcsán általában „ingyenes tulajdonosi hozzájárulás” beszerzésére törekedtek. Sikeres egyeztetés eredménye, hogy a tornyokra való rátelepülő új szolgáltatók esetében szerződésenként több százezer forintos fizetési kötelezettséggel járó bérleti szerződéseket köttettek, mely közel egymillió forint éves bevételt eredményez önkormányzatunk javára.
Közbeszerzési Csoport
A Modern Városok Program keretében megvalósuló fejlesztések megvalósításának folyamata 2018-ban is folytatódott, ami jelentős többletfeladatot jelent a Közbeszerzési Csoport számára. A projektek sikerességének feltétele a közbeszerzési és közbeszerzési értékhatár alatti eljárások jogszerű lefolytatása. Ez a jogterület azonban továbbra is dinamikusan fejlődik. A támogatást nyújtók által támasztott elvárások a tapasztalatok függvényében egyre szélesebb körben kerülnek pontosításra, így az eljárások lefolytatása során a szakszerűség biztosítása, a jogszabályváltozások követése és irányadó gyakorlat hiányában a konkrét jogalkalmazói megoldások kialakítása nem kis kihívást jelent az ezen a területen dolgozó kollégák számára.
Ebben az évben az elektronikus közbeszerzésre történő országos szintű átállás jelentette a legnagyobb próbatételt, ami az uniós elvárásoknak történő megfelelés érdekében került bevezetésre. Az elektronikus közbeszerzési rendszer (EKR) 2018. április 15-től kötelezően alkalmazandó az ajánlatkérők és ajánlattevők számára egyaránt a közbeszerzési eljárások lefolytatása során. Annak ellenére, hogy az új rendszerre történő átállás lényegében egyik napról a másikra történt, elmondhatjuk, hogy ez a váltás zökkenőmentesen sikerült. Tekintettel arra, hogy az eljárások lefolytatása viszonylag hosszú időtartamot vesz igénybe, ezért a mai napig működik és használják a kollégák az EKR bevezetése előtt indult eljárásoknál a régi elektronikus rendszert is, ami korábban a papíralapú eljárásokhoz kapcsolódóan töltötte be a szerepét.
Az egyes projektek előkészítésének fázisában, a megvalósításra szánt ötletek kidolgozásának időszakában, a pályázati források, támogatások elnyerése érdekében benyújtott pályázatok előkészítése során továbbra is fontos szerepet játszik a közbeszerzési szakértői közreműködés, csakúgy, mint a későbbi támogathatósági ellenőrzések, a jogszerű szerződésmódosítások és az eredményes pénzügyi elszámolások alkalmával.
A támogatásból megvalósuló közbeszerzések forrásfelhasználása szigorú ellenőrzések mellett történik. Az uniós forrás felhasználásával megvalósuló projektek esetén az ellenőrzés többszörös, több fórumon átvizsgált és folyamatba épített ellenőrzés mellett kerülhet csak sor a közbeszerzési eljárások megindítására és eredményes befejezésére, valamint a források felhasználásának sikeres elszámolására.
A csoport ez évben is teljes körűen ellátta a közbeszerzési és közbeszerzési értékhatár alatti eljárások teljes körű lefolytatását, azonban a megnövekedett munkateher miatt a bonyolítás folyamatába több külső szakértő is bekapcsolódik.
A lefolytatott közbeszerzési eljárások utóellenőrzése eredményesen zárult az év folyamán. A közbeszerzési eljárás folyamatba épített ellenőrzésének eredményeként négy oktatási-nevelési és egy szociális intézmény magasépítési feladatainak ellátására indított keret-megállapodásos eljárás korábban támogató tanúsítványt kapott, azonban utólag mégis a támogató szervezet kezdeményezésének eredményeként jogorvoslati eljárásra került sor. A kezdeményező a kérelmét később visszavonta, ezért a Közbeszerzési Döntőbizottság a jogorvoslati eljárást megszüntette. Tekintettel arra, hogy ezeknél az eljárásoknál magasabb összegű ajánlatok érkeztek, mint amekkora fedezet az önkormányzat rendelkezésére állt, ezért valamennyi megindított eljárás forráshiány miatt eredménytelenül zárult. Az önkormányzat azonban elkötelezett a fent említett intézmények felújítása, megépítése mellett, ezért még ebben az évben új, uniós szintű közbeszerzési eljárásokat indított a beruházások megvalósítása érdekében, ezeknek az eljárásoknak a bonyolítása jelenleg folyamatban van.
A törvényi követelményeknek megfelelően az éves közbeszerzési terv elkészítése és aktualizálása, az éves statisztikai összegezés elkészítése és benyújtása a Közbeszerzési Hatósághoz ugyancsak megtörtént.
2018. évben a Közbeszerzési Csoport eddig összesen 12 db eredményes közbeszerzési eljárást folytatott le és emellett 15 db eljárás jelenleg is zajlik, valamint 61 db eredményes közbeszerzési értékhatár alatti beszerzés volt és jelenleg 8 db folyamatban, illetve előkészítés alatt van. Ezen kívül lefolytatásra került 12 db közbeszerzési és 2 db közbeszerzési értékhatár alatti beszerzési eljárás, mely végül eredménytelenül zárult.
Az eljárások összetétele az alábbi:
- Az Önkormányzat nevében 25 db közbeszerzési eljárás, és 56 db értékhatár alatti beszerzés volt, a Polgármesteri Hivatal nevében 2 db közbeszerzési eljárás, és 13 db értékhatár alatti beszerzés volt.
- Ha az alkalmazott eljárásrend szerint csoportosítjuk az lefolytatott közbeszerzéseket, akkor azt látjuk, hogy uniós eljárásrendben 15 db közbeszerzési eljárást folytattak le, illetve lefolytatásuk - némely esetben- folyamatban van, valamint nemzeti eljárásrendben 12 db közbeszerzési eljárás volt, illetve ezek egy része jelenleg is zajlik.
A közbeszerzés tárgya szerinti megbontásban: árubeszerzés 5 db, építési beruházás 12 db, szolgáltatás megrendelése 10 db.
A beszerzések értéke (nettó):
Az eredményesen lefolytatott eljárások alapján létrejött szerződések értéke és a szerződések várható értéke a folyamatban lévő eljárásoknál együttesen az Önkormányzat és a Polgármesteri Hivatal vonatkozásában: nettó 14 442 056 522,- Ft + ÁFA, a közbeszerzési értékhatár alatti eljárások értéke: nettó 374 981 366,- Ft + ÁFA.
Az üzemanyag-beszerzés és az informatikai tárgyú szolgáltatások és árubeszerzések a Központosított Közbeszerzési Rendszerhez történt csatlakozás útján valósultak meg.
PÁLYÁZATI CSOPORT
A Pályázati Csoport feladatai az alábbiak szerint összegezhetőek:
Figyelemmel kíséri, nyilvántartja az Európai Uniós, a nemzeti, regionális, és egyéb pályázati kiírásokat, valamint azok elbírálását, eredményét. Közreműködik a pályázatok előkészítésében, megírásában, benyújtásában, ellátja a koordinációs feladatokat, közreműködik a nyertes pályázatok lebonyolításában. Kapcsolatot tart a Csoport által ellátott tevékenységekben érintett külső szervekkel (különösen a közreműködő szervezetekkel, minisztériumokkal, regionális és kistérségi szervezetekkel, európai uniós és nemzetközi intézményekkel, szervezetekkel).
A költségvetésben rendelkezésre álló pályázati önrész előirányzatok, a nyertes pályázati előirányzatok cél szerinti felhasználását figyelemmel kíséri, adatot szolgáltat a Közgazdasági Iroda számára.
Közreműködik a Modern Városok Programban szereplő projektek előkészítésében, lebonyolításában.
A Csoport 2018. évi kiemelt feladata volt az „Érd Megyei Jogú Város köznevelési, szakképzési, szociális intézményeinek fejlesztése” projekthez szükséges közel 12.655 m Ft fedezet biztosításáról szóló dokumentáció előkészítése, valamint az Érd és Térsége Regionális Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás (Társulás) működésének támogatása, szervezése.
A Csoport létszáma jelenleg 4 fő, ebből 1 fő csoportvezető, 2 fő pályázati ügyintéző, 1 fő hulladékgazdálkodási ügyintéző.
Az önkormányzat nyertes pályázatait a következő táblázat szemlélteti:

Pályázati kiírás címe |
Pályázat címe |
Pályázat kódszáma |
Igényelt támogatás összege |
Megítélt támogatás összege |
Igényelt támogatáshoz biztosított önrész |
Pályázat benyújtásának időpontja |
Pályázat elbírálásának eredménye |
Státusz |
Megjegyzés | |
1. |
Kisgyermeket nevelő szülők munkavállalási aktivitásának növelése |
Az Érdi Kincses Óvoda Fácán Tagóvodájának újjáépítése |
VEKOP-6.1.1-15-RD1-2016-00002 |
300 000 000 Ft |
300 000 000 Ft |
136 222 650 Ft (MVP) |
2016.06.30 |
NYERT |
Megvalósítás alatt |
Az eszközök közbeszerzése folyamatban van. Várhatóan január közepére szerződéskötéssel zárul. |
2. |
Kisgyermeket nevelő szülők munkavállalási aktivitásának növelése |
Az Érdi Szivárvány Óvoda Napsugár Tagóvodájának felújítása |
VEKOP-6.1.1-15-RD1-2016-00001 |
100 000 000 Ft |
100 000 000 Ft |
160 808 750 Ft (MVP) |
2016.06.30 |
NYERT |
Megvalósítás alatt |
Az eszközök közbeszerzése folyamatban van. Várhatóan április közepére szerződéskötéssel zárul. |
3. |
Kisgyermeket nevelő szülők munkavállalási aktivitásának növelése |
Érd Fenyves-Parkvárosban új óvoda építése |
VEKOP-6.1.1-15-RD2-2016-00003 |
300 000 000 Ft |
300 000 000 Ft |
116 122 305 Ft (MVP) |
2016.06.30 |
NYERT |
Megvalósítás alatt |
Az eszközök közbeszerzése folyamatban van. Várhatóan január közepére szerződéskötéssel zárul. |
4. |
Kisgyermeket nevelő szülők munkavállalási aktivitásának növelése |
Az érdi Pöttöm Sziget Bölcsőde férőhelybővítése |
VEKOP-6.1.1-15-RD2-2016-00001 |
14 352 314 Ft |
14 352 314 Ft |
15 647 686 Ft (MVP) |
2016.06.30 |
NYERT |
Lezárult |

|
Pályázati kiírás címe |
Pályázat címe |
Pályázat kódszáma |
Igényelt támogatás összege |
Megítélt támogatás összege |
Igényelt támogatáshoz biztosított önrész |
Pályázat benyújtásának időpontja |
Pályázat elbírálásának eredménye |
Státusz |
Megjegyzés |
5. |
Pályázatos épületenergetikai felhívás a
közép-magyarországi régió települési önkormányzatai
|
Az Érdi Szivárvány Óvoda Tusculanum Tagóvoda,
továbbá az Érdi
|
KEHOP-5.2.9-16-2016-00043 |
249 846 062 Ft |
249 846 062 Ft |
4 445 000 Ft |
2016.06.21 |
NYERT |
Lezárult | |
6. |
Szociális szolgáltatások fejlesztése Érden |
Komplex Szociális és Gyermekjóléti Intézmény építése Érden |
VEKOP-6.3.3-16-2017-00001 |
1 100 000 000 Ft |
1 100 000 000 Ft |
2 225 038 038 Ft (MVP) |
2017.03.23 |
NYERT |
Megvalósítás alatt |
Kivitelezésre a nyílt uniós eljárás jelenleg folyamatban van, bontás december 27-én várható. |
7. |
Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden |
Az Érd, Fenyves-Parkvárosi intézmények megközelítését szolgáló útvonalak felújítása |
VEKOP-5.3.3-17-2017-00001 |
561 286 289 Ft |
561 286 289 Ft |
2017.05.16 |
NYERT |
Megvalósítás alatt |
Kivitelezésre nyílt uniós közbeszerzési eljárás lefolytatásra került, mely ajánlat hiányában eredménytelen lett. | |
|
Pályázati kiírás címe |
Pályázat címe |
Pályázat kódszáma |
Igényelt támogatás összege |
Megítélt támogatás összege |
Igényelt támogatáshoz biztosított önrész |
Pályázat benyújtásának időpontja |
Pályázat elbírálásának eredménye |
Státusz |
Megjegyzés |
8. |
Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden |
Az Érd, Elöljáró – Velencei utak forgalomirányított csomópontjának fejlesztése |
VEKOP-5.3.3-17-2017-00002 |
168 398 415 Ft |
168 398 415 Ft |
2017.05.17 |
NYERT |
Megvalósítás alatt |
Kivitelezésre nyílt uniós eljárás lefolytatásra került, mely ajánlat hiányában eredménytelen lett. | |
9. |
Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden |
Az Érd, Budai – Diósdi utak turbó körforgalmú csomópontjának fejlesztése |
VEKOP-5.3.3-17-2017-00003 |
495 352 748 Ft |
495 352 748 Ft |
2017.05.18 |
NYERT |
Megvalósítás alatt |
Kivitelezésre nyílt uniós eljárás már lefolytatásra került, mely ajánlat hiányában eredménytelen lett. | |
10. |
Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden |
Az Érd, Diósdi út – Csaba utca csomópontjának fejlesztése |
VEKOP-5.3.3-17-2017-00004 |
166 357 737 Ft |
166 357 737 Ft |
2017.05.19 |
NYERT |
Megvalósítás alatt |
Kivitelezésre nyílt uniós eljárás lefolytatásra került, melyre 2 db ajánlat érkezett, azonban br. 14,5 millió Ft-tal több, mint a rendelkezésre álló fedezet. | |
|
Pályázati kiírás címe |
Pályázat címe |
Pályázat kódszáma |
Igényelt támogatás összege |
Megítélt támogatás összege |
Igényelt támogatáshoz biztosított önrész |
Pályázat benyújtásának időpontja |
Pályázat elbírálásának eredménye |
Státusz |
Megjegyzés |
11. |
Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden |
Az Érd, Szent István – Damjanich – Tárnoki – Lőcsei utak körforgalmú csomópontjának fejlesztése |
VEKOP-5.3.3-17-2017-00005 |
199 533 246 Ft |
199 533 246 Ft |
2017.05.19 |
NYERT |
Megvalósítás alatt |
Kivitelezésre nyílt uniós eljárás már lefolytatásra került, mely ajánlat hiányában eredménytelen lett. | |
12. |
Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden |
Az Érd, Riminyáki út – Gellért utca csomópontjának fejlesztése |
VEKOP-5.3.3-17-2017-00006 |
267 369 214 Ft |
267 369 214 Ft |
2017.05.22 |
NYERT |
Megvalósítás alatt |
Kivitelezésre nyílt uniós eljárás lefolytatásra került, melyre 2 db ajánlat érkezett, azonban br. 128 millió Ft-tal több, mint a rendelkezésre álló fedezet. | |
|
Pályázati kiírás címe |
Pályázat címe |
Pályázat kódszáma |
Igényelt támogatás összege |
Megítélt támogatás összege |
Igényelt támogatáshoz biztosított önrész |
Pályázat benyújtásának időpontja |
Pályázat elbírálásának eredménye |
Státusz |
Megjegyzés |
13. |
Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden |
Az Érd, Felső utca egy szakaszának felújítása forgalombiztonsági szempontok figyelembevételével |
VEKOP-5.3.3-17-2017-00007 |
107 625 938 Ft |
107 625 938 Ft |
2017.05.22 |
NYERT |
Megvalósítás alatt |
Kivitelezésre nyílt uniós eljárás lefolytatásra került, melyre 2 db ajánlat érkezett, azonban br. 148 millió Ft-tal több, mint a rendelkezésre álló fedezet. | |
14. |
Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden |
Érd két pontján (Daróczi utca, Gárdonyi utca) forgalomirányított csomópont kiépítése |
VEKOP-5.3.3-17-2017-00008 |
146 773 632 Ft |
146 773 632 Ft |
2017.05.23 |
NYERT |
Megvalósítás alatt |
Kivitelezésre nyílt uniós eljárás lefolytatásra került, mely ajánlat hiányában eredménytelen lett. | |
15. |
Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden |
Az Érd, Ercsi út és csomópontjainak felújítása forgalombiztonsági szempontok figyelembevételével |
VEKOP-5.3.3-17-2017-00009 |
501 988 918 Ft |
501 988 918 Ft |
2017.05.25 |
NYERT |
Megvalósítás alatt |
Kivitelezésre nyílt uniós eljárás már lefolytatásra került, mely ajánlat hiányában eredménytelen lett. | |
|
Pályázati kiírás címe |
Pályázat címe |
Pályázat kódszáma |
Igényelt támogatás összege |
Megítélt támogatás összege |
Igényelt támogatáshoz biztosított önrész |
Pályázat benyújtásának időpontja |
Pályázat elbírálásának eredménye |
Státusz |
Megjegyzés |
16. |
Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden |
Új buszmegállók létesítése Érd Megyei Jogú Városban |
VEKOP-5.3.3-17-2017-00010 |
200 000 000 Ft |
200 000 000 Ft |
2017.05.26 |
NYERT |
Megvalósítás alatt |
A tervezés előkészítés alatt áll. | |
17. |
Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden |
Az Érd, Törökbálinti út, Szövő utca – Felsővölgyi utcáig tartó út rekonstrukciója körforgalom kialakításával |
VEKOP-5.3.3-17-2017-00011 |
1 317 700 000 Ft |
1 317 700 000 Ft |
2017.07.25 |
NYERT |
Megvalósítás alatt |
NIF Zrt.-vel konzorciumban. A tervező kiválasztására a közbeszerzési eljárás lefolytatásra került, jelenleg értékelési szakaszban tart. | |
18. |
Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden |
Körforgalmú csomópont építése a Vadlúd utcai csomópontban a 8104 jelű úton |
VEKOP-5.3.3-17-2017-00012 |
781 650 000 Ft |
781 650 000 Ft |
2017.07.25 |
NYERT |
Megvalósítás alatt |
NIF Zrt.-vel konzorciumban. A tervező kiválasztására a közbeszerzési eljárás lefolytatásra került, jelenleg értékelési szakaszban tart. | |
|
Pályázati kiírás címe |
Pályázat címe |
Pályázat kódszáma |
Igényelt támogatás összege |
Megítélt támogatás összege |
Igényelt támogatáshoz biztosított önrész |
Pályázat benyújtásának időpontja |
Pályázat elbírálásának eredménye |
Státusz |
Megjegyzés |
19. |
Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden |
Körforgalom építése a Zámori – Fehérvári út csomópontban, a kapcsolódó 8104 jelű út rekonstrukciója |
VEKOP-5.3.3-17-2017-00013 |
1 307 000 000 Ft |
1 307 000 000 Ft |
2017.07.25 |
NYERT |
Megvalósítás alatt |
NIF Zrt.-vel konzorciumban. A tervező kiválasztására a közbeszerzési eljárás lefolytatásra került, jelenleg értékelési szakaszban tart. | |
20. |
Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden |
Az Érd, Iparos út - Folyondár utca közötti szakasz rekonstrukciója jelzőlámpás csomópont kialakításával |
VEKOP-5.3.3-17-2017-00014 |
638 700 000 Ft |
638 700 000 Ft |
2017.07.25 |
NYERT |
Megvalósítás alatt |
NIF Zrt.-vel konzorciumban. A tervező kiválasztására a közbeszerzési eljárás lefolytatásra került, jelenleg értékelési szakaszban tart. | |
21. |
Fenntartható közlekedésfejlesztés Érden |
Kerékpáros fejlesztés Érd városában |
VEKOP-5.3.3-17-2017-00015 |
100 262 821 Ft |
10 033 000 Ft |
2017.09.29 |
NYERT |
Megvalósítás alatt |
A tervezés előkészítés alatt áll. | |
22. |
Az üzleti infrastruktúra fejlesztésének támogatása Érden |
Üzleti infrastruktúra fejlesztés Érden |
VEKOP-1.2.4-17-2017-00001 |
2 300 000 000 Ft |
2 300 000 000 Ft |
2017.06.27 |
NYERT |
Megvalósítás alatt |
A HÉSZ módosítás megtörtént, tervek engedélyezési szakban. | |
23. |
Az előkezelés, a hasznosítás és az ártalmatlanítás alrendszereinek fejlesztése a települési hulladék vonatkozásában |
Komplex hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztése Érd város térségében, különös tekintettel az elkülönített hulladékgyűjtési, szállítási és előkezelő rendszerre |
KEHOP-3.2.1-15-2016-00008 |
2 399 999 988 Ft |
2 399 999 988 Ft |
2016.12.19 |
NYERT |
Megvalósítás alatt |
NFP Kft.-vel konzorciumban. A gyűjtő- és szállító járművekre vonatkozó közbeszerzési eljárás értékelési szakaszban tart. Az anyagmozgató gépek és a kivitelezés vonatkozásában előkészítés alatt áll. |

ÖNKORMÁNYZATI, SZERVEZÉSI ÉS TÖRVÉNYESSÉGI IRODA
Az Önkormányzati és Szervezési Csoport látja el az önkormányzati és szervezési, valamint a választásokkal, népszavazásokkal kapcsolatos feladatokat, továbbá az önkormányzati társulások munkaszervezeti feladatait.
A Közgyűlés 2018-ban 17 ülést tartott, ebből 11 munkaterv szerinti, 5 rendkívüli ülés és 1 közmeghallgatás volt. A 2018. évben 31 önkormányzati rendelet és 236 határozat született.
2018-ban a csoport két munkatársa vett részt rendszeresen az állandó bizottsági üléseken és készítette el annak jegyzőkönyveit, emellett a többi bizottság döntéseinek, jegyzőkönyveinek elkészítéséhez valamennyien szakmai segítséget nyújtottak a társirodákon dolgozó bizottsági referenseknek. Az elkészített jegyzőkönyveket és az összeállított iratanyagot a csoport tagjai továbbították a Kormányhivatalhoz a vonatkozó jogszabálynak megfelelően, elektronikusan. A bizottságok 2018-ban összesen 90 alkalommal üléseztek. Ebből a Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság 10, a Köznevelési és Művelődési Bizottság 12, a Közrendvédelmi Bizottság 12, a Pénzügyi és Költségvetési Bizottság 14, a Sport és Ifjúsági Bizottság 12, a Szociális és Egészségügyi Bizottság 14, a Városfejlesztési, Városüzemeltetési és Vagyongazdálkodási Bizottság 16 ülést tartott.
A helyi nemzetiségi önkormányzatok működésének segítése jogszabályból eredő feladat, melynek jogi és adminisztrációs része a szervezeti egység tevékenységi körébe tartozik. Érden 2018-ban 5 nemzetiségi önkormányzat működött.
A nemzetiségi önkormányzatok költségvetési gazdálkodásához a Közgazdasági Iroda kijelölt munkatársa nyújt segítséget. A csoport 3 tagja vett részt az önkormányzatok ülésein, elkészítették a jegyzőkönyveket, majd aláírás után az összeállított iratanyagot továbbították a Kormányhivatalhoz. A nemzetiségi önkormányzatok üléseiről összesen 56 jegyzőkönyv készült (görög 14, horvát 12, lengyel 9, német 12, roma 9). Az üléseken kívül a nemzetiségi önkormányzatok közmeghallgatást is tartottak.
A csoport egyik munkatársa ezen felül ellátta az Érd és Térsége Szilárd Hulladékkezelési Önkormányzati Társulás Társulási Tanácsának és az Érd és Térsége Regionális Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás Társulási Tanácsának ülésein a jegyzőkönyvezési feladatokat: részt vett az üléseken, hangfelvétel alapján elkészítette az ülés jegyzőkönyvét, összeállította a Kormányhivatalhoz továbbítandó iratanyagot. Az Érd és Térsége Szilárd Hulladékkezelési Önkormányzati Társulás 2018-ban három, az Érd és Térsége Regionális Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás 4 alkalommal ülésezett.
A szervezési csoport egyik munkatársa látja el a polgármesteri fogadóóra adminisztrációs feladatait, részt vesz a fogadóórákon. A jegyző által tartott vezetői értekezletek jegyzőkönyvezési feladatait is a csoport egyik munkatársa végzi.
A csoport feladatát képezi a képviselők, nem képviselő bizottsági tagok és nemzetiségi képviselők vagyonnyilatkozatainak összegyűjtése, nyilvántartása és tárolása is.
2018-ban a szervezési csoport egy munkatársa részt vett az Ifjúsági Önkormányzat megválasztásának előkészítésében és a választás lebonyolításában.
2018-ban a csoport munkatársai a választási iroda tagjaként részt vettek az országgyűlési választás lebonyolításában. A csoport tagjai – sokszor munkaidőn túl – ellátták a különböző szervezési és logisztikai feladatokat, a jelöltállítással kapcsolatos adminisztrációs feladatokat, kezelték a Nemzeti Választási Rendszert, végezték az OEVB működésével összefüggő előkészítő és adminisztrációs feladatokat, a szavazatszámláló bizottságok összeállításával és oktatásával, felkészítésével kapcsolatos feladatokat, kapcsolatot tartottak az OEVK településeinek választási irodáival, és nem utolsó sorban maradéktalanul ellátták a választásnapi és a választást követő feladatokat.
A csoport a felsorolt feladatokat 2018. évben 3 fő ügyintéző és 1 fő csoportvezető közreműködésével látta el.
A törvényességi feladatokat az irodán az irodavezető és a csoportvezető látta el.
A Közgyűlés és a Bizottságok működési rendjéhez igazodva folyamatosan történt a közgyűlési és bizottsági előterjesztések, határozati javaslatok elkészítése, illetve az előterjesztések törvényességi szempontú előzetes vizsgálata. A Közgyűlés napirendjén szereplő rendelet-tervezetek az iroda feladatkörébe tartozóan előkészítésre, az illetékes szakirodák által elkészített tervezetek pedig törvényességi, jogszabály-szerkesztési szempontból ellenőrzésre kerültek. A helyi rendeletekkel összefüggésben folyamatosan történt azok hatályosulásának és jogszerűségének ellenőrzése, illetve megtörtént a rendeletek egységes szerkezetbe foglalásának és a módosítások átvezetésének ellenőrzése is.
A Kormányhivatal 2018. évben két alkalommal kért az önkormányzat egyes szerveinek működésével és a megalkotott rendeletekkel kapcsolatos információt, adatot, mely megkereséseknek az Iroda maradéktalanul, az előírt határidőben tett eleget.
Megemlítendő, hogy a közelmúltban lezajlott, a településkép védelmet érintő jelentős jogszabályváltozások szükségessé tették, hogy a törvényességi feladatokat ellátó munkatársak az év folyamán szorosan együttműködjenek a Főépítészi Csoporttal a polgármesteri hatáskörbe tartozó településképi kötelezések szakszerű és jogszerű előkészítése érdekében.
A csoportvezető 2018-ban 14 perben látta el az Önkormányzat, illetve a Polgármester jogi képviseletét a Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság előtt. Ebből 12 per kisajátítási határozat felülvizsgálata iránt, 2 per településképi kötelezés felülvizsgálata iránt indult, melyből 8 per az idei évben az Önkormányzat számára kedvező döntéssel fejeződött be, a többi peres eljárás jelenleg még folyamatban van.
Iktatási és Irattározási Csoport
A csoport jelenlegi létszáma 7 fő.
2018. november 15-éig a Hivatal egészében 47.526 főszám és 102.904 alszám, összesen 150.430 db volt a beiktatott ügyiratok száma.
Iktatási és irattározási feladatok:
A naponta beérkező levelek bontása, érkeztetése, a címzetthez való eljuttatása, a kimenő levelek számítógépes postakönyvének elkészítése, a levelek bérmentesítése, a napi sajtó szétosztása;
Az elektronikusan beérkező iratok érkeztetése, szignálásra történő továbbítása;
Az ügyiratok iktatása, szerelése, csatolása, irattárba, határidőbe helyezése, az irattárak kezelése. az iratok selejtezése, levéltári átadása;
Ügyiratforgalmi statisztika készítése a jegyző és az irodavezetők részére, valamint az éves hatósági statisztika elkészítése a Kormányhivatal részére.
2018. január 1-jétől új feladatként jelentkezett az elektronikus ügyintézés és bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvénynek megfelelően a társhatóságoktól, továbbá az elektronikus ügyintézésre kötelezett gazdálkodó szervezetektől, illetve – amennyiben úgy rendelkeznek, hogy ügyeiket elektronikusan intézik - természetes személy ügyfelektől a hivatali kapun keresztül érkező iratok kezelése (érkeztetése, iktatása). A jogszabálynak megfelelően az elektronikusan kezdeményezett ügyekben a postázás is elektronikusan történik, kivéve, ha a természetes személy másként rendelkezett. Ebben az esetben postai úton, papír alapon kerül továbbításra a hivatal intézkedése az ügyfél részére.
Novemberben elkezdődött egy új iratkezelő szoftver kiválasztása. A dokNET elnevezésű, tanúsított iratkezelő program bevezetésének előkészítése folyamatban van, 2019 januárjától már az új szoftverrel történik az iratok kezelése. A program cseréjét az önkormányzati ASP rendszeren belüli adó és az irat szakrendszerek szoros kapcsolata tette szükségessé. Az irat szakrendszer interfésszel csatlakozik majd az ASP adórendszerhez, 2019. március végén.
KÖZZÉTÉTELI REFERENS
A Jegyzői Törzskarhoz tartozó közzétételi referens feladatai:
A vonatkozó szabályzat alapján a hatályos jogszabályoknak megfelelően az önkormányzatnál keletkező közérdekű adatok összegyűjtése, rendszerezése és közzététele a város honlapján;
A honlap tartalomkoordinációs feladatait ellátó munkacsoport tevékenységének irányítása a weboldal folyamatos aktualitásának biztosítása érdekében;
Az önkormányzati rendeletek, a közgyűlési határozatok és jegyzőkönyvek közzététele a város honlapján, a hatályos jogszabályoknak megfelelően;
A Polgármesteri Hivatal egységes panaszkezelő rendszerének működtetésével összefüggésben közreműködés a panaszirányítási feladatok ellátásában.
VAGYONGAZDÁLKODÁSI ÉS VAGYON-NYILVÁNTARTÁSI CSOPORT
A Vagyongazdálkodási és Vagyon-nyilvántartási Csoport feladatkörébe tartoznak a város vagyonát, tulajdonát képező ingatlanok nyilvántartása, értékesítések, vásárlások, árlicitek lebonyolítása, szerződések előkészítése.
A csoport önálló csoportként, három fővel működik. A csoportvezető látja el a Városfejlesztési, Üzemeltetési és Vagyongazdálkodási Bizottság referensi feladatait is.
Folyamatos munka a csoport tevékenységéhez kapcsolódó közgyűlési, bizottsági előterjesztések előkészítése és a döntések végrehajtása. A közgyűlési, bizottsági előkészítő munkához kapcsolódóan, a vagyonrendelet szerint szükséges értékbecslések, földmérések megrendelése is, továbbá a HÉSZ végrehajtásaként szükségessé váló telekalakítások megrendelése, kapcsolódó telekalakítási eljárás kezdeményezése, szerződések földhivatalnak történő beadása.
A folyamatos napi munka mellett, ebben az évben is kiemelt feladatot jelentett a Modern Városok Programhoz kapcsolódó feladatok elvégzése:
A Vízelevezetési rendszer fejlesztése II. ütem projekt megvalósíthatósága érdekében a helyi építési szabályzatban előírt útszélesítéshez szükséges ingatlanok, ingatlanrészek tulajdonjogának megszerzésére hat esetben kisajátítást megelőző adásvételi szerződés megkötésére került sor, tizennyolc ingatlan esetében kisajátítási eljárás megindítását kezdeményezték, sikerrel.
A Hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztése II. ütem projekt megvalósíthatósága érdekében hét külterületi ingatlan tulajdonjogát sikerült megszerezni, adásvétel útján.
Szabadidőközpont és szálláshelyek létrehozása a Velencei útonprojekt esetében hét ingatlan megvásárlására került sor, illetve a Tolmács utca meghosszabbításához szükséges területrészek kivásárlása nagyobb részt megtörtént, egy ingatlanrész kivásárlása folyamatban van. A Tolmács utca építéséhez kapcsolódóan, a MÁV Zrt-vel is felvették a kapcsolatot, vizsgálják a szükséges ingatlanrész önkormányzat részére történő értékesítés lehetőségét.
Érd-Ófalu - Duna parti gyógy-sport-kulturális-turisztikai beruházás megvalósításhoz az lebonyolították az ingatlanok kivásárlását, és további 3 ingatlan tulajdonjogának megszerezése történt meg adásvétellel.
A Minaret és környéke közösségi célú közterületi fejlesztése érdekében két ingatlan megvásárlásnak előkészítése zajlik.
A Teleki Sámuel Általános Iskola rekonstrukciója – középfokú oktatás fejlesztése – érdekében lezárult a szükséges ingatlanok kivásárlása, a szükséges telek összevonási eljárások befejeződtek.
A Helyi Építési Szabályzat végrehajtásaként a Csoport a Felvigyázó utca szélesítéséhez szükséges ingatlan részeket megvásárolását előkészítette, egy esetben kisajátítási eljárás útján szerezte meg az önkormányzat a területrész tulajdonjogát. A MÁV területét érintő útszélesítés esetében felvették a kapcsolatot az illetékes ügyintézővel, vizsgálják a területrész értékesítésének lehetőségét.
A Csoport közreműködött az Orom utca rendezésével kapcsolatos, építési szabályzatnak és a valóságnak megfelelő állapot kialakításához szükséges ingatlan rendezések ügyében.
A beruházásokhoz kapcsolódó, HÉSZ által előírt szükséges telekalakítások ügyintézése:
Ebben az évben mintegy 115 millió forint értékben történt értékesítés, és 275 millió forint értékben ingatlanszerzés.
Az esetleges elbirtoklások megelőzése érdekében az önkormányzat tulajdonát képező forgalomképes ingatlan vagyon ellenőrzése folyamatos. Amennyiben eltérés tapasztalható, a birtoklóval szemben azonnal intézkeden.
Az ingatlanvagyon kataszteri adatváltozások vezetése, és az adatszolgáltatás folyamatos. A kataszterben felvezetett ingatlanok és a földkönyvben szereplő adatok összevetése és a szükséges korrekció elvégzése folyamatos.
A Csoport munkatársai készítették elő a lakásbérleti szerződések megkötését a Dr. Romics László Egészségügyi Intézmény, valamint az Érdi Rendőrkapitányság dolgozóival.
FŐÉPÍTÉSZI CSOPORT
A 2018. évben a Csoportban változások történtek, a főépítész személye változott, és a megnövekedett, főleg hatósági jellegű feladatok indokán létszámbővítés is történt, így jelenleg a főépítész mellett két építész, egy terület és településfejlesztő geográfus és egy államigazgatási végzettségű szakember látja el a feladatokat. A csoport létszáma tehát 5 fő.
A csoport munkájának jelentős részét a Modern Városok Programhoz kapcsolódó feladatok határozták meg.
Gazdaságfejlesztés tekintetében a 7. sz út menti Ipari park létrehozását segítve intézkedtek a kiemelt önkormányzati fejlesztési területté nyilvánításról, és a fejlesztő NIPÜF Zrt.-vel együttműködve koordinálták a településrendezési eszközök szükséges módosítását. A TSZT és HÉSZ módosítást a Közgyűlés novemberben elfogadta.
Az inkubátorház és raktárcsarnok fejlesztés ügyében előkészítették a kiemelt önkormányzati fejlesztési területté nyilvánítást, és az építészeti tervek készítésével párhuzamosan koordinálták a településrendezési eszközök szükséges módosítását. Az építészeti tervek készítésére - három tervezőtől kért tanulmányterv értékelését követően - a Paládi Építész Műterem Kft. kapott megbízást. A közeli szennyvíztelep védőtávolságának pontosítására tanulmányt készíttettek, ezt figyelembe véve készült a TSZT és HÉSZ módosítása, melyet a Közgyűlés szeptemberben elfogadott. A módosítási folyamatban a területre tervezett AVL beruházás szempontjait is szem előtt tartották.
A Velencei úti szabadidőközpont és szálláshely fejlesztéshez szorosan kapcsolódó Tolmács utca elkészült úttervének illeszkedése érdekében un. állami főépítészi eljárásban kezdeményezték a Szabályozási Terv módosítását. A tervmódosítás várhatóan 2019. januárban kerül elfogadásra.
Az Érd Ófalu turisztikai fejlesztés keretében a Minaret és környéke, valamint a volt Téglagyár területére vonatkozó közterület-alakítási és építész tervezési feladatokat koordinálják – megbízott tervező: NART Építész Műterem Kft. A Téglagyár területére vonatkozó engedélyezési terveket a tervező november 30-án szállította. A Minaret és környéke helyszín esetében szükséges volt a településrendezési eszközök módosítása, melyet a Közgyűlés a novemberi ülésén elfogadott. Ebben a témában lakossági fórumra került sor október 15-én, és un. közösségi tervezésre is készülnek egy szakértő céggel. Az önkormányzati présház tervezéssel kapcsolatban három tervezőt tanulmányterv készítésre kértek fel, majd értékelést követően a K-ARC Kft. kapott megbízást; az engedélyezési tervek elkészültek.
Az intézményfejlesztések – szociális gondozóközpont, iskolák – esetében szükség esetén közreműködnek a kivitelezésre vonatkozó közbeszerzési eljárásban.
A közszolgáltatás fejlesztés témakörében az Eurovelo6 kerékpárútra vonatkozó, NIF Zrt. által készíttetett tervek véleményezésében és az építendő nyomvonal kiválasztásában vett részt a csoport.
A nemzeti vagyon hasznosítása témában a volt sóskúti honvédségi bázis hasznosíthatósága tekintetében megvalósíthatósági tanulmányt készíttettek egy szakértő céggel, ezzel összefüggésben az érdeklődő befektetőknek több alkalommal bejárást szerveztek. Az átadandó területeket érintő telekalakítási dokumentációt elkészíttették, a telekalakítás még folyamatban van – kérelmező a Honvédelmi Minisztérium.
A Csoport településkép védelmével kapcsolatos feladatai az elmúlt év végén elfogadott Településképi Arculati Kézikönyvön, és az ezzel összefüggésben megalkotott, Érd MJV településképe védelmének helyi szabályairól szóló 5/2018. (II.21.) önkormányzati rendeleten alapulnak. A rendeletben lévő településkép érvényesítési eszközök segítségével elvitathatatlan cél a településképi követelmények érvényre juttatása a városkép kedvező alakítása érdekében. A rendelet hatályba lépése óta 110 esetben folytatott a főépítész településképi szakmai konzultációt, 13 esetben településképi bejelentési, és 53 esetben településképi véleményezési eljárást.
A reklámok, cégérek és egyéb hirdetési célú berendezések meghatározó elemei a városképnek, az ezekre vonatkozó településképi követelmények érvényesítése is kiemelt feladata a csoportnak. Rendeletünk – összhangban a magasabb szintű jogszabályokkal – szigorú szabályokat állapít meg az órásplakátokkal kapcsolatban. Az év elején a közterület-felügyelet segítségével városi szintű felmérés készült a közterületi és magán ingatlanokon található óriásplakátokról. Összesen 74 db magántulajdonú ingatlanon található óriásplakátot hordozó berendezéssel kapcsolatban írtak az ingatlantulajdonosoknak felhívást, melyben felszólították őket az elhelyezés jogosultságát igazoló dokumentum benyújtására, ennek hiányában a szerkezet elbontására. A felszólításokra 11 db óriásplakátot elbontottak. Elbontásra vonatkozó kötelezést bocsájtottak ki eddig öt esetben, melyből három bírósági szakaszba lépett. Jelentősebb mennyiségű, 22 db tábla elbontására december 31-i határidővel írásbeli ígéretet tett a hirdető berendezés tulajdonosa. Az adott ingatlanon az ott folyó tevékenységet népszerűsítő cégérek és egyéb hirdetési célú berendezések elhelyezésének szabályairól, és az ahhoz kapcsolódó településképi bejelentési kötelezettségről tájékoztatást készítettek, melyet - a közterület-felügyelők segítségével – minden érdi üzletbe, vállalkozáshoz eljuttattak.
A fent említett kiemelt feladatok mellett további tevékenységeik:
- Településfejlesztési és településrendezési eszközök karbantartása; a részterületekre vonatkozó tervmódosítások készítése sorában a Közgyűlés a 73/2018. (III. 27.) számú határozata szerint most folyamatban lévő eljárásban a településrendezési eszközök módosításának közgyűlési előterjesztése 2019. februárban várható;
- Szomszéd települések településrendezési tervei készítésének, módosításának véleményezése;
- Területrendezési – pl. megyei, agglomerációs, országos – koncepciók, tervek készítésében való közreműködés, véleményezés;
- Ügyfelek tájékoztatása az őket érintő építési szabályokról, illetve általános konzultáció biztosítása az egyes építési ügyekben;
- Tájékoztató és döntés-előkészítő anyagok készítése, konzultációja az önkormányzatot érintő fejlesztési koncepciók, beruházások ügyében;
- A jelentősebb magán beruházások, és a hozzájuk kapcsolódó, szükséges TSZT és HÉSZ módosítás megalapozására, a beruházó által készíttetett telepítési tanulmányterv véleményezése az önkormányzati szempontok érvényesítésével;
- Lakossági fórumok szervezése;
- Az Érdi Építészeti Nívódíj kiírásához kapcsolódó feladatot a csoport a 2018. évben is elvégezte, a felhívásra két pályázat érkezett, bírálatot követően egy díj a Közgyűlés november 29-i ülésén átadásra került;
- A helyi védett épületek felújítására vonatkozó – első alkalommal kiírt - pályázat szerinti Támogatási Szerződésben megítélt támogatást (Alsó u. 93.) az ingatlantulajdonos az épület utólagos alapozására, vízszigetelésére végül nem kívánta igénybe venni. Az épület általános rossz állapotára hivatkozva kezdeményezte a helyi védettség megszüntetését.;
- A 2013 ősze óta működő Települési Értéktár Bizottság munkáját, üléseit is szervezik, ellátják az ülésekkel, és a beszámolókkal kapcsolatos az adminisztrációs feladatokat. A Bizottság SZMSZ-éhez igazodó, kialakult gyakorlat szerint a Bizottság évente kétszer tart ülést. Ezzel összefüggésben szoros munkakapcsolatot ápolnak a civil szerveződésű Érdi Hungarikum Klubbal;
- Az év végéig elkészül az un. „Érdi kártya” ajándéktárgy, mely Mosonyi Kiss Gusztáv grafikáival díszített, a település értékeit bemutató, ismertető füzetekkel ellátott igényes kivitelű játékkártya;
- Hosszas egyeztetést követően, a MÁV-val létrejött megállapodás nyomán lehetőség lesz az Érd Alsó vasútállomás használaton kívüli citylight berendezéseinek hasznosításával az un. perongaléria kialakítására. A kiállítandó tartalom a tervek szerint időszakosan cserélődik, első lépésben Körmendy Zizi fotói kerülnek a berendezésekbe.
VÁROSRENDÉSZETI CSOPORT
A csoport létszáma, feladatiban történt változások
A Városrendészeti Csoport feladataiban, így létszámát tekintve is ez év júliusában változás következett be:
A közterület-használati engedélyek kiadásához köthető munkakör átkerült a Városüzemeltetési és Városfejlesztési Irodához.
Két ügyintéző látja el a közterület-felügyelői intézkedések és más, a csoport tevékenységéhez köthető feladatok ügyintézését, kiemelten a helyszíni bírságok feldolgozásához illetve a közigazgatási hatósági eljárásokhoz valamint gépkocsi elszállításhoz köthető adminisztratív feladatokat.
Bár október hónaptól egy fő közterület-felügyelő távozott a csoport állományából, hosszú ideje a 2018-as év az első, amikor minden státusz feltöltésre került, nevezetesen: 1 fő csoportvezető; 2 fő ügyintéző; 13 fő közterület-felügyelő; 4 fő mezőőr; 8 fő porta-szolgálat; 4 fő diszpécser; 1 fő gyepmester.
A tényleges ügyiratforgalom, a 2018. évi tevékenység áttekintése
Ügyiratforgalom:
Főszám: 1.347 db, alszám: 2.283 db, összesen 3.624 db iktatott ügyirat. Ebből elintézett: 3.381 db; folyamatban: 243 db ügy.
Az ügyiratok bontása főbb tárgykörönként:
Ügy megnevezése |
Főszám |
Alszám |
Közigazgatási bírságok |
17 |
24 |
Közigazgatási helyszíni bírságok |
297 |
384 |
Szabálysértési helyszíni bírságok |
628 |
693 |
Feljelentések |
296 |
97 |
Végrehajtásra átadva |
31 |
156 |
Megbízási szerződések |
3 |
113 |
Közérdekű kérelmek, panaszok |
36 |
596 |
Vállalkozási szerződések |
3 |
0 |
Tájékoztatás, adatszolgáltatás |
23 |
182 |
Felszólítás gazos ingatlan, közterület |
2 |
9 |
Gépkocsi elszállítás |
11 |
29 |
2018. évben kiszabott bírságok, feljelentések:
Megnevezés darabszám Összeg Ft Befizetve Ft
Közigazgatási bírság 2 380.000,- határozat nem végleges
Közigazgatási helyszíni bírság 225 4.280.000,- 3.695.000,-
Helyszíni bírság (Szabs.tv. alapján) 96 1.310.000,- nincs adat
Gépjárművezető távollétében 421 6.410.000,- nincs adat
kiszabott helyszíni bírság (Szabs.tv. alapján)
(A szabálysértési törvény alapján kiszabott helyszíni bírságok az állam bevételét képezik.)
A 2012. évi II. törvény 99/A. §-a szerint kérelemre illetve hivatalból történt döntés felülvizsgálati eljárás során 16 db helyszíni bírság vagy a gépjárművezető távollétében kirótt helyszíni bírság került felülvizsgálatra. Hat alkalommal helytelen jogszabályi hivatkozás, tartalmi vagy formai hiányosság miatt volt jogsértő, emiatt kellett a döntést visszavonni. Tíz esetben a felügyelői intézkedés megalapozott és jogszerű volt.
A meg nem fizetett bírságok esetében 235 ügy feljelentéssel továbbításra került az elkövető vagy üzembentartó lakhelye szerinti szabálysértési hatósághoz.
Közigazgatási helyszíni bírság esetében 31 alkalommal 535.000,-Ft értékben rendeltek el végrehajtást a NAV felé. Felszólításuknak köszönhetően 7 ügyből 115.000,-Ft már befizetésre került. A kormányhivatalnak összesen 23 db, 315.000,-Ft értékű meg nem fizetett helyszíni bírságot továbbítottak végrehajtási eljárás elrendelése céljából.
A csoport egyik feladata a közterületen engedély nélkül tárolt illetve üzemképtelen gépjárművek elszállítása. Észleléseik és lakossági bejelentés alapján közel 126 gépjárműből 107 gépjármű felszólításra illetve bírságolást követően került eltávolításra a közterületről. Kilenc gépjárművet elszállítással illetve átszállítással távolítottak el. Az elszállított, letárolt gépjárművek közül a végrehajtó elszállított a telephelyről 1 db gépkocsit, kettő gépjárművet a végrehajtó többszöri felszólítás ellenére még nem szállított el. A hat hónap tárolási idő leteltével öt gépjármű értékbecslése megtörtént, mely alapján – a forgalomból történő kivonást követően „egy csomagban” bontóba kerülnek. Egy gépjármű hat hónapos tárolási ideje még nem járt le.
A Városrendészeti Csoport rendszeresen együttműködik a Hivatal más szervezeti egységeivel. Ezek leginkább a közösen végzett helyszínelési, hatósági és egyéb ellenőrzési feladatok ellátásában nyilvánulnak meg. Ezek közül kiemelem:
Ebben az évben hét alkalommal volt közös ellenőrzés a rendőrséggel, NAV-val, más hatóságokkal.
Két alkalommal volt a rendőrökkel közös intézkedés-taktikai tréning.
Rendőri intézkedés során a közterület-felügyelők nyolcvannégy esetben segítőként működtek közre.
Tizenegy alkalommal sikerült körözött személyt a rendőrségre előállítani.
Két alkalommal volt közös gyakorlat a katasztrófavédelemmel.
Két ízben biztosították tűzeset kapcsán a helyszínt, a katasztrófavédelem kiérkezéséig.
Vízelöntésnél, erős viharok alkalmával kilencszer vettek részt a homokzsák igények felmérésében illetve kiszállításában.
Katasztrófahelyzet, viharkár, útbeszakadás, csőtörés helyszíni biztosításában tizennégy ízben vettek részt tevékenyen.
Egy ízben mentettek ki személyt égő házból.
Hatvanegy alkalommal biztosították az Adócsoport, a Lakosságszolgálati Iroda intézkedéseit.
Kilencszer közreműködtek a Lakosságszolgálati Iroda által szervezett éjszakai, hétvégi hatósági ellenőrzéseiben.
Rendszeres az együttműködés a mezőőri szolgálat és a közterület-felügyelők között a gyümölcslopások, fatolvajlás, illegális szemetelés megelőzése érdekében.
Kiemelt feladat a megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó tehergépjárművek, különleges gépjárművek behajtási engedélyeinek ellenőrzése, és a szükséges intézkedések megtétele. A kiszabott közigazgatási helyszíni bírságok közel 40%-át ezek az ügyek teszik ki.
Az illegális hulladék elhelyezés, szemetelés tekintetében több mint 70 alkalommal intézkedtek a közterület-felügyelők.
A helyszíni intézkedés során a felügyelők konzekvensen és kellő szigorral lépnek fel. Összesen 27 olyan eset volt, amikor helyszíni bírságot alkalmaztak, majd azt követően a hulladékot is összeszedették az elkövetőkkel. 21 esetben a figyelmeztetés is elég volt a hulladék összeszedéséhez és a helyszínről történő eltávolításához.
E a feladatban ki kell emelni az ÉTH átlagon felüli együttműködő készségét is.
Ebben az évben négy alkalommal kerültek felmérésre az Érd közigazgatási határain belül elhelyezett hirdetőtáblák, reklámhordozók, plakátok.
Tanítási napokon a város területén található, forgalmas helyen elhelyezkedő iskolák biztonságos megközelítésének (gyalogátkelőhelyek) érdekében a közterület-felügyelők 07.15-08.00 óra közötti időszakban biztosítják a gyalogátkelő helyeken történő biztonságos áthaladást.
A rendőrséggel közös járőrözés érdekében az Érdi Rendőrkapitányság minden műszakban biztosít a felügyelői járőr mellé szabadidős rendőrt.
A közterület-felügyelők – az előző évekhez hasonlóan – részt vesznek a közterületi városi rendezvények, és sport rendezvények helyszíni biztosításában. Ezen rendezvények biztosítását a csoport rendes munkaidőben illetve túlmunka elrendelése mellett oldotta meg. A rendezvények biztosítása céljából elrendelt túlmunka 12 fő bevonásával 1.112 óra volt, ami egy főre vetítve közel 93 órát jelent.
Mezőőri szolgálat
A mezőőri szolgálat feladatellátása során ebben az évben
- 52 főt szóban figyelmeztetett,
- 15 főt tetten értek gyümölcs lopáson,
- 15 alkalommal kértek rendőri intézkedést,
- 8 alkalommal értek tetten illegális hulladékot lerakó személyeket, és ott a helyszínen kötelezték annak visszarakására és a terület elhagyására,
- a területről 32 jogellenesen ott tartózkodó személyt kísértek ki,
- ez év áprilisában 500.000,- Ft értékű fa ellopását akadályozták meg tettenéréssel. A rendőrségre történő előállítás megtörtént, a büntető ügy jelenleg is folyamatban van.
Seregélyriasztásra, róka és kártevő gyérítésre 200 darab/ fő lőszer került felhasználásra.
A mezőőri szolgálat folyamatos kapcsolatot tart fenn a helyi gazdákkal. Kiemelten kezeli a lopások számának és az illegálisan lerakott hulladék visszaszorítását.
Gyepmesteri szolgálat
A szolgálat napi átlagban 5-7 bejelentést kap, melynek 12-15%-a pontatlannak bizonyul. Érd közigazgatási területén befogásra került 529 kutya, ebből 230 db a telepre lett kiszállítva, 290 kutyáért – azok beazonosítását követően a gazdájuk eljött illetve az ebet hazaszállították. A befogott állatokat és a tetemeket a gyepmester a Sirius Állat és Természetvédelmi Alapítvány által üzemeltetett telephelyre szállítja be.
Az ATEV által 12.100 kg állati tetem került elszállításra, melynek 44%-a a közterületekről, 56 %-a pedig a karanténban elpusztult, leoltott (elaltatott), valamint a lakosságtól begyűjtött tetemekből származik.
A gyepmester napi szinten együttműködik a Lakosságszolgálati Iroda állatvédelemmel kapcsolatos ügyekért felelős ügyintézőjével, a rendőrség és polgárőrség képviselőivel is.
Ez év októberéig hétvégeken, ünnepnapokon a gyepmester illetve az őt helyettesítő közterület-felügyelő a gyepmesteri gépjárművel a Sirius alapítvánnyal együttműködésben vett részt a feladat ellátásban. Az ezt követő időszakban ezt a feladatot a Sirius alapítvány végzi.
A városi térfigyelő rendszer diszpécser szolgálata a rendszer átvételét követően hivatalosan is megkezdte tevékenységét.
VÉDELMI REFERENS
A védelmi igazgatási feladatok közvetlenül a polgármester és a jegyző feladat- és hatáskörébe tartoznak, melyek tervezését és végrehajtásuk szervezését, koordinálását a védelmi referens a kijelölt közbiztonsági referenssel együttműködve végzi. Egyes védelmi feladatok végrehajtására a polgármesteri hivatalnál és önkormányzati intézményeknél munkacsoportok kerültek kijelölésre. Az önkormányzat együttműködése a helyi védelmi bizottsággal és katasztrófavédelmi kirendeltséggel, valamint a védekezésben közreműködő rendvédelmi szervekkel és egyéb szervezetekkel biztosított.
A honvédelmi kötelezettségekkel összefüggő közigazgatási feladatok végrehajtása elrendelésük esetén biztosított. A beszámolási időszakban új honvédelmi feladat nem jelentkezett.
Érd katasztrófa védelmi besorolása felülvizsgálatra került és mivel újabb veszélyforrások nem keletkeztek, a besorolás változatlanul II. fokozat maradt. Előírásoknak megfelelően rendelkezünk Települési Veszély-elhárítási Tervvel, Vízkár elhárítási tervvel, Lakosság riasztási tervvel és szükség esetén 500 fős polgári védelmi szervezet létrehozására vonatkozó megalakítási tervvel. Az egyes veszélyhelyzetekre külön-külön kidolgozott intézkedési tervekkel rendelkezünk. Árvízvédelemi intézkedésre nem volt szükség, azonban a nyári hónapokban hirtelen lehulló nagymennyiségű csapadék miatt belvízvédelmi intézkedések kiadására került sor, melynek keretében mintegy 4 000 homokzsákot biztosítottunk a lakosság részére.
Az Érdi Sport Arénában ez évben is kiürítési gyakorlat és rendvédelmi bemutató végrehajtására került sor, melyen mintegy 1600 fiatal vett részt. A nagyobb létszámú városi rendezvények katasztrófavédelmi biztosítására kiemelt figyelmet fordítottunk, ezeken rendkívüli események nem történtek. Október 11-én a Túr utcai általános iskolát gázszivárgás miatti robbanásveszély miatt rendben kiürítették a veszély elhárításáig. A védelmi feladatok végrehajtásában szükség és igény szerint együttműködtünk a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Érd Katasztrófavédelmi Kirendeltséggel, a Pest Megyei Kormányhivatal Érdi Járás Helyi Védelmi Bizottságával, az Érdi Rendőrkapitánysággal, az Érdi Tankerülettel, Érd Városi Polgárőrséggel, az Érdi Közterület-fenntartó Intézménnyel, az Érd Városfejlesztési és Szolgáltató Kft-vel, az Érd és Térsége Vízközmű Kft-vel, a helyi sajtóval. A Közgyűlés Közrendvédelmi Bizottsága a legfontosabb védelmi igazgatási feladatokat rendszeresen megtárgyalta. Érd Hivatásos Tűzoltóság működését 2 millió forinttal támogatta a Közgyűlés.
A Polgármesteri Hivatal biztonsági és vagyonvédelmét 7 fős biztonsági és porta szolgálat látja el. A vagyonvédelmet segíti a Hivatal és a Polgárok Háza folyamatos megfigyelését szolgáló 10 db-os kamerarendszer, továbbá a Szepes Gyula Művelő Művelődési Központ parkolójában található 4 darabos kamerarendszer is. A Hivatal és a Nyári Napközis Tábor betörés és tűz elleni riasztó rendszereinek távfelügyeletét továbbra is a Preguard Biztonságtechnikai Kft látja el.
Az új térfigyelő kamerarendszer kiépítése megtörtént és 118 helyszínen 143 db kamera, ebből 41 db rendszámfelismerő kamera működik. Adatátvitelt a DIGI KFT biztosítja 5000 FT/kamera/hó + ÁFA áron. A jótállási idő 20 hónap, amely a karbantartást is tartalmazza. A tréfigyelő kamerarendszer működését a térfelügyeleti központban 4 fős diszpécser szolgálat felügyeli napi 24 órában.
Tűz-és munkavédelmi feladatokat a hivatalnál és az önkormányzati intézményeknél 2011. óta a Raducz-Mix Tűz-és munkavédelmi Kft látja el a szabályoknak megfelelően. Intézményeinkben tűzeset nem volt, minden dolgozó részesült tűz-és munkavédelmi oktatásban.
A védelmi igazgatás 2018. évi költségvetési kerete változatlanul 5 millió forint volt, amelyből felhasználásra került 1 598 922 Ft. A beszerzések a védelmi raktár azonnal igénybe vehető készleteinek bővítését és a veszélyhelyzeti fogyó készlet pótlását szolgálták.
A védelmi igazgatásban 231 db ügyirat keletkezett, melyek ügyintézése megfelelő volt.
Személyzeti Csoport
A 2 fővel működő Személyzeti Csoport ellátta a Hivatal köztisztviselőinek, munkavállalóinak, Érd Megyei Jogú Város Intézményei intézményvezetőinek, és a közcélú foglalkoztatottak személyzeti/munkaügyi vonatkozású ügyeinek intézését az alábbiak szerint:
- Közszolgálati jogviszony létesítésével, megszüntetésével kapcsolatos feladatok (kinevezések, kinevezés módosítások, jogviszony megszüntetések, áthelyezések) ellátása,
- Közcélú foglalkoztatásban részt vevők (Érd Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalban hosszú időtartamú (napi 8 órás) közcélú foglalkoztatásban résztvevők) munkaviszony létesítésével, megszüntetésével kapcsolatos feladatok (munkaszerződések, munkaviszony megszüntetések) ellátása,
- Közreműködés a Pest Megyei Kormányhivatal Érdi Járási Hivatal Járási Munkaügyi Kirendeltsége által a közcélú foglalkoztatásba intézményi szinten bevonandó leendő munkavállalók foglalkoztatásához szükséges önrész biztosításában,
- A köztisztviselők éves továbbképzési tervének összesítése, a Hivatal éves továbbképzési tervének továbbítása a Nemzeti Közszolgálati Egyetem részére, a sikeres vizsgát igazoló tanúsítványok összegyűjtése és lefűzése,
- A teljesítménykövetelmények, éves teljesítményértékelések iratainak hivatalon belüli bekérése, a TÉR rendszer támogatói működtetése, karbantartása,
- A minősítések elkészítésével kapcsolatos intézkedések,
- Köztisztviselői vagyonnyilatkozatokkal kapcsolatos feladatok ellátása a 2007. évi CLII. törvény alapján,
- A választható béren kívüli juttatások igénylésének nyilvántartása, felhasználásnak nyomon követése a Cafetéria Szabályzat alapján
- Szabadság vezetése a Polgármesteri Hivatal egészére kiterjedően.
Az eddigi évekhez hasonlóan a Nemzeti Közfoglalkoztatási Program keretében a települési önkormányzatok továbbra is részesülhetnek a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó állami támogatásból.
A foglalkoztatás időtartama 12 hónapra (2018. 03. 19. – 2018.06.30, valamint 2018. 07. 16.-2019. 02. 28.) tervezhető, és napi 8 órás munkaidőben történik. A kérelemmel összefüggő tennivalók és eljárások tekintetében az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény szabályai szerint kell eljárni. A kérelem támogatásáról a járási hivatal mérlegelési jogkörben dönt.
A kérelem pozitív elbírálását követően a kérelmezővel a járási hivatal hatósági szerződést köt, melyben részletesen rögzítésre kerülnek a támogatással kapcsolatos jogok és kötelezettségek, a támogatás elszámolására vonatkozó szabályok. A foglalkoztatást csak a hatósági szerződés megkötését követően, a hatósági szerződésben rögzített időponttól lehet megkezdeni, a foglalkoztatottakat a járási hivatal közvetíti ki a közfoglalkoztatóhoz.
2018 évben 4 fő (3 fő adminisztrátor, 1 fő fizikai alkalmazott) közfoglalkoztatott dolgozott a Polgármesteri Hivatalban.
2018. évben a Hivatal kötelező szakmai gyakorlat letöltésére 7 főnek biztosított lehetőséget.
2018. évben jelentős feladat volt a nagymértékű fluktuáció miatt (2018. november 15. napjáig jogviszonyt/munkaviszonyt létesítők száma: 26 fő, illetve jogviszonyt/munkaviszonyt megszüntetők száma: 22 fő) a kollégák be-és kiléptetése, pályázatok kiírása, pályázók meghallgatása.
Az ügyiratforgalom 2018. november 15. napjáig: főszám: 268 db, alszám: 662 összesen: 930.
BELSŐ ELLENŐRZÉSI CSOPORT
A Polgármesteri Hivatalban a Jegyzőnek közvetlenül alárendelt szervezeti egységként működött a Belső Ellenőrzési Csoport.
A belső ellenőrök feladatköri és szervezeti (funkcionális) függetlensége biztosított volt. A munkájuk tervezésében, az ellenőrzési program összeállításában és végrehajtásában, a módszerek kiválasztásában önállóan jártak el. A belső ellenőrzést végzők betartották a belső ellenőrzési alapszabályban és a rájuk vonatkozó szakmai etikai kódexben foglaltakat. Minden végrehajtott ellenőrzés esetében befolyástól mentesen állították össze a megállapításokat és javaslatokat tartalmazó jelentéseiket. Az ellenőrzések nyilvántartását az előírt tartalommal, elektronikusan vezették. Nyilvántartották és nyomon követték a belső ellenőrzések alapján megtett intézkedéseket.
A Belső ellenőrzési csoport engedélyezett létszáma három fő, amelyből egy fő feladata az önkormányzat irányítása alá tartozó intézmények belső ellenőrzésének ellátása. Az intézmények belső ellenőrzését ellátó belső ellenőr 2018. június 22-től akadályoztatva volt a munkavégzésben. Az intézményi belső ellenőri munkakör betöltésére három alkalommal pályázat kiírására került sor. A beszámolási időszakban a munkakör határozott idejű betöltésére nem volt a pályázat kiírásának megfelelő pályázó. A Polgármesteri Hivatal, valamint az önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési szervek kockázatelemzéssel alátámasztott 2018. évi belső ellenőrzési terveit a Közgyűlés a 332/2017. (XII.21.) számú határozatában hagyta jóvá. A Polgármesteri Hivatal és az ellátott intézmények belső ellenőrzési terveinek módosítását a Közgyűlés a 2018. november 29-i ülésén fogadta el.
A Belső ellenőrzési csoport 2018. évi ellenőrzési tevékenysége kiterjedt:
- a Polgármesteri Hivatalra,
- az önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési intézményekre,
- az önkormányzat 100 %-os tulajdonában lévő gazdasági társaságokra.
Az Érdi Közterület-fenntartó Intézménynél a két tervezett belső ellenőrzés került lebonyolításra, rendkívüli (soron kívüli) ellenőrzés és tanácsadás nem volt.
Az Intézményi Gondnokságnál egy tervezett belső ellenőrzés mellett, rendkívüli (soron kívüli) ellenőrzésre egy alkalommal került sor, tanácsadás nem volt.
A Szociális Gondozó Központban az egy tervezett belső ellenőrzés mellett, tanácsadásra és rendkívüli (soron kívüli) ellenőrzésre nem került sor.
A Polgármesteri Hivatalnál tizenkilenc tervezett belső ellenőrzési feladat és egy soron kívüli ellenőrzés került végrehajtásra. Ebből két ellenőrzés az önkormányzat 100 %-os tulajdonában lévő gazdasági társaságok, hat ellenőrzés az önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési intézmények, tizenkét ellenőrzés a Polgármesteri Hivatal tevékenységeire vonatkozott.
A bizonyosságot adó belső ellenőrzési tevékenység ellátása mellett tanácsadói tevékenység ellátására nem kaptak a belső ellenőrök megbízást.
A Belső ellenőrzési csoport összesen huszonhárom tervezett és két soron kívüli ellenőrzést folytatott le, tanácsadói tevékenységet nem végzett. A feladatok végrehajtásához külső szakértő bevonására nem került sor.
Az éves ellenőrzési jelentéseket, valamint az önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési szervek éves ellenőrzési jelentései alapján készített éves összefoglaló jelentést a zárszámadási rendelettervezettel egyidejűleg a Polgármester a Közgyűlés elé terjeszti, amelyben a belső ellenőrzési tevékenység részletesen bemutatásra kerül.
MINŐSÉGIRÁNYÍTÁSI VEZETŐ
A Polgármesteri Hivatalban a jegyzői törzskar részeként működik a minőségirányítás. Egy fő teljes munkaidős minőségirányítási vezető látja el a minőségirányítási rendszer működtetését, a belső szabályzatok, utasítások (polgármesteri, jegyzői, együttes 2018-ban 9 db) elkészítését, módosítását, nyilvántartását, aktualizálását és betartásának folyamatos ellenőrzését, valamint a jogszabályfigyelést (2018-ban eddig 19 db tájékoztató készült a vezetők részére), az önkormányzati rendeletek felsőbb szintű jogszabályokkal való összhangja érdekében.
A minőségirányítási rendszer működtetése kapcsán megtörtént az új beszállítók minősítése, lezajlott az ügyfél és képviselői elégedettség mérés Április hónap folyamán megtörtént a belső audit, meghatározásra kerültek a 2018. évi minőségprogram céljai, felülvizsgálatra és jelentős módosításra került a Minőségirányítási Kézikönyv, - mivel ez évben át kellett térnünk az ISO 9001:2015 számú nemzetközi szabványra-, melyet külső szakértő bevonása nélkül, magunk készítettünk el. Június hónapban sor került a 3. tanúsítási ciklusban az 2. éves felügyeleti auditra. A külső auditorok az auditjelentésben megállapították: A megvizsgált szolgáltatási folyamatok megfelelően működnek, az ügyintézőknél megtalálhatóak a folyamatokat szabályozó dokumentumok, a kapcsolódó jogszabályok, a rendeletek elérhetőek, azokat alkalmazzák munkájuk során. Az auditon eltérést nem tártak fel. Egy fejlesztési javaslatot fogalmaztak meg, az ügyfélszolgálaton történő egyidejű ügyfélszám meghatározásával kapcsolatban. Megállapításuk szerint: A Hivatal munkatársai láthatóan jól felkészültek, alkalmazzák a rendszert, így a Tanúsítvány fenntartása javasolt újabb 1 évre.
2018-ban az illetékes Minisztérium által közzétett államháztartási belső kontroll standardok és a módszertani útmutatóban foglaltak alapján egy jelentősen megújított szabályzat került kidolgozásra, összefoglalóan „Belső kontroll kézikönyv” elnevezéssel, amely szabályozza a belső kontroll rendszer működésének elemeit, a szervezeti integritást sértő események kezelését, az integrált kockázatkezelési rendszer működtetését, - melynek szervezeti felelőse a minőségirányítási vezető-, és a belső törvényességi ellenőrzés eljárásrendjét.
A fentieken kívül a minőségirányítási vezető feladata az Állami Számvevőszék részére teljesíteni a Polgármesteri Hivatal évenkénti Integritás felmérés jelentését, valamint a Miniszterelnökség részére az Országos Statisztikai Adatgyűjtési Program részeként félévenként esedékes hatósági statisztikát az államigazgatási és önkormányzati hatósági ügyek vonatkozásában.
JEGYZŐI TITKÁRSÁG
A Jegyzői Titkárságon egy fő látja el a következő feladatokat: a Jegyző részére érkező küldemények, ügyiratok bontása, rendszerezése, nyilvántartásba vétele, továbbítása; a Jegyző által szignált anyagok továbbítása, jegyzői fogadóóra megszervezése, ügyfelek informálása, panaszkezelő rendszer és elektronikus szerződés-nyilvántartási rendszer kezelése.
POLGÁRMESTERI KABINET és a POLGÁRMESTERI TITKÁRSÁG
Polgármesteri Kabinet: a polgármester várospolitikai elképzelései megvalósításának közvetlen segítése, várospolitikai stratégiai tervezés, elemzés, a döntés előkészítésben való részvétel, a döntésekkel kapcsolatos politikai egyeztetések megszervezése, a Közgyűlés bizottságaival, társadalmi szervezetekkel való munkakapcsolat, a sajtóval való kapcsolattartás, a közvélemény tájékoztatása, az Érdi Ifjúsági Önkormányzattal kapcsolatos koordináció.
Polgármesteri Titkárság: a Polgármester, és az alpolgármesterek részére érkező küldemények, ügyiratok bontása, rendszerezése, nyilvántartásba vétele, továbbítása; Polgármester által szignált anyagok továbbítása, polgármesteri fogadóóra megszervezése.
***
A beszámoló - hasonlóan az előző évekhez - megkísérel teljes képet adni a Polgármesteri Hivatal, mint Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése által alapított közigazgatási, költségvetési szerv sokrétű, és szerteágazó tevékenységeiről. A hivatal 2018-ban is igyekezett a rendszerszerű működésből adódó követelményeknek, és az új kihívásoknak megfelelni.
Kérem a T. Közgyűlést a Polgármesteri Hivatal 2018. évi tevékenységéről szóló beszámoló elfogadására!
Érd, 2018. december 14.
Mecsériné dr. Szilágyi Erzsébet
Előkészítette: Polgármesteri Hivatal szervezeti egységei
HATÁROZATI JAVASLAT
Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése a Polgármesteri Hivatal 2018. évi tevékenységéről szóló beszámolót elfogadja.
Szavazás módja: nyílt szavazás, egyszerű többség szükséges.