Tisztelt Közgyűlés! 

A Kormány 2015. július 3. napján együttműködési megállapodást kötött Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatával. Az együttműködési megállapodás végrehajtásával összefüggő feladatokról szóló 1504/2015. (VII. 23.) Korm. határozat (továbbiakban: fejlesztési határozat) 2. b) pontja felhívja a nemzetgazdasági minisztert, hogy Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatával együttműködve vizsgálja meg:

 „bb) a Velencei úton tervezett szabadidőközpont- és szállásfejlesztés megvalósításának feltételrendszerét, és ez alapján tegyen javaslatot a beruházások ütemezett megvalósításának támogatására.”

A Modern Városok Program keretében az érintett fejlesztési területen a jelenleg is működő Érd Aréna sportcélú hasznosítását további sportágak és létesítmények fogják erősíteni. A kiszolgáló komplex fejlesztési beruházás a város helyi iparűzési és idegenforgalmi bevételeit is növelheti, újabb munkahelyeket létrehozva helyben.

A projektet ütemezetten kívánja végrehajtani Érd MJV Önkormányzata.

Az I. ütem feladatai között ingatlanszerzés, infrastruktúra kialakítása (pl. útépítés, ivóvíz-ellátási kapacitás fejlesztése, a sportlétesítmények-, és szálláshely kialakítása szerepel. A 18778/4-es számú ingatlanon a meglévő Érd Aréna mellett TAO és magán forrásokból a későbbiek folyamán megépül egy kézilabda edzőcsarnok, továbbá egy jégcsarnok. A pillanatnyi közmű-állapotfelmérések eredményeképpen bebizonyosodott, hogy a meglévő hálózat képtelen ellátni az újabb építmények igényeit, emiatt azonnali megoldásra van szükség a vízhálózat, szennyvízhálózat, tűzivíz és elektromos hálózat kapacitásának bővítésére. A nyomásfokozó létesítmény a Képviselő utcai önkormányzati ingatlanon valósul meg (24796 hrsz.), aminek köszönhetően könnyebben elérhető és biztosíthatóvá válik a többletigény.

A II. ütemben a fejlesztési területen kifejezetten sportcélú szállás és sport rehabilitációs intézmény kerülhet elhelyezésre magánberuházásként. Jelenleg a város területén nincs olyan szálláshely, ahol a versenyeken részt vevők közül egy sportcsapat és stábja (30-50 fő) egyszerre, egy helyen megszállhatna. Az egyre növekvő számú sportesemények kapcsán a résztvevők számára helyben szükséges biztosítani a szálláslehetőséget, amelynek infrastrukturális alapjait kell megteremteni.

A kormányhatározatok alapján a projekt teljes forráskerete bruttó 2 681 854 814,- Ft.

Mindezek alapján Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata az Érdi Városfejlesztési Kft-vel együttműködve az előzetes kormányzati és tervezői egyeztetéseknek megfelelően elkészítette a projektekre vonatkozó egységes beruházási célokmányt.

 

Kérem a Tisztelt Közgyűlést, hogy az előterjesztést tárgyalja meg, és döntsön a beruházási célokmány elfogadásáról! 

Érd, 2018. április 20. 

T. Mészáros András

 

 

HATÁROZATI JAVASLAT 

Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése a „Szabadidőközpont- és szálláshelyek létrehozása a Velencei úton” című projekt megvalósításáról szóló, a jelen határozat mellékletét képező beruházási célokmányt elfogadja. 

Határidő: azonnal

Felelős: T. Mészáros András polgármester 

Szavazás módja: nyílt szavazás, egyszerű többség szükséges


Melléklet a Közgyűlés __/2018. (IV. 26.) határozatához

CÉLOKMÁNY 

1. A beruházó neve és címe:

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata

2030 Érd, Alsó u. 1-3.

2. A beruházás megnevezése, jellege:

Az Érd Megyei Jogú Város „Szabadidőközpont- és szálláshelyek létrehozása a Velencei úton” című projekt megvalósítása a Modern Városok Program keretében

3. A beruházás célja és szükségességének indoklása:

A Modern Városok Program keretében az érintett fejlesztési területen a jelenleg is működő Érd Aréna sportcélú hasznosítását további sportágak és létesítmények fogják erősíteni. A kiszolgáló komplex fejlesztési beruházással a város helyi iparűzési és idegenforgalmi bevételeit is növelheti, újabb helyi munkahelyeket létrehozva.

A 18778/4-es számú ingatlanon a meglévő Érd Aréna mellett TAO és magán forrásokból megépülhet egy kézilabda edzőcsarnok, továbbá egy jégcsarnok. A pillanatnyi közmű-állapotfelmérések eredményeképpen bebizonyosodott, hogy a meglévő hálózat képtelen ellátni az újabb építmények igényeit, ennek okán azonnali megoldásra van szükség a vízhálózat, szennyvízhálózat, tűzivíz és elektromos hálózat kapacitásának bővítésére. A nyomásfokozó létesítmény a Képviselő utcai önkormányzati ingatlanokon valósulhatna meg, ahonnan könnyebben elérhető és biztosítható a többletigény (pontos hrsz. kijelölés alatt).

A fejlesztési területen kifejezetten sportcélú szállás és sport rehabilitációs intézmény kerülhet elhelyezésre magánberuházásként. Jelenleg a város területén nincs olyan szálláshely, ahol a versenyeken részt vevők közül egy sportcsapat és stábja (30-50 fő) egyszerre, egy helyen megszállhatna. Az egyre növekvő számú sportesemények kapcsán a résztvevők számára helyben szükséges biztosítani a szálláslehetőséget.

4. A beruházás helye és a beruházással érintett ingatlan HÉSZ szerinti besorolása:

A 18778/4 hrsz. ingatlanon történő beruházásokhoz kapcsolódó, közműfejlesztésekkel érintett ingatlanok pontos meghatározása folyamatos (a tervezési dokumentációk szerint)

5. A beruházás érintett ingatlanon belüli területi igénye (m2), a beruházás műszaki leírása, és a választott műszaki megoldások indoklása:

A jelenleg ismert közmű-állapot felmérések azt támasztják alá, hogy a meglévő hálózat nem tudja ellátni az újabb építmények igényeit, ezért van szükség a közmű hálózat kapacitásának növelésére.

A nyomásfokozó létesítmény a Képviselő utcai önkormányzati ingatlanon valósul meg (24796 hrsz.), mivel így könnyebben elérhető és biztosítható a többletigény.

Területigény, műszaki leírás és választott műszaki megoldások meghatározása az engedélyes tervek elkészültével lehetségesek.

 

6. A becsült költségek részletes bemutatása:

 

- költségnemenkénti bontásban, éves ütemezéssel (ideértve legalább az előkészítési költségeket, a kapcsolódó szolgáltatások, árubeszerzések, és építési költségek összegét);

- a költségbecslés módja (tervezői költségvetés, műszaki értékbecslés, előzetes adásvételi megállapodás, stb.)

A Modern Városok Program pénzügyi munkatervében foglaltak szerint 2 681 854 814 Ft összeget fordít a szabadidő központ és szállásfejlesztési projekt megvalósulására. 

1. Közművek fejlesztése (vízhálózat kapacitásfejlesztés, nyomásfokozó, tűzivíz biztosítása; szennyvízhálózat fejlesztés; magasfeszültségi vezeték kiváltása; elektromos kapacitás biztosítása ; csapadékvíz elvezetés; gázvezeték hálózat fejlesztése)  1 042 ű0 000, –Ft 

2. Megközelítő úthálózathoz ingatlan szerzés, előkészítés 272 600 000,- Ft 

3. Tolmács utca- Velencei út útépítés I. szakasz (Velencei út – Jegyző utca) 973 549 272,- Ft 

4. Tolmács utca –Velencei út útépítés II. szakasz (Jegyző utca 7-es főút) 385 205 542,- Ft 

5. Projekt előkészítés, koncepcióterv 8 000 000,- Ft 

 Projektelem összesen 2 681 854 814,- Ft 

MVP bizottsága által jóváhagyott meghatározott keretösszeg 2 681 854 814,- Ft 

7. A beruházási költségek forrása a forráshelyek megjelölésével:

Modern Városok Program keretében biztosított forrás terhére

1003/2016.(I.13.) Korm. határozat

1504/2015. (VII.23.) Korm. határozat 

MVP Bizottság által jóváhagyott fejlesztési keret 

8. A szállítók kiválasztásának módja, az eljárás megnevezése:

- A közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény (Kbt.)

- „In house” alapján Városfejlesztési Kft. 

9. A megvalósítás jogi feltételei (pl. kisajátítás, telekalakítás stb.):

A tervezett beruházás megvalósítása érdekében ingatlanszerzésre, egyes esetekben kisajátításokra, telekalakítási eljárásokra, vízjogi engedélyezésre, valamint szolgalmi jogi kérdések rendezésére van szükség. Emellett a fejlesztési területen telekalakítási eljárást követően várhatóan módosítani szükséges az érintett ingatlanokra vonatkozó Helyi építési Szabályzat és Szabályozási terv hatályos részeit.

10. A beruházáshoz szükséges megalapozó tanulmányok, tervek, előzetes megállapodások, stb. felsorolása, külön feltüntetve az előkészítéshez szükséges feladatokat és az előkészítés költségeit:

- Beépítési koncepcióterv – bruttó 8.000. 000,- Ft

- a vízhálózat kapacitásfejlesztés, nyomásfokozó, tűzivíz biztosításáról szóló engedélyezési tervek –

- Szennyvízhálózat fejlesztés tervezés

11. Alapközművek helyzete, a beruházás

várható hatása az infrastruktúra terhelésére:

A jelenleg ismert közmű-állapot felmérések alapján a meglévő hálózat nem tudja ellátni az újabb építmények igényeit, ezért van szükség a vízhálózat, tűzivíz, szennyvíz és elektromos hálózat kapacitásának növelésére, melyek műszaki tartalmát a tervezés során határozzák meg.

A nyomásfokozó létesítmény a Képviselő utcai önkormányzati ingatlanon valósul meg (24796 hrsz.), mivel így könnyebben elérhető és biztosítható a többletigény.

A terhelés mértékére vonatkozó kapacitásadatok az engedélyes tervek elkészültével állapíthatóak meg.

12. Tulajdonos, üzemeltető vagyonkezelő (vagy a kiválasztás módjának) megjelölése:

A megépült közművek az önkormányzat tulajdonát képezik, az üzemeltetést a közművek üzemeltetői látják el.

13. Az üzembe helyezés és a használatbavételi engedély megadásának várható időpontja:

A beruházás befejezésének várható időpontja:

 2019. II. félév 

14. Az üzemeltetés fedezetének megjelölése:

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata

15. A beruházás gazdasági értékelése és megtérülési ideje:

A turisztikai/rekreációs célú hasznosítás hozzájárul a város gazdasági növekedéséhez, új munkahelyeket teremt a kapcsolódó szolgáltatásokkal együtt.A projekt lezárását követően számolható ki.

 

 

Bizottsági véleményezés

Városfejlesztési, Városüzemeltetési és Vagyongazdálkodási Bizottság

2018.04.24.

8 igen szavazattal elfogadásra javasolja.

 

Pénzügyi és Költségvetési Bizottság

2018.04.24.

11 igen szavazattal elfogadásra javasolja.