Tisztelt Bizottság!
Az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény 31.§-a szerint a község, a város és a főváros kerületeinek önkormányzata (a továbbiakban: települési önkormányzat) ötévente öt évre szóló helyi esélyegyenlőségi programot fogad el.
A helyi esélyegyenlőségi programban helyzetelemzést kell készíteni a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok - különös tekintettel a nők, a mélyszegénységben élők, romák, a fogyatékkal élő személyek, valamint a gyermekek és idősek csoportjára - oktatási, lakhatási, foglalkoztatási, egészségügyi és szociális helyzetéről, illetve a helyzetelemzésen alapuló intézkedési tervben meg kell határozni a helyzetelemzés során feltárt problémák komplex kezelése érdekében szükséges intézkedéseket. A helyzetelemzés és az intézkedési terv elfogadása során figyelembe kell venni a települési kisebbségi önkormányzatok véleményét. A helyi esélyegyenlőségi programot az e törvény és a felhatalmazása alapján kiadott kormányrendeletben meghatározott szempontok és eljárásrend, valamint azok figyelembevételével a társadalmi felzárkózásért felelős miniszter által, az általa vezetett minisztérium honlapján közzétett módszertani útmutató alapján kell elkészíteni. A programalkotás során gondoskodni kell a helyi esélyegyenlőségi program és a települési önkormányzat által készítendő egyéb fejlesztési tervek, koncepciók, továbbá a köznevelési esélyegyenlőségi terv, illetve a szakképzési esélyegyenlőségi terv és a településfejlesztési terv antiszegregációs célkitűzéseinek összhangjáról.
A helyi esélyegyenlőségi program időarányos megvalósulását, illetve a helyzet esetleges megváltozását kétévente át kell tekinteni, az áttekintés alapján, szükség esetén a helyi esélyegyenlőségi programot felül kell vizsgálni, illetve a helyzetelemzést és az intézkedési tervet az új helyzetnek megfelelően kell módosítani.
A helyzetelemzés, valamint a program kialakítása során az együttműködő szervezetek esélyegyenlőségi fórum keretében működnek együtt (továbbiakban: fórum), melynek működési rendjét Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Szociális és Egészségügyi Bizottsága 47/2013. (XII.11.) SZEB határozatával fogadta el.
A Szociális és Egészségügyi Bizottság 66/2018 (XII.19.) SZEB határozatával elfogadott, 2019-2023 időszakra szóló esélyegyenlőségi program felülvizsgálata olyan munkaszakaszba érkezett, hogy szükségessé vált a fórum tagjainak összehívása.
A szervezeti átalakulások és a tagok személyében történt változások miatt indokolt a fórum Szervezeti és Működési Szabályzatának módosítása. A módosítást indokolja továbbá az is, hogy hatályon kívül helyezésre került a helyi esélyegyenlőségi program elkészítésének részletes szabályairól szóló 2/2012.(VI.5.) EMMI rendelet és helyébe a Belügyminisztérium által 2021. július 1-jén kiadott Módszertani útmutató lépett, melynek célja az egységes elvek és szempontok érvényesülésének betartása.
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a 238/2013. (X.31.) határozatával módosította a 223/2010. (VI. 24.) határozatát, így a helyi esélyegyenlőségi program elfogadása mellett, a fórum szervezeti és működési szabályzatának elfogadására vonatkozó hatáskörének gyakorlását is a Szociális és Egészségügyi Bizottságra ruházta át.
Kérem a Tisztelt Bizottságot, hogy tárgyalja meg az előterjesztést és döntsön a határozati javaslat elfogadásáról!
Érd, 2022. szeptember 13.
Tetlák Örs
alpolgármester
HATÁROZATI JAVASLAT
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének Szociális és Egészségügyi Bizottsága – a Közgyűlés 223/2010. (VI.24) határozatában biztosított hatáskörében eljárva - elfogadja a Helyi Esélyegyenlőségi Fórum egységes szerkezetbe foglalt Szervezeti és Működési Szabályzatát.
Ezzel egyidejűleg a Helyi Esélyegyenlőségi Fórumnak a Szociális és Egészségügyi Bizottság 47/2013. (XII.11.) SZEB határozatával elfogadott Szervezeti és Működési Szabályzata hatályát veszti.
Határidő: a határozat továbbítására – azonnal
Felelős: dr. Csőzik László polgármester
A szavazás módja: nyílt szavazás, egyszerű többség szükséges
Eredeti a módosításokkal együtt
Érd Megyei Jogú Város Helyi Esélyegyenlőségi Fóruma
Szervezeti és Működési Szabályzata
2022.
Bevezetés
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata kinyilvánítja azon szándékát, hogy hatékony jogvédelmet kíván biztosítani a hátrányos megkülönböztetést elszenvedők számára. Ennek érdekében Esélyegyenlőségi Programja elkészítése során figyelembe vette az Egyenlő Bánásmódról és az Esélyegyenlőség Előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény, a helyi esélyegyenlőségi programok elkészítésének szabályairól és az esélyegyenlőségi mentorokról szóló 321/2011. (XII. 27.) Korm. rendelet és a Belügyminisztérium által kiadott „Módszertani útmutató a helyi esélyegyenlőségi programok elkészítésének szempontjaihoz és a program felülvizsgálatához” c. dokumentum rendelkezéseit.
Ezen előírások betartása mellett Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata Esélyegyenlőségi Programban rögzíti az esélyegyenlőség megvalósulása érdekében elvégzendő feladatokat.
Az önkormányzat vállalja, hogy az elkészült és Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése által átruházott hatáskörben a Szociális és Egészségügyi Bizottság a 2018. december 19-ei ülésén a 66/2018 (XII.19.) SZEB határozattal 2013. VI. 19-ei ülésén a 31/2013. ( VI.19.) SZEB határozattal elfogadott Helyi Esélyegyenlőségi Programjával (továbbiakban: HEP) összehangolja a település más dokumentumait, valamint az Önkormányzat fenntartásában lévő intézmények működtetését. Vállalja továbbá, hogy a HEP elkészítése során bevonja partneri kapcsolatrendszerét, különös tekintettel a köznevelés állami és nem állami intézményfenntartóira.
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata e szabályzat elfogadásával egyidejűleg létrehozza az Esélyegyenlőségi Fórumot (továbbiakban HEP Fórum).
- A HEP Fórum működésének célja:
A bármilyen hátránnyal Érden élő lakosság esélyeinek érvényesítése érdekében összehangolja az önkormányzati intézményeket és a civil szervezeteket, a HEP-ben foglalt célkitűzések megvalósítása érdekében, és kialakítja az együttműködési rendszereit, amely a programalkotás és végrehajtás során biztosítani tudja az Intézkedési Terv (továbbiakban: IT) megvalósítását, nyomon követi a célok teljesülését, ellenőrzi, értékei az elért eredményeket, kiigazítja a rendszert, melynek gyakorlati megvalósítására fórumot hoz létre.
A település vezetése, az önkormányzat tisztségviselői és a települési intézmények vezetői
- felelősek azért, hogy ismerjék az egyenlő bánásmódra és esélyegyenlőségre vonatkozó jogi előírásokat, biztosítsák a diszkriminációmentes intézményi szolgáltatásokat, a befogadó és toleráns légkört, és megragadjanak minden alkalmat, hogy az esélyegyenlőséggel kapcsolatos ismereteiket bővítő képzésen, egyéb programon részt vegyenek.
- Felelősségük továbbá, hogy ismerjék a HEP IT-ben foglaltakat és közreműködjenek annak megvalósításában.
- Az esélyegyenlőség sérülése esetén, nyomon követhető módon jelezzék azt a HEP IT kijelölt irányítóinak.
- Az önkormányzati intézmények vezetői intézményi akciótervben gondoskodjanak a HEP-ben foglaltaknak az intézményükben történő maradéktalan érvényesüléséről.
Minden, az önkormányzattal és annak intézményeivel szerződéses viszonyban álló, számukra szolgáltatást nyújtó fél felelőssége, hogy megismerje a HEP IT-t, magára nézve kötelezőként fogadja el, kövesse azt, és megfeleljen az elvárásainak, amelyre vonatkozó passzust a jövőben bele kell foglalni a szerződésbe. Szükséges továbbá, hogy a jogszabály által előírt feladat-megosztás, együttműködési kötelezettség alapján a települési önkormányzattal kapcsolatban álló szereplők ismerjék a HEP-et, annak megvalósításában aktív szerepet vállaljanak. (Ld. pl. a köznevelési intézmények fenntartása és működtetése.)
A HEP Fórum feladatai:
HEP IT megvalósulásának figyelemmel kísérése, a kötelezettségek teljesítésének nyomon követése, dokumentálása, és mindezekről a település képviselő-testületének rendszeres tájékoztatása.
Annak figyelemmel kísérése, hogy a megelőző időszakban végrehajtott intézkedések elősegítették-e a kitűzött célok megvalósulását, és az ezen tapasztalatok alapján esetleges új beavatkozások meghatározása.
A HEP IT-ben lefektetett célok megvalósulásához szükséges beavatkozások évenkénti felülvizsgálata, a HEP IT aktualizálása.
Az esetleges változások beépítése a HEP IT-be, a módosított HEP IT előkészítése bizottsági döntésre
Az esélyegyenlőséggel összefüggő problémák megvitatása
A HEP IT és az elért eredmények nyilvánosság elé tárása, kommunikálása
Az esélyegyenlőség fókuszában lévő célcsoportjaihoz és/vagy kiemelt problématerületekre a terület aktorainak részvételével tematikus munkacsoportok kialakítása az adott területen kitűzött célok megvalósítása érdekében.
- A HEP Fórum megnevezése, székhelye
- HEP Fórum megnevezése: Érd Megyei Jogú Város Esélyegyenlőségi Fóruma
- Székhelye: 2030 Érd Alsó utca 1.
Postacíme: Érd Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala Humán Iroda Érd Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala Humán-szolgáltatási Főosztály
2030 Érd Alsó utca 1.
Telefon: 23-522-318 265
III. A HEP szervezeti összetétele
- A HEP Fórum vezetője az elnök, tisztségét a szociális feladatok ellátásáért felelős alpolgármester tölti be.
- A HEP ügyviteli feladatait ellátó koordinátor Érd Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalának esélyegyenlőségi felelőse.
- Együttműködő partnerek, a HEP Fórum tagjai
szervezet neve |
székhelye |
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata |
Érd Alsó utca 1. |
Szociális Gondozó Központ Érd |
Érd Budai út 14.Topoly utca 2. |
Csuka Zoltán Városi Könyvtár |
Érd Hivatalnok út 14. |
Érdi Közterület-fenntartó Intézmény |
Érd Fehérvári út 69/b |
Magyar Földrajzi Múzeum |
Érd Budai út 4. |
Intézményi Gondnokság |
Érd Budai út 14. |
Kincses Óvoda |
Érd Béke tér 1.Edit utca 3. |
Szivárvány Óvoda |
Érd Hegesztő út 2-8. |
Dr. Romics László Egészségügyi Intézmény |
Érd Felső 39-41. |
Szepes Gyula Művelődési Központ |
Érd Alsó utca 9. |
Pest Megyei Kormányhivatal Érdi Járási Hivatal Munkaügyi Központja Pest Megyei Kormányhivatal Érdi Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztály |
Érd Budai út. 24. |
Pest Megyei Kormányhivatal Érdi Járási Gyámhivatala Pest Megyei Kormányhivatal Érdi Járási Hivatal Gyámügyi Osztály |
Érd Budai út 10.7/B |
Klebelsberg Kunó Intézmény Fenntartó Központ Érdi Tankerülete Érdi Tankerületi Központ |
Érd Tompa Mihály út 1.Alispán utca 8. |
Érdi Rendőrkapitányság |
Érd Felső utca 4. |
Idősügyi Tanács |
Érd Alsó utca 1. |
Szociális Kerekasztal |
Érd Alsó utca 1. |
Roma Nemzetiségi Önkormányzat Nemzetiségi Önkormányzatok |
Érd Favágó út 5. |
Érdi Cigánytanács Közhasznú Egyesület |
Érd Törcsvári út 91. |
Napraforgó Közhasznú Kft. |
Érd Budai út 7/B |
Egyházak |
|
Civil szervezetek |
|
- Az együttműködő partner bárki, bármilyen szervezet lehet. Az együttműködő partnerek javaslatot tehetnek az Elnöknek a Fórum munkájába való bekapcsolódásukra.
- HEP munkacsoport
- A HEP Fórum az IT feldolgozását munkacsoportokban végzi. A Munkacsoportok vezetőit a tagok maguk közül választják.
- Munkacsoportok
Fogyatékossággal élőkkel foglalkozó munkacsoport
Nők esélyegyenlőségével foglalkozó munkacsoport
Gyermekek esélyegyenlőségével foglalkozó munkacsoport
Idősek esélyegyenlőségével foglalkozó munkacsoport
Romák mélyszegénységben élők esélyegyenlőségével foglalkozó munkacsoport
- A munkacsoportok vezetői egyben tagjai az Esélyegyenlőségi Fórumnak is, a munkacsoportok rendszeresen (legalább évente) beszámolnak munkájukról a HEP Fórum számára. A munkacsoportok éves munkatervvel rendelkeznek, melyet a HEP Fórum fogad el, és HEP intézkedési tervének végrehajtását szolgálja.
- A munkacsoportok működésére a HEP működésére vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.
- HEP Fórum működése
- Az együttműködő szervezetek a HEP fórum ülésein az általa delegált esélyegyenlőségi felelősök útján vesznek részt.
A delegáló szervezet az általa delegált tagot/okat bármikor visszahívhatja, melyről a delegáló szervezet vezetője írásban értesíti a változást követő 15 napon belül a HEP Fórum elnökét.
- A HEP fórumot az Elnök hívja össze, - akadályoztatása esetén az esélyegyenlőségi felelős (koordinátor) – üléseit évente legalább kétszer, de szükség esetén ennél gyakrabban is összehívhatja.
- A HEP Fórum akkor határozatképes, ha a tagok legalább fele jelen van. Határozatképtelenség esetén az ülést változatlan napirenddel 8 napon belül újra össze kell hívni, ahol az eredeti napirenddel felvett kérdésekben a megjelentek számától függetlenül határozni kell.
- A HEP Fórum javaslatait, állásfoglalásait, véleményét egyszerű szótöbbséggel alakítja ki.
Az ülésekről jegyzőkönyvet kell készíteni, amit az elnök és két jegyzőkönyv hitelesítő ír alá.
- A munkacsoportok az intézkedési terv munkaterv alapján évente beszámolót készítenek.
- A HEP működésével kapcsolatos tárgyi feltételeket Érd Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala biztosítja.
- A HEP önálló költségvetéssel nem rendelkezik, a működésével összefüggésben álló adminisztratív kiadásokat a Polgármesteri Hivatal biztosítja az éves költségvetésében.
- A HEP Fórum tagjai kötelesek a HEP Fórum munkájában aktívan részt venni, az üléseken megjelenni, és az Őket delegáló szervezet véleményét kifejteni. Munkájukkal kötelesek elősegíteni a HEP céljainak megvalósítását.
- A tagokat díjazás nem illeti meg.
- A HEP Fórum előre elkészített munkaterv alapján látja el a feladatát, mely munkaterv a mindenkor hatályos HEP IT.
- A HEP Fórum az IT-t munkacsoportokban dolgozza fel, minden munkacsoport munkatervet készít. A munkacsoport vezetőjét a munkacsoport tagjai maguk közül választják.
- A HEP helyzetelemzés 5 évenkénti, és az IT megvalósulásának 2 évente történő felülvizsgálatáról az Elnök a koordinátor útján gondoskodik.
- Az HEP IT-t módosítani szükséges, ha megállapításaiban lényeges változás következik be, illetve amennyiben a tervezett beavatkozások nem elegendő módon járulnak hozzá a kitűzött célok megvalósításához.
- A Fórum javaslatot tesz az HEP IT megvalósulásáról készített beszámoló elfogadására, vagy átdolgoztatására, valamint szükség szerinti módosítására.
- A HEP Fórum egy-egy beavatkozási terület végrehajtására felelőst jelölhet ki tagjai közül, illetve újabb munkacsoportokat hozhat létre.
- Az ülés időpontjáról szóló értesítést a napirendi pontok feltüntetésével – lehetőség szerint – az ülés előtt legalább 5 nappal ki kell küldeni.
- Az egyes napirendek tárgyalásához – az elnök, vagy tagok javaslatára- szakértőt hívhat, aki tanácskozási joggal vesz részt az ülésen.
- A kapcsolattartás módszerei: személyesen, e-mail útján, online konferencia, webinárok, valamint értekezletek tarthatók.
- A HEP Elnökének feladatai
- A HEP IT megvalósításának koordinálása (a HEP IT-ben érintett felek tevékenységének összehangolása, instruálása)
- A HEP IT végrehajtásának figyelemmel kísérése.
- Az esélyegyenlőség sérülésére vonatkozó esetleges panaszokat a munkacsoportokon keresztül vizsgálja ki. A munkacsoport vezetője az elnököt tájékoztatja az üggyel kapcsolatban kialakított álláspontjukról az esélyegyenlőségi felelős előzetes tájékoztatásával.
- Évente Félévente összehívja és működteti a HEP Fórumot.
VII. Esélyegyenlőségi (koordinátor) felelős feladatai
- A HEP Fórum létrejöttének szervezése, működésének sokoldalú támogatása, az önkormányzat és a HEP Fórum közötti kapcsolat biztosítása.
- Folyamatos együttműködés a HEP Fórum Elnökével.
- Felelősségi körébe tartozó, az alábbiakban felsorolt tevékenységeit a HEP Fórum vagy annak valamely munkacsoportjának bevonásával és támogatásával végzi:
- Felel azért, hogy a település minden lakója és az érintett szakmai és társadalmi partnerek számára elérhető legyen a Helyi Esélyegyenlőségi Program.
Figyelemmel kíséri azt, hogy az önkormányzat döntéshozói, tisztségviselői és intézményeinek dolgozói megismerik és követik a HEP-ben foglaltakat.
- Támogatnia kell, hogy az önkormányzat, illetve intézményeinek vezetői minden ponton megkapják a szükséges felkészítést és segítséget a HEP végrehajtásához.
- Az egyenlő bánásmód elvét sértő esetekben köteles megtenni a szükséges lépéseket. Az elnök utasítására vizsgálatot kezdeményezni, és a jogsértés következményeinek elhárításáról a jogsértést elkövetőtől intézkedést kérni.
VIII. Monitoring és visszacsatolás
A Helyi Esélyegyenlőségi Program megvalósulását, végrehajtását a HEP Fórum ellenőrzi, és javaslatot készít a HEP szükség szerinti aktualizálására az egyes beavatkozási területek felelőseinek, illetve a létrehozott munkacsoportok beszámolóinak alapján.
- Érvényesülés, módosítás
Amennyiben a kétévente előírt – szükség szerint gyakrabban is elvégezhető – felülvizsgálat során kiderül, hogy a HEP IT-ben vállalt célokat nem sikerül teljesíteni, a HEP Fórum 30 napon belül jelentést kér a beavatkozási terület felelősétől, amelyben bemutatja az indikátorok teljesülése elmaradásának okait, és a beavatkozási tevékenységek korrekciójára, kiegészítésére vonatkozó intézkedési tervjavaslatát annak érdekében, hogy a célok teljesíthetők legyenek. A HEP Fórum a beszámolót a benyújtástól számított 30 napon belül megtárgyalja és javaslatot tesz az önkormányzat Közgyűlésének a szükséges intézkedésekre.
A program szándékos mulasztásból fakadó nem teljesülése esetén az HEP IT végrehajtásáért felelős személy intézkedik a felelős(ök) leváltásáról, és új tag delegálását kezdeményezi. .
- Záró rendelkezések:
- Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének Szociális és Egészségügyi Bizottsága a Helyi Esélyegyenlőségi Fórum egységes szerkezetbe foglalt Szervezeti és Működési Szabályzatát 2013. december 11. napján fogadta el.
- Az SZMSZ az elfogadását követő napon lép hatályba,
Érd, 2013. december 11. Érd, 2022.
Dr. Veres Judit
Szociális és Egészségügyi Bizottsági elnök
Csornainé Romhányi Judit
bizottsági elnök
Melléklet a …/2022. ( IX.22.) SZEB határozatához
Érd Megyei Jogú Város Esélyegyenlőségi Fóruma
Szervezeti és Működési Szabályzata
2022.
Módosításokkal egységes szerkezetben
Bevezetés
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata kinyilvánítja azon szándékát, hogy hatékony jogvédelmet kíván biztosítani a hátrányos megkülönböztetést elszenvedők számára. Ennek érdekében Esélyegyenlőségi Programja elkészítése során figyelembe vette az Egyenlő Bánásmódról és az Esélyegyenlőség Előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény, a helyi esélyegyenlőségi programok elkészítésének szabályairól és az esélyegyenlőségi mentorokról szóló 321/2011. (XII. 27.) Korm. rendelet és a Belügyminisztérium által kiadott „Módszertani útmutató a helyi esélyegyenlőségi programok elkészítésének szempontjaihoz és a program felülvizsgálatához” c. dokumentum rendelkezéseit.
Ezen előírások betartása mellett Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata Esélyegyenlőségi Programban rögzíti az esélyegyenlőség megvalósulása érdekében elvégzendő feladatokat.
Az önkormányzat vállalja, hogy az elkészült és Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése által átruházott hatáskörben a Szociális és Egészségügyi Bizottság a 2018. december 19-ei ülésén a 66/2018 (XII.19.) SZEB határozattal elfogadott Helyi Esélyegyenlőségi Programjával (továbbiakban: HEP) összehangolja a település más dokumentumait, valamint az Önkormányzat fenntartásában lévő intézmények működtetését. Vállalja továbbá, hogy a HEP elkészítése során bevonja partneri kapcsolatrendszerét, különös tekintettel a köznevelés állami és nem állami intézményfenntartóira.
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata e szabályzat elfogadásával egyidejűleg létrehozza az Esélyegyenlőségi Fórumot (továbbiakban HEP Fórum).
- A HEP Fórum működésének célja:
A bármilyen hátránnyal Érden élő lakosság esélyeinek érvényesítése érdekében összehangolja az önkormányzati intézményeket és a civil szervezeteket, a HEP-ben foglalt célkitűzések megvalósítása érdekében, és kialakítja az együttműködési rendszereit, amely a programalkotás és végrehajtás során biztosítani tudja az Intézkedési Terv (továbbiakban: IT) megvalósítását, nyomon követi a célok teljesülését, ellenőrzi, értékei az elért eredményeket, kiigazítja a rendszert, melynek gyakorlati megvalósítására fórumot hoz létre.
A település vezetése, az önkormányzat tisztségviselői és a települési intézmények vezetői
- felelősek azért, hogy ismerjék az egyenlő bánásmódra és esélyegyenlőségre vonatkozó jogi előírásokat, biztosítsák a diszkriminációmentes intézményi szolgáltatásokat, a befogadó és toleráns légkört, és megragadjanak minden alkalmat, hogy az esélyegyenlőséggel kapcsolatos ismereteiket bővítő képzésen, egyéb programon részt vegyenek.
- Felelősségük továbbá, hogy ismerjék a HEP IT-ben foglaltakat és közreműködjenek annak megvalósításában.
- Az esélyegyenlőség sérülése esetén, nyomon követhető módon jelezzék azt a HEP IT kijelölt irányítóinak.
- Az önkormányzati intézmények vezetői intézményi akciótervben gondoskodjanak a HEP-ben foglaltaknak az intézményükben történő maradéktalan érvényesüléséről.
Minden, az önkormányzattal és annak intézményeivel szerződéses viszonyban álló, számukra szolgáltatást nyújtó fél felelőssége, hogy megismerje a HEP IT-t, magára nézve kötelezőként fogadja el, kövesse azt, és megfeleljen az elvárásainak, amelyre vonatkozó passzust a jövőben bele kell foglalni a szerződésbe. Szükséges továbbá, hogy a jogszabály által előírt feladat-megosztás, együttműködési kötelezettség alapján a települési önkormányzattal kapcsolatban álló szereplők ismerjék a HEP-et, annak megvalósításában aktív szerepet vállaljanak. (Ld. pl. a köznevelési intézmények fenntartása és működtetése.)
A HEP Fórum feladatai:
HEP IT megvalósulásának figyelemmel kísérése, a kötelezettségek teljesítésének nyomon követése, dokumentálása, és mindezekről a település képviselő-testületének rendszeres tájékoztatása.
Annak figyelemmel kísérése, hogy a megelőző időszakban végrehajtott intézkedések elősegítették-e a kitűzött célok megvalósulását, és az e tapasztalatok alapján esetleges új beavatkozások meghatározása.
A HEP IT-ben lefektetett célok megvalósulásához szükséges beavatkozások évenkénti felülvizsgálata, a HEP IT aktualizálása.
Az esetleges változások beépítése a HEP IT-be, a módosított HEP IT előkészítése bizottsági döntésre.
Az esélyegyenlőséggel összefüggő problémák megvitatása.
A HEP IT és az elért eredmények nyilvánosság elé tárása, kommunikálása.
Az esélyegyenlőség fókuszában lévő célcsoportjaihoz és/vagy kiemelt problématerületekre a terület aktorainak részvételével tematikus munkacsoportok kialakítása az adott területen kitűzött célok megvalósítása érdekében.
- A HEP Fórum megnevezése, székhelye
- HEP Fórum megnevezése: Érd Megyei Jogú Város Esélyegyenlőségi Fóruma
- Székhelye: 2030 Érd Alsó utca 1.
Postacíme: Érd Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala Humán-szolgáltatási Főosztály
2030 Érd Alsó utca 1.
Telefon: 23-522-300
III. A HEP Szervezeti összetétele
- A HEP Fórum vezetője az elnök, tisztségét a mindenkori szociális feladatok ellátásáért felelős főállású Alpolgármester tölti be.
- HEP Koordinátor: Érd Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal Esélyegyenlőségi felelőse
- Együttműködő partnerek, a HEP Fórum tagjai
szervezet neve |
székhelye |
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata |
Érd Alsó utca 1. |
Szociális Gondozó Központ és tagintézményei |
Érd Topoly utca 2. |
Csuka Zoltán Városi Könyvtár |
Érd Hivatalnok út 14. |
Érdi Közterület-fenntartó Intézmény |
Érd Fehérvári út 69/b |
Magyar Földrajzi Múzeum |
Érd Budai út 4. |
Intézményi Gondnokság |
Érd Budai út 14. |
Kincses Óvoda |
Érd Edit utca 3. |
Szivárvány Óvoda |
Érd Hegesztő út 2-8. |
Dr. Romics László Egészségügyi Intézmény |
Érd Felső 39-41. |
Szepes Gyula Művelődési Központ |
Érd Alsó utca 9. |
Pest megyei Kormányhivatal Érdi Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztály |
Érd Budai út. 24. |
Pest megyei Kormányhivatal Érdi Járási Hivatal Gyámügyi Osztály |
Érd Budai út 7/B |
Érdi Tankerületi Központ |
Érd Alispán utca 8. |
Érdi Rendőrkapitányság |
Érd Felső utca 4. |
Idősügyi Tanács |
Érd Alsó utca 1. |
Szociális Kerekasztal |
Érd Alsó utca 1. |
Nemzetiségi Önkormányzatok |
|
Napraforgó Közhasznú Kft. |
Érd Budai út 7/B |
Egyházak |
|
Civil szervezetek |
|
- Az együttműködő partner bárki, bármilyen szervezet lehet. Az együttműködő partnerek javaslatot tehetnek az Elnöknek a Fórum munkájába való bekapcsolódásukra.
- HEP munkacsoport
- A HEP Fórum az IT feldolgozását munkacsoportokban végzi. A Munkacsoportok vezetőit a tagok maguk közül választják.
- Munkacsoportok
Fogyatékossággal élőkkel foglalkozó munkacsoport
Nők esélyegyenlőségével foglalkozó munkacsoport
Gyermekek esélyegyenlőségével foglalkozó munkacsoport
Idősek esélyegyenlőségével foglalkozó munkacsoport
Romák mélyszegénységben élők esélyegyenlőségével foglalkozó munkacsoport
- A munkacsoportok vezetői egyben tagjai az Esélyegyenlőségi Fórumnak is, a munkacsoportok rendszeresen (legalább évente) beszámolnak munkájukról a HEP Fórum számára. A munkacsoportok éves munkatervvel rendelkeznek, melyet a HEP Fórum fogad el, és HEP intézkedési tervének végrehajtását szolgálja.
- A munkacsoportok működésére a HEP működésére vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.
- HEP Fórum működése
- Az együttműködő szervezetek a HEP fórum ülésein az általa delegált esélyegyenlőségi felelősök útján vesznek részt.
A delegáló szervezet az általa delegált tagot/okat bármikor visszahívhatja, melyről a delegáló szervezet vezetője írásban értesíti a változást követő 15 napon belül a HEP Fórum elnökét.
- A HEP fórumot az Elnök hívja össze, - akadályoztatása esetén az esélyegyenlőségi felelős (koordinátor) – üléseit évente, de szükség esetén ennél gyakrabban is összehívhatja.
- A HEP Fórum akkor határozatképes, ha a tagok legalább fele jelen van. Határozatképtelenség esetén az ülést változatlan napirenddel 8 napon belül újra össze kell hívni, ahol az eredeti napirenddel felvett kérdésekben a megjelentek számától függetlenül határozni kell.
- A HEP Fórum javaslatait, állásfoglalásait, véleményét egyszerű szótöbbséggel alakítja ki.
Az ülésekről jegyzőkönyvet kell készíteni, amit az elnök és két jegyzőkönyv hitelesítő ír alá.
- A munkacsoportok az intézkedési terv alapján évente beszámolót készítenek.
- A HEP működésével kapcsolatos tárgyi feltételeket Érd Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala biztosítja.
- A HEP önálló költségvetéssel nem rendelkezik, a működésével összefüggésben álló adminisztratív kiadásokat a Polgármesteri Hivatal biztosítja az éves költségvetésében.
- A HEP Fórum tagjai kötelesek a HEP Fórum munkájában aktívan részt venni, az üléseken megjelenni, és az Őket delegáló szervezet véleményét kifejteni. Munkájukkal kötelesek elősegíteni a HEP céljainak megvalósítását.
- A tagokat díjazás nem illeti meg.
- A HEP Fórum előre elkészített munkaterv alapján látja el a feladatát, mely munkaterv a mindenkor hatályos HEP IT.
- A HEP Fórum az IT –t munkacsoportokban dolgozza fel, minden munkacsoport munkatervet készít. A munkacsoport vezetőjét a munkacsoport tagjai maguk közül választják.
- A HEP helyzetelemzés 5 évenkénti, és az IT megvalósulásának 2 évente történő felülvizsgálatáról az Elnök a koordinátor útján gondoskodik.
- Az HEP IT-t módosítani szükséges, ha megállapításaiban lényeges változás következik be, illetve amennyiben a tervezett beavatkozások nem elegendő módon járulnak hozzá a kitűzött célok megvalósításához.
- A Fórum javaslatot tesz az HEP IT megvalósulásáról készített beszámoló elfogadására, vagy átdolgoztatására, valamint szükség szerinti módosítására.
- A HEP Fórum egy-egy beavatkozási terület végrehajtására felelőst jelölhet ki tagjai közül, illetve újabb munkacsoportokat hozhat létre.
- Az ülés időpontjáról szóló értesítést a napirendi pontok feltüntetésével – lehetőség szerint – az ülés előtt legalább 5 nappal ki kell küldeni.
- Az egyes napirendek tárgyalásához – az elnök, vagy tagok javaslatára- szakértőt hívhat, aki tanácskozási joggal vesz részt az ülésen.
- A kapcsolattartás módszerei: személyesen, e-mail útján, online konferencia, webinárok, valamint értekezletek tarthatók.
- A HEP Elnökének feladatai
- A HEP IT megvalósításának koordinálása (a HEP IT-ben érintett felek tevékenységének összehangolása, instruálása)
- A HEP IT végrehajtásának figyelemmel kísérése.
- Az esélyegyenlőség sérülésére vonatkozó esetleges panaszokat a munkacsoportokon keresztül vizsgálja ki. A munkacsoport vezetője az elnököt tájékoztatja az üggyel kapcsolatban kialakított álláspontjukról az esélyegyenlőségi felelős előzetes tájékoztatásával.
- Évente összehívja és működteti a HEP Fórumot.
VII. Esélyegyenlőségi (koordinátor) felelős feladatai
- A HEP Fórum létrejöttének szervezése, működésének sokoldalú támogatása, az önkormányzat és a HEP Fórum közötti kapcsolat biztosítása.
- Folyamatos együttműködés a HEP Fórum Elnökével.
- Felelősségi körébe tartozó, az alábbiakban felsorolt tevékenységeit a HEP Fórum vagy annak valamely munkacsoportjának bevonásával és támogatásával végzi:
- Felel azért, hogy a település minden lakója és az érintett szakmai és társadalmi partnerek számára elérhető legyen a Helyi Esélyegyenlőségi Program.
Figyelemmel kíséri azt, hogy az önkormányzat döntéshozói, tisztségviselői és intézményeinek dolgozói megismerik és követik a HEP-ben foglaltakat.
- Támogatnia kell, hogy az önkormányzat, illetve intézményeinek vezetői minden ponton megkapják a szükséges felkészítést és segítséget a HEP végrehajtásához.
- Az egyenlő bánásmód elvét sértő esetekben köteles megtenni a szükséges lépéseket. Az elnök utasítására vizsgálatot kezdeményezni, és a jogsértés következményeinek elhárításáról a jogsértést elkövetőtől intézkedést kérni.
VIII. Monitoring és visszacsatolás
A Helyi Esélyegyenlőségi Program megvalósulását, végrehajtását a HEP Fórum ellenőrzi, és javaslatot készít a HEP szükség szerinti aktualizálására az egyes beavatkozási területek felelőseinek, illetve a létrehozott munkacsoportok beszámolóinak alapján.
- Érvényesülés, módosítás
Amennyiben a kétévente előírt – szükség szerint gyakrabban is elvégezhető – felülvizsgálat során kiderül, hogy a HEP IT-ben vállalt célokat nem sikerül teljesíteni, a HEP Fórum 30 napon belül jelentést kér a beavatkozási terület felelősétől, amelyben bemutatja az indikátorok teljesülése elmaradásának okait, és a beavatkozási tevékenységek korrekciójára, kiegészítésére vonatkozó intézkedési tervjavaslatát annak érdekében, hogy a célok teljesíthetők legyenek. A HEP Fórum a beszámolót a benyújtástól számított 30 napon belül megtárgyalja és javaslatot tesz az önkormányzat Közgyűlésének a szükséges intézkedésekre.
A program szándékos mulasztásból fakadó nem teljesülése esetén az HEP IT végrehajtásáért felelős személy intézkedik a felelős(ök) leváltásáról, és új tag delegálását kezdeményezi. .
- Záró rendelkezések:
- Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének Szociális és Egészségügyi Bizottsága a Helyi Esélyegyenlőségi Fórum egységes szerkezetbe foglalt Szervezeti és Működési Szabályzatát 2022……………………….. napján fogadta el.
- Az SZMSZ az elfogadás napján lép hatályba.
Érd, 2022. szeptember 22.
Csornainé Romhányi Judit
bizottsági elnök