Tisztelt Bizottság!

 

A helyi közutak, azok műtárgyai és tartozékai kezelésének szakmai szabályairól szóló 39/2011. (VI. 29.) önkormányzati rendelet 4.§ (4) bekezdése alapján a közút fenntartójának téli üzemeltetési tervet kell készíteni, melyet a Gazdasági Bizottság minden év november 10. napjáig fogad el. A terv előkészítését a közút üzemeltetésével megbízott Érdi Közterület-fenntartó Intézmény (a továbbiakban: ÉKFI) végzi.

 

Az ÉKFI Alapító Okiratában foglalt rendelkezések értelmében az intézmény feladatkörébe tartozik az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának tulajdonában lévő belterületi utakon a téli forgalombiztosítás megszervezése és lebonyolítása, valamint a közterületek és járdák hóeltakarítási és síkosság-mentesítési munkáinak rendszeres elvégzése, azokon a területeken, ahol sem a lakosság, sem egyéb intézmény, illetve szervezet erre nem kötelezhető.

 

A fentiekre tekintettel az ÉKFI előkészítette és elfogadásra benyújtotta a helyi közutak 2022/2023. időszakra vonatkozó téli üzemeltetési tervét, amely a helyi közutak kezelésének szakmai szabályairól szóló 5/2004. (I.28.) GKM rendelet előírásainak figyelembevételével készült, és amely rögzíti a téli időszakra vonatkozó szolgáltatás szabályait. Jelen téli üzemeltetési terv a 2022. november 15. napjától 2023. március 15. napjáig terjedő időszakra vonatkozik.

 

Kérem a Tisztelt Bizottságot, tárgyalja meg az előterjesztést és fogadja el a határozati javaslatot.

 

Érd, 2022. október 19.

 

 

Csépán István

elnök

 

 

HATÁROZATI JAVASLAT

 

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének Gazdasági Bizottsága – a helyi közutak, azok műtárgyai és tartozékai kezelésének szakmai szabályairól szóló 39/2011. (VI.29.) önkormányzati rendelet 4. § (4) bekezdésében foglalt hatáskörében eljárva – az Érdi Közterület-fenntartó Intézmény által előkészített, a helyi közutak 2022/2023. időszakra vonatkozó téli üzemeltetési tervét a határozat melléklete szerinti tartalommal elfogadja

 

Határidő:         azonnal

Felelős:            dr. Csőzik László polgármester

 

 

Szavazás módja: nyílt szavazás, egyszerű többség szükséges

 

 

Melléklet a Gazdasági Bizottság …/2022. (X. 24.) határozatához

 

 

Érdi Közterület-fenntartó Intézmény

 

hóeltakarítási és síkosságmentesítési

TERVE

 

 2022/2023. évi téli időszak vonatkozásában

 

 

 

 

Érd, 2022.

 

  1. A Hóeltakarítási és síkosság-mentesítési terv célja

 

Alapító Okiratának rendelkezései értelmében az Érdi Közterület-fenntartó Intézmény (a továbbiakban: ÉKFI) látja el az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának (a továbbiakban: Önkormányzat) tulajdonában álló belterületi utakon a téli forgalombiztosítási feladatokat, valamint a téli takarítási munkálatokat azon közterületek és járdák vonatkozásában, melyek esetében a hóeltakarítási és síkosság-mentesítési feladatok elvégzésére sem a lakosság, sem egyéb intézmény vagy vállalkozás nem kötelezhető (a továbbiakban: közterületek és járdák). Erre tekintettel az ÉKFI a jelen Hóeltakarítási és síkosság-mentesítési tervben (a továbbiakban: Téli üzemeltetési terv) rögzíti a téli időszakra vonatkozó szolgáltatásának szabályait.

 

Jelen Téli üzemeltetési tervben a téli időszak a 2022. november 15. napjától 2023. március 15. napjáig terjedő időszakra vonatkozik.

 

  1. A téli üzemeltetésben részt vevők feladatai, a személyi állományra vonatkozó szabályok

 

  1. Intézményvezető

 

  • A téli időszakban az Intézményvezető köteles az időjárási adatokat tartalmazó eseménynapló napi szintű vezetése iránt intézkedni. Az eseménynaplónak legalább az alábbi adatokat kell tartalmaznia:
  • a regionális területre vonatkozóan a nappali és éjszakai időjárási előrejelzés csapadék-előrejelzéssel,
  • a ténylegesen mért helyi napi nappali és éjszakai hőmérséklet és csapadékszint.

 

  • Az Intézményvezető az OMSZ adatai alapján, a helyi időjárási viszonyokat figyelembe véve jogosult a készenlét és az ügyelet elrendelésére. Akadályoztatása esetén, ezt a feladatot a helyettesi feladatokkal megbízott ágazatvezető látja el.

 

  • Az intézmény vezetője tájékoztatja a médiát a téli üzemeltetéssel kapcsolatos kérdésekben, információt ad az útállapotokról, elvégzett munkákról, dolgozó gépekről, anyagfelhasználásról stb.,

 

  1. Ágazatvezető

 

Az ágazatvezető látja el törvényes munkaidőben az Önkormányzat tulajdonában álló belterületi utak téli forgalombiztosításával kapcsolatos feladatokat, valamint irányítja a közterületek és járdák téli takarítási munkálatait.

 

  1. Ügyeletvezetők

 

  • Az ügyeletvezetők a téli időszakban folyamatosan, felváltva teljesítenek szolgálatot akként, hogy az ügyelet Intézményvezető általi elrendeléséig a készenlét szabályai szerint kötelesek rendelkezésre állni. Az ügyelet elrendelése esetén a jelen pontban rögzítettek szerint kötelesek eljárni.

Ügyeletvezetők: Hoffer Péter, Szarka Gábor, Hegedűs Béla, Szeidl János.

 

  • Az ügyeletvezetők feladata a kézi és gépi hóeltakarítási és síkosság-mentesítési munkák összehangolt megszervezése, irányítása és ellenőrzése a munkatervben foglaltak maradéktalan betartásával.

 

  • Az ügyeletvezető a munkaidő alatt, önállóan dönt az alábbi ügyekben:
  • szükséges védekezési mód meghatározása és az ehhez kapcsolódó intézkedések megtétele

 

  • munkavégzés - így különösen síkosság-mentesítés, hó eltakarítási munkálatok - elrendelése
  • védekezés befejezése

 

  • Amennyiben az Intézményvezető ügyeletet rendel el, az ügyeletvezető az alábbi feladatokat köteles ellátni:
  • útvonal-bejárással meggyőződni, az ügyeleti idő alatt, az utak, járdák állapotáról, vagy ennek ellátására alkalmas személyt kijelölni
  • az ütemtervben szereplő út- és járdaburkolat tisztításának és síkosság-mentesítésének biztosítása
  • ügyeleti napló vezetése
  • kapcsolattartás az Intézményvezetővel, készültségi foknak megfelelő értesítése,
  • meggyőződik a berendelt állomány munkavégzésre alkalmas állapotáról,
  • ellenőrzi az alkalmazott gépek, gépjárművek menetokmányainak, útvonalterveinek meglétét,
  • készenlét és ügyelet teljesítése során folyamatosan telefonközelben tartózkodni, vagy mobiltelefont üzemképes állapotban magánál tartani.

 

  1. Őrszolgálat

 

A telephely őrzését ellátó szolgálat – jelenleg a portás - köteles a hőmérsékleti és egyéb időjárási adatokat az erre rendszeresített naplóban 1 óránként rögzíteni. Amennyiben csapadékképződést (eső, hó, páralecsapódás) tapasztalnak, vagy az útfelületen lefagyás alakul ki, kötelesek a készenlétben lévő szolgálatvezetőt telefonon értesíteni és az értesítés időpontját a naplóban rögzíteni. A munkavégzés elrendelését követően a telefonos kiértesítéseket elvégezi és ennek megtörténtét a naplóban rögzíti.

 

  1. Gépkezelők és a kézi munkaerő feladatai, kötelezettségei

 

  • Az ügyeletvezető utasítása alapján a sószórógépre beosztott gépjárművezető köteles, az útvonal tervben meghatározott, útszakaszok biztonságos használhatóságáról meggyőződni.

Amennyiben a fentiek szerinti bejárás során síkos útfelületet tapasztal, köteles erről az ügyeletvezetőt haladéktalanul értesíteni és a szükséges szórási munkálatokat elvégezni.

 

  • A Gépjárművezetők gépkezelők és a kézi munkaerő kötelesek betartani a közlekedésre vonatkozó előírásokat, műveleti-technológiai utasításokat. Munkavégzés befejezése után kötelesek a gépjárművüket karbantartani, szennyeződéstől megtisztítani, valamint szolgálatvezetőt tájékoztatni a gépjármű műszaki állapotáról.

Az ügyeletet teljesítő, valamint készenlétből berendelt dolgozók feladatait az ügyeletvezető határozza meg, az időjárási viszonyok és ütemtervek figyelembevételével.

A gépjárművezetők, gépkezelők felelősek a részükre kiadott feladatok meghatározott útvonalon történő maradéktalan elvégzéséért. A munka elvégzése után kötelesek haladéktalanul az ügyeletvezetőnél jelentkezni.

A hótológépek vezetői kötelesek a munkavégzés során folyamatosan ellenőrizni az általuk letisztított útfelületet. Amennyiben az út teljes szélességét egyszeri tolással nem lehet letisztítani, úgy kötelesek az útvonalon ismételten végighaladni. A szűk, keskeny útvonalakon különös gonddal kell megválasztani a toló lap dőlés irányát. Fokozott figyelmet követel az útkereszteződések, út csatlakozások közelében végzett munka.

A kézi munkaerő ügyeleti időben köteles ellátni a hó ügyelet vezetők által meghatározott feladatokat ügyelve a megfelelő minőségű munka elvégzésére és a munkavédelmi előírások maradéktalan betartására!

 

  1. Készenlét és ügyelet elrendelésének szabályai

A téli időszakban ügyelet és készenlét elrendelésére és annak teljesítésére a jelen pontban foglaltak az irányadók.

 

  • Ügyelet

 

Ügyeletet az Intézményvezető rendelhet el, amennyiben az éjszakai előrejelzés negatív értéket mutat és az azt követő nappali előrejelzés +3 fok alatti értéket mutat és a várható csapadék mértéke meghaladja az 1 mm-t. Az ügyeletet az ÉKFI telephelyén kell teljesíteni.

 

Az egy munkavállaló által teljesítendő ügyelet tartama nem haladhatja meg a huszonnégy órát. Ennek számításakor az ügyelet megkezdésének napjára beosztott rendes vagy elrendelt rendkívüli munkaidő tartamát bele kell számítani.

 

  • Készenlét

 

Készenlét elrendelésére abban az esetben rendel el, amennyiben az időjárási előrejelzés három napos távlatban a nappali hőmérsékletet +4 fok, az éjszakai hőmérsékletet 0 fok alatt jelzi.

Az Intézményvezető által elrendelt készenlét esetén a munkavállaló választhatja meg a tartózkodási helyét azzal, hogy a munkáltató utasítása esetén haladéktalanul köteles rendelkezésre állni. A Munkavállaló a készenlét ideje alatt köteles biztosítani, hogy telefonon elérhető legyen.

 

A készenlét ideje alatt a munkavállalók kötelesek munkavégzésre képes állapotban otthon, illetve az általuk közölt helyen tartózkodni és a munkáltató értesítését követő fél órán belül az ÉKFI telephelyén megjelenni.

 

Valamennyi készenlétbe beosztott dolgozó pontos címét és telefonszámát tartalmazó kimutatást az ügyeleti napló mellékleteként kell kezelni (telefonnal nem rendelkező dolgozó kiértesítését az ügyeletvezető szervezi).

 

A készenlét tartama nem haladhatja meg havonta a százhatvannyolc órát. Egy munkavállaló számára készenlét a heti pihenőnap tartamára havonta legfeljebb négy alkalommal rendelhető el.

 

Készenlétbe kell beosztani 2022. november 15-től 2023. március 15-ig szükség szerint gépkocsi és munkagépvezetőket, kisgépkezelőket, parkfenntartó állományt kézi úttisztító állományt.

Az ügyelet és a készenlét tartamát legalább egy héttel korábban, egy hónapra előre közölni kell. Ha előre nem látható körülmény miatt szükségessé válik, a munkáltató az adott napra vonatkozó beosztást legalább négy nappal korábban módosíthatja.

 

  • Ügyeleti napló

 

Az elrendelt hó ügyeleti szolgálatról elektronikus úton ügyeleti naplót kell vezetni az ÉKFI telephelyén. Az abban foglaltakat az ügyeleti időszak végén a kinyomtatott ügyeleti napló aláírásával az ügyeletvezető igazolja, továbbá két tanú aláírásával látja el. Az ügyeleti naplót folyamatosan kell vezetni és gondoskodni kell öt évig való megőrzéséről.

 

Az ügyeleti napló kötelezően tartalmazza az alábbiakat:

  • a berendelt dolgozó neve, beosztása és a munkavégzéssel eltöltött idő,
  • a szolgálat átadás-átvételének időpontja nap, óra, perc pontossággal,
  • a szolgálatban lévő gépek rendszámát, megnevezését és kezelőjét,
  • a vett és adott jelentéseket, intézkedéseket, a téli üzemeltetéssel kapcsolatos egyéb eseményeket, azok kezdő és befejező időpontját óra, perc pontossággal,
  • a védekezési fokozatok elrendelésének és megszüntetésének időpontját, az elrendelő megnevezését,
  • a gépjárművek által végzett síkosság-mentesítési útvonalak tételes bejegyzését.

 

Az ügyeletben, illetve készenlétben eltöltött idő vezetése a munkáltató kötelezettsége, a munkaidő-nyilvántartás része. A nyilvántartásnak – a hatósági ellenőrzés céljából is – naprakészen tartalmaznia kell a teljesített készenlét kezdő és befejező időpontját, valamint az esetlegesen felmerült rendkívüli munkaidő tartamát is. A nyilvántartásnak alkalmasnak kell lennie annak igazolására is, hogy indokolt esetben az ügyeletet követően biztosítandó napi pihenőidőt a munkavállaló megkapta-e.

 

Az ügyeleti naplót teljes bizonyító erejű, hivatalos okmányként kell kezelni, oldalait meg kell számozni, a lapokat át kell fűzni és le kell pecsételni. Az ügyeleti napló vezetését úgy kell végrehajtani, hogy annak tartalmát utólagos beírással ne lehessen módosítani.

 

Az ügyeleti napló mellékleteként a téli üzemeltetéssel kapcsolatos alábbi adatok gyűjtéséről kell gondoskodni:

  • síkos napok száma,
  • havas napok száma,
  • a rendelkezésre álló só és szóróanyag készlet,
  • felmerült munkaóra, gépóra,
  • gépek munkába vezénylése, javítása.

 

Az ügyelet megszervezéséért, az ügyeleti szolgálat fentiek szerinti megfelelő működéséért és az ügyeletvezetők munkájáért az Intézményvezető és a műszaki részlegvezető együttesen felel.

 

  1. Személyi állomány felkészítése

 

  • A téli üzemeltetésben résztvevő személyzet részére november 15. napjáig elméleti, technológiai, munkavédelmi és gyakorlati oktatást kell tartani, melynek tényét a munkavédelmi naplóban kell rögzíteni. Az oktatáson résztvevő munkavállalók aláírásával ellátott jelenléti ív a munkavédelmi napló 1. számú mellékletét képezi.
  • Az ügyeletesek és a fizikai állomány felkészítését az Intézményvezető utasítása alapján a műszaki részlegvezető vagy az ügyeletvezető végzi.

 

  • A felkészítés keretében az ügyeletvezető/intézményvezető az ügyeletesekkel ismerteti a téli üzemeltetési tervet, abban foglalt kötelezettségeket, illetve a város útjaira vonatkozó speciális körülményeket. A fizikai állományt a téli üzemeltetés technológiai kérdéseire és feladatvégzéssel összefüggő munkavédelmi szempontokra is fel kell készíteni. A szolgálatra beosztottaknak az írásos térkép mellékletekkel ellátott utasítást ki kell adni.

 

  • Tudatosítani kell a gépkezelőkkel, hogy egy-egy sószóró gépkocsi egyszeri beavatkozással legalább 100.000 – 120.000 Ft értékű sót szór el, miközben erős a környezet-szennyező hatása.

 

III. A közúthálózat előkészítése a téli időszakra

 

A téli időszak kezdetéig - 2021. november 15. napjáig - az alábbi feladatokat kell elvégezni:

 

  • építési és állagmegóvó fenntartási munkák,
  • lokális pályaszerkezeti hibák kijavítása,
  • árok és padkarendezési munkálatok, áteresztisztítás befejezése,
  • a téli síkosság szempontjából veszélyes helyeket jelölő táblát meglétének ellenőrzése, szükség esetén pótlása,
  • gondoskodni kell a városi közutak nem közlekedési célú igénybevételének megszüntetéséről, valamint megfelelő módon történő szüneteltetéséről.

 

A jelen pont szerinti feladatok irányítása, koordinálása és a végrehajtás ellenőrzése a műszaki ágazatvezető feladata.

 

  1. Közutak védekezési rendszerbe történő beosztása

 

A 39/2011. (VI. 29.) önkormányzati rendelet alapján a helyi szilárd burkolatú utak az alábbi három szolgáltatási osztályra kerültek felosztásra:

  • Fő közlekedési utak

Fő közlekedési útnak minősülnek a tömegközlekedési eszközök útvonalai és a nagyon fontos gyűjtőút szerepét ellátó utak.

  • Gyűjtő utak
  • Szilárd burkolatú mellékutak

 

Ezen utak  6 db útjegyzék szerint lettek szétosztva toló-szóró eszközökre.

 

A hó eltakarítás és síkosság mentesítés sorrendje, valamint ezek határideje a fenti beosztás alapulvételével került meghatározásra.

 

A város közel 30 kiemelt pontján helyezünk ki műanyag szóróanyag tároló edényeket.  Ezekből szükség szerint kerül felhasználásra a szóróanyag. Fontos feladat, a folyamatos feltöltöttség biztosítása.

 

  1. Síkosság elleni védekezés, síkosság mentesítés

 

  1. A szórási munkát az észleléstől számítva fő közlekedési utakon 0,5 – 1 órán belül, gyűjtő utakon 2 – 4 órán belül, szilárd burkolatú mellékutakon 4 – 6 órán belül kell megkezdeni.

 

  1. A síkosság megszüntetésének határideje a csapadék elállásától számítva fő közlekedési utakon 6 óra, gyűjtő utakon 8 óra, szilárd burkolatú mellékutakon 24 óra.

 

  1. A fentiekben meghatározott szolgáltatási szintek átlagos téli időjárásra vonatkoznak.

Átlagos téli időjárásnak tekinthető, ha a hőmérséklet –8 C° vagy annál kevesebb és a szél erőssége kisebb, mint 30 km/óra, valamint a 24 óra alatt lehullott hó mennyisége nem haladja meg a 20 cm-t.

 

  1. Alacsonyabb hőmérséklet, vagy nagyobb szélsebesség, továbbá ónos eső esetén a védekezési időszükségletek növekedhetnek.

 

  1. A szilárd burkolattal nem rendelkező utak esetében úgy kell ütemezni a hó-eltakarítást, hogy az út személygépkocsival járható legyen. Ezen utak vonatkozásában a hókotrást, sózást, kizárólag a Polgármesteri Hivatal Városfejlesztési és Városüzemeltetési Irodájának írásbeli utasítására kezdjük el.

 

 

Szórási munka megkezdése az észleléstől számítva

Szórási munka időtartama

Fő közlekedési utak

0,5 – 1 óra

4 – 6 óra

Gyűjtő utak

2 – 4 óra

6 – 8 óra

Szilárd burkolatú mellékutak

4 – 6 óra

12 – 24 óra

Szilárd burkolattal nem rendelkező utak

nem végzünk

nem végzünk

 

  1. 1. Síkosság elleni védekezés szolgáltatási szintjei átlagos téli időjárás esetén

 

 

  1. Kiemelt figyelmet kell fordítani a síkosság-mentesítés során a kerékpárutak, a gyalogutak, a gyalogos járdák, továbbá az intézmények környezetére és a várakozó helyek tisztítására és síkosság-mentesítésére. Ezeken a helyeken a növényzet védelme érdekében a NaCl határt minimálisra kell csökkenteni, itt elsősorban CaCl2 kijuttatása ajánlott. Az értékes fás szárú növények melletti, csapadékvíz-elvezetés nélküli járdákon kerülni kell a sózást.

 

  1. Síkosság mentesítő anyag kiszórására csak a lehullott hó úttestről való eltávolítása után kerülhet sor.

 

  1. A Fő téren kiépített burkolatokon só és sótartalmú olvasztóanyag nem használható.

 

  1. A síkosság elleni védekezés és a síkosság mentesítés során kiemelt figyelmet kell fordítani a gyűjtő utak és a menetrendszerinti buszközlekedési utak környékére, valamint a lakótelepi bevezető utakra.

 

 

  1. A hó eltakarítás szolgáltatási szintjei

 

A lehullott hóréteget a burkolatról hóekézéssel kell eltávolítani.

 

  1. Fő közlekedési utaknál, ha a hóréteg laza vastagsága eléri a 3 - 5 cm-t, a hóekézést meg kell kezdeni. A hóesés megszűnése után 15 - 20 cm leesett hó mennyiség esetén a hó letakarítását 6 órán belül el kell végezni.

 

  1. Gyűjtő utaknál és szilárd burkolatú mellékutaknál, ha a lehullott hóréteg laza vastagsága eléri az 5 - 10 cm-t, a hóekézést meg kell kezdeni. A hóesés megszűnése után, 15 - 20 cm leesett hó mennyiség esetén a hó letakarítását 6 órán belül el kell végezni.

 

  1. Szilárd burkolattal nem rendelkező utak esetében a fő közlekedési utakra, a gyűjtő utakra és a szilárd burkolatú mellékutakra előírt feladatok elvégzését követően kell a személygépkocsival történő járhatóságot biztosítani. Ezen utak esetében a NaCl kiszórást az Önkormányzat saját hatáskörében szabályozza.

 

  1. Amennyiben a hóekézési munkák a burkolaton elkészültek (minden út min. 2 forgalmi sávon, ill. a teljes burkolatfelületen hó mentes), el kell végezni a padkák hó mentesítését is. Erre akkor van szükség, ha a padkákon összegyűlt hó mennyisége meghaladja a 30 cm vastagságot és akadályozza az esetleges további hóesések után szükségessé váló tisztítási munkákat. A forgalom biztonságot zavaró veszélyes jégbordákat gréderrel, acél élű hóekével felszerelt tehergépkocsival kell megszüntetni.

 

VII. Védekezési fokozatok és azok jellemzői, általános feladatok

 

A készültségi fokozatok egymásra épülnek.

A feladatok megkezdéséről I. fokozat esetében az ügyeletvezető rendelkezik, a II. és III. fokozatot az intézményvezető, akadályoztatása esetén az intézmény-vezető helyettes, vagy a műszaki részlegvezető rendeli el. Az egyes védekezés fokozatok elrendeléséről a Polgármesteri Hivatalt elektronikus úton az elrendeléstől számított egy órán belül tájékoztatni szükséges.

 

  1. készültségi fokozat megállapításának van helye az utak, járdák jegesedése esetén, amennyiben a lehullott hó mennyisége nem éri el az 5 cm-t.
  • Beavatkozás:
  • az V. pont szerinti síkosság elleni védekezéssel, síkosság mentesítéssel kapcsolatos feladatok ellátása
  • az aszfaltos járdaburkolatokat só-érdesítő anyag keverékével, a betonjárdákat lehetőleg érdesítő anyaggal kell felszórni,
  • a leesett hó állapotától függően kézi vagy gépi járdatisztítás elrendelése az ütemterv szerinti közterületi járdákon, a gyalogátkelőhelyek előtt, buszmegállókban,
  • szükség esetén szórógépek, rakodógép berendelése,

 

  1. készültségi fokozat megállapításának van helye, amennyiben a lehullott hó mennyisége az 5 cm-es vastagságot meghaladja.
  • Beavatkozás:
  • ügyeletet teljesítő személyzet berendelése,
  • hótolók berendelése,
  • kézi hó eltakarítás (seprés, lapátolás)
  1. készültségi fokozatot kell elrendelni, amennyiben a hó vastagsága eléri a 15 cm-t és folyamatos a hóesés
  • Beavatkozás:
  • hó eltakarítás a VI. pontban foglaltak szerint

 

  1. A rendkívüli állapotot a polgármester a katasztrófavédelem vezetőjével együtt rendeli el a vonatkozó önkormányzati rendeletben meghatározott feltételek fennállása esetén.
  • Beavatkozás:
  • A III. készültségi fokozat esetén irányadó beavatkozásokon túlmenően sima élő fémlapos homlokrakodók, gréder, fém toló lapos gép alkalmazása a szükséges csomópontoknál, buszmegállóknál,
  • kézi hó eltakarítás megerősítésére rendkívüli hó munka elrendelése
  • kézi hó eltakarítás

 

Rendkívüli időjárás esetén, amíg az elhárítási munkák hatástalannak bizonyulnának, az elhárítást csak különleges esetben (élet- és vagyonvédelem biztosítása) kell megkezdeni, illetve folytatni.

 

VIII. Egyéb előírások

 

  1. Kézi hó-eltakarítás szabályai I.- III. védelmi fokozat esetén

 

  • Gyalogos átkelőhelyet a felfestett útburkolati jel teljes szélességében kell megtisztítani a felvezető járdával együtt oly módon, hogy a víz elfolyása a legközelebbi víznyelőig biztosítva legyen.

 

  • Járdafelületet az útszegély irányába kell a hótól megtakarítani legalább 1,5 m szélességben.

 

  • Buszmegálló esetén a váróperon teljes hosszában és szélességében kell a hó eltakarítást elvégezni oly módon, hogy az össze kupacolt hó a buszmegálló elején és végén legyen a peronon kívül. A buszmegállók megközelítésére kiépített járdaszakaszt is takarítani szükséges.

 

  • Hókupacot fák tövénél, virágágyásokon elhelyezni tilos.

 

  • Tilos hókupacot képezni útkereszteződésekben és a rendszeres gyalogos közlekedést akadályozó helyeken.

 

  • A síkosság-mentesítéshez, hó-eltakarításhoz szükséges kézi szerszámok, szóróanyagok a telephelyen találhatók. A szóróanyag folyamatos pótlására előzetes ütemterv szerint szállítási szerződést kell kötni.

 

  1. Gépi hó-eltakarítás elvárásai

 

  • Az utak tisztítása szegélytől - szegélyig, ill. útpadkától – útpadkáig történik, amennyiben a parkoló autók nem teszik ezt lehetetlenné. Többszöri havazás, vagy nagy mennyiségű hó tolásánál megengedett, hogy az útszéltől 50-60 cm széles hó sáv maradjon a burkolat szélén, ahol ezt az út szélessége lehetővé teszi. Útcsatlakozásoknál a takarítást a becsatlakozó útra 10 m hosszig kell elvégezni.
  • A lehullott, és forgalmi akadályt, vagy üzemeltetési nehézséget okozó hó elszállítására, csak a Polgármesteri Hivatallal (jegyző) történő egyeztetés után kerülhet sor, az általa kijelölt lerakóhelyeken.

 

  1. Hófúvás okozta akadályok megszüntetése

 

A hóakadályok elhárítása során a sürgősségi sorrendet a közutak szolgáltatási osztálya határozza meg. Rendkívüli időjárás esetén, ha az elhárítási munkák hatástalannak bizonyultak, az elhárítási vagy útvonal-biztosítást csak különleges esetekre (élet és vagyonvédelem biztosítása) kell korlátozni

 

  1. Technológiai előírások

 

A kiemelt 2. besorolású utaknál saját tulajdonú, nedvesített szórásra alkalmas gépeket kell beosztani. A szórási munkákat megelőző, preventív jelleggel kell elvégezni. Megelőző szórást kell elrendelni, ha

  • a burkolat nedves, a levegő hőmérséklet +2 °C alá csökken és a burkolat hőmérséklet csökkenő tendenciájú,
  • ónos eső várható
  • havazás várható vagy kezdődik és előreláthatólag a hó megmarad a burkolaton.

 

Nincs szükség megelőzésre, ha

  • a levegő hőmérséklet + 2 °C felett marad,
  • a levegő hőmérséklet + 2 °C alatt van, de a burkolat száraz és nedvesség megjelenése nem várható

 

A hóekézésnél az alászórás után meg kell várni az elsőrendű főutaknál a 10 cm-t a másod-és harmadrendű főutaknál a 15 cm-t, mert ellenkező esetben eltávolítjuk a só nagy részét a hóval és utána a síkosság elleni védekezés többlet sót igényel.

 

Általános szabály, hogy a hó eltávolítását hóekézéssel végezzük és ne többlet só kiszórásával.

 

A harmadrendű utaknál 3-4 m-re leszűkített szórási szélességben, tengelyben kiszórjuk a szóróanyagot teljes úthosszban. A szórási veszteség is burkolaton marad, a kisebb forgalom következtében biztonságosan használható a középső felszórt sáv közlekedésre, a burkolatszélek is kapnak szóróanyagot így a hó-letapadás veszélye csökken.

 

A só felhasználás csökkentése érdekében az alábbi előírásokat fokozottan kell betartani:

 

  • Az ÉKFI útszóró só készlete jelenleg kb. 400 tonna, további só beszerzését csak és kizárólag abban az esetben lehet beszerezni, ha a készlet mennyisége 100 tonna alá kerül. A keverékekhez szükséges zúzalék, homok beszerzését csak és kizárólag a szükségleteknek megfelelően kell beszerezni. Minden beszerzett szóróanyagról a telepre való beérkezésekor, szállító levéllel való hivatalos igazolást kell biztosítani.
  • A nedvesítő folyadék (CaCl2) előállításához szükséges granulátumot folyamatosan szerezzük be időjárás függvényében.

 

 

  • Tekintettel arra, hogy a szóró berendezésekből a betáplált sót tárolóba nem lehet visszanyerni (vagy csak részben és nehezen), hosszabb ideig nem szabad tárolni, ezért gondosan meg kell határozni a berakásra kerülő sómennyiséget abban az esetben, ha csak lokális síkosságra lehet számítani és nem szükséges a teljes szórógép mennyisége.
  • A tömegközlekedési eszközök útvonalain, továbbá az emelkedőkön szükség szerint, ha az időjárási viszonyok úgy kívánják a szórást meg kell ismételni és biztosítani kell a gépjárművek akadálymentes közlekedését.
  • A hó ellen elsősorban hóekével kell védekezni, a sózás ugyanis tönkre teszi a burkolatot.
  • Igen hideg időben (-10 °C alatt) a só nem olvaszt, ezért ne ilyenkor nem hatékony megoldás a só szórás, inkább széles körben adjunk tájékoztatást erről a tényről. A tömegközlekedési eszközök útvonalait nagyobb mennyiségű CaCl2 kiszórásával próbáljuk járhatóvá tenni.
  • Ónos eső esetén meg kell várni, hogy elálljon, és csak akkor lehet eredményesen síkosság ellen védekezni.
  • Ilyenkor minden közúton közlekedőnek egyetlen tanács adható álljon meg, ott ahol van, vagy ne induljon el gépkocsival.

 

A síkosság-mentesítési és a hóekézési munkák végrehajtásánál csak a jelen intézkedési tervnek megfelelő végrehajtás az elfogadható. A feladatokat a gépkezelők számára munkavégzési utasításban kell kiadni, körzetenként. A gépkezelő köteles a kiadott (és csak a kiadott) munkákat végrehajtani és az elvégzett munkákat a munkavégzési utasításon visszaigazolni.

Amennyiben bármely saját eszköz meghibásodik, tartalék eszköz bevetésére nincs lehetőség. Gépkiesés esetén a kieső gép intézkedési tervben szereplő teljes körzetét kell a rendelkezésre álló gépek közül egynek átadni, vagy a megmaradó üzemképes gépek között szétosztani. Az áttekinthető munkavégzés érdekében a körzetek átszervezése a feladatok végrehajtása közben nem megengedett. Az adott körzetre elkészített menetutasításban szerepeltetni kell a beosztott tartalék gép megnevezését is, törekedni kell az azonos vagy hasonló műszaki paraméterű gépek kijelölésére. A jelen bekezdésben rögzített feladatok ellátásáért az ügyeletvezető felelős.

 

Amennyiben a jelenlegi gépparkkal a síkosság elleni védekezés szolgáltatási szintjeit nem fogjuk tudni tartani, valószínűleg a síkosság megszűntetése a csapadék elállásától számítva hosszabb ideig fog tartani.

 

 

  1. Téli időszakban végzett egyéb munkálatok

 

  1. Téli időszak útfenntartási és egyéb útüzemeltetési feladatai

 

A téli szolgálat alatt, üzemeltetési fokozatban, szolgálatra besorolt dolgozóknak a napi rendes munkaidőben részt kell venniük az egyéb üzemeltetési, karbantartási munkák végrehajtásában.

 

  1. Burkolatjavítási munkák

 

Az úthálózaton keletkezett OKKSZ szerinti 2. fokozatú burkolathibákat a védekezés szüneteiben a főúthálózaton azonnal, majd azt követően a forgalmasabb – elsősorban aszfaltbeton burkolaton – öntött aszfalttal, AB anyagokkal, emulziós keverékkel meg kell szüntetni.

  1. Közúti jelzések tisztántartása

 

Ha a hőmérséklet lehetővé teszi, s a burkolatok már felszikkadtak, el kell végezni:

  • a jelzőtáblák
  • vezetőoszlopok
  • a szalagkorlátok letisztítását

 

  1. Vízelvezetés

 

A padkára kitolt nagy mennyiségű havat a hó eltakarítási munkát befejező fázisként további kotrással, vagy hó szóróval el kell távolítani. Hirtelen olvadás esetén, gondoskodni kell a vizek elvezetéséről.

 

  1. Fagondozás, cserjeirtás

 

A téli fenntartás a vegetációs időt fel kell használni a közút tartozékát képező fák, cserjék ápolására. Elsősorban azokat a növényeket kell eltávolítani, amelyek szélárnyékban a közutakon hó-lerakódások következtében forgalmi zavarokat idézhetnek elő. Ezt követően az űrszelvénybe behajló ágakat, kilátást akadályozó és a jelzőtáblákat takaró fákat, cserjéket úgy kell visszanyesni, illetve eltávolítani, hogy a tavaszi lombosodás után az űrszelvénybe ne nyúljanak be.

 

A növényzet ápolására ütemtervet kell készíteni, a beavatkozási helyszínek és időpontok, valamint a végzendő munka leírásával október 1. napjáig minden területi bázisunk november 15. napja és március 31. napja közötti időszakra vonatkozóan.

 

  1. Olvadási károk megelőzése, utómunkák
  • Elsősorban az út menti vízelevezetést kell biztosítani. Szükség esetén súlykorlátozást kell elrendelni.
  • A téli üzemeltetésben foglalkoztatott eszközök nyári feladatokra történő átállítása, korrózióvédelmük elkészítése.
  • Az utakon lévő hidak, műtárgyak lemosása, víznyelők, dilatációs szerkezetek felülvizsgálata,
  • Eltömődött átereszek kitisztítása

 

  1. Munkavállalók téli időszakra vonatkozó speciális ellátása

 

Valamennyi dolgozó részére rendelkezésre áll a telephelyen a szociális helyiség. A téli munkavégzésből eredő munkaközi pihenés-melegedés, étkezés feltételei a fenti helyen biztosítottak. A téli időszakban szükséges védőital (tea) kiosztása naponta a telephelyen történik. A dolgozók részére biztosítani kell a megfelelő, téli munkavégzéshez szükséges, évszaknak megfelelő munkaruhát.

 

Érd, 2022. október 18.                                                                           

 

 

Somogyi Tamás

   Intézményvezető