Tisztelt Közgyűlés!

 

A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 32. § (2) bekezdésének k) pontja szerint a települési képviselő a törvényben foglaltaknak megfelelően köteles kapcsolatot tartani a választópolgárokkal, akiknek évente legalább egy alkalommal tájékoztatást nyújt képviselői tevékenységéről.

 

A fenti rendelkezés végrehajtása érdekében az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 46. § (2) bekezdése előírja, hogy a képviselői munkáról szóló tájékoztatót a képviselőnek írásban be kell nyújtani a Közgyűlésnek.

 

 

Eltelt egy év, elérkezett a számvetés ideje. A választópolgárok megtisztelő döntése nyomán a 2019. évi helyi önkormányzati választások eredményeként – az ellenzéki összefogás jelöltjeként – egy éve lehetek Érd 9. számú választókerületének képviselője. Nemcsak a törvényi kötelezettség, hanem saját belátásom alapján is szükségesnek érzem, hogy a választópolgároknak tájékoztatást nyújtsak az elmúlt időszakban végzett tevékenységemről.

 

  • Kapcsolattartás a választópolgárokkal:

A képviselői tevékenységem egyik legfontosabb feladatának tekintem a választópolgárokkal való közvetlen kapcsolattartást, ennek érdekében elindítottam közszereplői Facebook-oldalamat (https://www.facebook.com/dr.asztalos.eva/), illetve létrehoztam „Érd 9. vk. – Asztalos Éva körzete” elnevezéssel egy olyan csoportot, ahol csak és kizárólag a választókerületet érintő lakossági panaszokkal és ügyekkel foglalkozom. Továbbá ezen az oldalon naprakészen beszámolok a kerületet érintő eseményekről, eredményekről.

A részemre küldött e-maileket lehetőség szerint egy-két napon belül megválaszolom. Tekintettel arra, hogy ügyvédi irodám is a kerületben található, így nincs is szükség a képviselői fogadóóráimra, mivel a választópolgároknak gyakorlatilag folyamatosan a rendelkezésére állok. Ugyanez mondható el a telefonos megkeresésekre is, mivel a nap 24 órájában elérhető vagyok, ha pedig valamilyen oknál fogva nem tudom a hívást fogadni, úgy mindenkit visszahívok.

Az alábbiakban beszámolok azon konkrét eredményekről, amelyek a kerületben élő közösségnek nagy örömére szolgáltak:

  • Egy ingatlantulajdonos több éve fennálló problémáját sikerült megoldani. A telke előtt az ingatlan nyilvántartási térkép szerint útként feltüntetett, azonban erdőként funkcionáló részt sikerült kitisztítani, az ott felhalmozott illegális hulladékot elszállítani, az eredeti állapotot visszaállítani.
  • Közreműködésemmel megvalósult a Hargitai utca és s Szendrői utca kereszteződésében lévő „Bóbita” játszótéren a világítás kiépítése. Ugyanis a játszótér megépítésekor a teret megvilágító lámpatestek elhelyezését elmulasztották. Az illetékeseknek továbbított kérésemet meghallgatták, és a játszótéren több kandelábert, mozgásérzékelő fényszórót üzemeltek be.
  • Szintén a közreműködésem eredményeként megvalósult egy buszmegálló előtt lévő, háttámla nélküli és félig szétomló utcai pad teljes körű felújítása és használhatóvá tétele, valamint mellette egy köztéri hulladékgyűjtő kihelyezése. Ezzel a köztéri szemtelést is csökkentettük.
  • Lakossági bejelentések és a saját észlelésem alapján folyamatosan jelzem az ÉKFI felé az aszfaltozott utcák kátyúit, a beszakadt úttestek kijavítási igényét.
  • Nagy figyelmet fordítok a kerületemben élő idős emberek kéréseire is, így több esetben a segítőimmel együtt kitisztítottuk az ingatlanok előtti csapadékelvezető árkokat, ezzel kerülve el, hogy a tulajdonosok bírságot kapjanak.
  • A Borszéki utcában a balesetek elkerülése érdekében fényvisszaverő matricákkal láttunk el egy kivilágítatlan vízátemelő rendszert, így megnöveltük a láthatóságát, észlelhetőségét. Szintén ebben az utcában KRESZ táblákat helyeztek ki, segítendő a forgalom biztonságát.
  • A téli időszakban a meredek és síkos utcában lakók kérésének megfelelően az utcákra kihelyeztettem homoktároló konténereket, amelyek megkönnyítették a síkos úton történő gyalogos és gépkocsis közlekedést.
  • Szilveszterkor többedmagammal önkéntesként segítettem a tűzijáték miatt elkóborolt kutyák gazdihoz való visszajuttatását, amelynek eredményeként szilveszter másnapján, hosszú évek óta először, csupán egyetlen elkóborolt kutyus került ebtelepre.
  • A Tárnoki utcában lévő és a kiszáradás szélén álló facsemetesor folyamatos öntözésének és gondozásának megrendelését, szintén ebben az utcában a vízelvezető árkoknál gyalogosközlekedésre alkalmas hidak kialakítását kértem.
  • Megtörtént lakossági bejelentés alapján, egy autóbaleset következtében lerombolt beton vízelvezető árok darabjainak az elszállíttatása.
  • A veszélyhelyzet ideje alatt a Szociális Gondozó Központ önkénteseként –frakciótársaimmal együtt – segítettem az időseknek a bevásárlásban, ételosztásban, illetőleg a mai napig segítek egy kisgyermeket egyedül nevelő anyukának, aki a veszélyhelyzet idején elveszítette a munkahelyét.
  • A Tárnoki köz lakói által előadott panaszok orvoslása.
  • A közlekedés biztonsága érdekében, több utca kereszteződésében elhelyeztettem a forgalom biztonságát elősegítő KRESZ-táblákat (Törcsvári utca – Hargitai utca, Drégelyi utca – Szigetvári utca, Dévai utca – Vereckei utca, Borszéki utca).
  • Képviselőtársammal, illetve a polgármester úr részvételével lakossági fórumot szerveztünk a Szendrői utca forgalomcsillapítása tárgyában, amelynek eredményeként a Szendrői utca bizonyos részeit egyirányúsították, valamint virágládák kihelyezésével az utca szélességét szűkítették. Sajnos ez a módszer nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, így a jelenlegi állapotot felülvizsgáljuk.
  • Megvalósult a Fundoklia-völgyben és a Tátra utca és a Kolozsvári utca kereszteződésében elhelyezett nagy mennyiségű illegális hulladék elszállítása.
  • A Dévai utca végében parkolót alakítottunk ki a Fundoklia-völgy tanösvényéhez látogatók számára.
  • Végezetül, de nem utolsósorban a lakosok történelmi pillanatként élték meg, hogy végre szilárd útburkolatot kapott az Ungvári utca, a Liptói utca, a Rozsnyói utca, a Dévai utcának a Szovátai és Somogyvári utca közötti része. Ugyanakkor a kerületemhez összesen 68 utca tartozik, és sajnos ezeknek a jelentős része még mindig nem rendelkezik szilárd útburkolattal.

 

  • Kezdeményezések a kerület közösségi életének kialakítására:

A választási kampányom részét képezte, hogy ahhoz, hogy egy településrész élő, lüktető, formálódó közösségként virágozhasson, fontos, hogy a lakosság együtt akarja azt jobbá és szebbé tenni, és adott esetben összefogjon a bajba jutottakon. Ennek egyik legjobb módja a rászorulóknak való közös segítségnyújtás, valamint a közösségteremtő rendezvények szervezése. E célok elérése érdekében az alábbi kezdeményezéseket indítottam el:

  • Egy a választókerületünkben élő és fejlődési rendellenességgel született gyermek édesanyjának segítettünk abban, hogy a lakóhelyük végre élhetőbbé váljon, és létesülhessen egy megfelelő berendezéssel rendelkező fürdőszoba. Adománygyűjtést szerveztünk, és a több lakos adományának eredményeként összegyűlt pénzből sikerült a fürdőszoba teljes burkolását megoldani, elektromos kazánt felszerelni és a fürdőszoba berendezési tárgyait beszerezni.
  • Kezdeményeztem a kerületemben elhelyezett illegális hulladéktelepek felszámolását, a gondozatlan telkek rendbehozatalát. Ennek érdekében a lakók által jelzett és általam feltérképezett területek helyzetét közvetlenül jelzem a jegyző felé, aki a Polgármesteri Hivatalon keresztül, pénzbírság terhe mellett felszólítja a tulajdonosokat az ingatlanok kitisztítására.
  • Több alkalommal szerveztünk szemétgyűjtési akciót. A civilek segítségével jelentős mennyiségű hulladéktól szabadítottuk meg a Fundoklia-völgy kerületemhez tartozó részét.
  • Elindítottam a „Tegyük színesebbé a kukás napokat” elnevezésű akciót, amelynek keretében arra ösztönzök mindenkit, hogy a szemeteskukákat virágos mintázatú fóliával öltöztessék fel, ennek eredményeként vizuálisan is szebbé tehetnénk a környéket. Annak érdekében, hogy Érd utcáin minél több virágos fóliával ellátott kuka jelenjen meg, a képviselői tiszteletdíjamból minden hónapban egy kerületemben lakó gyűjtőjét lefóliáztatom.
  • „Parkvárosi Parádé” néven elindítottunk egy reményeim szerint hagyományteremtő rendezvénysorozatot. Ennek az első állomása 2020. augusztus 20. napján a Fundoklia téren megtartott rendezvény volt, amelynek célja, hogy összetartó parkvárosi–dombosvárosi közösséget hozzunk létre.
  • A sorozat második állomása lett volna a Fundoklia téren megtartandó „Adventi vásár”, amelyet sajnos a járványhelyzet miatt nem tudtunk megvalósítani. Ennek ellenére szeretnénk a városrésznek egy kis karácsonyi hangulatot teremteni, így az egyik lakos által felajánlott karácsonyfát helyezünk el a téren, díszítéséről az itt lakó szülők és gyermekek gondoskodnak.
  • A 2021. évre vonatkozó tervek:

A jelenlegi helyzetben nagyon nehéz a jövőbe látni és terveket szövögetni, ennek ellenére mellőzhetetlen a célok meghatározása. A jövő évre nézve kiemelt célként az alábbiakat jelölöm meg:

  • A Bóbita játszótér homokozója feletti árnyékolás kialakítása.
  • A Fraknói utcának és a kerületben lévő több murvás utcának szilárd burkolattal való ellátása.
  • A Fundoklia téren lévő műanyag körforgalom megszüntetése, helyére egy normális körforgalom kialakítása és ezzel egyidejűleg a tér rendezése.
  • A Vereckei utca és a és Visegrádi utca lakóit zavaró tényezők megszüntetése.
  • A Szovátai utca és a Lőcsei úton legalább egy-egy gyalogátkelőhely kialakítása. Ez különösen fontos cél, hiszen ezen az útszakaszon egyetlen gyalogátkelőhely sem található, ugyanakkor több buszmegálló is tarkítja az utat.

 

  • Közgyűlési munkám:

A 2019. évben az alakuló Közgyűlésen kívül két rendes Közgyűlést tartottunk. Tekintettel arra, hogy korábban nem voltam képviselő, így a hivatkozott üléseken elsősorban ismerkedtem a közgyűlési munkával, annak rendszerével. A 2020. évben négy rendes Közgyűlést tartottunk, ugyanis a kormány különleges jogrendet hirdetett, és a képviselő-testület határkörét a polgármesterre ruházta át.

Lényegesnek tartom megemlíteni, hogy a Közgyűlések munkáját és légkörét alapvetően az határozta meg, hogy a választások eredményeként a település 12 egyéni választókerületéből 10 választókerületben az ellenzéki összefogás jelöltjei győztek, így a Közgyűlés összetétele hosszú évek után először megváltozott. A képviselő-testület 18 főből áll, amelyből 7 fő nem tartozik a Szövetség Érdért frakciójába. Ebből adódóan a hangnem eldurvulása sok esetben tetten érhető a közgyűlési munkában és néha a bizottsági üléseken is. Ennek elkerülése érdekében szükségesnek tartottam egy etikai szabályzat tervezetének elkészítését, a részletek kidolgozása még folyamatban van. A kódex célja, hogy a képviselői eskü azon része, miszerint „képviselői tisztségemből eredő feladataimat Érd település fejlődésének előmozdítása érdekében lelkiismeretesen teljesítem”, valódi értelmet nyerjen mind a közgyűlési, mind pedig a bizottsági munkában.

A megtartott üléseken hangot adtam a választópolgárok problémafelvetéseinek, kérdéseket intéztem a városvezetés felé. A problémák elsődleges megoldását nem a Közgyűlésen való felvetésben látom, hanem a Polgármesteri Hivatal illetékes osztályaival, illetőleg az ÉKFI-vel való közvetlen kapcsolattartásban, mivel így van lehetőség az ügyek minél gyorsabb orvoslására.

 

  • Bizottsági munka:

A Jogi és Közbiztonsági Bizottság elnöke, a Szociális és Egészségügyi Bizottság, valamint a Pénzügyi Bizottság tagja vagyok.

A Közgyűlés az önkormányzati rendeletalkotással, a képviselő-testület működésével, a Közgyűlés szervezeti és működési szabályzatával, a település közrendjével, közbiztonságával és tűzbiztonságával összefüggő döntések előkészítésére, véleményezésére, a végrehajtás ellenőrzésére, illetve a helyi önkormányzati rendeletekben meghatározott feladat- és hatáskörök gyakorlására hozta létre a Jogi és Közbiztonsági Bizottságot. Ezt a bizottságot jelölték ki a vagyonnyilatkozatok nyilvántartási és ellenőrzési feladatainak, valamint az összeférhetetlenséggel és a méltatlansággal kapcsolatos feladatoknak az ellátására. A bizottság munkáját – nagy örömömre – az egymás tiszteletben tartása és az előterjesztésekkel kapcsolatos ellentétes vélemények szakmai alapokon történő megvitatása jellemzi.

A bizottság Érd közbiztonsága érdekében szoros kapcsolatot ápol a rendőrséggel és a polgárőrséggel, amelynek eredményeként az azonnali problémamegoldás sem ritka a haladékot nem tűrő ügyek tekintetében. Döntöttünk az „Év rendőre” és az „Év tűzoltója” díj arra méltó jelölteknek való odaítéléséről, kiosztásukra 2020 decemberében kerül sor. Bizottságunk a díjazottaknak egy-egy különdíj átadásával is kedveskedik. Összeférhetetlenséggel és méltatlansággal kapcsolatos eljárást nem kellett lefolytatnunk egyetlen képviselő, illetve külső bizottsági tag tekintetében sem.

Végezetül köszönet illet mindenkit, akik a Polgármesteri Hivatal és az ÉKFI részéről közreműködtek a fenti eredmények elérésében, akik részt vettek az adománygyűjtésben és a környezetünk tisztaságáért folytatott akciókban, és akik a rendezvények megszervezésében segítségemre voltak. Köszönöm a polgármester úr és az alpolgármester urak segítő közreműködését a lakossági panaszok megoldásában.

Most, amikor boldog karácsonyt és egészségben, sikerekben gazdag új évet kívánok minden érdinek, szeretném kérni, hogy a város fejlődéséért, közös jólétünkért a továbbiakban is támogassák a munkámat, és mindazokat, akik az eddigi eredmények elérésében közreműködtek.

 

 

Érd, 2020. december 4.

 

 

 

Dr. Asztalos Éva