Érd városa örömmel tájékoztatja a nyilvánosságot a "Historical Park Revitalisation in Levice and Érd" című határon átnyúló projektben való részvételéről (rövid címe: #parkrevital, kódja: HUSK/2302/1.2/096), amely az Interreg Magyarország-Szlovákia Program keretében valósul meg. Az Európai Unió az Európai Regionális Fejlesztési Alap által 1.051.923,37 euró támogatást nyújt a projekthez, melyből Érd város projekttevékenységeinek megvalósítására 253.504,85 euró kerül felhasználásra, Magyarország pedig további 47 532,16 euró nemzeti hozzájárulást biztosít ehhez. A projekt teljes megvalósítása, amely jelentős lépést jelent mindkét város természeti örökségének megőrzésében és fejlesztésében 2026 szeptemberére várható.
A kezdeményezés, amelyben Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata és Léva Önkormányzata fogott össze a zöld infrastruktúra megőrzésével és fejlesztésével kapcsolatos közös kihívások megoldására, a határon átnyúló partnerség erejét emeli ki. Az eddigi sikeres együttműködésekre építve a projekt célja, hogy tartós ökológiai, társadalmi, kulturális és rekreációs előnyöket nyújtson, miközben jelentősen javítja a helyi ökoszisztémák állapotát.
Érden a projekt fókuszában a Magyar Földrajzi Múzeum kertjének revitalizációja áll. A 7333 m²-es területen megvalósuló kezdeményezés egy élénk és fenntartható zöld oázissá alakítja a kertet. Az innovatív kertépítészeti megoldások között szerepel új, környezeti stressztűrő növényzet telepítése, valamint megújuló energiaforrások, például napelemek és egy fúrt kút telepítése. Egy esővíz-tároló rendszer biztosítja majd az ökológiai öntözést, elősegítve a hosszú távú fenntarthatóságot. A felújított sétányok javítják a hozzáférhetőséget, összekötve olyan kulcsfontosságú területeket, mint a szoborpark, a szabadtéri színpad és a rekreációs zónák, melyek mindegyike gazdag látogatói élményt kínál. Az átalakított kert nemcsak ökológiai központként, hanem közösségi és oktatási platformként is szolgál majd. Workshopok, környezettudatosságot növelő kampányok és rendezvények révén a lakosok és látogatók megismerhetik a zöld infrastruktúra és a fenntartható klímaadaptív gyakorlatok jelentőségét.
Léva városában a helyi Várpark teljes körű felújítására kerül sor, melynek célja a helyi ökoszisztéma javítása és egy kellemes, pihenésre, kikapcsolódásra és szabadidős tevékenységekre alkalmas környezet megteremtése. A történelmi park revitalizációja során új fákat és növényeket ültetnek, átrendezik a terepet, valamint helyreállítják a tavat, amely a park esztétikai és ökológiai szempontjából egyaránt kiemelt szerepet kap. A sétányokat vízáteresztő anyagokkal újítják fel, és a park történelmi falait is rekonstruálják. A Várpark funkcionalitásának növelése érdekében közvilágítást telepítenek, emellett egy szabadtéri színpad épül, amely kulturális és közösségi események számára biztosít helyszínt.
Léva és Érd önkormányzatai közösen összesen 1,86 hektár zöldterületet újítanak meg. Ezek a fejlesztések hozzájárulnak a széndioxid-kibocsátás csökkentéséhez, növelik az oxigéntermelést, és elősegítik a biodiverzitás növekedését, miközben vonzó rekreációs és kulturális helyszíneket teremtenek a helyi közösségek és turisták számára. Az Interreg Magyarország-Szlovákia Program által támogatott projekt hangsúlyozza a határon átnyúló együttműködés értékét a fenntarthatóság előmozdításában, a biodiverzitás megőrzésében és a kulturális örökség ápolásában. A parkok revitalizációjával a projekt nemcsak a Program célkitűzéseivel összhangban valósul meg, hanem kézzelfogható környezeti előnyöket nyújt, és gazdagítja a közösségek életminőségét.
A cikk tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját. Az Interreg Magyarország–Szlovákia Programról további információkért látogasson el a www.skhu.eu weboldalra.